24 Yorum

Bebekleri nasıl uyutmalı: Ferber Yöntemi I

Ferber

14 aylık Deniz uçakta kestiriyor.

Geçenlerde hangi yaştaki çocukların kaç saat uyumaları gerektiğini gösteren bir tabloyu paylaşmıştım. Uyku olayı anne-babaların en çok takıldıkları konu olduğundan olsa gerek, oldukça ilgi gördü.

5 aylık bebeği olan Ayça sormuş: “Benim çocukla ilgili en büyük korkum uyutma biçimi idi ve başıma geldi. Kızımı ayakta sallayarak uyutabiliyoruz genellikle. Birkaç gün yatağında bırakarak uyutmayı denedim ama yüreğim kaldırmadı, ayakta sallamaya geri döndük. Elif, bu konudaki tecrübeni paylaşırsan çok memnun olurum. Baby Center’da önerdiğin yöntemi okudum ancak benim pratik tavsiyelere ihtiyacım var.”

“BabyCenter’da önerdiğim” yöntem Ferber Yöntemi denilen, biraz da haksız yere “ağlatma yöntemi” olarak bilinen, bebeğe kendi kendini rahatlatma ve uykuya geçebilmeyi öğretmeyi amaçlayan bir yöntem.

Daha önce bu konuya hiç yer vermemiştim. Dolayısıyla detayıyla ele almak istiyorum. Konuyu ikiye böleceğim: Birinci bölümde Ferber Yöntemi’nin ne olduğunu açıklamaya çalışacak, ikinci bölümde ise kendimden ve bu yöntemi uygulamış olan başka bir blogcu anneden örnekler vereceğim.

Blogcu Anne’nin notu: Ferber Yöntemi elbette bebeklere uyku alışkanlığı kazandırmak için uygulanan tek yöntem değil. “Bütün bebekler bu şekilde uyutulmalı, tek seçenek budur” gibi bir önerim yok. Herkes kendisi (ve çocuğu için) en uygun gördüğü yolu seçmeli.

Haydi bakalım, başlıyoruz:

ferber4

Dr. Richard Ferber

Ferber Yöntemi denilen metot, halen Boston’daki Çocuk Hastanesi’nde (Childrens’ Hospital in Boston) Pediatrik Uyku Bozuklukları Merkezi’nin direktörlüğünü yapan Dr. Richard Ferber tarafından geliştirilmiş bir yöntemdir.

Yönteme göre bebeğinizi düzenli, rahatlatıcı bir uyku öncesi ritüelinden sonra yatağına koyarsınız ve (ağlasa bile) giderek artan aralıklarla onu yatağında bırakarak uykuya geçmesini beklersiniz. O ağladıkça önceden belirlediğiniz aralıklarla yanına giderek onu yattığı yerde pışpışlar ve orada olduğunuzu hatırlatır, ancak bebeğinizi yatağından kaldırıp kucağınıza almazsınız.

Dr. Ferber’a göre bebeği yatağına uyanıkken koymak ona kendi kendine uyumayı öğretmesi açısından önemlidir. Dr. Ferber bu yöntemin uygulanabilmesi için bebeğin duygusal olarak hazır olması gerektiğini, bunun için de 4 ila 6 aylık olması gerektiğini söyler. (Ben bu yöntemi denediğimde Deniz yaklaşık 5 aylıktı.)

Dr. Ferber, çocukların uyku alışkanlıklarının geliştirilmesinde üç önemli etken olduğunu ileri sürer:

 1. Alışkanlıklar – yani yatmadan önceki banyo yapma, kitap okuma, rahatlatıcı müzik dinleme gibi ritüeller büyük önem taşır.
 2. Yemek – bebeğin karnının tok olması önemlidir.
 3. Program – Dr. Ferber vücutlarımızın güneşin batımı ve doğumuna göre programlandığını, ve her gün değişen bir program izlememiz halinde uykunun düzensiz olacağını söylemektedir. İşte bu yüzdendir ki bebeğin düzenli bir programının olması, gündüz uykularını her gün aynı saatte uyuması, her akşam yine aynı saatte yatağa girmesi çok önemlidir.

