3 Yorum

Çocuk Dostu Restoran/Caféler

Cocuk Dostu RestoranZaman zaman anne-çocuk dergilerinde ve/veya web sitelerinde çocukla gidilecek restoran/cafélere yer verildiğini görüyorum. Her seferinde bir heves listeye bakıyorum, çocukla gidildiğinde gerçekten rahat edilecek mekânlar mı diye, ancak hemen hepsi rastgele bir araya getirilmiş, bir-iki mama sandalyesi ve köşeye birkaç oyuncak konunca çocuklu müşterilere hitap edildiği varsayımıyla düzenlenmiş listelerden ibaret…

Bir restoranın çocuk dostu olup olmadığına en iyi bunu tecrübe etmiş annelerin karar verebileceği düşüncesinden hareketle kendi Çocuk Dostu Restoran/Caféler listemi oluşturmaya karar verdim. Amacım hem bağımsız gözlemciler tarafından oluşturulmuş ve çocuklarımızla dışarıda yemek yemek istediğimizde işimizi kolaylaştıracak bir genel liste ortaya çıkarmak, hem de restoranların baz alacağı bir Çocuk Dostu restoran standardı oluşturmak.

Çocuk Dostu Restoran/Caféler listesini ben Blogcu Anne ve oğlum Deniz’in bizzat gidip, yiyip, içtiğimiz mekânlarda edindiğimiz tecrübelerden yola çıkarak hazırlamaya başladım. Bu restoranlarla herhangi bir alakam olmadığı gibi listeyi hazırlarken kimsenin etkisi altında da kalmadım. Listedeki her mekân mutlaka ya ben ya da benim gibi anne-babalar, yeğenlerini yemeğe çıkaran teyze/amca/halalar, vs. tarafından test edilip onaylanmış olacak. Bir diğer deyişle, restoranların kendi istekleriyle listeye eklenmeleri söz konusu değil. Deniz ve ben İstanbul’da yaşadığımız için başlangıç noktası olarak Yedi Tepeli Şehir’deki restoran ve kafelerden yola çıktık. Ancak listenin diğer şehirlerdeki çocuk dostu restoranları kapsaması için İstanbul dışında yaşayan annelerin katılımını özellikle bekliyorum.CocukDostuRestoran2

Bir restoran ya da kafenin Çocuk Dostu olup olmadığını değerlendirmek için aşağıdaki ölçütleri taban aldım (Bütün bu ölçütlerin en başında kapalı alanda sigara içilmemesi maddesi gelecekti, ancak 19 Temmuz 2009 itibariyle bu maddenin tarihe karışacağını umuyorum):

