42 Yorum

Annelerin tecrübeleri – Ferber Yöntemi II

IMG_1337

Deniz, üç günlükken yatağında...

Bu konuyla ilgili bir önceki yazıda Ferber Yöntemi’nin ne olduğu hakkında fikir vermeye çalışmıştım. Şimdi ise önce kendi deneyimlerimi paylaşacağım, sonra da yine Ferber Yöntemi’ni uygulamış olan bir başka annenin detaylı paylaşımlarına link vereceğim.

Deniz doğduğunda ilk iki geceyi hastanede geçirmiş, iki saatte bir emzirdiğimiz için de uyku nedir bilmemiştik. (Çoğul konuşuyorum çünkü emzirme seanslarının hepsinde Deniz’in Babası da bana destek olmuştu.) Üçüncü günün sonunda eve gelip de Deniz’i yatağına koyunca “Eeee, şimdi ne olacak? Nasıl uyuyacak bu çocuk?” diye bir düşünce almıştı beni. Ama zaten o kadar küçüktü ki meme emmek, kaka yapmak ve uyumaktan başka bir şey yapmadığı için onu uyutmak gibi bir derdim olmuyordu. Hatta çoğu zaman memede uyuyakaldığı için, doğru dürüst emsin diye uyandırmaya bile çalışıyorduk.

Deniz’i hastaneden geldiğimiz ilk günden beri kendi odasında, kendi yatağında yatırdık. İki aylıkken Türkiye’ye taşındığımızda biz önden, eşyalarımız gemiyle arkadan geldiği için İstanbul’a ilk geldiğimizde kendi eşyalarıyla donatılmış bir odası yoktu. Biz de geçici olarak tuttuğumuz evin bir odasına park yatak denilen Graco Pack’N Play’i kurup, yanına da o zamana kadar alışmış olduğu birkaç uyku oyuncağını koyup o odayı ona temin ettik.

İlk zamanlar kâh Deniz’in memede uyumasına göz yumdum, kâh yatağına koyup pışpışladım, kâh kucağımda ninni söyleyerek uyuttum. Zaten kaç kiloydu ki şunun şurasında… Hem göz açıp kapayıncaya kadar büyümeyecek miydi zaten, sonra çok arayacaktım bu günleri…Ferber7

Ancak sonradan işin rengi değişti. Deniz büyümeye başladı. Büyüdükçe ağırlaşmaya başladı, dolayısıyla kucağımda sallamak zorlaştı. Büyüdükçe çevreye daha dikkatli bakmaya başladı, dolayısıyla eskisi kadar kısa sürede uykuya dalmaz oldu. Ve önceleri “Amaaan, ne var canım? Şunun şurasında ne kadar uğraşacağım ki!” dememe rağmen bir hesapladım ki gündüz uykularında üç kez, geceleri kalktığında en az bir kez sallamam, uyutmam gerekecek. Kaldı ki bazen “Oh, uyudu” diye yatağına koyduğumda tam dalmamış olduğu için tekrar ağlamaya başlıyor, ve iyice dalana kadar –ki bu kez daha da uzun sürüyordu- baştan uğraşmam gerekiyordu.

Baktım ki bu böyle olmayacak. Sorup soruşturmaya başladım. Amerika’da yaşayan çok yakın bir arkadaşımdan hep bahsederim, çocuk yetiştirme stillerimiz çok benzer derim. Yine ilk adresim o oldu. Beni Ferber Yöntemi’ne yönlendiren, araştırmamı ve istikrarlı olmam halinde işe yarayacağını söyleyen oydu.

İlk iş BabyCenter’a yöneldim. “BabyCenter, BabyCenter… Söyle bana, nedir bu Ferber?” diye sordum. BabyCenter da bundan önceki yazıda yer verdiklerimi anlattı bana.

Ferber’ı araştırmaya ve uygulamaya niyetlendiğimde Deniz neredeyse beş aylıktı. Deniz’in Babası da birkaç haftalık bir seyahat için şehir dışındaydı. Onun yokluğunu fırsat bilip, ama onun da onayını alarak bu “uyku eğitimi” olayına giriştim. (Onun yokluğunu fırsat bilmemin sebebi, birçok baba gibi onun da Deniz söz konusu olduğunda daha yufka yürekli olması ve daha zor “Hayır” diyebilmesi. Eminim bu uyku eğitimi sırasında babamız ortalarda olsaydı ya beceremez, ya da çok daha uzun sürede tamamlardık işi…)

Bu noktada belirtmem lazım: Deniz’in gece uykuları üç aylık olduğundan beri oldukça düzenliydi. Akşam yedi gibi yatıyor, gece 11’deki meme seansından sonra sabah beşe kadar aralıksız uyuyordu. Uyandığında bir seans meme emip sonrasında bir-iki saat daha uyuyordu. Dolayısıyla ben bu uyku eğitimi gündüz uykularıyla başlattım.

Ferber6Nasıl yaptığımı kısaca şöyle özetleyeyim:

Birinci gün: Kız kardeşimi ve kuzenimi bana manevi destek olmaları için eve çağırdım. Deniz’in onca ay kucakta uyumaya alıştıktan sonra yatağına bırakılmasına tepki göstereceğini tahmin ediyordum. Onlara ne yapacağımı anlattım, hangi aralıklarla gideceğimi söyledim ve sakın ola “Ay Eliiiif, ağlatmasana yavruyu” gibi tepkiler vermemelerini, tam tersi beni desteklemelerini öğütledim.

