7 Yorum

Yüzyılın İcadı: Doğum Planı

"Üzgünüm Perkins, ama doğumda onu kullanmayacağız."

"Üzgünüm Perkins, ama doğumda kullanmayacağımız seçeneklerden birisi o elindeki pompa."

Geçtiğimiz Cumartesi günü Pilates Cadısı Jale Dural’ın Hamileler Kulübü‘ndeki gebelerle buluştuk. Ben “Doğal doğumun güzelliği ve benim tecrübem konusunda konuşmaya her zaman hazırım!” diye ortaya dökülünce sevgili Jale de “Öyleyse gel de bizim gebelere anlat bakalım” dedi, ben de heyecanla gittim.

Ve “Türkiye’de doğal doğum konusunda önemli işler yapan insanların” ve bu insanların yol gösterdikleri gebelerin zorlu bir yolda olduklarını tekrar anladım.

Birçok gebe, doktorunun ona doğal doğum konusunda destek olması bir kenara, sezaryen ya da müdahaleli doğumu teşvik edebileceğini düşünüyor ve doğum sırasında hastane personeli tarafından o şekilde yönlendirilmeye çalışacağından çekiniyor. Ve isteklerini nasıl anlatacağını bilemiyor.

Aynı endişeleri ben de hamileliğim sırasında yaşadığımdan HypnoBirthing dersleri sırasında gösterilen ‘Doğum Planı’nı kurtarıcım olarak görmüştüm. Doktorum HypnoBirthing’i bizzat bize önerdiği için aslında çok da endişelenmeme gerek yoktu; ancak ‘tercihler listesi’ olarak da adlandırılabilecek bu dokümanı hazırlamış olmak beni çok rahatlatmıştı.

O yüzden kendi doğum planımın Türkçeleştirilmiş halini burada paylaşmayı uygun görüyorum.

attentionÇok önemli birkaç notum var:

 • Aşağıdaki doğum planının Amerika’da gerçekleşmiş olan bir doğum için hazırlandığı unutulmamalı. Türkiye’deki uygulamaların nasıl olduğunu bilmiyorum, ancak oradakinden farklılık gösterdiğinden eminim. Örneğin orada -en azından benim hastanemde- hastaneye gittiğimiz andan, taburcu olana kadar aynı odadaydık. Sancıları da aynı odada yaşadım, doğumu da aynı odada gerçekleştirdim, iki gece boyunca da aynı odada yatıp kalktık. Türkiye’de sanırım ayrı bir doğum odası var. Ayrıca Türkiye’de doğum sırasında birden fazla refakatçinin olmasına sıcak bakmadıklarını duydum. Oysa orada annemin katılımı hiç problem olmadı. Bir başka uygulama: bebeği doğduktan kısa bir süre sonra ‘nursery’ denilen bebek bakım odasına götürüp muayenelerini yapıyorlar. Yaklaşık 3-4 saat boyunca orada kalan bebek gerekli muayene ve testlerden geçtikten sonra -bir problem çıkmazsa- anne-babasının kaldığı odaya geri veriliyor.
 • Aşağıdaki liste tamamıyla kendi bebeğimin doğumu için düzenlediğim, hamileliğim boyunca aldığım eğitim ve yaptığım araştırmalar sonucunda hazırladığım bir dokümandır. Örnek olması açısından paylaşıyorum; ancak mutlaka herkesin tercihleri, doğumun koşulları farklı olacaktır. Dolayısıyla herkese uyması beklenmemelidir.
 • Sağlıklı bir hamilelik ve doğal doğumu yaşayabilmenin ilk şartının koşulsuz güvenebileceğiniz bir doktor olduğuna inanıyorum. Ben her kadar doğal doğumu tercih ettiysem de, bende gerçekten tıbbi bir gereklilik olmadığı takdirde hiçbir müdahalede bulunmayacağı güvenini yaratmış olan doktoruma yüzde yüz güvenmekteydim. Doktorum herhangi bir sebeple -sezaryen de dahil olmak üzere- müdahale yapması gerektiğini söylediği anda sorgulamadan kabul edecektim.

Aşağıdaki listenin bu notlar ışığında değerlendirilmesi uygun olur.
————————————————————————————
Bebeğimin Doğumu ve Sonrasındaki Tercihlerimbirthplan2

Tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece bebeğimi doğal yollarla dünyaya getirmeyi tercih ediyorum. Doktorumuzun tavsiyesi üzerine hamileliğim süresince eşimle birlikte HypnoBirthing dersleri aldık. Doğum sırasında ve hemen ardında uygulanmasını istediğim tercihlerimi aşağıda belirtiyorum. Ben ve eşim aşağıdaki tercihlerimizin beklenmedik durumlarda yerine getirilmesinin mümkün olamayabileceğini anlıyor, ancak en huzurlu ve doğal bir doğum tecrübesi yaşamamıza yardımcı olacağınıza inanıyoruz.

