22 Yorum

Boş gebelik

Fotoğraf: Baby Center

Daha önce benim başıma da gelen ve bu vesileyle aslında bilinenden çok daha sık rastlandığını öğrendiğim bir konuyu anne adaylarına ya da hamile kalmayı planlayanlara faydalı olacağı düşüncesiyle paylaşmak istiyorum.

Çocuk yapmaya karar verip de altyapı çalışmalarını başlattığımız zamanlarda, yani yaklaşık bundan dört sene önce, ilk denememizde tutturmuştuk. Reglim gecikince test yapmıştım, iki çizgi oradaydı. Çok sevinmekle beraber bu kadar kolay olmasına da şaşırmıştık açıkçası.

Nitekim o kadar kolay değilmiş, en azından bizim durumumuzda olmadı…

Yaklaşık on gün sonra uçuk pembe başlayan ancak gitgide artan hafif bir kanamam oldu. Hemen doktoru aradık. Gebelikte hiçbir kanamanın normal olmadığını, ultrasona girmemiz gerektiğini söyledi. Apar topar gittik. Ultrasonu yapan teknisyen (Amerika’da ultrasonun genelde teknisyenler tarafından yapıldığını söylemiştim) görünürde kese olduğunu, ancak içinde bebek olmadığını ve bu durumun altı haftalık bir gebelik için anormal olduğunu söyleyerek doktorun daha çok bilgi vereceğini söyledi.

Nitekim doktorla konuştuk. Kan aldılar, hamilelik hormonu olan HcG’nin seviyesinin altı haftalık bir gebelikte olması gerekenden daha düşük olduğunu gördüler. Testi iki gün sonra tekrarladığımızda oldukça büyük bir hızda yükselmesi gereken HcG’nin düşmekte olduğunu, dolayısıyla gebeliğin ilerlemediğini öğrendik.

Karar verilmişti: Bu gebelik geriye doğru gidiyordu ve ya kendiliğinden düşecek, ya da kürtaj olmam gerekecekti. Neyse ki henüz çok erken dönemde olduğum için kendiliğinden düştü de kürtaja gerek kalmadı.

HcG hormonunu ile ilgili daha fazla (İngilizce) açıklama için resme tıklayın.

Hamile olduğumu öğreneli sadece on gün olmuştu. Ancak o on günde bile acayip havasına girmiştik olayın. Dolayısıyla böyle bir kayıp beni de, Deniz’in Babası’nı da çok sarstı.

Ondan sonra neler oldu? Şiddetli kanamayla geçen yaklaşık bir on gün yaşadım. Doktor vücudumun dinlenmesi ve toparlanması için üç regl dönemi geçirmemi (yani üç ay beklememizi) önerdi. (Anladığım kadarıyla bu bekleme süreci doktordan doktora değişiyor, kimisi bir sonraki siklusta denenebileceğini söylüyor). Biz doktorumun dediğini yaptık ve üç ay sonra yeniden denemeye başladık. Ondan da üç ay sonra da yine tutturduk ve ortaya Deniz çıktı.

Doktorum boş gebelik (İngilizcede Blighted Ovum) denilen bu olayın aslında bilinenden çok daha sık rastlandığını, günümüzde gebelik testlerinin hassasiyetleri yüzünden gebeliğin çok daha erken öğrenildiğini ve böylece bu tür “kayıpların” da artık daha çok farkına varıldığını söyledi. Düşündüm de… Hakikaten, hamile kalmayı planlamıyor olsak belki de hemen test yapmayacak, dolayısıyla gebe olduğumu bilmeyecek, sadece reglimin geciktiğini düşünecek, on gün sonra da şiddetli bir regl dönemi geçirdiğime kanaat getirecektim.

Her ne kadar doktor bu olayın bilinenden daha sık yaşandığını ve herkesin başına gelebileceğini söylediyse de ister istemez kafaya taktım. Deniz’e hamile kaldığımda, özellikle de ilk zamanlarda devamlı bir “Acaba kanamam olacak mı?” şüphesiyle tuvalete koşturduğumu hatırlıyorum. Hâlbuki bunun bir kere başınıza gelmiş olması tekrarlayacağı anlamına gelmiyormuş.

Amerikan Hastanesi’nde kadın doğum uzmanı olan Dr. Alper Mumcu bu konuya web sitesinde çok güzel değinmiş. Okumanızı tavsiye ederim.

Bir başka kadın doğum uzmanı olan Dr. Kağan Kocatepe de, gerek Deniz’de, gerekse şimdiki ikinci hamileliğimde yaşadığım bir başka olaya açıklık getirmiş.