Deniz’i emzirip, kitabını okuyup (uykudan önce kitap okuma alışkanlığına üç aylıkken başlamıştık) yatağına koydum. Yakınlarında olduğumu söyledim, iyi uykular diledim ve odasından çıktım. Tabii ki ağlamaya başladı.  Üç dakika bekledim, geri gittim. Kucağıma almadan sakin bir tonda onunla konuştum. Yakınında olduğumu, artık uyku vakti geldiğini, uyuması gerektiğini anlattım ve geri çıktım. Bu gidip-gelmeler artan aralıklarla yaklaşık 45 dakika kadar sürdü. Deniz 45 dakika boyunca ağlamış, ben bu süre içinde yaklaşık 6-7 kez onun yanına gitmiş, 45 dakikanın sonunda da uyuyakalmıştı.

İkinci gün: Bu sefer evde yalnızdım, ne de olsa ne bekleyeceğimi biliyordum. Yine git-gel’lerle geçen yaklaşık bir 20 dakikanın sonunda Deniz uyuyakaldı.

Üçüncü gün: Deniz artık rutine giderek alıştığından ve ne beklemesi gerektiğini bildiğinden ağlaması ve kendiliğinden uykuya alması yaklaşık yedi dakika sürdü.

Üçüncü günün sonunda artık kendi kendine uykuya dalabilen bir bebek olmuştu. Söylemeye gerek yok, babası iki haftalık seyahatin sonunda eve döndüğünde şaşkınlık içindeydi.

Vurgulama ihtiyacını hissettiğim bazı noktalar var:

 1. Yukarıdakiler kendi deneyimlerim. Ancak Ferber Yöntemi hakkında detaylı bilgi edinmeden bu yöne başvurulmaması gerektiğini düşünüyorum. BabyCenter‘da bu konuda bilgi var. Daha da iyisi Dr. Ferber’ın kitabını okumak olur.
 2. Anlatması kolay, uygulaması zor. Burada iki paragrafa sığdırdım diye kolay bir işmiş gibi görülmesin. Her annenin olduğu gibi benim de içim cız ediyordu Deniz ağladığında. Ancak bu birkaç günlük uyku eğitimi sayesinde hem Deniz’in, hem bizim hayatımızın çok daha kolaylaştığına inanıyorum.
 3. Herkes için bu kadar kısa sürede olacak diye bir şey yok. Ancak istikrarlı uygulandığı takdirde birkaç gün ila bir hafta arasında işe yaraması bekleniyor.Ferber8
 4. Bu yöntem “şu yaştan sonra uygulanmamalı” şeklinde bir üst sınır var mı bilmiyorum ama dört ila altı aydan önce uygulanmaması gerekiyor.
 5. Uyku öncesi rutinin önemi burada bir kez daha devreye giriyor. Deniz her ne kadar ilk etapta kucakta uyumaya alıştıysa da sessiz ortam, kitap okuma, uyku müziği, gibi rituellerimiz oturmuştu. Dolayısıyla ister kucakta, ister yatakta uysun artık uyku zamanı olduğunu anlıyordu. Olay onu kucakta uyumaktan yatakta uyumaya alıştırmak etrafında odaklandı.
 6. En azından ilk denemenizde yanınızda sizi destekleyecek birinin olması çok işe yarıyor. Benzer şekilde, sizi köstekleyecek birilerinin olmaması gerekiyor. Eğer bu yöntemi çiftlerin örneğin anne kişisi denemek istiyor, baba kişisi yavrusuna kıyamıyorsa babanın evde olmadığı bir zaman denemenizi tavsiye ederim. Bizde de durum benzerdi, ancak babamızın çok içine sinmemekle birlikte Deniz’le en çok ilgilenen ve uyutmak zorunda kalan kişi ben olduğum için, ve konuyu en fazla araştıran, öğrenen de ben olduğum için son söz benim olmuştu.
 7. Uyku eğitiminde tek yöntemin bu olduğunu savunmuyorum. Herkes kendisi ve bebeği için en rahat hissettiği yaklaşımı benimsemeli. Her anne-babanın yaklaşımı farklı olduğu gibi, her bebek de birbirinden farklı. Nihayetinde aynı yöntemin İki Numara’da işe yarayıp yaramayacağını hep birlikte göreceğiz!

Bir önceki yazıda bahsettiğim Hayal de yine Ferber metodunu uygulayan annelerden. Onun paylaşımları benimkinden daha da detaylı. Faydalı olacağına inanıyor, paylaşmama izin verdiği için kendisine teşekkür ediyorum. Hayal’ın Ferber deneyimlerini okumak için tıklayın.

Ferber olsun olmasın, deneyimlerini paylaşmak isteyen başka anneler olursa çok sevinirim. Eminim faydalı olacaktır.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