 1. Aldığımız HypnoBirthing eğitimi sonucunda eşimin doğum esnasındaki koçum olacağını belirtmek istiyor, bize gerekli desteği vermesi açısından annemin de doğum odasında yanımda olmasını istiyorum.
 2. Doğum sırasında sadece gerekli personelin odada bulunmasını rica ediyor, orada olması şart olmayan hiçbir görevlinin katılmamasını arzu ediyorum.
 3. Sakin ve huzurlu bir ortam yaratmak için odamda kısık sesli, rahatlatıcı müzik dinlemeyi planlıyorum. İstediğimde mümkünse odadaki ışıkları kısabilmek istiyorum.
 4. Doğum sürecini başlatmak ya da hızlandırmak adına amniyotik kesenin patlatılması ya da suni sancı verilmesi gibi yöntemlere sıcak bakmıyorum.
 5. Hareket edebilme özgürlüğümün kasılmalarla başa çıkmam açısından önem taşıdığına inanıyorum. Bu nedenle kasılmalar sırasında arzu ettiğim gibi pozisyon değiştirebilmeyi istiyorum.
 6. Bebeğimin monitörle takip edilmesinin gerekmesi halinde monitöre sürekli bağlı kalmak yerine ara sıra bağlanmayı tercih ediyorum.
 7. Doğum esnasında gerekli sıvı alımını serum takılması yerine su içerek yapmayı tercih ediyorum. Serumun gerekmesi halinde hareket edebilmem açısından yatağa bağlı kalmadan kateter takılmasını talep ediyorum.
 8. Doğum sırasında alabileceğim ağrı kesiciler hakkında yeterince bilgi sahibiyim ve ihtiyacım olması halinde talep edeceğim. Ben istemeden teklif edilmemesini rica ediyorum.
 9. Bebeğimin sağlığı açısından muhakkak gerekmediği sürece epizyo olmayı tercih etmiyorum.
 10. Bebeği itme safhasının anne tarafından, doktorun telkinleriyle yönlendirilmesi gerektiğine inanıyor, açılma tamamlanmış olsa bile -bebeğim için bir tehlike söz konusu değilse- itme hissim gelene kadar beklemek istiyorum.
 11. Bebeğimin doğar doğmaz kucağıma verilmesini istiyor, birlikte ilk dokunuşlarımızı yaşayabilmemiz açısından mümkünse bebeğimin ilk tıbbi muayenesinin karnımın üzerinde yapılmasını istiyorum.heart_Full
 12. Bebeğimizin göbek bağını eşimin kesmesini istiyor; bağ kesilmeden önce oradaki kan dolaşımının bitmiş olmasını tercih ediyoruz.
 13. Doğumun hemen ertesinde bebeğimize tıbbi müdahale gerekmesi halinde eşimin de onun yanında olmasını istiyoruz.
 14. Bebeğimizin gözüne sürülecek olan antibiyotik merhemin hemen değil, bebek bakım odasına götürüldüğünde uygulanmasını tercih ediyoruz.
 15. Bebeğime yalnızca anne sütü vermeyi planlıyor ve doğar doğmaz emzirmeyi istiyorum.
 16. Tıbbi bir gereksinim olmaması halinde bebeğime bakım odasındayken biberonla herhangi bir sıvı (mama, şekerli su ve sade su da dahil olmak üzere) verilmesini istemiyorum.
 17. Bebeğimizin bakım odasında olduğu geçici süre boyunca ona emzik verilmesini istemiyoruz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

7 yorum

 1. elif merhaba,
  kendime doğum planı hazırlamaya çalışıyorum, doktor konusunda kararsız olduğum için planımı gösterip onun tavrına göre karar vereceğim. Yukardaki plan çok güzel ama şimdi Türkiye'de hamileliği yaşamış biri olarak aklına gelen veya ekleyeceğin başka birşey var mı merak ettim? yeni bir doğum planın olacak mı?

  seni de danışman yaptım kendime farkındayım, umarım sıkmıyorum sorularımla :S

  çooook teşekkkürler
  peri

 2. Merhaba Elif,
  Yeni yeni blogunu takip etmeye basladim. Ozellikle Dogum Plan’in hakikaten cok hosuma gitti ve acaba ingilizce metni var mi sende sormak istedim cunku aynen buradaki (Amerika) doktorumla paylasmak isterim.
  Sevgiler

  • Az önce sana gönderdim 😉

   • Elif,
    Cok tesekkurler oncelikle:) Henuz elime ulasmadi ama bir sekilde ulasir sanirim. BUnun disinda buradaki sistemi iyi bildigin icin sana bir kac sorum da olacakti. Eger cevaplarsan beni cok mutlu edecek, endiselerimi biraz olsun azaltmamam yardimci olacaksin.
    Sana daha kolay ulasabilecegim bir mail adresin varsa ordan yazmayi tercih ederim.
    Cok sevgiler

 3. Sevgili Elif,

  Ben de Mart ayında Amerika’da doğum yapacağım ve doğum planını içeren yazın benim için çok faydalı oldu . Eğer hala mevcutsa İngilizcesini bana iletebilir misin?

  Çok teşekkürler

  Özlem