1 Yorum

Teknoloji korkutuyor

CepTelefonuRadyasyonSanırım 2003 ya da 2004 senesiydi. E-mail zincirlerinin doruk noktasına çıktığı zamanlarda cep telefonunun zararlarını anlatan bir e-mail geçti elime. Bugünlerde artık herkesçe bilinen “Cep telefonuyla uzun konuşacaksanız illaki kulaklık kullanın. Benzin alırken telefonunuz çalarsa açmayın, benzin istasyonu havaya uçar alimallah” salıklarının yanı sıra “Hamileyken cep telefonu kullanımını minimuma indirin. Mümkünse evdeyken cep telefonunuzu kapatın. Bebeklerinizin yanında cep telefonunuzu kullanmayın” gibi tavsiyeler de vardı.

Ortada bebek falan olmamasına rağmen bu “Evde telefonunuzu kapatın” uyarısı nedense aklıma takıldı. O günden sonra gerçekten de evdeyken cep telefonumuzu kapatmaya başladık. Bize ulaşmasını istediğimiz yakınlarımıza, arkadaşlarımıza ‘cepten’ bulamamaları halinde evden aramalarını söyledik. (Bunun zararlı manyetik dalgalara maruz kalmanın yanında bir avantajı daha var: Alakalı alakasız zamanlarda “Falanca şirketinden arıyoruz. Şu kampanyamız hakkında bilginiz var mı?” diye soramıyorlar. Size gerçekten ulaşmak isteyen ve ev telefonunuzu bilenler sizi evden arıyor.)

Aynı rahatsızlığı benzer teknolojiyi kullanan kablosuz internet ile ilgili de hissettiğim için evdeyken internette vakit geçirmediğimiz zamanlar dışında interneti de kapatıyoruz. Hatta işi bir adım daha ileri götürerek, gece yatarken televizyon, telsiz telefon gibi aletlerin bağlı bulunduğu prizi tamamen kapatıp yatıyoruz. (Bir zamanlar bu tip aletlerin kumandalarından değil de düğmelerinden kapatılarak stand-by yerine OFF pozisyonuna getirilmesinin, cep telefonu, internet gibi kablosuz aletlerin gece kapatılmasının uykunun kalitesini arttırdığını, aletlerin düğmelerinden kapatılmasının uykudan uyanınca daha zinde hissedilmesini sağladığını okumuştum.)Kablosuz Internet Radyasyon

Abartılı duyulsa da, bundan 50-100 sene sonra, nasıl sigara 30 sene önce bu kadar “zararlı” kabul edilmiyorduysa, cep telefonu ve kablosuz internetin zararları hakkında çok daha fazla bilgi olacakmış, hatta yer yer kullanımı yasaklanacakmış diye düşünüyorum (Aşağıdaki makalelerden birine göre Fransa’da yasaklanmaya başlanmış bile). Bunda cep telefonuyla konuşmayı sevmeyen ve zaman zaman “Vallahi atacağım bu aleti, sürekli ulaşılabilmek istemiyorum yahu!) diye düşünen bağımsız (!) ruhlu biri olmamın da etkisi olabilir tabi…

Bu yaklaşımı gereksiz bulanlar olduğunu, kimilerinin ev telefonunu kapattırıp sadece cep telefonu kullanmayı tercih ettiklerini biliyorum. Herkesin kararına saygı duymakla birlikte gerek cep telefonları, gerekse kablosuz internet kullanımı üzerine daha fazla bilimsel araştırma yapılana, zarar teşkil etmedikleri konusunda daha somut bilgi elde edilene kadar kullanımının minimuma düşürülmesi gerektiğini düşünüyorum.

Benim gibi düşünenler (ya da ne düşünmeleri gerektiğini bilmeyen ve her iki tarafa da çekilebilecek olanlar için) biraz araştırma yaptım. Bulduğum makaleleri, bazıları İngilizce olmakla birlikte, kısa özetleriyle beraber aşağıda listeliyorum. İlgilenenler makalelerin kendilerini okuyabilirler:

Kablosuz internet tehlikeli mi? – Hürriyet gazetesinin Sağlıklı Yaşam yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun bu yazısı hayatımızı kolaylaştıran bazı teknolojilerin zararlarının bilinmemesi üzerine… Başta cep telefonu ve kablosuz internet kullanımının neden olduğu “elektromanyetik kirlenme” bazı Avrupa ülkelerini harekete geçirmiş; hatta Fransa’da okul ve kütüphanelerde kablosuz internet kullanımı yasaklanmış bile…

Baz istasyonunu şehir dışına taşırsak ‘cep’ dönemi biter – Akşam gazetesinde birkaç hafta önce yayınlanan, Ulaştırma Bakanı’nın cep telefonları ve baz istasyonlarının zararını kabul etmekle birlikte, zararından çok bu teknolojinin hayatımıza getirdiği ‘kolaylıklara’ önem vererek “Gülü seven dikenine katlanır arkadaş” dediği yazıyla ilgili yorumları okuyanlara bırakıyorum.Radyasyon

Cancer risk for cell phone using kids? – Amerikan ABC kanalında 2008 eylülünde yayımlanan bu yazıya göre cep telefonu kullanan çocukların beyin kanseri olma ihtimalleri beş kat artıyor. Karşıt görüşten fikirlerin de yer aldığı makale “Hah işte! Zararlı olduğunu biliyordum!” demek isteyenlerin de, “kulaklık kullanıldığı sürece hiç de bir zararı yok” diye düşünmek isteyenlerin de içini rahatlatıyor.

Warning: Using a mobile phone while pregnant can seriously damage your baby – İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Indepentent’ta mayıs 2008’de çıkan bu yazıda 13,000 tane çocuk üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına yer veriliyor. Hamile bir kadının günde üç kere bile cep telefonuyla konuşmasının çocukta davranış bozukluklarına yol açabileceğinden bahsediliyor.

Wireless laptops may harm children – Çocukların wireless internet kullanırken dizüstü bilgisayarları kucaklarına koymalarının sakıncalarını anlatan bir makale.

Bu konuda daha fazla “rahatsız olmak” isteyenler için cep telefonu kullanımının zararları hakkında bir sürü rahatsız edici makale burada var.


Bu da ilginizi çekebilir: 3G denilen meret

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

Bir yorum

  1. Bu işten çok para kazanan var (cep' çiler), öyle kolay kolay zararlı demezler, diyenide mıhlarlar icabında !!!!!