26 Yorum

Erken yaşta yabancı dil öğrenmek iyidir, iyi…

Zonguldak’tan bir anne mail göndermiş; iki buçuk yaşındaki kızına sekiz aylık olduğundan beri İngilizce öğretmeye çalıştığını söylemiş. Kendisi çok iyi İngilizce bilmemekle beraber kızının öğrenmesini çok istediğini, bu sebeple de ona günde bir saat İngilizce TV programları seyrettirdiğini belirtmiş. Sonuç olarak minik kızı şu an sayıların, birçok hayvanın, şeklin, meyvenin İngilizcesini biliyormuş. Bravo!

Bugün ev işlerine yardımcı olmak üzere yanımda çalışmaya yeni başlayan Evin Hanım’a Deniz’le diyaloğumuza ilk kez şahit olan herkese yaptığım açıklamayı yaptım: “Biz evde İngilizce konuşuyoruz, Deniz sana bir şeyler söyler de anlamazsan Türkçe söylemesini rica et.” Bu aslında “Yabancı dil öğretmek için İngilizce konuşuyorum, senin hakkında konuşmak için değil”in kibarcası. Evin Hanım da “Ne iyi yapıyorsunuz. Biz de çocuklar öğrensin diye çok çabalıyoruz. Okulda öğreniyorlar, ama belli bir yaştan sonra zor oluyor” dedi.

“Küçük yaşta İngilizce öğrenen çocuklar sosyetik, görgüsüz oluyorlar” gibisinden mesajlar verenlerin tersine, farklı kesimlerden birçok insanın erken yaşta yabancı dil öğrenmenin öneminin farkında olması yüreklendirici…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

26 yorum

 1. Oglum 22 aylık ve artık kendi dilini rahatça konuşuyor. Ona ikinci bir dili mutlaka kazandırmak istiyorum ve kesinlikle bunun bir görgüsüzlük olmadığını düşünüyorum. Cocukların zihinleri 6-7 yaşlarına kadar bomboş bir sünger gibi ne verirsen emiyor. Kendi ingilizcem onunla evde surekli ingilizce konuşmaya yeterli değil. Bu yüzden zamanlama ve yöntem konusunda şimdilik kafam çok karışık ama araştırmalarım sürüyor.

  • Ben de aynı "sünger" deyimini kullanıyorum bunlar için. Bizim Deniz'le sürekli olarak İngilizce konuşmaya başlamamız da ne kadar çabuk kaptığını fark ettikten sonra olmuştu.

   Okul öncesi çocuklara yönelik İngilizce öğreten kitaplar var kitapçılarda. Ben incelemedim, ancak aralarında iyi olanlar mutlaka vardır. Ayrıca televizyondaki yine bizim yaş grubuna yönelik bazı programların çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili bir yazı yazıyorum, faydalı bulduğum programların neler olduklarına yer vereceğim.

 2. 🙂 çok teşekkür ederim öncelikle bloğunuzda bana yer verdiğiniz için:)
  bu konu hakkında çok ilerlemiş bir forumda bayanlarla yazışaya başlamıştık o kadar büyük tepkiler aldım ki anlatamam, hemen o forumdan üyeliğimi çektim, ve zaman zaman çevremdeki insanlardanda çok büyük tepkiler alıyorum sanki ben çocuğuma kötü birşey öğretiyormuşum gibi, "daha çok erken, önce kendi dilini öğrensin" gibi duyumlar çok alıyorum ama bunlar beni hiç yıldırmadı çünkü yanlış bir şey yapmadığımı biliyorum,
  hatta iki dilli büyüyen çocukların beyinlerini daha fazla kullandıkları için diğer çocuklara göre daha zeki ve fikir yürütebilmede daha başarılı oldukları hakkında birçok kitap okudum. hatta bana "bu çocuk 30 yaşına geldiğinde mutlu bir çocuk olucak mı" diye bir soru yönelten okumuş aydın bir eczacıyla bile karşılaştım, bunu neye dayanarak söylediğini günlerce düşündüm, ben kızıma oturupta karşısına bir öğretmen gibi "that's book" demiyorum ki onunla sürekli oyun oynuyorum ve arada ingilizceyide katarak çok eğleniyoruz, şarkılar söylüyoruz,
  insan beyni bilgiyi çektikçe büyürmüş, neden akıllı bir çocuğum olsun istemeyeyim, değilmi?

  bence düşünen anneler hemen başlamalı çünkü uzmanlar 3 yaşına kadar dil eğitiminin kısmen tamamlandığını söylüyorlar. en azından kulak dolgunluğu edinmeleri açısından ingilizce şarkılar dinletebilirsiniz.

