2 Yorum

(Çocuk Sahibi) Olmak ya da Olmamak…

Çok yakın bir arkadaşımın kız kardeşinden şöyle bir mail aldım:

Sana güzel bir sorum, belki de hakkında yazacak yeni bir konum var:

Çocuk sahibi olmak/olmamak kararı nasıl verilir? Bir insan temelde neden çocuk sahibi olmak ister? Neden istemeyebilir? Check pointler neler olmalı?

Çocuk sahibi olmadan önce, çocuk sahibi olmayı ne olarak görür, olduktan sonra ne olduğunu fark eder?

Önündeki minimum 40 yılı etkileyecek bir kararı bugünden vermek sağlıklı mıdır?

“İyi ki yapmışım” diye düşüneceğimiz garanti midir? Bunun verdiği gazla mı yürümek gerekir?

Acil yorumlarını rica ederim 🙂

Günlerdir bu sorulara cevap vermeye çalışıyorum. Düşünüp düşünüp bulamıyorum. Deniz’in Babası’na soruyorum. Anne olmuş arkadaşlarıma danışıyorum. Henüz anne olmamış ama çocuk sahibi olmayı gündemine alan arkadaşlarımın fikirlerini alıyorum. En sonunda anladım: Cevabı yok… Daha doğrusu mantıkla açıklanabilecek bir doğru cevap anahtarı yok.

Ben de oturup cevapları kendi bakış açımla, kendi sebeplerimle vermeye başladım. Ancak baktım ki destanımsı uzunlukta bir yazı çıkıyor ortaya… O yüzden yazıyı sorulara göre bölerek bir mini yazı dizisi şeklinde cevap vermeye karar verdim.

Kendi fikirlerini belirtmek isteyen anneler, anne olmaya hazırlananlar, çocuk sahibi olmamaya karar verenler, kararsız olanlar da yorumlarını paylaşırlarsa gerçekten rahat bir nefes alırım. Günlerdir “Öyle midir, böyle mi?” diye ortalıkta gezinmeme sebep olan bu arkadaşımın ve çocuk sahibi olmanın ne olduğu konusunda fikir sahibi olmak isteyen birçok insanın da mutlu olacağına inanıyorum.

Bu yazı dizisinde:
Çocuk sahibi olmak/olmamak kararı nasıl verilir?
Herkes çocuk sahibi olmak zorunda mı?
– “Çocuk sahibi olma”nın gerçek anlamı?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

  1. bir yerde okumuştum ama nerde okuduğumu hatırlayamadım. anne baba olmak iç güdüselmiş. soyunu devam ettirmek, genlerini bir sonraki nesle aktarmak iç güdüsü. anneanne, babaanne ve dedelerin torunlarına düşkünlükleride kendi genlerine sahip oldukları için onları korumaktan kaynaklanıyormuş. bense ; acaba benim çocuğum nasıl bir şey olacak? sesini, yüzünü, kişiliğini çok merak ettiğim için doğurdum :)))) doğurdum günde nasıl böyle düşündüğümü nasıl manyakça bir yaklaşım olduğunu, sırf meraktan çocuk mu doğurulur ? diye kendime uzun aylar söylendim :))

  2. Merhaba .ben 9 aydir evliyim ama bir türlü hamile kalamiyorum. Yumurtaliklarm normalden küçükmüş. We 3 aydr düzenli ama cok sancili adet oluyorum . Nsl hamile kalabilirm. Bir de bu yumurta çatlamalari nsl heraplanyor. Adetin 12. Günümü hesaba aliniyor.