42 yorum

 1. Bence çocukların uykusuna yönelik yaklaşımda onların da yetişkin bireylerde olduğu gibi uykuya ilişkin farklı tutumları olabileceğini kabul etmek lazım. Örneğin, benim kızım ( ki ben de öyleyimdir) gündüz uykusunu hiçbir zaman sevmedi. İlk 40 gün ne gündüz ne de gece öyle kendinden geçerek uyumadı. Sonraki süreçte ise önce gece uykusu düzene girdi. Ancak gece uykusu düzene girdi dememden kasıt gece 10-11 civarında uyuyan ve sonra sabah 7-8'e kadar uyanmayan bir bebek.Sonrasında ise gündüz de 2 saat kadar uyumaya başladı.Bu yaklaşık 3 yaşına gelinceye kadar sürdü.Bu arada gece uykuları akşam 10.00-sabah 7.00 civarında aralıksız şeklindeydi.2,5 yaşında kreşe başlamassıyla beraber beraber akşamları 9-10'u geçirmemesine dikkat ettik ancak, öğleden sonra uykusu zamanla kalmadı. Bir arkadaşım 1 yaşına gelen oğlunun artık eskisi kadar sık uyumadığından yakındı. Ben de ona oğlunun günde kaç saat uyuduğunu sordum. O da çocuğun sabah 9 civarında uyandığını sonra 11 civarında 1-2 saat kadar uyuduğunu, öğleden sonra tekrar uyuduğunu, 5 civarında uyanıp akşam ise 8 civarında yattığını söyledi. Ben de kendimi tutamayarak "iyi de bu çocuk ne zaman uyumayacak da etrafı gözlemleyecek, büyüyecek" dedim?.Bunu diyen arkadaşımın kendisi de uyumayı seven birisi. Halbuki ben haftasonu 6-7 civarında kalkan birisiyim, o nedenle bana az uyuyan çocuk çok garip gelmiyor.Çocukların uykusuna yönelik düşüncem her çocuk aynı miktar uyumayabilir ancak uyuma süreleri ve yatış saatleri farklılık gösterse de her çocuk belli bir düzen içerisinde uyumalı. Çocuğun uyuma öncesi bir ritüeli olmalı. Mesela, yaşı çok küçük de olsa çocuğa pijama (ya da yatak kıyafeti ne ise) giydirilmeli, oda sıcaklığı uyku için ideal ölçüde olmalı (çocuğun üşümediğinden ya da yatakta çok bunalmadığından emin olmak lazım), dişleri fırçalanmalı, uykudan hemen önce sıvı gıda verilmemeli,yatağı mutlaka temiz ve de en önemlisi düzeltilmiş olmalı, özellikle bebeklerin dikkatini dağıtacak objeler (eğer bebek yatağa bırakılıyorsa) olmamalı ..Ferber metodu bu noktalara değiniyor mu bilmiyorum ama bunları paylaşmak da yarar gördüm.

 2. Elif cok iyi yapmissin. Ben de bu yontemi denemek istedim, ama malesef olamadi, aynen senin dedigin hususlardan…4-10 ay arasi kayinvaldem bizdeydi, sagolsun cok yardimi oldu, ama sen de biliyosun bebege ne kadar cok insan bakarsa boyle bir yontemi denek o kadar zor…Zaten kayinvaldem aglatma isine hic sicak bakmadi, ben sadece okuduklarimla, arastirdiklarimla kaldim…Hep diyordu biz kitapla mi cocuk buyuttuk vs…Belki ondan da etkilendim, 'aaa cocuk aglatilir mi hic?' tarzi seyler iste…Belki ben daha kararli olmaliydim…Ben de Derin'i sallanan koltukta beraber sallanarak uyuttum cogu zaman…(oncesinde de Vuslat'in dedigi gibi bir rutinimiz vardi) Artik buyudu zaten istemiyor sallanmak:))
  Ben cok iyi bir ornek olmadim burda, benim tavsiyem herkes belirli yontemleri iyice inceledikten sonra kendine uygun olani secip, dogru bir sekilde gerceklestirmeye calissin…Onemli olan verdigin karari sonuna kadar uygulamak…

 3. ben de yatır/kaldırı denemiştim tuna 6 aylıkken. kısmen başarılı oduysak da, diş çıkarma ve hastalık dönemlerinde cozuttu. üstüne art arda tatiller, seyahatler de girince bıraktım. ben tam bırakmışken o gece boyu uyumaya başladı ama yine dişler geliyor ve gece uykuları yine perişan. ferber de tracy de her şeyin mükemmel gittiği zamanlarda deliksiz uyumayı vaat ediyorlar. var mı diş acısını kesmenin yolu? onu söyle bana ferbeerrr

 4. Dogru dedin Hulya, hastalik, dis acisi vs olunca hersey tepetaklak oluyor zaten…butun aliskanliklar degisiyor…

 5. ben ferber yöntemini çok geç duydum sanırım,büyüdükten sonra da uygulamak daha zor oluyor..26 ay emdi benim oğlum ve genelde memede uyudu,geceleri aralıksız uyuduğu nadirdir..salıncakta sallayıp uyuttuk daha sonrasında,onu bırakıp yanına yatarak uyutmayı başardığımda çok sevinmiştim..şimdi düşünüyorum da yapılmaması gereken ne varsa yapmışım ben 🙁 oğlum 38 aylık,odasını ayıralı 3-4 ay oldu,odasına çok alıştı ama benimle uyumak istiyor ve gece de hala 3-4 defa kalkıp beni yatak odasından alıp kendi odasına götürüyor,ayrıca uykuya dalması saatler sürüyor,diş fırçalama,üst giyme,kitap okuma (3-4-5) ve uyumamak için türlü numaralar yapma durumları hat safhada,8-9 gibi uyuduğunuhiç görmedim,buna babasının 8.30-9.00 da eve gelmesi de etken diye düşünüyorum..kreşe başlayınca düzene girer diye umsam da yarım gün gittiğindn pek düzen tutturamadık..yemek olayımız biraz daha düzenli olsa da onun için de çok uğraştığım oluyor,aç bırakamıyorum..ama böyle de çocuk büyütmek hem eşimle benim açımdan hem de çocuk açısından çok zor oluyor..2. yi düşünürsem ilkinde yaptığım hataları yapmamayı umuyorum..düşünüyorum da bazen tüm günüm 3 yaşını geçmesine rağmen hala Canla ilgilenmekle geçiyor..
  ama her çocuğun yapısının farklı olduğu kesin,mesela bugün zyrtec diye bir alerji şurubu verdi dr.,onu içti can saat 7 de,normalde büyükleri bile uyutan bir şurup,10 oldu hala uyumamak için direniyordu,uykuyu sevmeyen bir çocuk benim aksime..
  artık öğlen uykusunu da çok zor uyuyor ama saat 5 olunca bitap düşüyor,sinirli oluyor,1 sene daha uyumalı öğlen diye düşünsem de Canın pek niyeti yok gibi..
  herkese kolaylıklar dilerim 🙂

