7 Yorum

Pembe mi, mavi mi?

PembeMaviBu Cuma gideceğimiz doktor randevumuzda aramıza katılması beklenen dördüncü şahsın kız mı erkek mi olacağını öğrenmeyi umuyoruz. Umuyoruz diyorum çünkü karşılaştığım, telefonda görüştüğüm hemen herkesten “Eee, hala belli olmadı mı???” şeklinde sorular geliyor. Bir an önce öğrenelim de herkes rahat bir nefes alsın. (Merak ediyorum, çok değil, bundan 30 sene önce ultrason yokken millet nasıl dayanırmış dokuz ay…)

Alacağımız sonuç çevremizdekilerin bir kısmını tatmin edecek, bir kısmını hayal kırıklığına uğratacak. Nitekim “sağlıklı, hayırlı evlat” olsun demekle beraber kız olması yönünde baskı oldukça fazla!.. (Sanki benim -ya da herhangi birinin- elindeymiş gibi!)

Sağdan soldan gelen “Sağlıklı olsun da… Kız olsa da fena olmaz hani…” gibi temennilerden daha önce bahsetmiştim. Bir arkadaşım da “Kız olmazsa da canımız sağ olsun, bak başbakan da üçüncünün önünü açtı zaten” diyerek Erdoğan’ın “herkes en az üç çocuk yapmalı” söylemine gönderme yapmış.

Başbakanın bu “herkes en az üç evlat yapsın, Türkiye’nin nüfusu artsın, çok zengin ve güçlü bir ülke olalım” demeçleri sadece bizim aramızda şaka konusu olmuyor tabii. Bayağı bir insanın ağzına sakız oldu bildiğim kadarıyla bu “en az üç çocuk” talebi.

Ama kardeşim, başbakan da geri adım atmıyor ki. Geçen gün katıldığı UcCocukbir nikah töreninde bu temennisini yinelemiş. Gelinle damada “Vatanımıza milletimize faydalı nesiller… En az üç olmak kaydıyla…” dilemiş.

Onunla da kalmamış, “dünyanın en zengin ülkelerinden birinin Hindistan, en güçlü ülkelerinden birinin Çin” olduğunu anımsatmış. Pöh! Zenginlik ve nüfus doğru orantılı mı yani? Her kalabalık nüfuslu devlet vatandaşlarına ferah ve kaliteli bir yaşam ve sosyal güvence temin edebiliyor da bizim mi haberimiz yok?

Kaldı ki Türkiye’nin ve hatta dünyanın nereye gittiği belli olmazken… “Domuz gribinden şu kadar insan ölecek, aşı olmazsanız ben karışmam” denilen bir ülkede yaşarken… Genetiği Değiştirilmiş Organizmalardan hazırlanan yiyecekler sofralarımızı kuşatırken… Ekonomi rezalet durumda, binlerce üniversite mezunu iş bulamazken… Kalkıp “en az üç çocuk yapın” diyen bir “lider”in “Söz, en az ikisini ben okutacağım, sosyal güvenceleri de yanında hediye” demesi gerekmez mi?

Neyse… Politik mesajları burada bırakalım.

Çocuk sahibi olmak çok güzel bir şey. Hele hamilelik gerçekten tarifsiz güzellikte bir duygu… Çocuklarımın hepsine istediğim imkânları sunabileceğimi bilsem, yaşım da biraz daha genç olsa, düşünmez dört tane bile yapabilirdim. Ama bu şartlar altında değil.

PembeMavi2Deniz’e hamileyken gittiğim (Amerika’daki) bir doktor erkek çocuk beklediğimizi öğrendikten sonra “Kız için tekrar deneyecek misiniz” diye sormuş, sonra da bir hikâye anlatmıştı: Üç kız çocuk sahibi olan hastalarından bir karı-koca illa erkek çocuk istedikleri için tekrar denemiş ve hamile kalmışlar. Sonuç? İKİZ KIZLAR! Toplam beş kız! Artık bir noktadan sonra kaderci olup “Vermeyen Allah vermiyor” diye kabullenmek mi lazım, yoksa “Her seferinde bağımsız olasılıklı yüzde elli şans var zaten” mi demek lazım bilemeyeceğim.

