12 Yorum

Deniz domuz gribi herhalde değil ama aslında galiba da öyle olabilir belki…

Başlıktan bir şey anlamadınız tabi… Anlatmaya çalışayım.

Deniz’e domuz gribi testi yaptırmamızın üzerinden neredeyse iki gün geçmiş olmasına rağmen hala “Evet, domuz gribi” ya da “Hayır, değil” gibi kesin bir cevap alamamış bulunuyoruz. Şu an vardığımız nokta: “Değil gibi görünüyor, ama aslında büyük ihtimalle öyle.”

Nasıl mı böyle oluyor? Anlatayım.

Her ne kadar niyet benim de test yaptırmam idiyse de, bir testin 225 TL tutması ve “hiçbir sigorta şirketinin domuz gribini karşılamaması” sebebiyle ben yaptırmaktan vazgeçtim. Nihayetinde Deniz’in testinin sonucunun pozitif çıkması halinde ben de koruma amaçlı tedaviye zaten başlayacaktım. (Bugün sigorta şirketimizden domuz gribi testini karşıladıklarını öğrenmiş bulunuyoruz. Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin laboratuarının resepsiyonundaki görevli bayanlara kendini bilmiş tavırlarıyla bilmedikleri bir konuda bu kadar emin konuşarak onca paranın cebimizden çıkmalarını sağladıkları için teşekkürü bir borç biliyor, sevgilerimi iletiyorum!)

Dün aldığımız bir grup sonuca göre test negatif çıkmış. Ancak asıl, daha güvenilir sonuçlar bugün çıkacakmış (tı — yarına kaldı). Onları da alana kadar hala tedaviye devam etmekle birlikte sonuç sanki pozitif çıkmış gibi davranıyoruz.

Ne demek bu pozitif çıkmış gibi davranmak? Ben Deniz’e 1-2 metreden daha fazla yaklaşacaksam maske takıyorum. Sürekli maskeyle gezmek boğuluyormuşum hissi verdiği ve ağzımdan nefes almak zorunda kalınca boğazım kuruyup acımaya başladığı için yakın teması minimumda tutmaya çalışıyorum. Deniz’le tamamen babaanne Nunu ilgileniyor. Yemek yemesinden tuvaletine, kitap okumasından boya yapmaya her şeyi onlar yapıyorlar. Ben maskeyle gezmek zorunda kalmamak için kendimi yukarı kata atıyorum. Böylece aynı evin içinde olmama rağmen oğlumu özlüyorum. Tabi Deniz de babaanneye yapmadığı şımarıklığı bırakmıyor.

Pekiiii… “Domuz gribi değil gibi görünüyor ama aslında galiba öyle” ne demek? Şu demek: Birincisi hastanede Deniz’in burnundan örnek alırlarken, işini çok sevdiği her halinden belli olan (!) görevli kişi çubukları Deniz’in burnuna sokup çıkardıktan sonra “Burun akıntısı yok mu?” şeklinde bir soru sordu. Belli ki Deniz’in burnu yeşil yeşil akmadığı için hayal kırıklığına uğramıştı. Ben de orada kıllandım, “Acaba yeterince örnek alamadılar mı?” diye düşündüm.

İkincisi, Deniz’i doktora ilk götürdüğümüzde çıkışımız saat beşi bulduğu için, o saatte test yaptırabildiğimiz en yakın yer olan Caddebostan’daki Acıbadem görevlileri “Valla beş günden önce sonuçları alamazsınız” deyince biz de “Testi başka nerede yaptırabiliriz?” arayışlarına girmiştik. Orası mı, burası mı, halama soralım derken laboratuar kapanmış, testi yaptırma işi de ertesi güne kalmıştı. Nitekim sabah erkenden düştük yollara. Ama o noktada Deniz iki doz Tamiflu almış bulunmuştu. İşte o iki doz Tamiflu’nun test sonuçlarını negatif olacak şekilde etkilediği düşünülüyor.

Anlaşılacağı gibi tatminkâr ve kesin bir cevap almış değiliz, bu gidişle alabilecek gibi de görünmüyoruz. Ancak domuz gribi olduk, geçirdik gibi düşüneceğiz. Ve öyle olduğunu düşünerek benim evdeki karantina halim Pazar gününe kadar devam edecek.

