1 Yorum

Doğmak, doğurmak ve doğurtulmak üzerine bir film…

BusinessOfBeingBornGeçenlerde Deniz bana acayip bir kıyak çekti. Onu pusetine koyup önüme kattığım ve her ikimizi de sokaklara attığım bir gün pusetinde tam iki saat uyudu. Evde bu kadar uyuyor, ama pusetinde böyle bir şey yapması görülmüş, duyulmuş şey değil.

Ben de hemen kendimi D&R’a attım. Her ne kadar Bağdat Caddesi’ndeki koca D&R’ın alt katına içinde 15 kiloluk bir çocuğun uyuduğu bir pusetle inmek fiziksel olarak imkânsız olsa (ve D&R yönetimi pusetli ve engelli müşterileri için bir asansör yapma zahmetine katlanmasa da) yardımsever personel sağ olsun karga tulumba indirdiler puseti. Ben de Deniz’li puseti yanıma kurup, kendim de rahat bir berjer koltuğa kurulup ilgimi çeken Your Best Birth adlı bir kitabı okumaya başladım.

Kitap ilgimi çekti, çünkü kapağında Amerikalı ünlü talk show host Ricki Lake vardı. Bundan birkaç hafta önce bir arkadaşım bana aynı Ricki Lake’in yapımcılığını üstlendiği, Lake’in doğum hikayelerinden de bahsedilen The Business of Being Born adlı filmden bahsetmiş, “Doğal doğum yapmış bir insan olarak mutlaka seyretmelisin, çok şey bulacaksın” demişti. Yahu seyretmeliyim de, nereden bulacağım, nasıl edineceğim derken bugün (daha geçen gün radyo programlarından bahsettiğim) DOUM ekibinden bir e-mail geldi:

Herkese Merhaba,

Eylül’de yine bir film gecemiz var.

Bir gün çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız veya bebek bekliyorsanız bu etkileyici filmi kaçırmayın.  Filmin ardından ülkemizdeki doğum şartları ve olumlu deneyimler yaşamak için şimdiden yapılabilecekler hakkında sohbet edeceğiz.

14 Eylül Pazartesi 19:30-22:00
Şifa Çemberi (Zincirlikuyu)

Ayrıntılı bilgi ekte.  Yerinizi ayırtmak için 0212 3474154’ten Şifa Çemberi’ni veya 0531 4081323’ten bizi arayın.

Sevgiler,

Nur & BaşakYourBestBirthCover
www.do-um.com

Tanrım! Ne temiz kalpli kadınım! Başka bir isteseymişim keşke…

Filmde Amerika’daki doğum sektörünün nasıl kar odaklı olduğu, doğumun doğallığından nasıl saptırıldığı ve doktorların, hastanelerin, sigorta şirketlerinin işine geldiği gibi yaptırıldığı anlatılıyor. Filmi seyretmediğim halde nereden mi biliyorum? Your Best Birth kitabı filmin kitabı zaten…

Türkiye de “Küçük Amerika” olduğuna ve Amerika’da yüzde 30’larda gezen (ki o bile Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiğinin 3 katı) sezaryen oranı Türkiye’de yüzde 80’leri bulduğuna göre Türkiye’deki her anne adayının birebir izlemesi gerekiyor bu filmi. Hatta doğal doğumla ilgilenenler kadar, belki de daha fazla, sezaryen ve diğer müdahaleli doğumları -tıbbi bir gereksinim olmadığı halde- düşünen ve isteyenlerin kaçırmaması gerekiyor.

Your Best Birth kitabı keza öyle.  Zaten içinden bazı bölümlere yakında burada yer vereceğim.

İstanbul’daysanız, 14 Eylül akşamı müsaitseniz, doğum konusuyla şu veya bu şekilde alakanız varsa bu film gösterimini ka-çır-ma-yın.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

Bir yorum

  1. cok guzel, tabi o donemlerde benim annelikle uzaktan yakindan ilgim olmadigindan izlememisdim. Simdi cok ilgimi cekiyor bu tarz belgeseller. Gercekten dogumun bir sektor haline getirilmesi cok kotu. Ben ikinci gebeligim icin ( yani dusunursem gunun birinde 🙂 ebelerle gorusme karari aldim.