Sonuç olarak pembe mi mavi mi sorusunu Cuma günü cevaplandırabileceğiz gibi görünüyor. Cevap dün gece gördüğüm bir rüyaya göre pembeydi. Ancak bunun bir bağlayıcılığı olmadığını biliyorum, nitekim Deniz’e hamileyken gördüğüm bir rüyaya göre de ikiz kızlarım olması gerekiyordu! 😀

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

7 yorum

 1. Herşeyden önce hayırlısı Blogcu Anne.Başbakanın lafına gelince ya şaka maka millet bu lafa kızsa da etkilenmişe de benziyor. Benim arkadaşlarımdan 3üncüyü doğuranlar var (ilk ikisi bir kız bir oğlan olduğu halde), 2nciyi hiç düşünmeden doğuranlar var.Halbuki bundan bir 7-8 yıl once tek çocuk bile yeterli diye düşünülüyordu. Şimdi trend değişmiş gözüküyor. Hayırlısını diliyorum tekrar.

 2. Bu cinsiyet beklentileri konusundan ben de çok rahatsızım açıkçası.. Erkek çocuk delisi bir ailesi olan eşim neyseki bu konuda çok rahat da, beni sıkmıyor.. Oğluma hamileyken kuzunun erkek olacağını öğrendiğimizde kayınvalidem şükretmek adına oruç tuttu yani o derece…

  İmdattttttttttttttttttt…..

 3. herşeyden önce sağlıkla kavuşun birbirinize diyeceğim 🙂

  Ben de iki kardeş olsunlar istiyorum ama zamanlaması konusunda fikren hazırlık sürecimi sürdürüyorum. Gülüş'ün günlüğü iki numarası için tuttuğu günlük pek keyifli… Cinsiyet beklentisi konusuna da değinmişti, güzel okumalık bir bağlantılar da vermişti. http://ikinumara.wordpress.com/tag/bebegin-cinsiy

 4. Allah sağlıkla kucaklamak nasip etsin.Biz şuan birde kaldık.Hem maddi hem manevi.Oğluş bizi biraz yordu.Ama inan bakacak gücüm olsa 2.hiç düşünmeden yaparım.Ege tek kalmasın istiyorum.Biz gidince bir dayanağı olsun arzu ediyorum bakalım kısmet.

 5. Elif;
  Sağlıkla doğsun da hiç önemi yok kız erkek. Kardeş güzel şey, çocuklar artık yalnız büyüyor. Ela'dan sonra ben de çok çabuk bir bebek yapmayı istemiştim. Ama kızımın geleceği ile ilgili endişelerim o kadar arttı ki şu dönem gerçekten cesaret edemiyorum. Bir kez daha anne olucağın için seni de kıskanmıyor değilim ama.. Çok sağlıklı günler dilerim sana da bebeklerine de.

 6. Elif, saglikli olsunda cok onemli degil bence de. Ben Derin'e hamileyken icime dogmustu erkek olucagi, yani nerden anladim ben de bilmiyorum ama oldu:) ya da attim tuttu:) Ben kiz severim, annemle cok anlasamazdim eskiden ama ben buyudukce yakinlastik, arkadas olduk…sanki kizlar aileye daha yakin oluyor bana hep oyle gelmistir…Bir arkadasim da bana 'kesin bir tane de kiz yapman lazim, sonra kiminle alisverise cikicaksin?' diyor:)
  Ama oglum oldugu icin de cok mutluyum tabiiki:) oglan da bir baska guselmis;)

 7. Herkese çok teşekkürler. Anne olunca insan "Sağlıklı olsun da ne olursa olsun" klişesinin anlamını daha da bir anlıyor, değil mi? O yüzden en büyük temennim sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek, gerisi ayrıntı 🙂

  Filiz – Bana bir ara "Vallahi öğrenip kimselere söylemem ha!" tripleri geldi. Sonra "Boşver, uğraşma" dedim kendime… Teslim olma, arkandayım! 😀