2 Yorum

Zeynep Mutlu…

zeynepmutluDün akşam üzeri yemeğe gittiğimiz, Deniz’in arkadaşı olan 2,5 yaşındaki kızını üç hafta sonra Zeynep Mutlu Eğitim Vakfı Kemer Okulları’nın anaokuluna başlatmayı planlayan arkadaşlarımızın evinde bizi sevindiren bir haber aldık: Zea (Deniz’in arkadaşı) da Deniz’le aynı okula gidecekmiş.

– Yaşasın! Ama bir dakika, neden bu karar değişikliği?

– Okulu yıkmışlar.

İlk duyduğumda olayın boyutunu, ciddiyetini anlamadım. Okul yönetimi anaokulu binasını yıkmaya karar vermiş diye düşündüm. Nedense böyle travmatik olayları ilk başta idrak edememe gibi bir özelliğim var. 11 Eylül’de New York’taki ikiz kulelere yapılan saldırıları Deniz’in Babası bana telefonda “World Trade Center’a uçak çarpmış!” şeklinde haber verdiğinde de pır pır uçağın biri yolunu şaşırmış diye düşünmüş, “Kimseye bir şey olmuş mu?” diye sormuştum. O sırada işe gitmek üzere arabadaydım, ne zaman ki ofise varıp televizyonda, canlı yayında binaların yıkıldığını gördüm, ve ne zaman ki uçaklardan birinin o zaman çalıştığım yere birkaç kilometre uzaklıktaki Beyaz Saray’ı hedef almak üzere hareket ettiğini öğrendim, olayın boyutu o zaman dank etti.

Bu sefer de böyle oldu. “Hayır canım, belediye yıkmış” dendiğinde yavaş yavaş idrak etmeye başladım: Pazar sabahı 6’da, 500 kişilik bir yıkım ekibi buldozerlere yüklenip bütün okulu -anaokulu, ilkokul, orta okul, lise- yerle bir etmiş.

zeynep mutlu

Fotoğraf: Hürriyet Foto Galeri

Belediyeye göre bina kaçakmış. Vakıf yönetimine göre arazi 29 yıllığına kiralanmış, hak hukuk ortadaymış.

Neyse ne… Şu bir gerçek ki o okulda okuyan ve üç hafta sonra okula başlamaya hazırlanan yüzlerce öğrencinin gidecek okulu yok.

Anlamadığım şey -eğer durum belediyenin dediği gibiyse- izin olmayan bir araziye koskoca bir okul binası çıkılıp, içi eşyalarla, öğrencilerle doldurulup, 10 senedir bilmem-kaç-yüz tane öğrenci mezun verilip, bir sürü öğretmen, görevli istihdam edilirken belediyenin aklı nerelerdeydi? Neden bu  binayı yıkmak için 10 sene beklenip, bir Pazar sabahı saat 6’da 500 kişilik bir ekiple girilip “Ben yaptım, oldu” edasıyla ortalık savaş alanına dönüştürüldü? Orada okuyan, arkadaşlarına, öğretmenlerine birkaç hafta sonra kavuşacağını düşünen, okulunu bunca senedir evi gibi bilen yüzlerce öğrenci hiç mi düşünülmedi? Biz bu işi -hele de bütün yazı geçirdikten sonra, okulların açılmasından 3 hafta önce- yaparsak bunca öğrenci nerede eğitim görür, bunca öğretmen, buradan ekmek yiyen bir sürü insan ne yapar diye hiç mi akıllara gelmedi?

Zeynep Mutlu Eğitim Vakfı’ndan yapılan açıklamaya göre tebligat yıkımdan önceki Cuma günü saat 16.48’de yapılmış. Belediyeye göre Nisan’da bir tebliğde bulunulmuş. Anlaşılan uzun zamandır sürüp giden bir konu bu…

Öyle ya da böyle… O çocuklar ne yapacak şimdi? Kimsenin onları düşünmemiş olması ne üzücü…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

  1. bugun belediyenin sitesine bir şey bakmak için girmiştim.orda bu haberin başlığını gördüm ama okumadım.kemerler yıkıldı gibi birşey anladım.ne bileyim koskoca okulun yıkılmış olabileceğini…maalesef siyasi görüş ne olursa olsun iktidar mücadelesi başladım mı herkes acımasızlaşıyor.çok yazık.çok saçma.her zaman madur olan kesim,günahsız olanlar oluyor..

    • Çok haklısın Ensar Bera'nın Annesi… Kimsenin gözü görmüyor, ben güçlüyüm, sen şöylesin kavgasında olan suçsuz olanlara oluyor.

      Zeynep Mutlu'nun web sitesindeki gelişmeleri takip ediyorum. Hemen toparlandılar, ayağa kalktılar.

      Zeynep Mutlu olayı böyle acımasız sidik yarışlarının son olayı olsa diye biraz ümitsizce bir dilekte bulunacağım içimden…