Boş gebelik olayını yaşadığımdaki kanama da, geçirdiğim ağrılar da normal bir reglden biraz daha şiddetli olmakla birlikte çok da farklı değildi. Her zaman yaşadığım bel ağrısı biraz daha fazlaydı sadece o kadar.

Her iki hamileliğimde de ne zaman regl benzeri bel ağrısı çeksem “Hayırdır, kanamam mı olacak?!” diye tuvalete koştum. Meğer Dr. Kocatepe’nin web sitesindeki bu açıklamaya göre, gebe kadının rahmi gebelik öncesi dönemin alışkanlıklarını sürdürerek adet kanamasına denk gelen günlerde, adet sancılarına benzer kramp tarzı ağrılar oluşmasına ve hatta bazen kanama bile olmasına neden olabilirmiş. Gerçekte gebelik devam etmekte ise de rahim ise sanki adet kanaması olacakmışçasına kurulu bir saat gibi zamanı geldiğinde kasılmaktaymış. Birçok anne adayını endişelendiren bu durum üçüncü aydan itibaren büyük olasılıkla normale dönecek olsa bile çok az anne adayında her ay belli zamanlarda kramp tarzı sancılar devam edebilirmiş. Sanırım ben de bu çok az sayıdaki anne adaylarından biriyim.

Boş gebelik konusuna dönecek olursak… Gebeliğin kaybı, erken de olsa, geç de, üzücü… Ne kadar geç, o kadar yıkıcı. Ben başlarda olmama rağmen ve vücudum kendi kendine iyileşmesine rağmen çok etkilenmiştim. Keşke kimse yaşamasa…

Amerika’da doktorlar çoğunlukla gebeliğin sekizinci haftasından önce sizi görmüyorlar. Türkiye’de ise doktorlar gebeleri hemen gördükleri için ve erken ultrasonla boş gebeliklerin teşhisi mümkün olduğu için sanırım daha kolay oluyor adını koyabilmek. Bizim yaşadığımız gibi kötü sürprizler daha az oluyor belki de…

Ben Deniz’de de, bu hamileliğimde de HcG hormonunu yükseldiğinden emin olana ve bebeğin kalp atışını görene kadar çok sevinmedim. Hep “Hele bir kalp atışını görelim de…” düşüncesi oldu içimde. Ne zamanki görmekle kalmayıp bir de gümbürtüsünü duydum, işte o zaman anladım ki her şey yolunda.

İnsan vücudu ne tuhaf. Kadın vücudu –erkekler kusura bakmasın ama- daha da üstün. Bir ay önce hiçbir şey yokken, al sen, bit kadar şeyi bebeğe çevir. Bebeğe çevrilemeyeceğini düşünüyorsan da “Bu olmaz, yenisini verin” deyip at. Ne garip…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

22 yorum

 1. Blogcu Anne,

  Benim de yazmak isteyip fırsat bulamadığım konulardan biri bu. Şimdi siz yazdıkça keşke 2-3 yıl sonra doğursaymışım, ne rahat edecektim diye düşünüyorum.

  Bana da benzeri oldu, yalnız kendiliğinden düştü. Doktor hiçbir şey yapmaya gerek olmadığını, normal bir adet görmüş gibi düşünebileceğimi, hatta kendi kendine hamile kalabilmenin ispatı olarak olumlu düşünmemi önermişti.

  Yine de hayal kırıklığı olmadı desem yalan olur, havasına girmiştim çünkü ister istemez.

 2. bak benzer durum bende oldu. reglim gecikti ama hcg hormonum normal çıktı. çok ama çok şiddetli bir kanamayla regl oldum. ama benim gittiğim gerzek doktor hiç bir açıklama yapmamıştı. demek buymuş

 3. bende de missed abortus oldu efe'den önce 🙁
  9. haftada kürtaj olmak durumunda kaldım. ben çabuk kabullendim ama eşim inanılmaz üzülmüştü…

 4. Benim FSH biraz yüksekti o nedenle hamile kalmam zor olacaktı.11 ay sonunda hamileydim,öyle beynime kazındı ki yaşadıklarım hiçbir tarihi unutmadım 17 Mayıs'ta kesenin büyümediğini,boş gebelik olabileceğini,hcg'nin yeterli artmadığını öğrendiğim gün hastanenin bahçesinde yaşadıklarımı asla unutamam.8 haftalıkken kaybettim onu..Bizim doktor 1 ay korunmak yeterli demişti.Ama ben vazgeçtim ara verelim,tatilimizi yapalım,bu ruh halinden sıyrılalım derken 1 ay sonra Aras geldi.
  O dönem öğrenmiştim ki , çok yaygın bir durummuş,hastaneye yansıyan vakalarda ilk hamileliklerde oran %30'lara varıyormuş.Ama benim durumumda olumlu sayılabilecek bir durummuş,tedavi gerekmediğini görmek açısından.