Gerek Deniz’in doktorunun “Belirtiler domuz gribine çok benziyor” demesi, gerekse halamın “Şimdilik negatif gibi görünse de domuz gribi olduğunu düşünüyorum” telkinleriyle zaten bunun adını domuz gribi koymaya meyilli olan ben, bugün elime geçen aşağıdaki tabloyla birlikte öyle olduğuna daha çok inandım:

DomuzGribiBelirtileri

Soğuk algınlığı, mevsimsel grip ve domuz gribi arasındaki farklar

Bu tabloda belirtilen etkenlerin bir kısmı bizde şöyle gerçekleşti:

Ateş: Var. Son dört gündür 37.5-38 arasında geziniyor.
Öksürük: Aynen tabloda belirtildiği gibi balgamsız ve “kuru öksürük” şeklinde nüksediyor.
Burun akıntısı: Neredeyse yok. Zaten yukarıda da “Nadir görülür” diyor.
Halsizlik: Üç yaşındaki bir çocuğun yerinde oturması, yatması pek sık görülmese de normalinden daha fazla yoruluyor.
Hapşırma: Aynen tablodaki gibi, Deniz pek sık hapşırmıyor.
İshal: Domuz gribinde yaygın olduğu söylenen ishal Deniz’de de hafif olmakla birlikte oldu.
Boğaz ağrısı: Nadiren görüldüğü söylenen boğaz ağrısı Deniz’de olmadı.

Şimdi, bütün bunlar bir araya geldiğinde, üstüne “Yeterince örnek alınmamış olabilir” ve “Almış olduğu iki doz ilaç test sonucunun negatif çıkmasına sebep olmuş olabilir” tezleri eklendiğinde Deniz’in domuz gribi geçirdiğini düşünmekte haksız mıyım?

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Domuz gribi miyiz, neyiz?
Domuz gribi cephesinde son gelişmeler

Her ne kadar niyet benim de test yaptırmam idiyse, bir testin 225 TL tutması ve “hiçbir sigorta şirketinin domuz gribini karşılamaması” sebebiyle ben yaptırmaktan vazgeçtim. Nihayetinde Deniz’in testinin sonucunun pozitif çıkması halinde ben de koruma amaçlı tedaviye zaten başlayacaktım. (Bugün sigorta şirketimizden domuz gribi testini karşıladıklarını öğrenmiş bulunuyoruz. Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin laboratuarının resepsiyonundaki görevli bayanlara kendini bilmiş tavırlarıyla bilmedikleri bir konuda bu kadar emin konuşarak onca paranın cebimizden çıkmalarını sağladıkları için teşekkürü bir borç biliyor, sevgilerimi iletiyorum!)

Dün aldığımız bir grup sonuca göre test negatif çıkmış. Ancak asıl, daha güvenilir sonuçlar bugün çıkacakmış (tı — yarına kaldı). Onları da alana kadar hala tedaviye devam etmekle birlikte sonuç sanki pozitif çıkmış gibi davranıyoruz.

Ne demek bu pozitif çıkmış gibi davranmak? Ben Deniz’e 1-2 metreden daha fazla yaklaşacaksam maske takıyorum. Sürekli maskeyle gezmek boğuluyormuşum hissi verdiği ve ağzımdan nefes almak zorunda kalınca boğazım kuruyup acımaya başladığı için yakın teması minimumda tutmaya çalışıyorum. Deniz’le tamamen babaanne Nunu ilgileniyor. Yemek yemesinden tuvaletine, kitap okumasından boya yapmaya her şeyi onlar yapıyorlar. Ben maskeyle gezmek zorunda kalmamak için kendimi yukarı kata atıyorum. Böylece aynı evin içinde olmama rağmen oğlumu özlüyorum. Tabi Deniz de babaanneye yapmadığı şımarıklığı bırakmıyor.

Pekiiii… “Domuz gribi değil gibi görünüyor ama aslında galiba öyle” ne demek? Şu demek: Birincisi hastanede Deniz’in burnundan örnek alırlarken, işini çok sevdiği her halinden belli olan görevli kişi çubukları Deniz’in burnuna sokup çıkardıktan sonra “Burun akıntısı yok mu?” şeklinde bir soru sordu. Belli ki Deniz’in burnu yeşil yeşil akmadığı için hayal kırıklığına uğramıştı. Ben de orada kıllandım, “Acaba yeterince örnek alamadılar mı?” diye düşündüm.

