2 Yorum

Güvenli Gıda Tüketimi Üzerine

GuvenliGidaTuketimiElime Sağlık Bakanlığı Bursa Sağlık Müdürlüğü’nün hazırladığı “Sağlıklı Pişirme Yöntemleri” konulu bir broşür geçti. Salata yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan tutun da kaynamış sütün nasıl soğutulacağına kadar önemli bilgiler basit bir dilde ve akılda kalıcı şekilde anlatılmış. PDF olarak hazırlanan broşüre buradan ulaşılabilir.

Broşürü kim hazırlamış diye bakınırken katkıda bulunanlar arasında Gıda Güvenliği Derneği’nin (GGD) olduğunu gördüm. Hemen hafiye gözlüklerimi takıp bu dernek kimdir, nedir, necidir diye araştırmaya giriştim. Ve gördüm ki güvenli beslenme konusunda toplumsal bilinci arttırmak için uğraşan, bu amaçla bilimsel görüş ve raporlar yayınlayan, danışma kurulunda Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerin profesörlerinin olduğu bir kurum.

“Ülkemizde gıda güvenliği bilincinin geliştirilmesinde üretimden tüketime yön verici, organize edici, yaygınlaştırıcı faaliyetlerde bulunan lider kurum olmak” vizyonuyla yola çıkan derneğin hazırlık çalışmalarına 2001’de başlanmış. 2004’ten beri faaliyet gösteriyorlar. Geçen sene ilkokul çocuklarına yönelik Gıda Dedektifi projesini başlatmışlar. İlköğretim çağındaki çocukların gıda güvenliği konusunda bilinçlendirilmesi ve farkındalıklarının artırılmasını amaçlayan projenin başlangıcından beri 175 öğrenci gıda güvenliği konusunda eğitim almış. GGD’nin amacı projeyi etap etap geliştirerek tüm Türkiye genelindeki ilköğretim okullarında yaygınlaştırmakmış. Bu ne demek oluyor? Deniz yarın öbür gün okula başladığında gelip bana “Anne, marulları o kadar ince doğrama! Sebze dokuları zedelendiğinde A ve C vitaminleri eksiliyor” dediğinde şaşırmamalıyım.GuvenliGidaTuketimi2

GGD’nin web sitesinde “Danone çocukları geri zekâlı yapıyor” gibi şehir efsanelerine ve “Margarin üretiminde trans yağ sorunu nasıl çözümlendi?” gibi güncel ve faydalı bilgilere de yer veriliyor. Gönül isterdi ki organik tarım ile ilgili bölüm biraz daha ayrıntılı olsun. Amerika’da yaşadığım süre boyunca özellikle de hamileliğim sırasında gönül rahatlığıyla organik gıda tüketmeme rağmen aynı güveni -belki de sadece önyargı sebebiyle- maalesef henüz Türkiye’de hissedemiyorum.

Birkaç ay önce bir panelde konuşan GGD’nin başkanı da organik adı altında birçok ürünün sağda solda satıldığını, ancak bu ürünlerin organik ürünlerle uzaktan yakından ilişkisi olmadığını belirterek, organik ürün seçiminde, ambalajlı ürün ve ambalaj üzerinde organik logosu ile sertifikası olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtmiş. Bu, organik logolu ve sertifikalı bütün ürünlerin, daha doğrusu üreticilerin, gerçekten düzenli denetimden geçtiği anlamına mı geliyor, o konuda biraz daha aydınlatılmaya ihtiyacım var.

Her ne kadar genellikle, daha doğrusu buldukça, City Farm’ın organik sebze-meyvelerini alsam da açıkçası her aşamada kim ne kadar denetimini yapıyor, bilemiyorum. Sanırım “Burası Türkiye, burada her şey olur” yargısını aşmam için biraz daha hafiyelik yapmam lazım.

Bu da ilginizi çekebilir: Çocukların doğru beslenmesi üzerine

2 yorum

  1. özellikle çocuk yetiştirirken attığımız her adımda daha dikkatli olmaya çalışıyoruz. uzun zamandır ben de yediğimiz içtiğimiz konusunda, belki biraz abartılı şekilde dikkatliyim. sadece organik ürünlerle beslendiğimizi söylesem yalan olur ama alışveriş ederken kılı kırk yarıyorum. yerel ürünlere ulaşmaya çalışıyorum. ama güvenilir olduğunu bildiğim bir sürü ekolojik ürün de var ve bir yandan da bu ürünleri tercih ediyorum.
    ayrıca senin de ilgini çekebileceğini düşünerek bir harekete de tam destek verdiğimi belirtmeliyim: http://www.slowfood.com
    işimiz zor ama umudumuzu yitirmemeliyiz:))

  2. Yoksa sen de bu grubun üyesi misin? http://groups.google.com/group/fikir-sahibi-damak… 🙂

    Slow Food'u daha önce duymamıştım. Fikir Sahibi Damaklar'a da yeni katıldım ve anladığım kadarıyla bu grup da Slow Food hareketine oldukça yakın duruyor. Şu anda inceleme ve daha fazla öğrenme aşamasındayım.

    Sağlıklı gıda konusunda aklım karışık olduğu gibi öğrenmem gereken çok şeyim olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla bu paylaşımın da tam zamanında geldi. Çok teşekkürler…