 6. Merhaba
  :Benim de sorunum aynı,kızım sadece emerek kucağımda uyuyor.Oğlumda da aynı sorunları yaşadım ama kolumda uyuması hoşuma gidiyordu tabi.Ama 4 yaşını bitireceğiz kendi yatağında sabaha kadar deliksiz uyur,ama uykuya geçene kadarki zaman eziyettir.Hep ikinci bebeğimde bunları yapmayacağım,yatağında sağlıklı uyku alışkanlığı kazandıracağım dedim ama yine yapamadım.Şu anda bunu yazarken bile kucağımda.Bir kere Ferberi denedim ama yapamadım.Şimdi 3.ayımızı bitirdik.Bu yöntemi tekrar denesem mi,ne yapsam.karar veremedim ama acil bir çözüm bulmam lazım.zira büyük oğlum kız fazla m.e.m.e de kalınca sinirleniyor haklı olarak.

 7. Herkese paylaşımları ve yorumları için çok teşekkür ederim.

  VUSLAT – rutinin önemini bir kez daha gündeme getirmişsin ve çok haklısın. Bugün Deniz'in okulundaki veli toplantısında (!) benzer bir soruyu öğretmenine yönelttim: Okula yakında tüm gün gitmeye başlayacağı ve uykusunu orada uyuyacağı için uyku öncesi rutininin ne derece uygulanabileceğini sordum. Uykuya geçebilmesi açısından çok önemli olacağını düşünüyorum.

  ÖZGE – diğer aile büyükleri, anneanneler, hele de babaanneler bu işin beraber yapılacağı en son kişiler bence de 🙂 "İyi örnek olamadım" demişsin ama burada sadece örnek olmak değil, tecrübelerini paylaşmak da önemli, değil mi? O yüzden teşekkür ederim yazdığın için.

  HÜLYA – Tracy'nin kitabını yeni sipariş ettim ama dediğin gibi bu tür yaklaşımlar genelde çocukların hayatlarında başka majör bir değişiklik olmaması halinde başarılı oluyor. E bu veletlerin hayatı zaten "roller-coaster" gibi, yok diş çıktı, yok kaka yaptı, uykusunu bire düşürdü derken ha bire bir şeyler çıkıyor. Bütüüüün bunların hepsine kapsamlı cevap verebilen bir doktor amca ya da teyze duyarsam sana da kesinlikle haber vereceğim 🙂

  HATİCE – Çocukların gündüz uykularına direnmeye başladıkları noktada gündüz uykusunu kaldırmaya hazır olabildiklerini okumuştum: http://blogcuanne.com/2009/10/19/cocuklar-kac-saa… Belki senin oğlun da gece yeterli saatte uyuyorsa gündüz uyumasına gerek yoktur?

  BÜŞRA – Anladığım kadarıyla kızın henüz çok minik. Bir iki ay daha bekleyip, bu sürede Ferber'ı (ya da aklına yatan başka bir yaklaşımı) inceleyip sonra uygulamaya geçsen? Zaten Ferber Yöntemi 4-6 aydan önce önerilmiyor. Oğlunun da sizlerden aldığı strese tepki vermesi çok normaldir sanırım, bu uyku problemini çözdüğünüzde hepiniz rahat edersiniz diye düşünüyorum. Biraz sabır… (Tabii aynı şeyleri bizim İki Numara geldikten sonra sen bana söylüyor olabilirsin 🙂 )

  • Tekrar dönüş yaptığınız için teşekkürler.şimdi 4.ayın içindeyiz.ferber yöntemi ve tracy nin yatır kaldır yöntemi var.bakalım ikisinden biriyle başlamam,sabırlı ve kararlı olmam lazım.teşekkürler…

  • Evet Elif haklisin, ben de kendi tecrubemi yazdim iste:) burda paylasabilmek inan cok guzel…sagol!

 8. Çok teşekkürler Elif,

  Bizim kızın gece uykusunda bir sorun yok şükürler olsun, 2 aylıktan beri 7-8 gibi yatar sabah 6 civarı kalkar. Ama gündüz uykularımız inanılmaz düzensizdir. Ve ben de düzenli bişeyler yapmaktan hiç hoşlanmadığımdan uyku öncesi ritüeli gibi birşey de geliştiremedik. Sorunumuz daha çok uykuya dalmak konusunda.
  Ama bu yöntemi bu haftasonu uygulayacağım. Babamız da yok, seyahatte.
  Önümüzdeki hafta güzel sonucu paylaşmak dileğiyle
  Sevgiler,

 9. Selamlar Elifciğim,

  Ben bu modeli kızıma uygulamış bir kişiyim kızım 16. ayını bitirdi.. Yaklaşık 15 ay da emdi..Öncelikle şunu söylemek istiyorum..Kızım ilk doğdugu zaman sütüm hiç gelmedi..yaklaşık 2 ay hiç uyumadık desem inanır mısınız..sonra o meşhur gaz sancıları oldu ö dönem muzik dinlettim ve kucagımda gezdirirek sakinleştiriyordum.. Doktorumuz ki adını vermek isterim Alev Kutlu o dönemi nasıl geçirmemiz gerektiğinden tutunda nasıl uyutabileceğimize ek gıda geçişinin nasıl olması gerektiğini , yemek tariflerini, her dönem göstermesi gereken gelişimler ve hatta dönemine uygun oyuncaklara varıncaya kadar anlatan bir doktordur..
  onun sayesinde kızım 6 aylık iken ayrı odada yatağa konulduğunda uyuyan bir çocuk oldu hiç sallamadım uyutmak için hiç çaba sarf etmedik..Elif'in anlattığı gibi ilk akşam yaklaşık 5 dakika ağladı sürekli seslendim kızım burdayım uyu diye:) sonra babamız dayanamadı aldı kızımızı yataktan ama sonra ki günlerde ağlaması inan 2 dakikayı geçmedi saat tutarak yaptık bunu çünkü kızım ağlarken sanki çok uzun zamandır ağlıyor gibi geliyordu ama inanın o kadar uzun ağlamadı