  Ben çok sorunlu bir hamilelik yaşadım ve bu olayında etkisi vardı kanımca.Öyle çok okudum,araştırdım ki bir ara doktorum bana interneti yasaklamıştı 🙂

 5. BEN ŞU AN 24 HAFTALIK GEBEYİM. BU GEBELİĞİMİN ÖNCESİN DE 2 KERE DÜŞÜK YAŞADIM.İLKİ 6 HAFTADA BOŞ GEBELİKTİ. 2. İSE 8 HATALIK BEBEK OLDU. FAKAT SANIIRIM CANI YAŞAMAK İSTEMEDİ VE KAYBETTİM. ALLAHTAN ŞU ANKİ GEBELİĞİM SORUNSUZ VE İYİ DEVAM ETMEKTE… İSTEYEN HERKESİN İSTEDİĞİ ZAMAN DA BEBEK SAHİBİ OLMASI DİLEĞİYLE..

 6. DAMLA – az önce senin yazdığını da okudum, çok iyi yapmışsın. Dediğin gibi, ben de bunu yaşadığım zaman bu kadar sık karşılaşıldığını duymuş olsaydım çok farklı olurdu yaklaşımım. O yüzden ne kadar paylaşılsa o kadar iyi bence de…

  HÜLYA – Aynen senin verdiğin gibi tepkiler almayı bekliyordum. Kimbilir, belki benim de daha önce bile başıma gelmiştir. Hepimizin reglinin "geciktiği" ve sonra da "şiddetli" geldiği oluyor sonuçta…

  HUYSUZ – Missed abortus da çok üzücü olsa gerek. Neyse ki aslan gibi Efe'niz var şimdi. İnsan bunları çocuksuzken yaşayınca daha da bir etkileniyor sanırım.

  YENİ ANNE – Ben de bir ara senin gibi internette kendimi kaybediyordum. Haklısın, çok fazla okumak da iyi değil, insanda saplantı yaratıyor.

  ESRA – Bu gebeliğinin çoğu gitmiş, azı kalmış 🙂 Seni blogundan da takip ediyorum, sağlıkla tamamlamanı ve bebeğini mutlulukla kucağına almanı diliyorum.

  Böyle "depresif" bir konu yazıp kimsenin canını sıkmak istemedim. Ancak bilinmesinin önemli olduğuna inanıyorum, Damla'nın ve benim "o zamanlar bilseydim belki de daha az etkilenirdim" yaklaşımımız bunu açıklıyor sanırım. Herkese paylaşımları için teşekkür ederim.

  • bende ilk denmede hamile kaldım test yaptım ve pozitif çıktı.hemen doktora gittim evet hamilesin dedi.inanmadı birkaç doktora aha gittim her doktor ultrnda evet hamilesin ama küçük heralde diyorlardı.4.hafta konrlümde duyulmaı gerekn kalp atışları duyulmadı 6.haftay kadar beklenildi gene duyulmadı ve boş gebelik olduğu söylendi..kürtaj oldum o an aklımdan sanırım iç çıkmayacak bedenen ve ruhen çok etkilendim..sonra 6 ay kadar sonra tekrar hamile kaldım yine o tuhaf sancı vardı adet sancısı gibi ama kramp şeklinde piskolojijman yie boş gebeyim die tekrarlıyordum ve evet yine boş gebelikti..yine kürtaj oldum..hiç bir sebebi yok takrar dene dedi tüm doktorlar artık doktora bile gidemiyorum çocuk yapmaya korkuyorum ama çok istiyorum ne yapmam gerektiğini bilmiyorum neden ikinciye tekrarladı…

   • Necmiye – seni çok iyi anlıyorum, çok üzücü. Ancak ben boş gebeliğin tamamen şans olduğunu okumuştum. Tekrarlayan düşükten farklı diye biliyorum, dolayısıyla -okuduğum kadarıyla- şansın kötü gitmiş diye düşünüyorum. Başka doktorlardan da fikir alsan?