Ferber2Ferber yönteminin esasları kısaca şöyle özetlenebilir:

– Bebeğinizi uykuya hazırlamak için günlük ritüelleri yerine getirirsiniz.
– Uyku zamanı geldiğinde bebeği yatağına koyarak odadan çıkarsınız.
– Bebeğinizin ağlaması durumunda giderek artan aralıklarla odasına dönerek onunla konuşur, orada olduğunuzu hissettirirsiniz. Ancak bebeğinizi kucağınıza almazsınız. (Bu artan aralıklar sizin tespit edeceğiniz şekilde, bebeğinizin tahammül sınırına göre belirlenmekle birlikte örneğin ilk gece önce üç dakika sonra, sonra beş dakika sonra, sonra yedi dakika sonra … gibi, bebeğiniz uyuyana kadar devam edebilir.)
– Sonraki her gece bebeğinizi rahatlatmak için odaya geri dönme işlemini bir önceki geceden daha uzun aralıklarla tekrarlarsınız. Örneğin ikinci gece önce beş dakika sonra, sonra on dakika sonra, sonra on iki dakika sonra gibi…

Ferber Yöntemi ne DEĞİLDİR?

 • Ferber Yöntemi bebeğinizi uyuyana kadar ağlamak adına yatağına terk etmenizi ve kapıyı çekip çıkmanızı önermez. Amaç yatağında kendi kendine uyumaya alışmasını sağlamaktır. Bunu da giderek artan aralıklarla yaparak hem ona uyuma fırsatı vermiş olur, hem de arada yanına giderek onu terk etmediğinizi hissettirirsiniz.
 • Ferber Yöntemi hemen işe yarayan ve herkese uygun bir metot değildir. Dr. Ferber yönteminin etkili olduğuna inanmakla ve genelde birkaç gün ila bir hafta arası bir sürede işe yaradığını söylemekle beraber istisnaların olduğunu da kabul etmektedir.
 • Ferber Yöntemi iki eliniz kanda da olsa uygulanması gereken bir yöntem değildir. Her ne kadar günlük rutinler yöntemin işe yaraması için çok önemli olsa da çocuğunuzun hasta olması, seyahat ediyor olmanız gibi sıra dışı durumlar esneklik gerektirecektir. Bu gibi durumlarda uyku eğitimine düzene döndükten sonra tekrar başlamak gerekebilir.

Ferber3Ferber Yöntemi ile ilgili tüm detaylar Dr. Ferber’ın kitabında var. İnternette de birçok bilgi var. Kitabı ben okumadım, ancak okuyan ve yöntemi istikrarlı bir şekilde uygulayan blogcu anne Hayal çok faydalı bulduğunu söylüyor. (Kitap Türkçeye maalesef çevrilmemiş, İngilizcesi Amazon’da var.) Benim Ferber’a yönelmem öncelikle yöntemi uygulayan bir arkadaşımın tavsiyesi, sonrasında ise başta BabyCenter olmak üzere internette yaptığım araştırmalar üzerine olmuştu.

Hayal, Dr. Ferber’ın kitabından yaptığı bir alıntıya blogunda yer vermiş. O alıntının Türkçesine ben de aşağıda yer veriyorum.

 1. Yeni uyku alışkanlıkları edinme süreci çocuğunuza zarar vermez. Çocuğunuza kendi kendine uyumayı öğretirken biraz ağlamasına göz yummanız onda psikolojik hasara yol açmaz.
 2. Çocuğunuz için en iyi olanı yapmak istiyorsunuz. Buna doğru uyku alışkanlıkları oluşturmak da dâhil olmalı. Eğer çocuğunuz keskin bir bıçakla oynamak isteseydi, ne kadar ağlarsa ağlasın bıçağı ona vermez ve bu yüzden kendinizi suçlu hissetmez ya da bunun psikolojik sonuçlarıyla ilgili endişe duymazdınız. Bozuk uyku düzeni de çocuğunuz için zararlıdır ve bunu yola koymak sizin görevinizdir. Bunu yapmak onu sevdiğinizi gösterir, bencil davrandığınızı değil.
 3. Tabii ki çocuğunuz genelde yeterli sevgi ve ilgi görmüyorsa psikolojik sorunlar yaşama ihtimali yüksektir. Ancak ona sevginizi gösteriyor, yeterince ilgileniyorsanız, bir hafta boyunca biraz ağlaması –ne kadar iç parçalayıcı duyulursa duyulsun- ona en ufak bir zarar vermeyecektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Annelerin Tecrübeleri – Ferber Yöntemi II
Çocuklar Kaç Saat Uyku Uyumalı
Mumu