  8. aydan itibaren rana günde 1 saat baby tv izledi, sonra ona ozmonun setlerini aldım 20 dklık cdleri birlikte izledik, ve şuanda gerçekten çok başarılı bir telaffuza sahip, arkadaşlarım bile inanamıyor, çünkü benonunla Elif hanım gibi konuşmadım hiç, akıcı bir knuşması yok ama herşeyin ismini öğrenmiş durumda,
  şimdi p.tesi günü ingilizce derslerimiz başlıyor, ona bir öğretmen tuttum sadece haftada 1 saat onunla sadece ingilizce konuşarak oyun oynayacak, elimden şimdilik bu kadarı geliyor:)

 3. Zeynep Hanım, tebrik ediyorum sizi gerçekten, ben de hemen İngilizce oyun grubu kurma çabalarıma hız vereceğim.

  Bize temizliğe gelen hanımın da anaokulu çağında çocuğu var, hiç konusu yokken, Damla Hanım okulda İngilizce öğretiyorlar Ilgaz'a değil mi diye sordu. Gelecek kuşağın hem dil, hem de okuma konusunda bizi katlayacağını düşünüyorum.

  • Kesinlikle… Deniz'in şimdiden sözlük dağarcığı -en azından bazı konularda, mesela "iş makinaları" gibi- babasınınkini bile katlamış durumda! 🙂

   İngilizce oyun grubu konusundaki gelişmeleri merakla bekliyorum.

 4. Merhaba, kızım için ingilizce konusunda bir adım daha attığımızı bildirmek istedim; burda kanadalı bir anne buldum, çocukları 5-7 yaşlarında kendisi ev hanımı dünya tatlısı bir bayan, zaten geçen sene anasınıfında ingilizce dersi vermiş çocuklara bu senede evinde vermek istemiş ve biz onu bulduk, haftada 2 gün ona götürüyorum kızımla sadece ingilizce konuşuyor zaten türkçesi çok az, oyun oynuyorlar, çocuk dilinden öyle güzel anlıyorki kızım bayıldı teacherına:) teacher onunla konuşuyor kızım anlıyor mimik veya kafasıyla işaret ederek cevap veriyor yada türkçe konuşuyor herşeyi anlıyor ama henüz konuşmaya başlamadı, oda olur bakalım yakında:)

 5. Elif hanımcım merhaba,
  Sitenizi yeni keşfettim ve sanıyorum artık günlük rutinlerim arasında sizin sayfanızı ziyaret etmek de olacak. Ben de "çalışmayan anne" olarak kızıma kendi çapımda yetişmeye çalışıyorum; ne yapsam da onlara yetemediğimizi düşünüyorum çünkü.. Merakım şu ki, bir yabancı dil için 1 yaş veya öncesi erken olmayacak mı? Ya da daha doğrusu her iki dili verme çabası belirli bir süre çocukta kafa karmaşasına yol açnayacak mı? Geç konuşma vs gibi.. Bildiğim kadarıyla uzmanlar 2 yaşından önce ikinci bir dili uygun bulmuyorlar, 2 yaş içinde ise ne kadar yükleme yaparsak o kadar iyiymiş??? Herhangi bir uzmana sormuşluğum yok, okuduklarımdan ibaret bildiklerim. Ben de 14 aylık kızıma bebeklikten itibaren hep İngilizce kitaplar okurdum, bu yazılanları okuyana kadar; yani kızım 6 aylık olana kadar. Bizler de başta İngilizce ve sonra da üzere eşimin ana dili olan Arapçayı öğretmek istiyoruz. Deneyimleriniz eminim bana çok yardımcı olacak.
  Sevgiler…

  • Öncelikle hoş geldiniz. Sizin de dediğiniz gibi, çocuğa en azından iki yaşına kadar sadece ana dilini öğretmek bazı uzmanların önerdiği bir yaklaşım. Ancak bunun tam tersini öneren, en başından birkaç dilin birden öğretilmesini öneren bir yaklaşım da var.

   Çocuğun geç konuşması gibi bir endişeden haberim var. Bizim durumumuzda öyle bir şey olmadı. Yakın bir arkadaşımın kızı üç dilli olarak yetişiyor, onda da bir gecikme görmedik. Ancak sanırım çocuktan çocuğa değişecektir. Şahsen ben iki dili birden öğrenmesi adına geç konuşmasını göze almıştım.

   Bu yazım da size biraz ışık tutabilir: http://blogcuanne.com/2009/08/05/iki-dilli-cocuk-

   Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sevgiler…

   (Arapça… Ne kadar güzel ve zengin bir dil! Benim babam konuşur, şimdilerde çok kızıyorum ona bana öğretmediği için. O da "o zamanlar böyle şeyler mi vardı?!" deyip sıyrılıyor işin içinden!)

