1 Yorum

Uluslararası İstanbul Çocuk Filmleri Festivali

IICFF2Deniz bebekken sinemalarda haftalık uygulanan anne-bebek matinelerine merak sarmıştım. O zaman Anadolu yakasında oturduğumuz için Caddebostan Kültür Merkezi’nin yanlış hatırlamıyorsam Salı günleri öğleden sonraki matinelerinden birini nihayet tutturabilmiştim. Anne-bebek matinesinin olayı annelere normal vizyonda olan filmleri görme imkânı sağlamak. Koltuğa kuruluyorsunuz, isteyen bebeğini emziriyor, isteyen emekleyen veledinin arkasından koşturuyor, şanslı olanlar bebekleri uyurken kendilerini filme kaptırabiliyorlar, falan filan. Filmin sesi normalden biraz daha kısık, ışıklar tamamen kapalı değil. Teoride böyle. Uygulamada ise biraz farklı olabiliyor! Nitekim CKM’deki anne-çocuk seansı diye adlandırılan seansa gittiğimde tek anne-çocuk biz olduğumuz için mümkünse normal matine uygulamasına (karanlık salon, yüksek ses) geçip geçemeyeceklerini sormuşlardı. Ben de “Ne münasebet, ben özellikle bunun için geldim” diyerek reddetmiş, Deniz de bana kıyak çekip uzun bir uyku uyuyunca normalde çok da meraklısı olmayacağım alelade bir Hollywood filmini bayıla bayıla seyretmiştim.

CKM’ye biraz da gereksiz bir şekilde giydirdikten sonra bu konunun aslına dönelim.

Ben henüz Deniz’le sinema olayına girişmedim. Yani Deniz’i ona uygun olduğunu düşündüğüm bir filme götürmedim. Uzun süre durmadan oturabileceği konusunda endişelerim var. Ayrıca filmlerin ne kadar uygun olduğundan da emin olamadım (en son bir Mavi Fil’e niyet etmiştim, annelerden korkunç şeyler duyunca vazgeçtim.)

Her ne kadar geçen sene okulla bir iki filme gittilerse ve öğretmenlerinin dediğine göre çok eğlendiyse de anne-çocuk olarak resmi açılışımızı Uluslararası İstanbul Çocuk Filmleri Festivali’yle yapacağız.

Bu sene yedincisi düzenlenecek olan festival 6-19 Kasım tarihleri arasında İstanbul ve İzmir’de düzenlenecekmiş. Gönül isterdi ki daha çok şehirde olsun.

Festivalle ilgili detaylar (filmlerin listesi, program, vs.) henüz kesinlik kazanmamış, ancak eylülde festivalin web sitesinde yayınlanacakmış. (Ama… Ama bugün Eylül’ün 28’i. Hadi ama…)

IICFFBenim ilgimi çeken şu oldu:

Pedagoglar tarafından onaylanan 80’i aşkın film, 3 yaş ve üzeri tüm çocuklara özel olarak İstanbul’da Wings Cinecity Etiler, Wings Cinecity Trio Kozyatağı, Cinecity Olivium Zeytinburnu, İzmir Çiğli Kipa Cinecity ve Beykent Üniversitesi Beylikdüzü Kültür Merkezi’nde gösterilecek. Kolombiya’dan Çek Cumhuriyeti’ne, Hindistan’dan Amerika’ya kadar uzanan ilgi çekici başyapıtlar birçok uluslararası ödüle sahip.

Ayrıca program kapsamında Cinecity’de ünlü oyuncu ve yönetmenlerin katılımıyla çocuklar için oyunculuk ve yönetmenlik atölyeleri de düzenlenecekmiş. Sanırım daha büyük yaştaki çocuklara hitap edecektir, ancak çok güzel bir girişim.

Festivalin web sitesinde geçen seneki filmlerin klipleri de var. Birkaç tanesine göz attım, gerçekten de gerek konu, gerekse süre olarak Deniz’in yaş grubuna hitap edecek gibi görünüyor.

Takipteyim. Detayları merakla bekliyorum.

Bir yorum

  1. tam bir film kolik olan ben için müthiş bir haber, hiç duymamıştım bunu, ama malesef istanbulda oturmuyorum ve yine üzülüyorum:(