4 Yorum

Ev yapımı kağıt-kalem alıştırmaları (ve anlamları)

Geçenlerde bahsettiğim kalem-kâğıt alıştırmalarından birkaç tanesinin çıktısını almak üzere bilgisayarın başına oturmamla beraber yazıcım hata verdi. Deniz uykusundan uyanmadan önce birkaç tane hazırlamış olmak istiyordum ama olamadı. Ben de yaratıcılığımı (!) kullanayım dedim. Oturup kâğıda Deniz’in üzerinden geçmesi için (aynen linklerini verdiğim alıştırmalardaki gibi) noktalı çizgiler çizdim. Ben bu işi kırmızıyla yaptım, Deniz de sarıyla üzerinden geçti. Sonuçta ortaya böyle bir görüntü çıktı.

P1010676

Bunlar da Deniz’in daha çok deniz hayvanları, özellikle de balina ve köpekbalığı temaları etrafında toplanan özgün çalışmaları. Dikkatli bakıldığında her bir yuvarlağın özenle kapatıldığı, ayrıca göz sayısında cömertlikten kaçınılmadığı görülebilir.

P1010566

Çocuk gelişim uzmanlarına göre 2-3 yaş çocuklarının çizgileri onların öğrenme hızları, kapasiteleri ve yetenekleriyle ilgili fikir verebilirmiş.  Şu yazıya göre çocukların çizimleri genelde şu şekilde ilerlermiş:

 • 2 yaşın altındaki çocukların çizimleri pek bir şeye benzetilemezmiş
 • 2 yaş civarındaki çocuklar büyük bir zevkle karalarlar ve genelde -kendileri- çizgilerini bir şeye benzetirlermiş (anne, köpek, ağaç gibi)
 • 3 yaşına yaklaşan çocuklar artık daire ve dikdörtgen gibi basit şekiller yapmaya başlarmış
 • 3 yaş civarı çocuklar yetişkinlerin de fark edebileceği çiçek, köpek, insan gibi şekiller yapabilirmiş. Ancak bunu yapabilmeleri genellikle ne sıklıkta çizim yaptıkları ve diğer insanları çizerken ne derece izledikleriyle orantılı olurmuş.

Şu nokta ilgimi çekti: “Anne-babalar kalemi yeni eline alan ve genellikle hiçbir şeye benzetilmeyen çizgiler çizen çocuklarına “o çizdiğin nedir?” gibi sorular sormamalı. Ne zaman ki çocuk köşeler, açılar katarak çizgilerini bir şeye benzetmeye başlar, işte o zaman “Harika! Nedir o çizdiğin?” gibi sorular yöneltilmeli. Böylece çocuğa çizdiği şeyi köpeğe, dinozora, hatta anneye benzetme fırsatı verilerek dil ile nesne arasında bağ kurma imkânı sunulmuş olur.”

Ayrıca küçük çocuklara böyle çiziktirme yapma imkânı vermek şu açılardan önemliymiş:crayons

 • Kalem ve pastel boyaları kullanmak ince motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olurmuş.
 • “Onu yapma, bunu etme, ona dokunma” gibi kısıtlamaları sürekli duyan çocuğun önüne koyulan kâğıda istediği gibi çiziktirebilmesi bağımsızlık ve kendine güven duygusunun gelişmesine katkıda bulunurmuş.
 • Şu anda hiçbir şeye benzemese de kâğıda döktüğü karalamalar ilerideki okuma-yazma dönemine hazırlanmasını sağlarmış.
 • Düğmesini iliklemeyi beceremese ya da üst üste koyduğu bloklar sürekli yıkılsa da duygularını kâğıda yansıtabilme fırsatı içinde biriktirdiği öfke ve hayal kırıklığını dışarı bırakmaya yararmış.

Çizmek, boyamak Deniz’le en çok zevk alarak yaptığımız aktivitelerden biri. Sanırım onun yaşındaki çoğu çocuk için öyle. Bu kadar eğlenceli aktivitelerin bir de böylesine faydalı olması çocuğun hayatında oynayarak öğrenmenin ne kadar önemli bir yer tuttuğunu gösteriyor.

Ben Deniz’in çiziktirdiklerinden çok fazla bir anlam çıkaramıyorum. Belki bir uzman görse “Bu çocuk şuna yatkın” ya da “Falanca alana yönlendirin” gibi yorumlarda bulunacak. Ancak yaptıklarının gelişmesini izlemek, bu işten de zevk aldığını görmek bana da çok keyif veriyor. Giderek büyüyen arşivimizi ne şekilde saklayacağım konusu ise neredeyse problem olmaya başlamak üzere…

Kaynaklar:
Scribbles can measure kids’ development
Why Toddlers’ Activities Need to Include Scribbling

Bu da ilginizi çekebilir:

Okul öncesi çocukları için kalem-kâğıt alıştırmaları

4 yorum

 1. Biz yaşımızı itibari ile çılgın bir parmak boyası severiz.. Kafamızdan Dirseklere kadar heryerimizi boyar, soluğu banyoda alırız..

 2. Dediğiniz şeyleri aynen yeğenim Deniz'e de uygulardık (Evet, onun adı da Deniz!) O da boya kalemleriyle oynama konusunda inanılmaz bir iştaha sahipti.
  Deniz artık 16 yaşında ve hâlâ resim çiziyor. Üstelik inanılmaz bir çizgisi var. Daha da güzeli, ileride resimle ya da çizimle ilişkili bir eğitim almak istiyor. Tüm bu süreci izlemek çok keyifli 🙂

 3. Belki takip ettiğin bir blogdur,yine de linkini vermek istedim. Fikir benim çok hoşuma gitmişti. Yakın gelecekte kullanmak üzere notlarıma ekledim. Hoş sizin arşiv gün geçtikçe büyüyorrmuşş ama belki bir kısmını böyle değerlendirebilirsin 😉
  http://www.crebro.net/2009/10/ailecek-yapilan-dek

  • Çok güzelmiş!

   İşte bende bu eksik… Bu yaratıcılık, bu bakış yok. Al çocuğunun resimlerini, basit çerçevelere koy, sanat eseri gibi dursun. Ne kadar güzel.

   Teşekkür ederim paylaştığın için, taklitçisi olacağım 🙂