 6. İlginize teşekkürler, ben de geç konuşma riskini göze olarak işe el atmaya karar verdim. Ancak nerden ne şekilde başlamam lazım acaba? (İngilizce için)

 7. Merhaba,
  Ben ise tersini yapmaya calisiyorum.Ingiltere`de yasiyoruz ve esim Ingiliz.Evde kizim ile surekli Turkce konusuyorum ve iki dilli yetismesi icin elimden geleni yapiyorum.Kizim Nisan`da 3 yasina girecek.Dogmadan once diger annelerin yaninda Ingilizce konusurum herhalde diyordum kendime ama oyle yapmacik geldi ki bana kendi hallerim.Simdi yanimizda kim olursa olsun hep Turkce konusuyorum.Ve kizim bu dogal tercumanliga o kadar cok alistiki,donup konusmaya Ingilizce devam edebiliyor.Baslarda buradaki insanlar saskin davranmislardi bize karsi ama (hic oyle Avrupa ulkesi olduklarina bakmayin!) onlara Turkce`nin kimliginin bir parcasi oldugunun altini cizince,kimse birsey diyemedi.Evet bazi zavallilar,arastirmadan veya sorusturmadan,cocuklarimiza kotuluk yaptigimizi dusunuyor olabilir ama onlara sunu sormak gerek:Siz kac dil biliyorsunuz? bir nevi : Sen ne anliyorsun ki? 🙂 Biliyorum yaramaz ama benim sabrimin tastigi anlar oluyor.

  • Sevgili Özgür – paylaşımın için çok teşekkür ederim. Küçük çocukların dile yatkınlığı ve bu tercümanlık yeteneği gerçekten şaşırtacak boyutta. Deniz de kimle ne zaman hangi dili konuşması gerektiğini çok iyi biliyor.

   Çok iyi bir iş yapıyorsun!

 8. merhaba ben de ingilizce öğretmeniyim ve 2 yaşından sonra kızımla ingilizce konuşmaya başladım zaten 2-3-4-5 yaşa ders verdiğimden pek sıkıntı duymadım ama arkadaş bulmak istiyorum kızım için

  • Şuradaki forumdan başlayabilirsiniz: http://www.mymerhaba.com/

  • Ulviye Hanım merhaba,
   Benim kızımda 2 yaşıı bitirecek 4 Nisan'da… İngilizce'ye başlamak için sabırsızlanıyorum. Ankara'da yaşıyorum. Özel öğretmen mi bulayım, kitaplardan mı, yoksa TV'den mi bişeyler izleteyim bilemedim. Eğitimci olarak sizin öneriniz nedir? Önerdiğiniz kitap vs. var mı? Benim kızıma da ders verseniz ne güzel olur:)?

 9. Merhaba elif hanım.blogunuzu 2 haftadır keşfettim ve ilk işim bilgisayarı açar açmaz acaba bugün neler yazdınız düşüncesiyle sizin sayfanıza girmek.size paylaşımlarnız için teşekkür ederim..ayrıca amerikadan erdiğiniz ilgi çekici örnekleri okumakta faydalı oluyor.bilinçli bir topluma o kadar ihtiyacımız varki..bu anlamda bilinçli annelere çok iş düşüyor..çünkü evlatlarımızı eğiten önce bizleriz..anne bilinçliolacakki toplum bilinçli olsun..geçen gün ingilizce konusu ile ilgili bir mail atmıştım.sanırım yoğunluktan cevap atamadınız..ben yaklaşık 10 15 gün içinde ikiz bebişlerimi dünyaya getireceğim…kendim çok iyi bilmemekle beraber onların ingilizce ögrenmesi için eliden gelen herşeyi yapmak istiyorum…bunun için ana dili ingilizce olan yabancı bir bakıcı tutsam nasıl olur diye düşünüyorum ama maalesef istanbul gibi büyük bir şehirde oturmuyorum…bartında yaşıyorum ve burda imkanlar kısıtlı tabi.

 10. Merhaba,
  Ben de 2 yaşımdaki kızımla doğduğundan beri İng. konuşuyorum ve bunu oyunlarla, ingilizce kitaplarla ve resimli kart sözlükle destekliyorum. Şuan beni çok güzel anlıyor. Türkçe konuşmada hiçbir gecikme olmadı. Ancak ing. henüz tekli kelimeler aşamasında, anlama süper bakalım devam edip görücez. kesinlikle yılmayın çok zekiler hemen kapıyorlar…