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

24 yorum

 1. Elifcim,
  Tam zamanında ve çok önemli bir konuyu ele almışsın.. Emre şu anda beni emerken uyumadı ise salıncakta sallanarak dalıyor ve alıp yerine koyuyoruz. Eğer tam dalamamışsa ya da yerine koyarken uyanırsa ağlıyor ve yeniden salla allah salla… Bizim yoldaki kuzu gelmeden Emrenin kendi kendine uyumaya alışması gibi hayallerim var benim.

  Bahsettiğin yöntem aslında Tracy Hogg'un yatır-kaldır yöntemine çok benziyor ve biz yaklaşık 3 ay kadar önce denedik ve beceremedik. Önce emre beni emdi, sonra sütünü içti, sonra yatağına koyup yanına oturdum, 45 dakika dil döktüm, masal okuduk, oyuncaklar verdim yanına ama olmadı olamadı.. Çünkü emre bırak yatağına yatmayı, oturmadı bile.. ayakta ağladı hep ama ne ağlama.. önce 3dak, sonra 5 dak, sonra 8 dak, sonra 10 dak.. gitmedik yanına, yanına gidince de kucağıma almadan sarıldım, tatlı tatlı konuştum ama nafile.. aynı gün pes ettik tabi.. o ağladığıyla, biz de sini,rlerimizin harap olmuş haliyle eskiye devam:-(

  Şimdi sorularım var sana..
  1- Emre şimdi 19 aylık ve bu yöntem yine de işe yarayabilir mi?
  2- Dediğim gibi emre yatağında oturmayı bile reddediyor biz çıkınca ne yapmalıyız sence?

 2. Sevgili blogcu anne ve diğer anneler,
  ben de uyku konusunda her türlü bilgiyi yalayıp yutmuş ve de deneyimlemiş birisi olarak, 1-2 satır yazmadan geçemedim bu sefer.
  Ben de (şu anda 3,5 yaşında olan) kızımı Ferber benzeri bir yöntemle uyuttum, ona uyumayı öğrettim. Doktorun ve kitabının adı: Marc Weissbluth, "Healthy Sleep Habbits, Happy Child". Duyduğum kadarıyla kitabın türkçesi de çıkmış bir iki sene önce. Ferber'den tek farkı, çocuk ağladığında yanına gitme dakikası konusunda çok katı olmaması.

  Elif'in dediği çok doğru; evet her çocuğun bu ve benzer yöntemlere ihtiyacı olmayabilir. Olsa bile aile onu ağlatmaktansa, ben her gece onun yanında 1 saat yatarım, diyebilir. Herkesin kendi düzeni, kendi hayat şekli ve çocuk yetiştirme bakış açısına bağlı bir seçim bu.

  Filizciğim, gerçi bu tip şeyler 1-2 satırda bitmez; hem Elif de sana detaylı cevap verir sanırım ama çok çabuk pes etmişsin. Zaten en zoru ilk gece. Sonraki geceler daha kısa ağlıyorlar. Ama konu hk detaylı okumadan başlama derim bu ağlatma işine. çünkü her gece aynı saatte yatıyor olması da önemli, Elif'in dediği gibi uyku öncesi yapılan rutinin de çocuğa uyku saatinin geldiğini hatırlatması açısından önemli. Sonra da hiç dil dökmek gerekmiyor. Çünkü çocuk örneğin masallar bittikten sonra senin gideceğini biliyor zaten, başka alternatif yok. Çünkü dil dökmen işe yaramıyor. Çocuk hep daha fazlasını istiyor.
  Ama istersen sen benim dediğim kitaba bir bak kitapçıda. Her yaş için ayrı tavsiyeler de var orada.

