2 Yorum

Yeni Gebeler için Doğal Doğum Rehberi

heart_bellyBir aydan biraz fazla bir süre önce “Yar, bana yapacak bir iş!” diye yola çıkıp bu blogu tutmaya başladığımda ne konuda yazacağımı bilmiyordum. “İçimi dökeyim de, ne olursa olsun” diye başladım; ortaya bu karalamalar çıktı.

Paylaşmak istediğim ilk konulardan biri tabii ki hayatımın en önemli olayı olan oğlumun doğumuydu. Deniz’i dünyaya getirirken tercih ettiğim HypnoBirthing yöntemini acaba Türkiye’de bilen var mıdır diye bir internet araştırması yaptım. O linke tıkla, buna mesaj at derken, bir ay sonra bırak bilmeyi, bu konuda konferans veren doktorlardan, Doğal Doğum Bilincini yaymaya çalışan “pilates cadıları”na, doğal doğum üzerine radyo programı yapan eğitmenlerden, senelerini bu işe adamış ebelere kadar birçok insanın Türkiye’de doğal doğum hakkında farkındalık yaratmak için uğraştığını -ve önemli yol kat ettiğini- öğrendim.

Kız kardeşimin yakın arkadaşlarından biri ilk bebeğini bekliyor. Kardeşim “Ablam dellendi. Darallar geldi, yazar pozlarına girdi, habire bir şeyler yazıyor. Gir bak, belki işine yarar” deyip arkadaşını Blogcu Anne’ye yönlendirmiş. Kızcağız da girip okumuş. Sadece okumakla kalmamış, bir de yorum yazmış:

“Yazdıkların beni gerçekten çok yüreklendirdi ve hatta ağlattı diyebilirim. Tabi şu andaki hormonlarım da buna çok müsait 🙂 Süper bir iş yapmışsın, gerçekten çok faydalandım. En ufak bir karın ağrısında düşüp bayılan biri olarak yıllardır normal doğum yapabileceğim fikrini düşünmemiştim. Yazılarını okuduktan sonra bu fikre kendimi çok daha yakın hissediyorum. Umarım önümüzdeki aylarda bu fikri uygulama cesareti de bulabilirim. Kendi adıma çok teşekkür ederim.”

Ne mutlu bana! Benim paylaşımlarım bir kişiye bile ilham kaynağı olacaksa inanılmaz haz duyacağım bu işten!

Gerek bu sevgili arkadaşım için, gerekse “Doğal doğum hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorum. Ama nereden başlayacağımı bilmiyorum” diyen yeni gebeler için aşağıdaki kaynakları listelemeyi uygun buldum. Çünkü Türkiye’de birçok gebe ya doğal doğumu ancak azizelerin yaptığı bir iş olduğunu sandığı için aklına bile getirmiyor, ya da nasıl olsa sezaryen yapmak zorunda kalacağını düşündüğü için konunun üzerine eğilme ihtiyacı hissetmiyor.

attention[Önemli Not 1: Tabii ki gerekli tıbbi müdahalenin önemini ve hayat kurtarıcılığını hiç kimse yadsıyamaz. Benim sürekli vermeye çalıştığım mesaj tüm şartlar normal olduğunda, anne ve bebeğin sağlığı konusunda hiç bir tereddüt olmadığında doğumun doğal sürecine bırakılması gerektiği.]

[Önemli Not 2: Aşağıdaki kişiler ve web siteleri benim son bir ay içinde önce tesadüfen, sonra da artan bir hızla keşfettiğim, Türkiye’de doğal doğum konusunda önemli çalışmalar yapan isimlerden oluşuyor. Hiçbiri ile organik bir bağım yok.]

