8 Yorum

Okul öncesi çocukları için kalem-kâğıt alıştırmaları

Okul öncesi çocuklar için alıştırmalar

Resme tıklayarak bilgisayarınıza indirebileceğiniz web sitesine ulaşabilirsiniz.

Deniz’in bu sene haftada beş yarım gün okula gittiğini söylemiştim.  Bu sene okul gerçekten çok fark ettirdi. Her gün gidiyor olması hayatına çok güzel bir düzen kattı. Çok iyi bir öğretmeni var. Sınıfları geçen seneden daha kalabalık olmasına rağmen yeterince ilgi görüyor demek ki her gün yeni bir şey öğrenmiş olarak geliyor. Geçen gün tuvaletin üstünde oturup malum işini yapmaya çalışırken birden saymaya başladı: “January, February, March…” Neler oluyor diye anlamadan yılın bütün aylarını baştan sona kadar saydı. Bu da yetmezmiş gibi benim Amerikan aksanımı beğenmiyor, öğretmeni İngiliz olduğu için örneğin October kelimesini “Aktobır” şeklinde telaffuz etmeme karşı çıkıp düzeltiyor: “Oktoba!”

Bu sene okulda değişik aktiviteler yapıyorlar. Her gün farklı bir günleri var, yok okuma günü, yok bilim günü, pişirme günü, vs. Ancak her gün illaki yaptıkları bir aktivite var: Kalem-kâğıt alıştırmaları. Artık kalemi doğru tutmaları gereken yaşa geldiklerinden bunu teşvik edici faaliyetler yapıyorlar.

Ben de bu zamana kadar aldığım ya da internetten indirdiğim boyama odaklı aktivite kitap ve çalışma kâğıtlarını biraz daha bu yöne çevirmeye karar verdim. Kitapçılarda okul öncesi çocukları için alıştırma kitapları satılıyor, ancak çoğu biraz daha büyük çocuklar için. Oysa şu an Deniz’in ihtiyacı olan daha çok düz çizgiler, yukarı-aşağı, sağa-sola gibi. Eğimli olanlar da kotarabileceği şeyler sanırım, ancak etrafta satılan alıştırma kitaplarındaki çizgiler biraz daha karışık.

YaziAlistirmalari2

Ben de yine kendimi internete saldım. Ve Deniz’in yaşına (3) uygun kalem-kağıt aktiviteleri buldum. Aşağıdaki sitelerde hem yaşlarına uygun, hem de sevimli çizgi alıştırmaları var (Maalesef ne kadar aradıysam da Türkçe bir kaynak bulamadım):

Yukarıdaki web sitelerinde farklı yaş gruplarına yönelik alıştırmalar var. Genel olarak bu alıştırmaların yaş gruplarına göre dağılımı aşağıdaki gibi oluyormuş:

2 Yaş => Düz çizgiler
3 Yaş => Düz, zik-zaklı ve eğimli çizgiler
4-5 Yaş => Alfabe ve rakam alıştırmaları

Çocuğunuzu yaşına uygun olan alıştırmaları bu web sitelerinden seçebilirsiniz.

Tabii ki bunları Deniz’e ödev gibi yaptırmıyorum. Özellikle yuvaya giden çocuklar zaten gerektiği gibi öğreniyorlar bu tür alıştırmaları. Ancak bu ara Deniz boyamalara, çizimlere takmış durumda. Ha bire kendince köpek balıkları, balinalar, yarasalar çiziyor. Dolayısıyla onun da zevk alacağın düşündüğüm için, yapmak istediği ölçüde birlikte yapıyoruz bunları. Sonra sıra yine araba yarıştırmacada…

Bu da ilginizi çekebilir: Yapıştır, Tamamla, Boya! Harika bir seri…

8 yorum

 1. hangi okula gidiyor deniz?

 2. bu alıştırmaları ben de yapıcam oğluma , paylaştığın için teşekkürler 🙂

 3. Hatice – Deniz evimizin yakınındaki bağımsız bir yuvaya gidiyor, öyle marka yuvalardan birine değil. Ancak yuva sahipleri ve yöneticileri deneyimli kişiler, bu da ikinci yerleri zaten, dolayısıyla ne yaptıklarını biliyorlar.

  Ben şahsen butik yuvaları mantar gibi ardı ardına açılan "franchise"lara tercih ediyorum.

  Alıştırmaları beğendiğine sevindim, keyfini çıkarın! 🙂

 4. Ne kadar bilinçli bir annesiniz, doğrusunu söylemek gerekirse hayran kaldım bloğunuza ve paylaştıklarınıza. benim eşim de 3 aylık hamile şu anda ve Deniz Aras adında 2 yaşında bir de oğlumuz var. Ben de Deniz Aras için böyle etkinlikler arıyordum birazdan bakacağım sitelere şimdiden teşekkür ederim bu güzel paylaşımlar için. sitenizi takip edeceğim.

  • Hoş geldiniz, paylaşımlarımı beğendiğinize çok sevindim.

   Anlaşılan ilk çocuklarımızın isimlerinin aynı olmasının yanı sıra eşinizle aşağı yukarı aynı aylarda hamileyiz (ben de üçüncü ayımı yeni bitirdim.)

   Takip etmeniz beni çok mutlu eder. Eşinize sağlıklı bir hamilelik diliyorum. Sevgiler…

 5. çook güzel ben 12 yaşındayım ve kardeşime evde okul yapıyorum bu alıştırmaları kullanacağım teşekkürler..

 6. amerika da yasiyoruz ve 4 yasindaki oglumuzu homeschool yani evde egitme denen yontemle egitiyoruz.. bu amerikada yasal. keske turkiye de de olsa. oglumuzu egitirken sizin bahsettiginiz ve blogunuzda verdiginiz alistirmalardan cok yararlaniyoruz. emekleriniz i,cin cok tesekkurler.