5 Yorum

Murphy Kanunları

Murphy

"Ters gidebilecek olan bir şey varsa, ters gider"

Sanırım lise yıllarıydı, Murphy Kanunlarının yazılı olduğu posterimsi afişler moda olmuştu. Üzerinde ben diyeyim kurbağa, siz diyin kaplumbağa benzeri bir yaratık olan, “Trafikte hangi şeride girersen o tıkanır” gibi mesajların olduğu bu poster ya da afişler bütün kitapçılarda bulunur, arkadaşlar doğum günlerinde birbirilerine üzerinde Murphy Kanunlarının yazılı olduğu bu posterlerden alırdı.

Son günlerde internette Murphy Kanunları-çocuklar şeklinde bir liste dolaşıyor. Oldukça geyik, hatta bazı maddeler o kadar geyik ki komik bile değil. Ben de bu listeden keyifli bulduğum maddelere burada yer vermek istedim:

 1. “Çocuğun elinden şekerini almak kadar kolay” deyişini kullananlar, bunu hiç denememiştir.
 2. Çocuklar uyumaz, şarj olur.
 3. Çocuklar evdeyken evi temizlemek, kar fırtınası devam ederken yoldaki karı kürümeye benzer.
 4. Çocuklarınıza “size itaat etmeleri için” bağırmanız, klakson çalarak arabayı yönlendirmeye çalışmanız gibi bir şeydir.
 5. Çocuğunuzun yağlı-reçelli ekmeğini en yeni halınıza, yağlı-reçelli yüzü denk gelecek şekilde düşürme ihtimali %100’dür. (%99 değil)

Yukarıdakileri ben hazırlamadım, ama doğruluğu tecrübelerimle sabittir.

Aşağıdakiler ise benim eklemek istediklerim:

 1. Çocuğun dokuz arabası vardır. Bütün gün birini doldurur, sekizini akşama bırakır. (Rahmetli anneannemin lafı)
 2. Ne zaman ki arkadaşlarınıza “Bizimkinin uykuları düzene girdi” diye hava atarsınız, geceleri eskiyi mumla aratacak kadar uyanmaya başlar. Aynı kanun yemek yemesi için de geçerlidir.
 3. Bir yiyecek için “Onu hiç sevmez, yemez” dediğinizde sizi utandırırcasına yiyeceği tutar.
 4. Eşinizle baş başa yemeğe çıkmak üzere plan yapar, bakıcı çağırırsınız; ya hastalanacağı ya da uyumayacağı tutar.
 5. Sakıncalı bulduğunuz kitaplar, uygun görmediğiniz çizgi filmler en çok okumak, seyretmek istedikleridir.
 6. Doğum gününde, bayramda, yılbaşında giymesi için bayılarak aldığınız havalı kıyafeti giydirmeye kalktığınızda cinnet getirir, giymemek için yerlerde tepinir. Yerine alelade, her gün giydirdiğiniz, yıkanmaktan solmuş bir kılık giymek ister.
 7. Acayip uslu olduğu günler vardır. Günün sonunda “Bugün ne kadar usluydu, canım benim” diye düşünürken yatmadan önce gelmiş geçmiş en büyük cinnetlerinden birini getirir.
 8. Onu bırakıp tatile çıkacaksınızdır. Bir yandan bu tatile çok ihtiyacınız olmasına rağmen bir yandan da acı bir suçluluk hissi içindesinizdir. İstersiniz ki huysuzluk yapsın, yaka silktirsin, siz de koşa koşa tatilinize gidin. Ancak o inadınıza yaparmışçasına uslu ve tatlıdır.
 9. Her sabah aynı saatte uyanır. Geç de yatırsanız, erken de yatırsanız kurulu saat gibi aynı saatte uyanır. Ne zaman ki ertesi sabah uçağı yakalamanız gerekir, “Bizimki nasıl olsa altı buçukta uyanıyor” diye saati kurmamışsınızdır, işte o gün sekizde uyanacağı tutar.
 10. Gündüzleri en az iki saat uyuyordur. Her gün aynı programı izliyordur. Yorgun olduğunuz bir gün “O uyurken ben de gözümü kapatayım” der, yatağa uzanırsınız. O gün bir saat uyuyacağı tutar, uykuya geçtiğiniz en tatlı anda “Annnneeeeeaaah’!” diye sizi uyandırır.

Ve bu liste uzaaaar, gider.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

5 yorum

 1. Bir de ben ekleyeyim,

  Sizin ayıla bayıla, "bu oyuncağı kesin çok sever" diyerek aldığınız oyuncağı eline alıp şöyle bir evirir çevirir ve atıverir bir köşeye.. Onun yerine en eski, en bozuk, en dandik oyuncakla oynamayı tercih eder.

 2. 5-6-ve 8 henüz başımıza gelmedi. Diğerleri üüfff hem de nasıılllllll….

 3. Filiz – onu unutmuşum, kesinlikle çok haklısın.

  Özgür Anne – çok güzel (!) günler seni bekliyor 😀

 4. – bebeğiniz bezini mis kokularla doldurur. zaten kabızdır ne zamandır ve bu gece başka b.k beklemiyorsunuzdur. altını birkaç dakika açık bırakırsınız ki hava alsın malzemeler. peki o bir aydır kabız olan bebe ne yapar? altını açık olmasını fırsat bilir ve halı yıkamacıdan henüz gelen tertemiz krem rengi halınızın üzerine başka "eserler" de bırakır.neymiş? bebeğin dötüne güven olmazmış..
  p.s dün bizim mutfakta yaşanmıştır :((

  • Off, çok fenaymış… Anneannemin lafıydı "kocanın sözüne, bebeğinin d.tüne güven olmaz"… Her şeyi biliyorlar bu eski kadınlar.