  Elif'çiğim, senin bu siteni ben de ssvd grubu sayesinde keşfettim. Yazılarına çok emek harcıyorsun ve ortaya çok güzel birşey çıkıyor! Ellerine sağlık!
  Hamileliğimiz de birbirine yakın sayılır. Umarım kolayca da tamamlanır yeni oğlan ile geçecek olan bu süreç 🙂

 3. Filiz 'ciğim- Öncelikle ne yap et, iki numara gelmeden bu işi halletmiş ol diyerek başlıyorum yorumuma. Daha önünde uzunca bir zaman var, bence düzene sokmamak için bir sebebin yok.

  Zeynep'in söylediğine ben de katılıyorum.
  1. İlk seferde pes etme
  2. Rutine iyice alıştığından emin ol. Mesela yatağında uykuya dalmıyorsa bile uyku öncesi rutinini mutlaka oluştur. (Banyo, kitap, müzik, her neyi uygun görüyosan ve seviyorsanız.)
  3. Bundan sonraki yazıda kendi deneyimlerimi paylaştım, onu da oku.
  4. Benim anlattıklarımla yetinme, Ferber'ı iyice araştır. Edinebilirsen kitabını edin. (Ben de Tracy Hogg'un siparişini verdim, gelince okuyacağım.)

  Bence ne yaptığını bildikten, önce kendin içine sindirdikten ve istikrarlı olduktan sonra ister 19 aylık olsun, ister 19 yaşında, oturtmaman için bir sebep yok. (19 yaşı abartmış olabilirim ama anladın işte 🙂 )

  Sevgili Zeynep – paylaşımın için de, güzel sözlerin için de çok teşekkür ederim. Ne kadar anne kendi görüşünü paylaşırsa o kadar iyi. O yüzden yorumuna çok sevindim.

  Ben de hamileliğini sağlıkla tamamlamanı diliyor, SSVD deneyeceksen (yanlış anlamadıysam) seni destekleyenlerin arasında benim de olduğumu bilmeni istiyorum.

 4. Teşekkürler Zeynep ve Elif..

  Öncelikle bizim bir uyku öncesi rutinimiz zaten var.. Emre bunu biliyor, tv açık ise kapatılır, ışıklar kapatılır, sadece holden yansır, alt değişir, pijama giyilir, oyuncaklara ve popüler eşyalara baybay iyi geceler yapılır, öpücük atılır, anne emilir, süt içilir, sallanı uyunur… şeklinde…

  Tracy Hogg un kitabını da aldım zaten ve okudum bu Ferber e benzer yatır-kaldır yöntemini… Ama benim sorunum şu ki, emre yatağına koyduğumuzda uyuma pozisyonuna geçmiyor ve hemen ayağa kalkıp yalvaran gözlerle ağlamaya başlıyor… Bu arada eşim de bana destek olmuyor ve ağlatmayalaım demeye başlıyor tabi… sanırım bu iş için onu evden göndermem gerekecek.

  Bir de emreye gelecek ay sonu memeyi bıraktırdıktan sonra denemek lazım belki bunu.. çünkü yatarken alışsa bile gece uyandığında meme isteyecek ve sonra yatağına bırakırsam var olan uykusu bile açılacaktır.

  Son olarak emreye gündüz bakan babaannesi kendi evinde bakıyor(üst katımızdalar) ve emre onunla ya da dede ile iken kolayca uykuya dalıyor sallanmak istemeden.. Kayınvalidem kendi çift kişilik yataklarına yatırıyor emreyi, kendi de yanına uzanıyor ve emre orada uykuya dalıyor.. yaptığı tüm nazlar bize aslında.. delirmemek içten bile değil…

  • Filiz – bence bu durumda işin daha da kolay. Yani madem oturmuş bir rutini var ve babaanneyle-dedeyle gayet rahat uyuyor, demek dediğin gibi size naz yapıyor.

