13 Yorum

Kitap önerisi olan var mı?

Yaklaşan New York seyahati kapsamında gidiş-dönüş neredeyse 30 saati bulan uçak yolculuğu, Deniz’siz geçecek olan toplam altı gece (planda bir değişiklik oldu ve tatili 2 gün kırpmak zorunda kaldım), ve gün içinde bilumum kafelerde, restoranlarda verilecek olan yemek ve ihtiyaç molaları olacak. Bu da demektir ki kitap okuyacak vaktim olacak.Kitap Onerisi

Kitap önerisine ihtiyacım var…

AŞK’ı henüz okumak istemiyorum. Son çıkanlara, çok satanlara karşı alerjim var. Hele bir birkaç sene geçsin.

Çocuk gelişimi, tuvalet eğitimi, iki yaş sendromu, Tracy Hogg gibi çocuk büyütmeyle uzaktan yakından alakası olan kitap istemiyorum.  (Bu benim bağımsızlık tatilim!)

“‘En son kim koydu’ dedirtecek laflar söyleme sanatı” gibi kişisel gelişim kitapları istemiyorum.

Kafamı yoracak, yorgun beynimi daha da düşünmeye zorlayacak, istatistikî bilgiler içeren, tarihi, belgesel türünden kitap istemiyorum. Onlardan kütüphanemde bereketiyle var, beynim boşalınca okuyacağım.

Twilight’mış, 13. Cuma’ymış, zaten jet-lag’den alt üst olacak uykumu daha da kaçıracak kitaplar istemiyorum.

Bir yandan bitmesin isterken bir yandan da “acaba nasıl sonlanacak” diye elimden bırakmak istemeyeceğim, bittiğinde üzüleceğim kitaplar istiyorum.

Var mı önerisi olan?

13 yorum

 1. murathan mungan yüksek topuklar?

 2. Tea Rose-tarihsel, NYC 1800ler, harika surukleyici ama 600 sayfa, ileride okurum dersen tarih romanlari ilgi alanim daha baskalarinida onerebilirim.

  Maeve Binchy-Tara road, Light a penny candle, scarlet feather, echoes -rahatlayici surukleyici, orta sinif halkin icinden sanki o ailenin icinde o olaylarin icindeymissin gibi hissettiriyor bu yazar bana

  Dan Brown in tum kitaplari, angels and demonds, ama deception point ile digital forestta cok iyi, alir surukler yolculukta, geldiginde cikmis olacak son kitabi Bordersa ugra istersen

  Lincoln Child-deep storm gene Dan Brown tarzi

  Luanne Rice in summer of rose yada summer of child, beach girls ve digerleride guzel ama favorim bunlar, biraz Maeve Binchy vari

  Su aralar Firefly Lane okuyorum, cok surukleyici, 1970lerde ilkokul cagindaki iki kizin hikayesi, biri coluk cocuga karisirken digeri NYC hayatinda unlu bir journalist oluyor,

  Ben burada birakayim, bayagi bir alternatif oldu zaten:-)
  Iyi yolculuklar,
  Feryal

  • Hmm, Dan Brown iyi fikir. Tabii ki Da Vinci Code'u okumuştum, ancak diğer kitaplarını Barnes & Noble'da bakacağım 🙂

 3. Web sitesine bak bazen kuponlar oluyor 10% off falan, ciktisini alirsan kar edersin:-)

 4. ahmet ümit' in TÜM kitaplarını tavsiye ederim. elimden bırakmadan 3 gün içinde okudugum kitaplardır. özellikle beyoğlu rapsodisi ve kavim favorilerim.

  iyi yolculuklar:)

 5. Ursula K. Leguin, nadide kadın bilim kurgu yazarlarından, tüm kitaplarını seviyoruz, Yerdeniz Büyücüsü olabilir mesela. Hadi cinsiyet ayrımcılığı olmasın, Arthur C. Clarke'ın Rama serisi de olabilir.

  Malcolm Gladwell'in Outliers'ını okumak istiyorum ne zamandır. İstatistik içeriyordur mutlaka ama yoracağını hiç sanmıyorum.

 6. kesinlikle AÇLIK OYUNLARINDAN bahsetmişsin açlık oyunlarını okumalısın muhteşem büyüleyici….. ikinci kitabı da çıktı ateşi yakalamak… etkileyici..

 7. Cezmi Ersöz ün "Ölürsem beni seninle ararlar şimdi" kitabını şiddetler öneririm. aynı yazarın "İçime gir ama sigaranı sigaranı söndürme" kitabı aynı kalitede. Cezmi Ersöz tavsiye etmediğim kitabı yok açıkçası. bence bir okuyun.

 8. bir kere tara road başta olmak üzere Maeve Bincy nin tüm kitaplarını okuyobilirsin. Yalnız son 3-4 kitabını ben de okumadığım için bilemeyeceğim. Debbie Mccomber’ in kitapları onun tarzına benzediği için alacaksan ikisinden birini almalısın. Ben hukukçu olduğum ve ilgi alanım polisiye gerilim olduğu için özellikle adli tıp Tess Gerritsen okurum ama uçakta okunmayabilir. Tarihi aşk romanları da favorim. Yok edebi birşeyler dersen rus klasiklerinden şaşma derim. Ama Amerikaya gidiyorum oradan bir kitap olsun dersen Terry Mcmillan’ ı da öneririm. Siyahi kadın yazar, ırksal eşitsizlikler ve afro amerikalıların yaşamını aileler üzerinden anlatan kitapları var mesela çok güzel. Bir tanesi “bir oh desem” filme de çekildi. Ya da klasik biri Jack London. Ben olsam alırım bir Nora Robarts “wedding” serisi, isterim bir kadeh beyaz şarap ohhh miss.