 11. merhaba..ben de blogunuzu yeni keşfettim,emeğinize sağlık.
  ben de ingilizce öğretmeniyim ve Ankara'da anaokullarında ingilizce dersleri veriyorum. 3-4-5 ve 6 yaş gruplarına derse giriyorum. çocukları çok sevdiğimi biraz geç yaşta farketmeme rağmen,iş hayatımda verdiğim en doğru kararın bu olduğunun bilincinde bir öğretmenim.
  her gittiğim okulda, her derse girdiğimde -ve dersten çıktığımda- hayretler içinde kalıyorum bir o kadar da mutlu oluyorum,gerçekten çocuklar sünger gibiler ağzımdan ne çıkarsa hemen kapıyorlar:)
  çocuk grupları ile çalışırken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta onlara farkettirmeden, oyunlar oynayarak, şarkılar söyleyerek ingilizceyi öğretebilmek. bu yaştaki bir çocuk bana göre karşısındaki öğretmeni kollarını bağlayarak dinlemesi gereken biri gibi görmemeli,aksine ingilizce öğretmeninin, kendisine eğlenceli vakit geçirtecek ve de diğer aktivitelere göre çok daha farklı şeyler yapacağı birisi olarak görmeli.
  gelelim sadede:))
  okul öncesi ingilizce eğitim konusunda yaptığım araştırmalar bazen kısır döngü haline gelebiliyor,eğer bildiğiniz güvendiğiniz siteler veyahut da kaynaklar varsa paylaşabilir misiniz?
  şimdiden teşekkürler,bugünden itibaren bir takipçiniz daha oldu:))

  • Açıkçası öyle bir arayışa girmedim, çünkü biz evde İngilizce konuşmakla yetiniyoruz.

   Ancak BBC Kidz Zone'un methini duydum. Belki ona bir bakabilirsiniz?

   Ve geçtiğimiz hafta sonu bu konuda bir kitap tanıttım: http://blogcuanne.com/2011/03/12/hediye-kitap-ilk

   Sevgiler…

   • evet bbc bu konuda oldukça iyi ve ilk ağızdan bir kaynak. verdiğiniz linkteki kitabı incledim,piyasada da araştıracağım. teşekkür ederim:) gelecek paylaşımlarımız umuduyla..

 12. Öncelikle belirtmek isterim ki; iki dilli büyüyen çocukların beyinlerini daha fazla kullandıkları için diğer çocuklara göre daha zeki ve fikir yürütebilmede daha başarılı oldukları hakkında yargi kanitlanmis bir önerme degildir.

  Diger belirtmek istedigim bir konu; dil üzerinde oynanacak bir oyun degildir. Cocuklarimizin basarisinda en önemli faktörlerden biridir. Bu baglamda anidilimizi, eger iki dilli isek ic sesimizi dinledigimiz, rüyalarimizi gördügümüz, bir panik aninda veya coskulu bir sevinc yaserken agzimdan kelimelerin döküldügü egemen dilimizi -Ingilizce veya Türkce farketmez- cocugumuzla konusmamiz bana kalinirsa daha iyi bir yoldur.

 13. okulumuzda bir münazara yarışması gerceklestırılıcek ve münazara yarısmasının konusu ; çocuklara erken yasta yabancı dil eğitimi verilmeli mi verilmemeli mi ? bizim grup olarak biz verilmeli kısmını savunucaz , bu konuda yorumlarınızı alabilirsem cok sevinirim 🙂

 14. bi konuda daha yardım isticektim sizden , ” çocuklara neden küçük yaşta yabancı dil eğitimi verilmeli ? büyüyünce de öğrenebilir. ” kanısını yıkan yorumlarınızı öğrenebilir miyim ? 🙂

  • O kanıyı yıkacak bir yorumum yok açıkçası, çünkü, evet, büyüyünce de öğrenebilir, ben de öyle öğrendim (ortaokulda). Ancak küçük yaştan öğrenmesi hem daha kolay ve doğal oluyor, hem aksansız konuşuyor (eğer anadili/anadili gibi konuşan birinden duyarsa). Kaldı ki ben beynini daha çok çalıştırdığına da inanıyorum, bu tür yazılar da okumuştum. Sonuç olarak çok daha avantajlı olduğunu düşünüyorum küçük yaştan öğrenmenin.

  • Sevgili Zeynep;
   Muhtemelen münazaranız çoktan nihayet bulmuştur, ama ben -bu aralar gündemim olduğundan- yeni öğrendiğim bir şeyi paylaşmak istedim. İnsan beyni ortalama 6 yaşa kadar edinir, sonrasında ise öğrenirmiş. Ki öğrenme dediğimiz şey gayret gerektiriyor ve yabancı dil öğrenimi yorucu ve bazen zorlayıcı hale geliyor. İşte bu noktada imkanı olan ebeveynin evladı için seçim yapması gerekiyor, edinsin mi öğrensin mi diye..