 • Mekânın aydınlık, geniş ve havadar olması: Anne-babaların çocuklarını rahat getirebilecekleri bir restoranda aranan özelliklerden ilki mekânın aydınlık, keyif veren bir tasarımının olması. Yerin iki kat altında, basık tavanlı, penceresiz alanlar şarap içmek ya da fasıl yapmak için uygun olsa da küçük çocukların arıza vermelerine neden olabileceğini düşünüyorum.
 • Pusetle giriş-çıkış ve hareket kolaylığı: İstanbul (ve Türkiye genelinde) şehir planlamacılığının harikalar (!) yaratmış olması nedeniyle bazı mekânlara girerken onlarca basamak çıkmak (ya da inmek) gerekiyor. Eski binalara rampa eklemek bazen mümkün olmazken, sıfırdan inşa edilen yapılarda pusetle gelecek olan müşterilerin düşünülmemiş olması o mekânın pek de çocuk dostu olmadığını gösteriyor. Ayrıca içeriye girdikten sonra yer sıkıntısı olduğu için puseti katlamak ya da bir kenara koymak zorunda kalmak özellikle de bebek pusette uyurken büyük sıkıntı yaratabiliyor.
 • Çocuk menüsü: Çocuklar için özel olarak düzenlenmiş, itiraz etmeden yiyecekleri ızgara köfte, makarna, pilav, patates kızartması gibi pratik yiyeceklerden oluşan bir çocuk menüsü annelerin işini her zaman kolaylaştırıyor. Bazı restoranlar çocuk menülerinde daha sağlıklı ve hatta organik gıdalardan hazırlanmış yiyeceklere bile yer veriyorlar.
 • Mama sandalyesi: Özellikle çocuklarının peşinden koşturmadan yemek yedirmek isteyen anneler için mama sandalyesi, normal sandalyede kıpır kıpır kıpırdanmaktan oturamayan çocuğu beslemek için çok önemli.
 • Tuvaletlerin temizliği ve alt değiştirme üniteleri: Tuvaleti temiz olmayan bir yemek mekânının mutfağının nasıl olduğunu düşünmek bile fena. Ayrıca, tuvaletleri genişlik olarak oldukça uygun olmasına Cocuk Dostu Restoran - Alt Degistirme Masasirağmen alt değiştirme masası koymayan nice “şık” restoranda herkesin ortasında bebeğimin altını değiştirmek zorunda kaldığımı bilirim. (Bu durumdan ben çok fazla rahatsızlık duymadıysam bile özellikle yemek yiyen müşteriler açısından çok da keyif verici olmasa gerek. Ama suç benim değil, yayla gibi tuvaletine bir alt değiştirme masası koymayan restoran yönetiminin değil mi?!)
 • Çocukları oyalayacak aktiviteler ve/veya oyun odası: Bazı restoran/cafélerde anne-babalar yemek yerken çocukların oyun oynayabilecekleri bir oda (ve hatta onlara göz kulak olabilecek ‘ablalar’) bulunuyor. Bu büyük bir lüks olmakla beraber çocuğun önüne bir resim kâğıdı ve iki-üç pastel boya vermek bile restoranın çocuk dostu olduğunu göstermek için yeterli.
 • Çocuk dostu personel: Yukarıdakilerin hiçbirinin şu ya da bu sebepten olmadığı durumlarda bile çocuklu müşterileri ağrılarken güler yüz gösteren, rampa olmayan merdivenli mekânlarda karga tulumba pusetleri kucaklayan, çocukların döküp saçmasına somurtkan bir ifade ile değil peçete getirerek yanıt veren güler yüzlü çalışanlar çocuklu müşterilerinin o mekândan keyifle ayrılmalarını sağlıyorlar.

Deniz ve ben hayatımızın önemli bir kısmını restoranları değerlendirerek geçirmediğimizden listenin genişletilebilmesi için anne-babalar, amca-halalar, dayı-teyzeler gibi bağımsız gözlemcilerin katkıları çok önemli. Siz de çocuk dostu restoran/cafélerin isimlerini ve -yukarıdaki ölçütlere göre- değerlendirmelerini iletisim@blogcuanne.com adresine gönderirseniz ana listeye eklenti yapacağım.

Yaşasın Çocuk Dostu mekanlar!

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

3 yorum

 1. Benim tercih ettiğimç.d.kafeler:FLORYA ZİYA ŞARK SOFRASI
  MALTEPE ÜNLÜER RESTAURANT,ÇENGELKÖY MAXİ SULTANAHMET KÖFTECİSİ
  TAVSİYE EDERİM

 2. Benim tercih ettiğim etilerden arnavutköye inerken ÇİFTLİK Restaurant diye bir yer var. küçük hayvanat bahçesi, küçük tarım bahçesi ve ahşaptan oyun parkı ve zaten yemyeşil doğanın içinde olması sebebiyle benim için vazgeçilmez bir yer. Tavsiye ederim

 3. Biz Ataşehir de Küp Kebap diye bir yer keşfettik, 4.5yaşındaki kızımız her hafta sonu oraya gitmek ister oldu, içindeki oyun alanı çok cezbedici, ablalar da ilgili..Lezzet ortalama olmakla beraber, ürünler taze…

  Cadde üstünde rahat bir yerde balık yemek istiyoruz, ürünleri taze olsun çocuk da arada hareket edebilsin derseniz Çatana güzel bir seçim ufak bir oyun alanı var ama çok yoğun bir saatte gitmediyseniz eğlenceli oluyor

  Kalyondaki oyun yerini biliyor musunuz?Üzgünüm adı aklımda değil ama meşhur haagen dazs ın devamında, kızımız orada da keyifli vakit geçiriyor.Biz de beklerken kahve içebiliyor, onu seyredebiliyoruz

  Yine Anadolu yakasında Oyuncak müzesinde devamlı etkinlikler oluyor..Kafe grubuna girmese de söylemek istedim