 7. İlk hamile kaldığımda uçmuştuk mutluluktan ama düştü. Dr a göre kimyasal düşük denirmiş buna.. Yani erken takip etmesen reglim geç oldu sanırdın dedi.. Bir çok kadına olurmuşmuş. 9 kasım 2009….Sonraa yine hamile kaldım şükür…yine uçtuk… 26 haziran 2010 da güle oynaya gittik kontrole.. 9 haftalıktı..kalbi durmuş..kürtaj yaptılar… yıkıldım, yıkıldık…

  herşeyde bir hayır var….. olacak elbet.. 🙂

 8. ben 2006 da hamile kaldım gökdeniz adında erkek cocuk doğurdum aradan 3 yıl gecti ikinci bebeğimiz olsun dedik,ve hamile kaldım ilk başta herşey yolundaydı daha sonra dr gittim bebeğin kalbi durmuştu çok üzüldük kürtaj oldum aradan bir sene gecti yine hamile kaldım ama tedirgindim çünkü ,göökdenizde yaşadığım hiç bir septomları bu bebekte yaşamıyodum ,dr gittim boş hamilelik dedi yine hayal kırıklığı …… aradan 6 ay gecti dr hiç bir problem yok dedi şu anda yine hamileyim 20 gün gecti dr gitmekten çok korkuyorum yine aynı şeyleri söyliyecek diye eşim randevu aldı inatla gitmiyorum ,yanlış olduğunu bilyorum ama tekrar onları yaşıcam diye kokuyorum sadece paylaşmak istedim……

  • Çok haklısınız. Ama doktora gitmemek herhangi bir sorun olması halinde bunu değiştirecek mi?

   Amerika’da birçok doktor 8 haftadan önce görmüyor bile anne adayını. Hamileliğin ilerlediğinden emin olmak istiyorlar.

   Daha önce yaşadıklarınızın sizi etkilemesi çok normal ancak süreci çok fazla uzatmamaya çalışın derim.

   Umarım her şey istediğiniz gibi olur.

 9. bugün dr gittim çok stresliydim dr 1.5 haftalık bebğim olduğunu söyledi kalp atışı gördük duyduk çokkk mutluyummm yorumunuz içinde çok teşekür ederim

 10. 29.06.2012 tarihinde boş gebelik sonucu küretaj yöntemiyle gebelik kesesini boşaltmak suretiyle aldılar 🙁 Özel hastanedeki Dr. göre 9+5 haftalık diğer bir Dr. göre ise 7 (geç döllenme sebebiyle) haftalık hamileydim(Son Adet Tarihim-SAT:23.04.2012). Ancak her iki Doktorun muayenesinde de kürtaj oluncaya kadar sadece gebelik kesesi ve yolk sac göründü ve her ikiside düzenli bir şekilde gelişim gösterdiler(B-HCG Dahil). Artık son muayenede de embriyo görünmediğinden ve kanamam olmadığından (dışarı atılmadığından) kürete ettiler 🙁 Allah kimseye yaşatmasın. Gerçekten zor bir durum. Doktorlar banada üç adet dönemini geçirmemi ve ondan sonra hamile kalmamı önerdiler. Sizi uzun süredir takip etmekteyim. Bu yazınızı daha önce okumamıştım. İnsan başına gelince bazı şeyleri daha net anlıyor. Yazınızda anlattığınız her şeyi hemen hemen aynılarını bizde eşimle yaşadık. Son kısım hariç. Umarım üç ay sonra mutlu haberleri sizinle ve takipçilerinizle paylaşırım. Hayat devam ettiği için pozitif bakıyorum herşeye. Çünkü olumsuz düşüncelerin olumsuzlukları çektiğine inanıyorum. Siz ve takipçilerinizin söylediği gibi neredeyse her 100 gebeden 30′ u bu durumu yaşıyorlar. Evet bende yıkıldım ve çok acı çektim fakat şuan hepsini unuttum. Artık önüme bakıyorum. Esenle kalın.