   Sen ne yap et ya eşini uyku eğitimi konusunda ya ikna etmeye çalış, ya da dediğin gibi olmayacaksa yalnızken dene bu işi…

   Bu veletlerin anne-babalara (özellikle de babalara!) yalvaran gözleriyle istedikleri şeyi yaptırabilme potansiyelleri akıl almaz boyutta. Ben de zaman zaman çok şikayetçi oluyorum bu durumdan!

   • Bu arada "daha da kolay derken", küçümsüyormuşum, sanki çocuk oyuncağıymış gibi anlaşılmasın. Eminim kolay olmayacak alıştırması. Ve nasıl yaptığını bir sen bileceksin. Ama göreceksin, her nasıl alıştırırsan alıştır, sonunda uğraştığına değecek.

 5. herkese merhabalar.ben de sizinle oğlumun uykusu ile ilgili yazmak istedim.oğlum şu an 6 buçuk aylık ve yaklaşık 1 aydır kendi kendine yatırıyorum ve 41 kere maşallah sanki oğlum bu anı bekliyormuş gibi hemen alıştı:)))emziğini takıyorum TOMY sini açıyorum bir de yastığını koyuyorum yatağına zaten uykusu gelmiş olduğu için hemen uykuya dalıyor(nazarım değermiş artık uyumazmış:((((bir de gözüne tülbent örtüyoruz çok seviyor çünkü…umarım herkes en kısa zamanda alıştırır bebişlerini:)))herkese kolay gelsin…

 6. Teşekkürler Elifcim, kafam tamamen karmakarışık ve ne yapacağımı bilmeden sadece erteliyorum.. klasik hamilelik halleri….

 7. NESLİ – paylaşımınız için teşekkür ederim. Uyku gibi önemli bir konuda rahata kavuşmuş olmanıza çok sevindim.

  FİLİZ – kolay gelsin, bizi haberdar et.

 8. teşekkür edrim.umarım herkes en kısa zamanda rahata kavuşsun:))))herkese iyi bayramlar bu arada.)))

 9. merhaba
  kızım merve 37 günlük ve korkunç bir şekilde gece uyku problemimiz var.gündüzleri gayet güzel uyuyor.akşam olduğunda kızıma bişeyler oluyor ve uyumuyor.hatta çoğu zaman 9 dan sonra hangi saatte olursa olsun uyandığında gece 4 e 5 e kadar uyumadığı oluyor.emziriyorum,gazını çıkarıyorum,altını temiz tutuyorum fakat banamısın demiyor.özellikle son bi kaç gündür daha çekilmez bir hal aldı bu durum ve ruh gibi dolaşıyorum ortalıklarda.en son dün gündüz uzun uykusundan uyandırayım dedim.saat 12 de 3 saatlik uykusundan uyandırdım saat 4 te zor uyudu sonra 7 de uyandı ve 10 ar dakika uyudu uyandı hep.artık gece saat 11 de banyo yaptırdık rahat uyur diye evet uyudu 2.5 saat kadar ama ondan sonrası sabah 10 a kadar tam bir kabustu.ne yapmalıyım çaresiz kaldım.etrafımdaki insanlar gündüz uyuyosa gece uyumaz,karnı doymuyodur vs. gibi herkesin maruz kaldığı tepkilerle karşı karşıyayım.FERBER YÖNTEMİNİ uygulayabilrmiyim yoksa henüz erkenmi?eğer erkense ne yapmalıyım?lütfen en kısa zamanda cvplayın…şimdiden teşekkürler…

  • sevgili özlem merhaba.bence bebeğinin gaz problemi var bizim de aynı şikayetimiz vardı.anca 4 aylıkken geçiyor.sadece gaz damlaları işe yarıyor maalesef.bence ferber yöntemi için çok erken .onun şu an sadece senin şefkatine ihtiyacı var.bu benim görüşüm tabi ki.şimdiden kolay gelsin:)))

 10. peki eğer gaz sorunu varsa bunu gaz damlalarını kullanmadan doğal yöntemlerle çözmeye çalışsam.mesela;çörek otu kaynatıp suyundan versem veya karışık bitki çayı içirsem veya bir çay kaşığı zeytinyağı içirsem.bunlar gibi doğal şeyler.ve sizce hangisini tercih etmelimiyim.yada denesem herbirini hangisi iyi geliyosa onda sabit kalsam.sizce doğru bir yolmu izlemiş olurum???

