5 Yorum

15 adımda doğum sonrası kilolardan kurtulmanın yolları…

Hamile KiloBırakın anne-çocuk dergilerindeki “Doğumdan sonra kilo vermenin yolları” başlıklı makaleleri…

Boş verin gazetelerdeki “Falanca ünlü filanca diyeti sayesinde bebekten sonra kilolarını şu kadar zamanda verdi!” türünden yazıları…

Doğum sonrası kilolar böyle verilir:

 1. Öncelikle hamilelik sırasında yediğiniz içtiğinize pek dikkat edilmez. “Amaaan, kaç kere hamile olacağım sanki! Gelsin Nutella’lar, gitsin üzümler!” şeklinde beslenilir.
 2. Böylece hamilelik sırasında gereğinin üstünde kilo alınır.
 3. Bu gereğinden fazla alınan kilo (senelerce Amerika’daki fast food kültürüne yenik düşmenin sonucunda) önceden vücutta fazladan bulunan kilolara bir güzel eklenir.
 4. Sonra bebek doğurulur. Yaklaşık bir 6-7 kilo kadar bebekti, plasentaydı, suydu derken hastaneye hediye edilir.
 5. “Daha hastaneden çıkmadan şu kadar kilo verdim!” diye mantıksızca havalara girilerek doğumdan üç gün sonra profilden fotoğraf bile çektirilir.
 6. Bebek bol bol emzirilir. Emzirmenin kalori yaktıran bir operasyon olduğu inancıyla elden gelen ardına konulmaz, bir 13 ay kadar emzirilir.
 7. Nitekim dokuzuncu ayın sonunda, adeta İngilizcedeki “9 months up, 9 months down” (*) deyişini doğrularcasına hamileyken alınmış olan kilolardan kurtulunur.
 8. Ama henüz bitmemiştir… Hamilelik öncesinden yapışmış olan ve “doğumdan sonra tombullaşmış anne” havası yaratan fazlalıklar gıcık vermeye başlar.
 9. “Ne yapsam da bu kilolardan kurtulsam” diye düşünülse de gerçekten kilo vermek için ciddi bir adım atılmadığı gibi poğaça-börek, annenin kafesindeki içli köfteler, kayınvalidenin ödül almış yemekleri bir bir mideye indirilmeye devam edilir.
 10. Bu süre zarfında en ‘kilolusu’ kendinden en az 2 beden küçük dişilerle arkadaşlık edilir. Ve bu durumdan hoşnutsuz olunmaya başlanır.
 11. Ama asıl bardağı taşıran damla “Çalışmayan Anne Sendromu“na yakalanıldığı andır. “Ben kimim, kendim için ne yapıyorum?” gibi sorgulamalara girilerek, kimseye olmasa bile kendine bir şeyleri kanıtlamak adına “Anne Olmadan Önceki Ben Olma” adında bir proje yaratılır ve iyi bir diyetisyenin yolu tutulur.
 12. Yaklaşık 4 ay boyunca proje harfiyen uygulanır. Böylece sadece kendi için bir şeyler yapmış olmanın verdiği tatmin hissiyle ‘Birisinin annesi’ olmanın ötesinde bir kimliğe sahip olunduğu, sırf doğum yapıldığı, anne olunduğu için onun izlerini taşıma zorunluluğu olmadığı inancına varılırDogum sonrası kilo verme.
 13. Diyetisyenin söylediklerinin dışına çıkılan tek alan egzersiz yapmaktır. Çünkü maalesef hiçbir kudret takım sporu olmayan, yürüyüş bile olsa tek başına yapılan sporları sevdirmeye yeterli olamamıştır.
 14. Yaklaşık 5 ay sonunda dolap köşelerinden eski kıyafetler çıkarılır. Bu da yetmez “Al senin olsun, ben nasıl olsa bir daha giyemem” diye kız kardeşe verilen elbiseler yüzsüzce geri alınır. Bir daha yüzüne bile bakılmayacağı düşünülen eteklere geri girildiği görüldüğünde artık proje tamamdır.
 15. Diyetisyenin “Spor yapmazsan hemen alırsın, benden söylemesi!” tehditleri kulak ardı edilir. Bir iki kilo daha verseydin daha emniyetli olurdukyorumları halı altına süpürülür. Onun yerine üçü 3 yaşın altında olmak üzere 5 çocuk, 3 anne, 70 yaşlarında teyze-enişte, bir köpek ve sürekli masadan bir şeyler çalan 4 kedinin olduğu bir eve tatile (!) gidilir. Tatil sonunda kilolardan fazlasıyla kurtulmuş bir şekilde, bu kez belki de bir terapiste ihtiyaç duyularak eve dönülür.

(*) Tam çevirisi 9 ay yukarı, 9 ay aşağı demek olan, hamilelikte alınan kiloların bebeği doğurduktan sonraki dokuzuncu ayda verileceği anlamına gelen halk deyişi…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

5 yorum

 1. yu never gave me a hard time on dieting. yu were just fine, a very good patient and listener….and now yu r much more beautiful than u were used to be……yu turn to a very very HotT mama and its a lot more than JUst being hot, n now we get jealous of yu because of that…..:)
  ps: still be careful about your weight and what i said though, JUST in CASE!…..
  lov yu so much…..

 2. Canım Yasom, seni zaten çok seviyorum. “Projemi” başarıyla yürütmeme yardımcı olduğun için daha da çok seviyorum 🙂 Ayrıca işini büyük bir ciddiyet ve başarı ile yaptığın için izin verirsen seninle gurur duyuyorum.

 3. endişeleniyorum 🙂

 4. Icinde oldugum durum ve aklimdan gecenleri ne kadar guzel ifade etmissin…Boyle dusunen tek ben degilmisim demek:) Iyi bir diyetisyen arayisindayim ama bir yandan da bebisim 6. ayini doldurmadan gitmesem mi diye dusunuyorim…Bebis henuz 10 haftalik..Hamilelikten once aldigim 10 kilonun ustune hamileligin 25 kilosu da eklendi..Dogumdan sonraki bir ay icinde 15 kilo gitti..sanirim odemdi onlar…