  16 ay içinde belki 3-4 defa yataga konulunca uyumamıştır. ağlamıştır …o zamanda kim yataga koymuşsa o almamalı..yani eğer siz yataga koymuşsanız baba gidip almalı ki..uygulamanız inandırıcı olsun..

  aklımdakileri anlatmaya çalıştım karışık oldu ise kusura bakmayın..çok yoğun bir günümde aklımdakileri anlatmaya çalıştım.aklına takılan birşey olan anne varsa bana mail atabilir elimden geldiğince anlatırım fidanbozkurt@gmail.com

  herkese sevgiler

 10. AYÇA – demek sen de gece uykuları konusunda şanslıymışsın. Umarım benim de şansım İki Numara'da da devam eder. Nitekim uykusuz hayat çok bayat! 🙂

  Rutin konusunun önemini tekrardan hatırlatmak isterim. 5 ay bence bu işi denemek için gayet uygun, ancak şimden oturtacağın bir rutin inan ileride çok çok işine yarayacak. Her ne kadar sen hoşlanmasan da mutlaka böyle bir arayışa girmeni tavsiye ederim.

  Haberlerini bekliyoruz.

  FİDAN – Paylaşımın için çok teşekkür ederim.

 11. Elif izninle Hülya'ya bir yorum yapmak istiyorum, Hülyacım, diş sancısı nedeniyle uyumadığı dönemler, ben yatmadan önce bir kaşık parasetamol içiriyordum Damla'ya. İlaç karşıtı annelerden değilim ve çocuğumun acı çekmesine dayanamıyorum – diş sancısı var ya, insanın gözlerini yuvalarından uğratır!- .. Hastalık, seyahat vb dönemlerde, bütün rutinler, kurallar ister istemez bozuluyor.. Bunun çaresi yok, ama eve ve yatağa döner dönmez aynı istikrarla devam etmeli.. Biz bir iki hastalık ve seyahat sonrası (ah yavrum kıyamamam ateşi yükselir farketmeyiz) kendimize kıydık, sonra geç de olsa farkedip geri döndük hatadan.. Kızım çok şükür uyumayı bilen bir çocuk oldu.
  Ayrıca Elif, o kadar güzel anlatmışsın ki, eline sağlık, Tuna'da da gerekirse Ferber'den hiç çekinmeyeceğim. Sevgiler..

  • Rica ederim, çok sevindim tecrübeni paylaşmana…

   Ayrıca yorumun için de teşekkür ederim. Senin söylediğin "anneler kitabı okumalı" konusuna mümkün olduğunca vurgu yapmaya çalıştım, umarım mesajı verebilmişimdir. Sevgiler…

 12. siten çok güzel tebrikler…

 13. geçen hafta salı itibariyel ferber yöntemini denemye başladık 5,5 aylık kızımla. yaklaşık 20-30 dk.lık bir ritüelimiz var, banyo+masaj+ninniyle dans veya benim şarkı söylemem gibi. ilk akşam uyumamız 25 dk sürdü, ikinci akşam da öyle. kızım normalde emzikle uyuyordu ayakta sallanırken, hatta onu da pekmeze banmamız gerekiyordu. 3. akşam baktım gözleri kapalı ve deli gibi dilini emerken kendini ordan oraya atıyor, tabiki dayanamadım ve pekmezli emzik yardımıyla anında uykuya geçtik. İlerleyen günlerde de aynı yöntem işe yaradı ama maalesef öncesindeki ağlamalarda pek bir azalma olmadı. Ve iki gün önce farkettik ki sevgili kızımın dişi geliyor, yeni patlamış. Uzun lafın kısası tam da zamanını bulmuşum:( Fakat yine de dün akşam kucakta uzun bir ninni eşliğinde danstan sonra yatağında maalesef emzikle anında uyudu. Azimliyim başarmak konusunda. Ritüel konusunda kesinlikle taviz vermiyorum. Ancak böyle gündüz uykularını da belki düzene sokabilirim. Elif sana ve yardımı geçen herkese tşk ediyorum. Oğlun umarım uzuuuun yıllar sağlıkla yaşar, nice doğumgünleri kutlarsınız…

  Ayca

  • Kolay gelsin. Diş, hastalık, seyahat… Bunlar en düzenli düzeni bile alt üst ediyorlar. Canım, nasıl sıkıntılıdır şimdi o, kolay mı diş çıkarmak? Bir an önce atlatır umarım. Kararlı ve istikrarlı oldukça mutlaka arkası gelir, hiç endişelenme…

   İyi dileklerin için çok teşekkür ederim.

 14. Merhaba Elif,
  Diyelim ki 40 dakikalık bir ağlama seansından sonra (Ferber'le) bebeği yatırdık (gece uykusuna) ve örneğin 1,5 saat sonra kalktı..o zaman da Ferber uygulayacağız değil mi? Şimdiden teşekkürler..Hoşçakal

  • Evet, Bahar, öyle olması gerekir. Tutarlılık çok önemli. O noktada sen de çok yorulmuş olabilirsin, bebeğini bir iki pışpışlayıp geri yatırmak daha kısa sürecekmiş gibi gelebilir ama o zaman ilk seferinde boşuna ağlatmış olursun.