  • sevgili özlemcim merhaba.belki biraz azalmış olabilir gaz sancınız ben yazana kadar:)))benim doktorum gaz damlalarını gönül rahatlığıyla kullanabileceğimizi söyledi o yüzden hiç tereddüt etmedik.özellikle subsimplezx çok işe yaradı.hiç üzülme en geç 4 aylıkken bişeyciği kalmayacak bebişinin:)))diğer yöntemleri pek tercih etmedim ben sadece damla verdim.kendine ve bebişine iyi bak)))

 11. Özlem benim bebeğimde 2 aylık.Senin yaşadıklarının benzerini bende yaşadım hemde büyük kızımla beraber.Biri uyur biri uyanırdı.Doğumum gece oldu hiç uyumadım ondan sonraki 1 ay sabah 5 lere kadar şimdilerde ise 2 ye kadar uyumuyorum.Bunların sebebinin gaz sancısı olduğunu düşünüyorum.Nette yazan gaz sancıları bebek 2-3 haftalıkken başlar diyor ama bizde ilk doğduğu günden itibaren hergün vardı.Bazen gece başlayıp sabah 9 lara kadar (sizinki gibi)sürdü.Bunlar gaz sancısı ve tek çaresi sabır.Okuduklarımı uyguladım.Benim çarem " emzik" oldu.Şimdi gündüz ve gece (gece yine aynı saate olsada) uyuyor.Gaz sancıları hafifse emzik rahat ettirdiğinden mızmızlana mızmızlana bazende bağırarak uyuyor.Uyuması büyümesi için çok önemli.Bende rahat ediyorum.Önceden hep kucağımdaydı.Durmuyordu yatakta..Gaz sancıları kesilecek 3.-4 . ayında .Allah sanada sabır versin….

 12. Bu arada sitesinden ve paylaşımlarından dolayı blogcuanneye teşekkür ederim.Artık bende blogcuanneyi okuyorum.

  • Sevgili Zerrin – hoş geldin. Aramıza katılmana çok sevindim. Ayrıca Özlem'e yönelik paylaşımından ötürü de teşekkür ederim. Sana ve ailene bebeğinle mutlu bir yıl diliyorum.

 13. herkeze merhaba,
  elifciğim seni çok severek ilgi ile takip ediyorum. benim ilk kızım şu an 8,5 yaşında ikinci kızım ise 17 aylık. gözünü korkutmak istemiyorum ama ikinciler biraz daha zor oluyor :). yani şöyleki ilk kızım zeynep te uyku konusunda problem yaşamamıştım feber yöntemini bilmiyordum ama bilmeden o yönteme benzer birşey uygulamışım ve fayda etmiş. ancak yeni ufaklık ayşe hanıma aynı yöntem fayda etmiyor , daha doğrusu fayda etmişti diş çıkarma problemleri yüzünden düzenimiz bozuldu. henüz odasını ayırmadım biliyorum biraz geç oldu ama yaza doğru ablayla birlikte aynı odayı paylaşacaklar . bizim uyku ritüelimiz herkezinkine benzer alt değiştirme pijamaları veya uyku tulumunu giyme vs. ancak benim ufaklık yatacağını anladığı anda evin içinde kaçmaya başlıyor , zorla götürdüğümde ağlama nöbeti bitmiyor ve ben başarısız birşekilde geri dönüyorum. daha önceleri hadi yatalım dediğimde su şişesini eline alıp yatağa doğru giderdi. yani bu bir geçici durum mu acaba bilemiyorum ama hepimizi bu uyku problemi yıpratıyor. feber yöntemi çok büyümüş cocuklarda sanki tam işe yaramıyormuş gibi çünkü artık ayağa kalkıp yataktan çıkmaya çalışan birer birey olmuş oluyorlar.
  konunun dışında olacak ama şu aralar birde hastayız ve ilaç kullanmak zorundayız. ancak ilaç içme bir kabusa dönüşüyor , siz vaktinde içilmesi gereken antibiyotik gibi bir ilaçı nasl içirebiliyorsunuz , zorla ağzına aktarmak uygun bir yöntem değil . onun ağlaması beni çok üzüyor.
  şimdiden cevabınız için tşk ederim

