3 Yorum

Domuz gribi hamileleri etkiliyormuş

Domuz Gribi Hamile

Fotoğraf: Getty Images

Amerika’nın önde gelen gazetelerinden The Washington Post’ta bugün çıkan bir habere göre, domuz gribinin ortaya çıktığı Nisan ayından bu yana Amerika’da 100 gebenin hastanelerin yoğun bakım ünitesine kaldırıldığı, bunlardan 28 tanesinin ise hayatını kaybettiği tespit edilmiş.

Haberin orijinali burada. Özetinin çevirisini aşağıda maddeler halinde -yorum katmadan- veriyorum:

 • H1N1 virüsünün tahmin edildiği kadar da zararsız olmadığı, federal sağlık görevlilerinin yoğun bakıma alınan 100 hamile kadından 28’inin öldüğünü açıklamasıyla gündeme oturdu.
 • Kadın doğum uzmanları daha önce böyle bir vakayla karşılaşmadıklarını belirttiler. Ölümlerin hepsi, virüsün ortaya çıktığı Nisan ayı ile Ağustos sonu arasında meydana geldi.
 • Bu salgından önce hastanelerin grip sebebiyle gerçekleşen ölümlerin sayılarını -çocuklardakiler dışında-  takip etmeleri gibi bir zorunluluk bulunmuyordu. Dolayısıyla hamileler arasındaki grip yüzünden olması muhtemel ölüm oranının ne olduğu bilinmiyor.

 • Bunun normalden daha mı alarm verici olduğu, yoksa insanların dikkatini mi yeni çekmeye başladığı konusunda kesin bir veri yok. Ancak doktorlar daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadıklarını bildiriyorlar.
 • Hamile kadınlar, sağlık görevlilerinin “öncelikli olarak aşılanması gereken” olarak tespit ettiği beş grup arasında yer alıyor.
 • Piyasaya sürülecek olan ilk doz aşı burun spreyi şeklinde olacak, ve hamileler ya da astım, şeker ve böbrek yetersizliği gibi kronik hastalıkları bulunanlar dışında kalan 2-49 yaş arasındaki herkese uygulanabilecek.
 • Sprey şeklindeki aşı hafta sonuna doğru, enjeksiyon aşı ise kısa bir süre sonra piyasaya sürülecek.
 • Domuz gribi aşısının uygulanabilmesi için mevsimsel grip aşısının uygulanmasının üzerinden en az 4 hafta geçmiş olması gerekiyor. Aradaki bu süre iki “canlı” aşının birbiriyle çelişip, sonuçta her ikisinin de faydasının etkilenmemesi için veriliyor.

Yukarıda özetini verdiğim haberdeki “aşı hafta sonu gelecek, önce sprey aşı gelecek” gibi cümleler tabii ki Amerika için geçerli. Domuz gribi aşısının Türkiye’ye gelişi ekim ayının üçüncü haftasını bulacakmış. O konuda da oldukça büyük çekinceler var. Konuştuğum birçok doktor (ki buna mikrobiyolog olan halam da dahil) aşının aceleye geldiği için yeterince test yapılmadığı, dolayısıyla olası yan etkileri konusunda çok fazla fikir sahibi olunmadığı inancında.

Biz mevsimsel grip aşısını dün vurulduk ama domuz gribi aşısına pek sıcak bakmıyoruz şimdilik.

Bilmiyorum fikrimiz değişecek mi…

Kaynak: CDC Reports 28 Swine Flu Deaths Among Pregnant Women, The Washington Post, 2 Ekim 2009

Bu da ilginizi çekebilir: Domuz Gribi Şöyleymiş, Böyleymiş

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

3 yorum

 1. Bugun Kaya 1. Yas check up ini oldu. Domuz gribi asisinin kesinlikle hem Kaya hem de Lara icin gerekli oldugunu doktor bastira bastira soyledi. Bende yeterince test edilmedigini dusunuyorum dedigimde safety acisindan hicbir sakincasi olmadigini. Her sene cikan influenza asisinin hemen hemen aynisi oldugunu, sadece unclear olan kismin 1 ya da 2 dozaj olmasina karar verilmes gerektigini anlatti. Kasim ayinda muhtemelen yaptiracagim. Cunku ozellikle okullarda buyuk miktarlarda yayilmasi cok muhtemel bu kis sezonu. Bilginiz olsun diye yazayim dedim.

 2. Paylaşımın için teşekkür ederim Fulya'cığım. Aydınlatıcı şeyler söylemiş Kaya'nın doktoru, ve inan bilemiyorum. Sanırım birçok insanın kafası karışık bu konuda…

  Aşının Türkiye'ye gelmesi zaten bir üç hafta daha alacak gibi görünüyor. O zamana kadar biraz daha netleşmiş olur herhalde neyin ne olduğu…

 3. ben de kafasi karisik olanlardanim. benim okuduklarimdan anladigima gore, 1 mi 2 doz mu olacagi belli degil. Simdilik 2 doz olacak gibi. 4 cesidi varmis (burun spreyi ve asi seklinde, civa iceren ve icermeyen). burada doktorlara 6 ekimde dagitilmaya baslanacakmis, ki bu burun spreyi olan cesit (2 yas altindakilere verilmiyor). Sunu da ogrendim. 1. ve 2. dozlar arasinda en az 3 hafta, tercihen 4 hafta olmasi gerekiyormus ve asinin vucuda bagislik kazandirmasi 5 hafta suruyormus.
  senin de dedigin gibi (fda onaylamis olsa da) asinin aceleye geldigi, yeterince test yapilmadigi (26 eylul tarihli yazilarda hala klinik testlerin surdugu yaziyordu) bir gercek. ayrica uzun donemde yan etkileri de bilinmiyor.
  domuz gribinin tehlikeli oldugunu dusunuyorum, ama ne kadar tehlikeli? haberleri okurken mukayese de yapmak lazim. domuz giribinden olen var, var olmasina da, amerika'da her yil 30 bin kisi de normal gripten oluyormus (cogu yasli). domuz gribinin farki, hamilelerin, cocuk ve genclerin daha fazla tehdit altinda olmasiymis.
  simdilik asi yaptirmamak taraftariyim, gelecek haftalarda fikrim degisebilir. insan korkuyor haliyle. grip asisi da yaptirmiyoruz biz cunku o asilar belli bir tip gribi engelliyor, ama o yil o virusun mu, baska bir mutasyonun mu yayilacagi mechul.