15 Yorum

Mumu

“Where’s my Mumu???”  (Mumu’m nerede???)

Gün içinde Deniz’den en sık duyduğumuz şey…

Pardon… En sık duyduğumuz kelime tabii ki “No.” Sonra “Not yet.” Ondan sonra Mumu…

Mumu, Deniz’in uyku arkadaşı. Ama sadece iki senedir her uykusuna birlikte yattığı, bir yandan kendi parmağını emerken bir yandan da saten patilerini okşadığı uyku arkadaşı değil. Aynı zamanda da anneden azar işitince, babadan paparayı yiyince, doktora gittiğinde, morali bozulduğunda, sığınacak birini aradığında hep yanında olan can dostu…

Mumu’yu Deniz’in yatağına koyduğumda henüz 5 aylıktı. Kendi kendine uyumayı yeni yeni öğreniyordu ve kendini yalnız hissetmesin, uykuyla bağdaştırsın, bir yandan da plastik köşeleriyle dişlerini kaşısın diye yanına alıp yanına koydum. İngilizcede “Security blanket” olarak bilinen, Charles Schultz’un meşhur Peanuts çizgisinin asil karakteri Linus’la birlikte İngilizceye yerleşen, ve Türkçede tam kelime karşılığı olmasa bile bugün psikolojide de yerleşmiş olan bu “güvenlik objesi”, o zamanlar hafız gibi okuduğum Baby Center’da da Amerikan Pediatri Derneği’nin “Caring For Your linusBaby and Young Child” kitabında da şiddetle tavsiye edilmekteydi. Ben de renklerini beğendiğim bir tanesini alıp Deniz’in yatağına koydum. (İnek şeklinde olduğu için de adı Moo Moo kaldı)

Anneliğim boyunca yaptığım en akıllıca hareketlerden biriymiş meğer…

İlk başlarda yüzüne bile bakmadı. Ama ben bıkmadan, usanmadan her uykuda yatağına koydum. Pusetinde uyutacaksam pusetine koydum. Zamanla benimsemeye başladı. Yatağına her koyduğumda, uyudu mu diye bakmak üzere geldiğimde bir köşesinden tutmuş buluyordum Mumu’sunu.

Bir süre sonra günlük dilimize şöyle birşey yerleşti: “Deniz’in Mumu’su nerede?” Evden çıkacakken herşeyi aldık mı diye kontrol edeceğimiz zaman bir de Mumu’yu aramaya başladık.

Deniz o kadar benimsedi ki Mumu’yu, çamaşır makinesine atıp yıkamama fırsat vermeyecek kadar bile ayrılmaz oldu. Panik içinde iki Mumu daha aldık biz de. Birini çantaya, birini de evde yedeğe ayırdık. Ne olur, ne olmaz, başına bir şey gelir, biz tedbirli olalım diye.

DenizMumuO kadar çok faydasını gördüm ki Mumu’nun… Sadece Deniz uykuya dalacağı zaman değil, aşı olurken, kendini iyi hissetmezken, yorgunken hep imdadımıza yetişti Mumu.

Anne olacak arkadaşlarıma da hep bir “Mumu” edinmelerini tavsiye ettim; bebek hediyesi alacağım zaman Mumu-vari minik battaniyeleri tercih ettim.

Artık eskisi kadar yapışık değiliz Mumu’ya. Ne de olsa büyüyoruz. Gün içinde onsuz gezebiliyoruz. Uyanınca onu yatağa bırakıyor, ama uykumuz gelir gelmez yine ona sarılıyoruz.

İyi ki var Mumu.

Her eve lazım.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

15 yorum

 1. merhaba
  7 aylık hamile bir anne adayıyım 🙂 yazınızda bahsettiğiniz bizim uyku arkadaşı olarak aradığımızı sizinse güvenlik objesi dediğiniz oyuncaktan tüm aramalarımıza rağmen ne internette nede bebek mağazalarında bulamadık. nereden nasıl temin edeceğimiz konusunda yardımcı olursanız çok memnun oluruz şimdiden çok teşekkürler.

  • Biz bunu Amerika'dan almıştık. Aslında "teething blanket" olarak satılıyordu. Bebek plastik köşeleriyle dişini kaşısın diye… Ama Deniz o amaçlı hiç kullanmadı.

   Bunun aynısından olmasa bile benzerini Joker'den bir arkadaşıma almıştım. Hatta Winnie the Pooh serisinin Tigger karakteri vardı üzerinde. Alalı bir süre oldu, ancak her gittiğimde şöyle bir bakınıyorum Joker'e, ve genelde gözüme çarpıyor. Tekrar gittiğimde bakacağım. E-mail adresinizi bana gönderirseniz (blogcuanne@gmail.com) rastlamam halinde size haber veririm.

   Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanız dileğiyle… Sevgiler.

  • Bu arada, bahsettiğim ürünü internette buldum: http://www.devaevi.com/bitkisel-urunler.asp?UrunI… Tigger Diş Kaşıyıcılı Battaniye olarak geçiyor. Bu siteden alışveriş yapmadığım gibi ismini de hiç duymamıştım, dolayısıyla kefil olamayacağım, ama en azından bahsettiğim ürünün resmini görebilirsiniz.

   Ayrıca Dastini bebek mağazasının internet sitesinde de aynısına rastladım: http://www.dastini.com/index.php?p=show&pid=1… İnternetten alışveriş yapmayı tercih etmezseniz en azından mağazaya sorabilirsiniz.

   DİŞ KAŞIYICILI BATTANİYE olarak google'da arama yaparsanız karşınıza çeşitli seçenekler çıkıyor.

 2. dünyanın en güzel mumu nu sizmi yaptınız

  • Hayır, benim maalesef böyle yeteneklerim yok. Infantino diye bir markanın diş kaşıma battaniyesi bu, Amerika'dan almıştık. Ancak burada da artık rahat bulunuyor böyle şeyler…

 3. Benim oglumun da Babi'si var 🙂 Ben de 7. ayda vermistim ama simdi tek sıkıntım parmagini emmesi. Ayni sizin cocugunuz gibi, sadece uyurken diye her basi sikistiginda yaninda. Pedagogumuza sordugunda kendi kendine vaz gececek dediginden biraktim akisina ben de.
  Ama ben iki tane daha yedek almama ragmen, hicbirinin yuzune bakmiyor, biri annenin Babi'si, biri babanın Babi'si, biri de Doruk'un Babi'si 🙂

  Sevgiler

 4. selam 5 aylıktan önce kendikendine uyumuyor muydu, nasıl uyuyordu ?
  çok güzel bir battaniyeymiş ve de 🙂

  • 5. aya kadar genellikle ya memede ya da pışpışlanarak uyuyordu.

   Evet, Mumu bir tanedir. Kasım’da 5 yaşında oluyoruz, hala onunla uyuyoruz 🙂

 5. Bizim de battaniyemiz var, uyku arkadaşı olarak, o olmadan uyumuyoruz, başka battaniyeyi kabul etmiyoruz, ille de o olacak, yıkama-kurutma işini bile uyurken yapıyoruz, yani aslında bizim ege bildiğiniz linus 🙂