 14. . herkese merhaba. ben de fırsat buldukca okumaya basladım. ancak bir yerde Ferber yontemi bir yer de montessori yontemi derken kafam karıştı:)
  Benim bebeğim 5,5 aylık ve ne yaparsam yapayım kendi basına uyumuyor. uykusu gelmeyince saati geldi uyutayım dediğin zaman kriz çıkıyor.
  dogdugu ilk 2,5 ay karnımda emzirme yastıgındaydı:) sonra birazcık besiginde yattı ama yarım saat aralıklarla uyanarak! 4. ayda artık gaz bitti oh ne guzel derken, krize girdi. ya mememde ya da ben yanındayken uyuyor. bu da buyume hamlesiymiş galiba, blogcu annenin bilgisi rahatlattı beni ama ben 4. ayın sonunda pes etmiştim, emzirme yastıgına sıgmadıgından yine beraber uyumaya basladık:( 5 ayın sonunda doktora gittigmizde daha iyi ve mutlu buldu cunku onu mutsuz edip besiğine bırakmıyordum.
  6 ay bitsin duzelir diye dusunurken iyice memeye baglandı. cocuk doymuyor mu diye dusunurken, hayır cevabını aldık. cunku gelişim cok guzel:) bir yapışıklık durumu sozkonusu, ustelik hiç boyle hayal etmemiştim:( her uyku oncesi bir aglama krizi yaşıyoruz. Ancak yataga beraber yatıp meme emerse yarım saatte uykuya gecebiliyor… arada da uyanıp eliyle beni kontrol ediyor, ya da ayagını karnıma uzatıyor:)
  Sonuç olarak ne yapmalı bilmiyorum, istediği zaman mı uyumalı, yoksa ferber yontemi uygulamalı mı:) ferber yontemi de ayrı bir enerji gerektirir ki o da ben de yok su an:)

  • mrb gazı olan annelere iyi ve cok rahatlatıcı bir çözüm biz ingilterden bebekler için gaz damlası getittirmiştik bir gün bile gaz sikayetimiz olmadı o yonden cok rahatız tavsiye ederim.