 11. merhabalar ben en son 4eylülde atet oldum ekim ayın 8 de test yaptım pozitif çıktı çok mutlu oldum derken 3 gün sonra kahverengi kanamalarım başladı hemen doktora gittim ultrasyonda baktı kese oluşmuş ve 11 mm di 5 hafta 3 günlük dedi ama bebeyi göremedi normal dedi doktorum hamilelik çok yeni dedi 20 gün sonraya gün verdi gel tekrar bakalım dedi 29 ekim de gittim ve bebek 7 hafta 6 günlük olmuştu heycanlıydık kalp atışlarını duycaktık doktor bir baktı keseler 1 di 2 tane olmuşş ikizmi acaba dedi daha önceki geldiyimde tekti dedim ama kese boyları küçük oda anlayamadı keselerin boyu biri 6 mm diyeri 5 mm şaşırtıcı bir durum ve içleri boşş muhtemelen boş gebelik var sende dedi 10 gün daha bekleyelim bakalım ne olucak haftaya perşembeye 8 kasımda bana gün verdi gelişme olmassa kürtaj olucaksın dedii ama o iki kesenin nedenini bana açıklayamadı bu nedirr acaba acaba keseden bebek düşüyormuda yada atet günüm yaklaşıyordu onun sebebimidir yada ben birine hamile kaldım bir ay içinde tekrar hamile kalmış olabilirmiyim dedim doktorumda bu çok nadir görülen birşeydir dedi. umutlanmanı istemem dedii :(( bu arada kanamalarımda devam ediyorr çokta olmasa azar azar hep geliyorr bu bebek kendi kendine düşermi acaba kürtaja gerek kalmadannn lütfen bana yardımcı olunnn cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorummm lütfen en kısa zamanda yazınnn

  • Bu konuda hiçbir uzmanlığım yok ve söyleyebileceğim herhangi bir şeyin sizi yanlış yönlendirmesinden korkarım. Umarım en kısa zamanda sizin için en iyi şekilde sonlanır bu süreç…

 12. benim karnım da çok ağrım oluyo adet kanamam geçikti test yaptım pozitif dedi doktora gittim keseyi gördü fakat kan tahlili yapmadı 10 gün sonra gel bütün gebelik testmlerini o zaman yapalım dedi çok sabırsızlanıyorum doktora boş gebelik olabilir mi dedim yerleşmiş kesen dedi kan almaması kafamı çok karıştırdı. acaba boş gebelik olabilir mi

  • Bunu düşünmeniz için bir sebep yok; ancak çok meraktaysanız bir klinik/sağlık ocağından kan testi yaptırın. Sonucunu bize de söyleyin 😉

 13. kan tahlili yaptırdım 4-5 haftalık arasında hamilelik çıktı fakat bebeğin kalp atımı daha duyulmadı alttan baktı ama alet bozuk imiş çarşambaya kaldı:(

  • merhabalar.. 7+3 iken dr gittim. usg de kese göründünü ama bebeği göremediğini söyledi. yıkıldım. 1-2 gün bekleyelim dedi. günlerce tüm sitelerde bir umut olacak yorum aradım, bulamadım. sanırım anneler mutlu haberi alınca paylaşmayı heyecanla unutmuşlar. öncelikle kürtajı hemen kabul etmeyin. ben etmedim ve bekledim. bu arada emin olmak için doktora gitmeyi de erteledim. sanırım olumsuz cevap alırım diye de korttum. 11. haftamda doktora gittiğimde bebeğim çoktan büyümüş, atımları oluşmuş, hareket bile ediyordu. veren Allah tır. bol dua edin ve sakin olun. umudunuzu kaybetmeyin. bu sürede bol dua ettim. bunu bu durumda olan annelere umut olsun diye yazıyorum. Rabbim herkese yavrusunu kucağına almayı nasip ettin, benim yavrumu da bana bağışlasın… sevgiler…

 14. merhabalar arkadaşlar bende bundan yaklaşık 1 ay önce boş gebelik yaşadım adet tarihimden 8 gün geçmişti eşimde bende sağlıkçı oldugumuzdan duramadık gittik bhcg baktırdık ve yüksekti ben görünce zaten anladım. o ay sınava girmiştim ve cok streslı bı donemimdi olacagını pek düşünmüyordum olması bizi çok şaşırtmıştı ve baş ağrılarım nedenıyle çok agrı kesıcı içmiştim. bhcgyle beraber progesteron hormonumada baktırmıstık bu hormonum düşük çıkmıştı ve bana progesteran hapı verdı bunu kullanıp 1 hafta sona gelmemi söyledi ve 1 hafta sonra gittiğimizde sadece kese var ama kalp atışı yok dedi bu şekilde 3 hafta bekledık ve kalp sesi duyulmadı ve kürtaj olmaya karar verdiğimiz gün kese kendılığınden düştü. çok üzüldüm ve henüz regli olmadım bı daha bos gebelık yaşamaktan korkuyorum. bakalım hayırlısı

 1. Geribildirim: Boş Gebelik « Kitubi