   Gerek Ferber, gerekse diğer uyku eğitimi yöntemlerinde tutarlılık çok önem taşıyor. Kısa bir süre sıkıntı çeksen(iz) bile uzun vadede anne-baba için de, bebek/çocuk için de faydalı olduğunu düşünüyorum.

   Kolay gelsin.

 15. selam,

  3,5 aylık Elif adında bir kızım var. en büyük sorunumuz doğduğu günden beri gündüz uyku problemi. uyutmak için uğraşıyorum ayağımda sallıyorum, beşikte sallıyorum, anakucağında sallıyorum, tracy hogg yöntemi şşş-pat yapıyorum evet uyuyo ama bu uykular bazen 10 dk bazen 20 ama en fazla 45 dk sürüyo. uyandığında keyifli ve mutlu olsa tamam bu elifin ritmi diyicem ama keyifsiz ve uykulu oluyor. sabah yediden akşam yediğe kadar anca 3 kere uyutuyorum ve çok kısa sürüyor.

  bu ferber yöntemini eğer ki benim kuzucum düzelmez ise 5,5 aylıkken ugulamak istiyorum.
  soru 1 : gündüz uykularındada rutin uygulamalımıyım

  soru 2 : gündüz uykularının süresini bu yöntem ile uzatabilirmiyim.
  soru 3 : gündüz bu yöntemle uyuttum fakat 45 dk sonra uyandı o zaman ne yapmalıyım ?

  :))) bana yardım edinnnnnnnnn.

  hoşçakalın

  • Sevgili Gül,

   Konudaki uzmanlığım sadece ve sadece kendi oğlumla kısıtlı olduğu için ancak kendi tecrübelerime dayanarak cevap verebilirim sana…

   Cevap 1. Evet, gündüz uykularında daha kısa olmakla birlikte aynı rutini uygulamalısın (banyo hariç). Uykuya hazırlandığını bilmeli bebeğin.

   Cevap 2 ve 3. İki cevabı birlikte vermek istedim çünkü bence ikisi birbirine bağlı. Böylesi bir yöntemi uygulayacak olman gündüz uykularının süresini uzatır mı bilmiyorum ama bence genel bir düzen, bir rutin izlemen faydalı olacaktır. Yani her gün aynı saatlerde uyanıp, aynı saatlerde emzirip, aynı saatlerde yürüyüşe çıkıp, aynı saatlerde uykuya geçmesini sağlayabilirsen -ki aslında hiç zor değil- o da ne zaman ne beklemesi gerektiğini bilecek, ayrıca uykudan önce yorulacağı için daha rahat uyuyacaktır diye düşünüyorum.

   Umarım işine yarar bu söylediklerim. Sevgiler…

 16. Benim oğlum 18 aylık. 5 buçuk aylık olana kadar, daha sonra oyun parkına dönüşecek olan istendiğinde hafifçe sallanan yatağında bizim odamızda uyudu. O zamanlar emzirip yatağına koyuyor eeee eee e deyip ara sıra burdayım oğlum hadi kuzum uyuyalım derken uyuyordu. 5 buçuk aylıkken yatağını düzenini hiç değiştirmeden kendi odasına taşıdık ve ondan bir buçuk ay sonra da kendi yatağında yatırmaya başladık. Sallama karşıtı olduğum için her ne kadar onu sallamasam da o oyun parkı yatağındaki hafif sallantılardan sonra kendi yatağında da kafasını sallaya sallaya uykuya dalıyordu. Bir süre sonra Ferber yöntemini gündüz uykusu için uyguladım. Rutin olarak uyanınca emzirdim, çok isterse uyumadan önce de emzirdim ama memede uyumasına fırsat vermedim. İlk gün kırk beş dakika, ertesi gün yarım saat, sonraki gün daha az, daha az derken yöntem işe yaradı ve artık bezini değiştirip yatak kıyafetlerini giydirip yatağına bırakıp bir iki ce-ee oyunundan sonra en fazla üç beş dakika içinde müzikli uyku oyuncağını açarak onu odasında yalnız bıraktım ve o da yaklaşık on beş dakika içinde kendi kendine dalar oldu uykusuna. Kesinlikle rutinin ve tutarlılığın faydasını ben de vurgulamak isterim. Gece uykularına ise hep emzirerek kucağımda uykuya iyice daldıktan sonra yatağına bırakmaya devam ettim. Bir yaşına kadar gündüz iki kere; geceyle birlikte on dört on beş saat uyudu, gece uykuları da deliksizdi diyebilirim. Bir yaşından sonra gündüz uykularını bire indirdim, aynı şekilde devam edip herşey yolundayken, haftada bir gün bir kursa gitmeye başladım, o süre içinde kayınvalidem kuzuma baktı ve benim dışımda yatağına uykuya bırakılmak istemediği için öğlen uykuları için hep eve geldim. Emzirdim, yine üç beş dakikalık uyku oyunumuzdan sonra onu odasında bıraktım. Birkaç seferden sonra baktı ki ben o uyuduğunda gitmiş oluyorum; onu yatağa bıraktıkça ağladı, ağladıkça babannesi dedesi ay çok ağlıyor ay tüh ağlatacak mısın derken birkaç direnişimden sonra malesef bebeğim emerek uyuyakalmayı alışkanlık haline getirdi. Birkaç ay sonra da emerek uyuyakalmakla yetinmeyip uykuya daldıktan sonra yatağına bırakılmayı reddedip uykusunu tamamlayana kadar kucağımda uyuma alışkanlığını edindi. Haftada bir gün aman kursuma yetişeyim aman uykusuz rezil olmasın derken bu durum yaklaşık üç aydır haftanın her günü aynı şekilde devam ediyor. Zaman geçtikçe kurs günü sabah giderken de veda süresini kısa tutsam da doğru bir şekilde kursa gidiyorum döneceğim diye açıklasam da ayrılma korkusunu öğrendiğini ve bu yüzden de böyle olduğunu biliyorum ama kursumun bittiği şu günlerde de artık bu korkusunu körüklemekten korktuğum için yine Ferber yöntemini uygulayabilir miyim bilemiyorum. Bu konuda düşüncelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Sitenizi yeni keşfettim ama sanırım bundan böyle sık sık ziyaret edeceğim. Sevgilerimle…