 15. Merhabalar benimde 2 yasinda bir oglum var ve benim sikayetimde oglumun cok uyumasi. 7. ayina kadar besiginde sallanarak uyuyordu. Hatta cok ilginctir ki ben sallamasamda kendi kendini yattigi yerden sallayabiliyordu. Sonra Türkiyeye tatile gittik (almanyada yasiyoruz) kayinvalidemlerde besik yoktu. Her iste bir hayir vardir derler ya bu sefer yanimizda yatirdik ve sallanmadan uyumaya alisti. Derken dönünce evde bir bakti oynarken koltugun üzerinde kendi kendine uyumus. Bende bundan ilham alarak yatagina koydum ve uyumaya basladi bu sekilde. Uykuya ve yatagina cok düskündü hele yorgan ve yastigina asikti resmen. Uykusu geldiginde kendisi zorla gidip yorganini yastigi kapip getiriyordu uyucam diye. Hatta yatagina tirmanmaya calisiyordu. Neyse bu böyle devam etti. Ben aksamlari dil kursuna basladim ve gece 21:00 de geliyordum eve ve o arada görümcemlere ve esime birakiyordum cocugu.. Oysa önceden 20:00 gibi yatiyordu bu sefer ben gecikince esim ve görümcem onu yatiramadilar cocugun düzeni bozuldu ben gelince karnini doyurup yatiriyordum gec oluyordu tabi. Sonra bir gün eve geldim ki görümcem oglumu uyutmaya calismis baya cabalamis hem kendi mahvolmus hem cocuk o günden sonra cocuk kendi yatagini istemedi yatagina koydugumda biraktigimda cok agladi. Birseyden korkmustu kesin ama bunu bir türlü ögrenemedim. Derken kendi odasindan aldik tekrar bizim odada da bir yatagi vardi orda yatirmaya basladim. ama oldukca zor oldu alismasi. Sonra bizimle ayni odada oldugu halde yalniz yataginda yatmak istemiyor yaninda bizi de ister oldu. TAbi babamiz arada hadi oglum tamam gel birlikte yatalim derse olacagi bu olurdu. Sonra yine yilmadan tekrar yatagina alistirdim onu ama hala ayni odadayiz ve herkes yataga yaticak ki o da uyusun yoksa agliyor. Aslinda aglasin benim icin sorun degil sonunda uyuyor biliyorum ama bu seferde babamiz erken yattigi icin ve cok erken kalkmasi gerektigi icin onu uykusuz birakiyor bende aman o uyanmasin diye kendimi harab edioyrum. Sonra oglum bir krese basladi. Gece gec yatiyor bazen 22:00 hatta 23:00 ü buluyor ve sabah 09:00 da okulda olmamiz gerek kalkmasi zor oluyor. Sonra öglen 14:00 de okuldan aliyorum ve hemen yatiriyorum ama bu seferse öglen uykusunu cok uyuyor. 3-4 saat. derken saat 5-6 oluyor o saatten sonra tekrar aksam uykusuna yatmasi gecikiyor bu dengeyi nasil kurucam onu bilemiyorum aslinda bana kalsa umumasi cok iyi ama okul saatleri ile cakisiyor. Sabah cok erken kalksa bile bu sefer öglen okullan gelene kadar gecikiyor uykusu ve huysuzlasiyor. Yani anlayacaginiz herkesin bir derdi sorunu var her cocugun farkli bir tarzi var. Allah hepimize kolaylik versin anne olmak gercekten cok emek istiyor cok bilgi istiyor…

 16. şaduman sara&ccedil

  benim 4 aylık bi kızım var gündüz uykuları iyi ama uyanık oldugu zamanlarda çok aglıyor devamlı kucagımda olsun istiyo akşamları gace 3 den aşagı uyumuyor devamlı aglıyor her gece aynı ne yaparsam yapim susmuyor bende kendi kendine uyusun diye beşigine koydum inadından 1saat 2saat aglıyor yinedede kucagıma almadan uyumuyor ne yapmalıyım sinirlerim çok bozuldu evim müsait deyil ayrı bi odası yok onu sessiz bi odada uyutamıyorum ne yapmalıyım cevabınızı bekliyorum

 17. merhaba 5 aylık bir kızım var. Onun kendi kendine uyuyabilmesini çok istiyorum. Ferber yöntemini denemeden önce kitabını okumayı çok istedim ancak türkçe çevirisi yokmuş. İnternetten Başka annelerin tecrübelerinden uzunca bi süre araştırdım. Önce uyku öncesi ritüelini oturtmak istedim yaklaşık bir buçuk ay akşam 7 gibi bonyo masaj müzik loş odası emme ve uyku ama kucağımda sallayarak. buna çok güzel alıştı.her akşam aynı saatlerde uykusu gelmeye başladı ve artık hazır olduğunu düşünerek 1 ocaktan itibaren (4 ay 20 günlük) uygulamaya başladım ilk gece 50 dk ikinci gece 24 üçüncü gece 18 ama 4 gece 50dk uyudu bu elli dakikanın başında ve sonunda 5 er dk ağladı benim sorum şu kızım gece bir kez acıktığı için uyanıyor ağlıyor ama gözünü bile açmıyor hemen emziriyorum gözü kapalı emip doyunca tekrar dalıyor ben bu dört gecedir aynı şekilde emzirip yatırdım tekrar uyandırmadım ama bu gece uyuması terrar 50 dk olunca endişelendim acaba yanlış mı davranıyorum. bu mesajı size gecenin üçünde yazıyorum bu gece inanın çok üzüldüm uzun sürünce uyuması cevabınızı bekliyorum

 18. bebegım 10 aylık kendısı uyumuyo ben sallıyorum sureklı yardım edın nasıl kendılıgındenuyutabılım