0 Yorum

Everyone Poops

HERKES KAKA YAPAR

HERKES KAKA YAPAR

“Filin kakası büyük olur. Farenin kakası küçük olur.”

Japon çocuk kitapları yazarı Tarō Gomi‘nin İngilizceye çevrilen kitabı bu cümlelerle başlıyor. Ondan sonra devam ediyor: “Tek hörgüçlü devenin kakası da tek hörgüçlü olur. İki hörgüçlü devenin kakası ise iki hörgüçlü olur. Şaka, şaka!”

Bu kitabı Deniz 13-14 aylıkken almıştım, ondan beri de ara sıra okuduk. Ama tuvalet eğitimini kotarmaya çalıştığımız şu günlerde en sevgili kitabımız oldu.

Ben çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim. İki sebepten: 1. Hikâyenin pek bir akıcılığı yok. Daha doğrusu hikâye yok. O da kaka yapar, bu da kaka yapar şeklinde geçiyor kitap. Eeeee? oluyorsunuz siz de. 2. Küçük-büyük her insanın kaka yaptığının resmedildiği sayfada tuvaletin üstünde oturan adamın (babanın) ağzında pipo var. İlk tepkim “yuh!” olmuştu, ama kitabın sigaranın bu kadar tu-kaka olmadığı 70’li yıllarda yazıldığını düşününce empati kurabildim. Yine de gereksiz bir görüntü.

Kitabın sonuna doğru bebekten kocaman adama kadar insanların da kaka yaptığı, bebeklerin bezlerine, bazı çocukların lazımlığa, bazılarının da -tıpkı büyükler gibi- tuvalete kaka yaptığı anlatılıyor. En sonunda da her hayvanın yemek yediği, bu yüzden de illaki kaka yapacağı gerek yemeklerin, gerekse kakaların detaylı çizimleriyle göz önüne seriliyor.

Bu kadar çok “kaka” muhabbetinden anlaşılacağı gibi kitap büyüklerden çok çocuklara hitap ediyor. Deniz de çok seviyor, “Peki bu kimin kakası? Rakun nasıl kaka yapıyor?” diye soruyor. Ben de artık sinirimin alındığı ve muhabbetin zarafetini tamamen yitirdiği şu günlerde “Bak, bu minik minik olan farenin kakası. Şu ince uzun olan yılanın kakası. Bu kocaman parça parça olanlar ise aslanın kakası” diye anlatıyorum.

Kaderi tuvaletin üzerinde saatler geçirmek olan her anne-babaya içim pek kaldırmayarak da olsa tavsiye edeceğim bir kitap.

Deniz’in İngilizce kitapları için burayı tıklayın.