 17. Selam, yazı eski yazı olsa da konu her zaman güncel… Ben de geçen hafta sizin bu Pazartesi önerdiğiniz kitabı almıştım, tesadüftir ki Pazartesi günü gece uykusuna ferber ile başlamaya karar verdik eşimle.. Ben her zaman kızım Derin’i 20:00 da yatırırdım emerek uyurdu aralarda uyanırdı ama tam anlamı ile 21:00 da uykuya dalardı..Bu ferber ile de 20.30 civarı yatırdık ve hep 21:00 civarı uykuya daldı, Derin2in uyku fazı 21:00 da başlıyor, bu da kesinlik kazandı.. Ancak benim en büyük sorunum gündüz uykusu… Zaten gündüz uykusunu sevmiyor, meme ile de olsa uyutmak sorun.. 1 saat uyusa oh süper uyudu diyorum. 30-40 dk uyuyor, sanki hiçbirşey olmamış gibi gayet zinde uyanıyor ama 40-45 dakika sonra esnemeler gene başlıyor fakat uyutmak mümkün değil. Sanırım sizin Derin de böyle imiş… Gündüz kendi kendine uyku olayını nasıl çözdünüz? Derin 2 uyku yapıyor. Teke indirmeyi düşündüm ama çok uykusu gelmiş oluyor 11:00 civarı. 40 dakika kesitirince kendine geliyor. Sonra 14:00 de yatıyor gene 40 dakika.. AMa ona bukadar uyku yetmiyor çok belli… Ferber der ki gündüz de aynı şekilde yatırın 30 dk da uyuymamış ise kaldırın.. Yaptık ama bu sefer iyice uykulu oluyor.. Siz nasıl çözdünüz?

  Bu arada gece hala kendi kendine uyumaya alışamadı,i ağlıyor. 7 gün deneyin diyor ferber bizim bu gece 5 olacak, bakalım bekliyoruz :)))

  • Derin kaç aylık?

   • 8 aylık

    • buarada 7.gece hala yatırınca ağlıyor. bir 5. gece 5 dakikada uykuya daldı. 6.gece kabustu, çook ağladı. ağlama tipi farklı idi, kucağımda hemen sustu. sakinleyince yatırdım, kucağımda uyumuştu ama yatırırken uyandı… hafif uykulu olsa da yatağında tam uykuya daldı. bu gece 7 gece ve gene kucakta sakinleşti. ama gündüz kabus.

     • Bence tek uykuya geçmek için çok erken. Derin 14 aylık ve hala iki uyku yapıyor, nadiren teke düşürse de… Uykuya dalmadan önceçok yorulmamış olmasına dikkat edin bence. Aşırı yorgunluk da uykuya geçişi zorlaştırıyor.

 18. merhaba,
  bu gece basladim yontemi 3 aylik bebegim uzerinde uygulamaya. baslarda gaz sancilari nedeniyle kucakta pispislanarak ve emzik alarak uyumaya alisti. benim sikintim kucaktan yatagina transfer etmeme ragmen(son1 haftadir)emziksiz hala uykuya gecemiyor,sorun ise emzigi kendi tutamadigi icin benim uyuyana kadar tutmam. haliyle epey yorucu bir durum, bazen 1 saati buluyor uyumasi ve benim kolum tutulmus oluyor, ve cogu zaman da ilk 15 dakika da uyaniyor emzigin olmadigini farkettiginde. bu gece tam 1.5 saat aglamanin sonunda uyudu. sorum su: gunduzleri uygulamaya ne zmn baslamaliyim? benim asil problemim gunduz uykulari cunku.

  • 3 ay bu yöntemi ya da herhangi bir uyku eğitimini denemek için bence erken bir süre. Yerinizde olsam en az 5-6 aylık olana kadar beklerdim. Kucakta taşımak zor oluyor, wrap sling gibi bir taşıyıcı denemenizi tavsiye ederim. Böylece ağırlığı vücudunuza dağılmış olur, kollarınız da boşa çıkar, rahat edersiniz. Henüz size ve teninize çok ihtiyacı var bebeğinizin. Bence biraz daha beklemeli, birkaç ay sonra tekrar denemelisiniz.

 19. etrafimda uyku egitimi icin deneyenler, simdi tam zamani oldugunu, kizma, sinirlenme gibi duygulari gelismediginden ve ne kadar erken o kadar daha kolay olacagini soyluyorlar.dun gece aglattiktan sonra 3 saat sonra mizmizlanirken mama verdim 3 saat sonra da sabah 5.30 da tamamen uyandi. birkac gun onceye kadar 7 gibi uyanirdi. sanirim gun icine ne kadar az uyursa ve gece uykusuna gec dalip, orulursa o kadar erken uyaniyor abahinda da. erken baslamak istememin diger bir nedeni 5 hafta sonra yurtdisina ailemin yanina gidecek olmam, ve 7-8 hafta kalmayi planlamam. gitmeden alistirmak istiyorum, dondugunde dis zamanina denk gelicek diye. ancak bu kez de seyahatten donunce yine sil bastan mi yapicaz? aklimda bir suru soru var:( annelik zormus! bir de gunduz uykularini ayni anda yapmiyoruz dimi ? gece duzen oturursa, gunduz de mi ayni sekilde uyguluyoruz? tesekkurler