İkincisi, Deniz’i doktora ilk götürdüğümüzde çıkışımız saat beşi bulduğu için, o saatte test yaptırabildiğimiz en yakın yer olan Caddebostan’daki Acıbadem görevlileri “Valla beş günden önce sonuçları alamazsınız” dediği için biz de “testi başka nerede yaptırabiliriz?” arayışlarına girmiştik. Orası mı, burası mı, halama soralım derken laboratuar kapanmış, testi yaptırma işi de ertesi güne kalmıştı. Nitekim sabah erkenden düştük yollara. Ama o noktada Deniz iki doz Tamiflu almış bulunmuştu. İşte o iki doz Tamiflu’nun test sonuçlarını negatif olacak şekilde etkilediği düşünülüyor.

Anlaşılacağı gibi tatminkar ve kesin bir cevap almış değiliz, bu gidişle alabilecek gibi de görünmüyoruz. Ancak domuz gribi olduk, geçirdik gibi düşüneceğiz. Ve öyle olduğunu düşünerek benim evdeki karantina halim Pazar gününe kadar devam edecek.

Gerek Deniz’in doktorunun “Belirtiler domuz gribine çok benziyor” demesi, gerekse halamın “Şimdilik negatif gibi görünse de domuz gribi olduğunu düşünüyorum” telkinleriyle zaten bunun adını domuz gribi koymaya meyilli olan ben, bugün elime geçen aşağıdaki tabloyla birlikte domuz gribi olduğuna daha çok inandım:

DomuzGribiBelirtileri

dasda

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

12 yorum

 1. Geçmiş olsun.
  Tedavide sadece tamiflu mu kullanıyorsunuz?

 2. Hay allah!Belirsizlik ne kötü ama önemli olan adı ne olursa olsun Deniz'in iyileşmekte olması…Sen kendine dikkat et.

 3. Çok teşekkürler herkese…

  Şirin Anne – Tamiflu'nun yanı sıra Ventolin şurup da alıyor. Hafif bronşit görmüştü doktor, onun için verdi. Ayrıca şu an ismini hatırlamadığım iki de vitamın verdi. Kış sezonu boyunca vitamin dayayacağız.

  Bu arada Tamiflu'yu bulabilene aşk olsun. Şurubu zaten çoktan piyasada kalmamış. Çocuklara verilen 45 mg'lık kapsüller de çok zor bulunuyor. Her yerde farklı dozajlar, örneğin 75 mg var, ama 45 mg'ı bilmem kaç tane eczane gezdikten sonra bulabildik, onda da sonuncuyu verdiler… Herkes zulalamış sanırım ne olur ne olmaz diye…

 4. Geçmiş olsun gerçekten de.. O ya da bu, Deniz cik iyi mi sen ona bak.. En azından bilinçli ve emin ellerde..
  Bir de hastaneden aldığınız test faturasını doktordan alacağız test talep raporuyla beraber gönder sigorta şirketine, karşılasınlar faturanızı.. İlle ödeme yaparken karşılayacaklar diye bir kural yok biliyorsun değil mi?

  • Evet, meğer öyleymiş. Türkiye'deki sigorta sisteminin aksaklıklarına bir türlü alışamadım. Şimdi faturayı göndereceğiz de, işleme koyacaklar da, yatıracaklar da ıvır zıvır.

   Hadi onu geçtim, bu olay yine hastane personelinin ego tatmin arayışından kaynaklanıyor. Bilir bilmez ama çok bilirmiş gibi neden "Hiçbir sigorta şirketi domuz gribini karşılamıyor?" der ki bir insan?

 5. Aman inşallah gelmiş, geçmiş olsun :s

 6. geçmiş olsun,tamifluyu ben de sordum eczaneye bugün,75 liği vardı,demek çocuklar için 45 liği gerekiyor,dediğin gibi şurup hiç yokmuş piyasada,umarım şimdi iyidir Deniz,ay ne zor olmuştur hamile bir anne,hasta bir çocuk,Allah yardımcınız olsun ve acil şifalar dilerim.Ama hasta olacaklarsa da bir kışı diken üstünde geçirip kış sonu hastalanmaktansa sizin gibi başta hastalanıp sonra rahat rahat gezmek daha iyi 🙂

 7. Tablo için yürekten teşekkürler. Geçiştirme cevaplardan ve cevapsızlıklardan uzak günler dilerim.

 8. Çok teşekkürler…

 9. fazla yorum yapmıyorum ama hergün takip ediyorum sizi..geç oldu ama bununla geçmiş olsun ve hayırlı bayramlar..