 • Doğal Doğum ve Dr. Hakan Çoker – Türkiye’deki doğal doğum hareketinin başını çekenler arasında Dr. Çoker geliyor. HypnoBirthing ve Lamaze yöntemleri üzerine sertifika sahibi olan Dr. Çoker aynı zamanda Doğal Doğuma Destek ve Hazırlık yahoo grubunun da kurucusu. Yeni gebelerin bu gruba katılmalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Doğal doğum yapan annelerin anlattıkları doğum hikayelerini mutlaka çok cesaret verici bulacaksınız. Dr. Çoker’in web sitesinde de konu üzerine çok güzel makaleleri var.
 • Hamileler Klübü ve Jale Dural – Kendini “Pilates Cadısı” olarak da nitelendiren Jale Dural sanıyorum Türkiye’de hamile pilatesi denilince akla gelen ilk isim. Hamileler Klübü adlı portalında da benim gibi deneyimlerini paylaşan annelerden psikiyatristlere, doğum koçlarından eğitim uzmanlarına kadar geniş bir feet clip artyelpazede insanların paylaşımlarına yer vererek çok çeşitli bilgilerin bir arada bulunmasını sağlıyor. Doğal Doğum Bilinci olarak adlandırdığı hareketin öncülüğünü yapan Dural aynı zamanda Hakan Çoker ile birlikte doğal doğum seminerleri de düzenliyor. Anne adaylarının favori web siteleri listesine mutlaka eklemeleri gereken bir adres Hamileler Kulübü.
 • Doğum Günü Programı – Perşembe öğleden sonraları saat 14:00’te 94.9 Açık Radyo’da yayınlanan bu programda doğal doğum başta olmak üzere hamilelik, doğuma hazırlık ve annelik konuları ele alınıyor. Programın yapımcıları Başak Kutlu Atay ve Nur Sakallı, biri Boğaziçi işletmeden mezun olmuş, diğeri Bilkent Turizm’i bitirdikten sonra 13 senelik profesyonel geçmişe sahip olan, ancak daha sonra doğal doğum konusunda önde gelen insanların yanında kendilerini geliştirip konu üzerinde uzmanlaşan iki eğitmen. Beşincisi geride kalan programı ben ilk kez geçen hafta dinledim, ama Deniz’in uyku saatine denk geldiği için bundan böyle hiçbir Perşembe kaçırmayacağım! (DOUM ekibi aynı zamanda isteyen anne adaylarına doğuma hazırlık ve doğum sonrası destek de veriyor.)
 • Hamile Okulu ve Ebe Asude Oflaz – Bir aydır farkında olduğum doğal doğum hareketi bünyesinde ismini sürekli duyduğum Asude Oflaz Ebe’nin liderliğinde, doğum öncesi, doğum, doğum koçluğu ve doğum sonrası anne-bebek bakımı hizmetleri veren bir grup Hamile Okulu. “Doğum, kadının bilgeliğidir” mesajını veren web sitesinin şirin bir tarafı da Ana Sayfa’yı “Anne Sayfa” olarak nitelemesi…

Sonuç olarak, her ne kadar sezaryen ve müdahaleli doğumlar Türkiye’de yaygın olsa da, doğal doğuma ilgi ve merak duyan anne adaylarına yol gösterecek, sorularına ışık tutacak insanlar var artık. “Doğal doğum hakkında daha çok öğrenmek istiyorum” diyen gebeler için yukarıdaki mini listenin bir başlangıç noktası olacağını umuyorum.

2 yorum

 1. Merhaba,
  Sitenizi yeni keşfettim.Ben de 26 haftalık hamileyim. Sanırım sizin ikinci bebeğinizle aşağı yukarı aynı dönemdeyiz 🙂
  Hiçbir doğum hikayesi dinlememe ve okumama rağmen bir gün rüyamda her sancımda gülümsediğimi sonra da ellerimle çocuğumu içimden çıkarıp göbek kordonunu kendim kestiğimi gördüm. O kadar etkilendim ki bu nedir ki diye araştırırken amerikayı yeniden keşfetmediğimi, bunun aslında hypnobirthing olduğunu öğrendim. Daha araştırmama kalmadan da ilahi bir tesadüfle muhteşem bir hpnobirthing uzmanı ile tanıştım. Bu listede mutlaka adı olması gerektiğini düşünüyorum.
  Dr.Dilek Cengiz http://www.rahatdogum.com
  Onunla yaptigimiz çalışmaya ilişkin ilk izlenimlerimi bebeğimin blogunda yazdım http://meraklicuce.annemingunlugu.com/?p=107
  Okuduğum ilk doğum hikayesi olduğunuz için midir bilmiyorum çok etkilendim. İnsanları bilinçlendirme çabanızı yürekten takdir ediyorum. Umarım herşey yolunda gider ve biz de bir hypnobirthing ailesi oluruz…
  Sevgiler
  Nihan

  • Hoş geldin Nihan,

   Paylaşımın için çok teşekkür ederim. Kesinlikle böyle kaynaklar paylaşılmalı, o yüzden bu kontağı eklemekle çok iyi yaptın.

   Destekleyici sözlerin için de çok teşekkür ederim. Benim doğum hikayemden etkilendiysen eğer sanırım bu sayfa da hoşuna gidecektir: http://pozitifdogumhikayeleri.wordpress.com/ Bu, adından da anlaşılacağı gibi, güzel, pozitif doğum hikayelerinin paylaşılması amacıyla hazırladığım ikinci blogum. Henüz oluşma aşamasında ama gün geçtikçe yeni hikayeler ekleniyor. Umarım senin hikayeni de yakında ekleriz 🙂

   Sevgiler…