 20. Defne bir yaşında.. 4,5 ay kolik derken kucakta uyumaya çok alıştı, lakin artık benim için çok ağır, üstelik son bir iki gündür onu uyutmaya çalışırken boynumu gıdıklayıp beni güldürüyor, sonra kendisi de gülüp oynuyor. Dolayısıyla kucakta uyutma işinin suyu çıktı. Ferber’i okuyacak zamanım maalesef olamadan kendimi işin içinde buldum. Dün öğleden sonra, akşam ve bu sabah uykularında sizin yazdıklarınızla ferber uygulamaya çalışıyorum. Biliyorum, keşke kitabı okuyabilseydim bu işe başlamadan ama dediğim gibi, zaman yok… Tek kaygım, bu yöntem acaba çocukta kendine güvensizlik geliştirir mi? Bu konuda fikrinizi paylaşabilir misiniz?

  • İster Ferber olsun, ister adı her ne olursa olsun, çocuğunuzu odasında bırakıp saatlerce ağlamaya terk edecek olursanız -bunu yapıyorsunuz diye söylemiyorum, farazi konuşuyorum- bence çocuk güven kaybı yaşar, evet. Bu sebeple de kitabın okunmasını tavsiye ediyorum, çünkü diğer türlü yanlış ya da eksik anlaşılabiliyor.

   Acele etmek istemenizi çok iyi anlıyorum, uykusuzluk bir noktadan sonra dayanılmaz bir hal alıyor; tek bir gün daha tahammül edememeniz çok normal. Benim yazdıklarım bir yere kadar yol gösterebilir size, ancak yine de tavsiyem, kısa zamanda kitabı edinmeniz. Internet üzerinden de alabilirsiniz.

 21. Bugün 8. günümüzdeyiz, hala uyumadan önce ağlıyor. Sizce bu normal mi? Bir yaşında olduğu için sallanma konusundaki alışkanlığının kemikleştiğini ve o yüzden de vazgeçmekte zorlandığını düşünüyorum, fikrinizi almak istedim.

  • Normal ya da anormal gibi bir şey söylemem maalesef doğru olmaz. Uyku eğitmeni değilim, çocuğunuzu tanımıyorum, uyku geçmişinizi, alışkanlıklarınızı, koşullarınızı bilmiyorum. Tek tavsiyem, başladığınız günden bu yana hiçbir gelişme yoksa uygulamanızı tekrar gözden geçirmeniz.

 22. Merhabalar
  Benim 18 aylik bir oglum var sekiz aylik iken bende Ferber yöntemini denemistim, kismen ise yaradi ama kendi basina uyumayi o zaman ögrenememisti, 12 aylik iken yatagina koydugumda kendi basina uyumaya basladi. Gündüzleri tek sefer uyuyo ama gece uykusunda malesef zorlaniyoruz uyumak istemiyor ve bir müddet agliyor, su an cevrenin ve kendisinin daha cok bilincinde oldugu icin fazla aglatmak taraftari degilim ama yinede size sormak istedim Ferber yöntemi kac aylik olana kadar uygulanmalidir ? Tesekkürler..

  • Şahsen çok geç olduğunu düşünmüyorum, ancak yaş ilerledikçe yerleşen alışkanlıkları değiştirmek zorlaşıyor. Size tavsiyem, Richard Ferber’ın Gün Yayıncılık’tan çıkan “Çocuklarda Uyku Sorunları ve Çözümleri” adlı kitabını okumanız.

 23. aglamasa bıle o belırtılen dakıkalarda yanında gıtmelımıyız ben bıraktıgımda kızım kendı kendıne oynuyorda…acıl cevap alabılırsem sevınırım cok ıhtıyacım var bırde bıkaktıgımızda aglarsa yanına gıdınce ne kadar sure durmalıyız?

 24. Elif Hanım merhaba;
  Konunun üzerinden çok zaman geçmiş ama bence hala güncel..Bebeğim 5 gün sonra 5 aylık olacak. Ve ben 21 gündür uyguladığım yatır-kaldır sonuç vermediği ve bebeğim geceleri saat başı uyanan bir bebeğe dönüştüğü için ferber uygulamaya başlayacağım.
  ancak aklıma takılan bir kaç soru var. Tecrübelerinizle yanıtlarsanız sevinirim..
  – Kitapta gece başlayın ve gece kaç kez uyanırsa hepsinde belirli aralıklarla odasına girin diyor. Takip ettiğim bazı bloglar sadece gece uykusuna başlarken yöntemi uygulamış, gece uyandığında ise eski yöntemlere dönmüşler. Ben de böyle mi yapsam? Bebeğim emziksiz uyumuyor. Eğer gece uyanmalarında emziğe devam edersem yöntem işe yaramaz gibi geliyor.
  – Sadece gece uygulasam ve her uyandığında aynı şeyi yapsam daha mı hızlı aşama kaydederim?
  – Son olarak da gündüz uykularını gece ile aynı anda mı başlasam? Yine sözkonusu bloglarda gündüz uykusuna geceyi hallettikten sonra geçmişler. Eğer öyleyse gündüze ne zaman geçiliyor?

  Not: Bebeğimin beslenme saatleri ortalama (07-11-15-19-23-03)

  Lütfen yardım edin. Şimdiden teşekkürler…

 25. Arkadaşlar bu sistemi sabırla uygulayın ve rahat edin boşuboşuna gerilmeyin çocuğunuzu germeyin.ben ilk çocuğumda da keşke deneseydim şu anda 6 yaşında ve yeni yeni tek uyumaya başladı ama 5aylık kardeşi tek başına uyuyor bu ferber sayesinde:)))sabredin ve herkes rahatlasın