9 Yorum

Meraklı Minik – Okul öncesi çocukları için harika bir dergi

Millliyet Cocuk - Cimcime

Nerede o eski dergiler?..

Bizim zamanımızda Playhouse Disney, Barbie, Ben 10 gibi çizgi filmlerden türemiş dergiler yoktu.  Bir Milliyet Kardeş vardı, ki içeriğini bilmiyorum ama görünüş olarak eskisinden çok farklı olmakla birlikte hala var. Bir de asıl Milliyet Çocuk dergisi vardı, ki o benim favorimdi… Köpekleri bu kadar çok sevmem ve en nihayetinde köpek sahibi olmamda mutlaka Cimcime’yle köpeği Kuçu’nun etkisi olmuştur. Eski sayılarını senelerce saklamıştım. Nerede, nasıl vazgeçtim bilmiyorum ama attığıma çok pişmanım.

Deniz’in iyi bir kitap okuru olmasının yanı sıra kaliteli dergileri de düzenli olarak takip etme alışkanlığı kazanmasını istiyorum. Benim de takipçisi olduğum ve Amerika’dan taşınırken hiç üşenmeyip kutu kutu getirdiğim National Geographics’in Kids dergisini aldım, ancak hayvan resimlerini bir iki baktıysa da dergi genelde bir kaç beden büyük geldi… Sanırım bir kaç yıl sonra müdavimi olacağız.

Çizgi filmleri karakterlerinin reklamının yapıldığı, çocukları televizyon seyretmeye ya da o kahramanların olduğu oyuncakları almaya özendiren dergilerden uzak durmaya çalışıyorum. Dolayısıyla dergiyle birlikte bonbon şeker, Miki eli şeklinde lak lak türünden hediyelerin verdiği yayınları almayı tercih etmiyorum.

Nihayet Deniz’in yaşı için uygun, amacı çocukları çizgi film karakterlerine bağımlı yapmak değil de, gerçekten bir şeyler öğretmek olan harika bir dergi buldum: Meraklı Minik.

TÜBİTAK’ın 3-6 yaş arası okul öncesi çocukları için hazırladığı bu bilim dergisi, Deniz gibi henüz tam hedef yaş grubunda olmasa da hayvanlara ilgi duyan, kitap/dergi oku(t)mayı seven, çıkartmaları söküp söküp yapıştırmaktan hoşlanan daha küçük yaştaki çocuklar için de gayet uygun. Her ay, dergiye adını veren sevimli köpek Minik başka bir konuyu keşfe çıkıyor. Çizimler hem çok sevimli, hem çok özgün. Dergiyle birlikte verilen çıkartmalar derginin içindeki konuları tamamlar nitelikte. Bir yandan hikâyeyi okuyor, bir yandan baykuşları mağaraların içine yerleştiriyorsunuz.

Meraklı Minik Temmuz 2009 sayısının kapağı

Meraklı Minik Temmuz 2009 sayısının kapağı

Aynı zamanda her ay maketler, tiyatro sahnesi gibi el becerisini geliştiren hediyeler de veriliyor. Bunlar şimdilik bizim için fazla detaylı, ama bir kenarda biriktiriyorum.

TÜBİTAK ayrıca Erken Çocuk Kitaplığı ile de 0-8 yaş arasındaki çocukların ileride araştırma yapma ve okumayı seven, yaratıcılığı ve düş gücü gelişmiş bireyler olmalarını hedefliyor. Deniz’in kitaplığında İlk Deneyimler serisinden Diş Hekiminde ve Doktorda var, ve en son gittiğimiz doktor randevusunda böylesi bir kitabı okumuş olmanın inanılmaz faydasını gördük. Nitekim ben her ne kadar öncesinde anlatmaya çalışsam da kendi gözleriyle, kendi gibi çocukların (kitaptaki kahramanlar Elif ve Arda) ne gibi deneyimler yaşadığını görmek Deniz’i çok rahatlatmış olmalı ki ilk kez ağlamadı; onun da ötesinde doktor onu muayene ederken kendisi de oyuncak ayılar üzerinde pratik yaptı.

TÜBİTAK’ı okul öncesi çocuklarını hedefleyen bu açılımdan ötürü tebrik etmek lazım. Henüz iki aydır alıyor olsak bile, önümüzdeki bir kaç sene kaçırmadan takip edeceğimiz bir dergimiz var artık. Hem de 3 TL. fiyatıyla diğer oyuncaklı dergilerin neredeyse yarı fiyatına satılıyor.

Okula başladığımızda da yine TÜBİTAK’ın okul çağı çocukları dergisi Bilim ve Çocuk‘a terfi edeceğiz.


Bu da ilginizi çekebilir: Oradan Buradan Paylaşımlar

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

9 yorum

 1. Merhaba,
  Bursa da yaşıyorum ve Montessori Mail Grubuna üyeyim . Blogunuzu da bu sayede buldum, ellerinize sağlık herşey harika.
  Meraklı Minik dergisi bizim de kızımız için tercih ettiğimiz güzel bir dergi.
  Daha dün yeni sayısını aldık ve o kadar mutlu oldu ki anlatamam, bir heves yapıştırmaları yapıştırdı, Uzay hakkında duyduğu şeyler çok ilgisini çekti.
  Kesinlikle alınmalı.
  Sevgiler..

  • Teşekkür ederim! Deniz de son sayıyı çok sevdi. Çıkartmaları hemen tükettik bile. Şimdiden bir sonraki sayıyı heyecanla bekliyoruz.

 2. bizde hiç aksatmadan alırız bu dergiyi ben ayrıca bilim çocuğuda alıyorum koyuyorum kenara onuda büyüynce okur diye:)

 3. merhaba sevgili meraklı minik çalışanları emeğinize sağlık sonsuz teşekürler. lütfen sizlere bir sorum olacak lütfen imkanı olmayan çocuklarımızın ulaşıp alabilecek yerlerde satılsa derginiz onlarda alıp okusalar ne kadar mutlu olurum benim çocuğum okuduğu gibi okumak her çocuğun hakı teşekürler.

  • Bu mesajınızı Meraklı Minik'in çizeri Pino'ya ilettim (http://pinomino.blogspot.com/) kendisi de editörüyle paylaştı.

   Pino ayrıca şu bilgileri de iletti: "aboneliklerimiz bu aydan itibaren açıldı, bu sayede artık köylerimize ulaşabilecegiz. Bir de köy ve ilçe okulları dilekçe ile başvurarak kitap , dergi yardımı alabiliyorlar. Kurumumuz başvuruları değerlendirip kütüphanelerine destek oluyor."

   Bu güzel derginin mümkün olduğunca çok çocuğa ulaşması konusunda size tamamen katılıyorum.

 4. birşey soracaktım… derği nerelere geliyor nasıl öğrenebiliriz. biz mardin /Kızıltepede oturuyoruz. Abone olmayı düşünüyoruz ancak yazın 3 ay memleketimize dönüyoruz burada görev yapıyoruz. o yüzden acaba buralarda satan yer varmı???

 5. geçen sayısını okulda öğrencilere dağıtmışlardı. Bir tanede ben oğluma getirmiştim. çok faydalı ve ilgisini çok çekti. şimdiden teşekkürler

 6. melis sarıaydın

  merhaba ben melis 11 yaşındayım. Ben bilim çocuk dergisini 5 yıldır seviyorum kardeşim ise meraklı minik bence herkes alsın .