7 Yorum

Kafasını duvara çarpan inek

İki gündür gazetelerde, televizyonda yine her sene bu zamanlar tekrarlanan görüntülerden örnekler görüyoruz: İnekler, boğalar, koyunlar önde, eli kanlı bıçaklı adamlar arkalarında.

Özellikle bu zamanlar gazete ve televizyondan uzak kalmaya çalışıyorum, kaldıramıyorum bu görüntüleri.

Her ne kadar kendim haberi görmesem de, adamın birinin öldüremediği boğayı önce ayaklarından yaraladığı, sonra da orasından burasından bıçakladığıyla ilgili haberi ben de duydum. Detaylarını bilmiyorum, bilmek istemediğim için de araştırmıyorum.

Annem bu sabah gazete okurken tam da o sayfaya denk geldiği sırada Deniz koltukta yanına atlamış, “Anane, o ne?” diye kanlar içinde yerde diz çökmüş olan boğayı göstermiş. Resimde boğa her nedense duvara dönük duruyormuş. Annem de boğanın kanlı bacaklarını kapatarak “İnek kafasını duvara çarpmış, adam da ona ‘üzülme’ diyor” demiş. Sonra da konuyu değiştirip ilgisini başka yere çekmiş, olay kapanmış.

Deniz üç yaşında. Hala dikkatini çabuk dağıtabiliyoruz. Gün gelecek böyle şeyleri kaçıramayacağız ondan. Benim bile kaldıramadığım, televizyonda gördüğüm zaman kanal değiştirdiğim böylesi görüntülere “toplumsal hayatımızın gereği” niyetine alışmasını istemiyorum.

Aynen İspanya’daki boğa güreşi denilen vahşete ya da Kanada’da her yıl düzenlenen, bebek fokların kafalarına sopalarla vurularak öldürüldükleri katliama alışmasını istemediğim gibi.

Ama din, ama spor, ama av, ama kürk. Her ne sebeple olursa olsun insan diğer canlıları ne kolay katlediyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Öldü de ne oldu?
Küçük Aslancık Olmaz Olsun… Mu?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

7 yorum

 1. "bebek fokların kafalarına sopalarla vurularak öldürüldükleri katliam" mııııı? Aman Tanrım!!!!! böyle birşey varmı gerçekten, inanmıyorum, bunlar insan olamazlar ya, bende izledim maalesef boğayı canlı canlı keserken o insan dışı varlığı, bir gün gözaltında kalmış sonra serbest kalmış, bu adaletmi? boğaya nasıl davrandılarsa aynını onada yapsalar belki bu kızgınlığım geçerdi, birde diyorki " sabahtan beri koşturuyor bizi böyle yapmak zorundayız" 150 tl para için bu vahşeti gözünü kırpmadan yapıyor hemde dine sığınarak, nerde böyle din, ayet bile var hayvanlara eziyet eden cezasını çekecek diye, okadar sinirliyim ki o hayvandan bile daha aşağlık varlığa,
  doğru diyosun elif çocuklarımız bunları görerek büyüsünler istemeyiz biz onlara hayvan sevgisini doğa sevgisini aşılamaya çalışıyoruz biz elimizden geleni yapıcaz başka çaresi yok maalesef yine görücekler böyle şeyleri aynı bizim gördüğümüz gibi:(

  • Evet, maalesef böyle bir olay var. Her sene Kanada'da düzenlenen, Kanada hükümetinin onayı ve hayvan hakları savunucularının bitmez tükenmez itirazları ve protestolarıyla gerçekleşen bir "bebek fok" katliamı var. Bebek fokları kürkleri için öldürüyorlar, üstelik kürklerine zarar gelmesin diye vurarak falan da değil, kafalarına sopalarla vurarak öldürüyorlar. Her sene kıyametler kopuyor ama yapmaya devam ediyorlar. Gerek bunu yapanlara prim vermemek, gerekse okumak istemeyenleri rahatsız etmemek için burada linkine yer vermiyorum ama google'de arama yaparsan karşına çıkacaktır. Yüreğin kaldırmazsa sakın bakma, çok rahatsız edici.

   • yazdıklarını okurken bile fena oldum, nasıl bu kadar duyarsız olabilir Kanada gibi bir ülke!!! araştırıp seyredersem çıldırırım heralde, en iyisi hiç bakmayayım, ama bununla ilgili yapılacak bişeyler varsa seve seve hazırım, anket filan ne olursa….

 2. kurban bayramının o kutsal amacını böyle bir canilikle bozan o adamın cezası bu dünyada verilmeli serbest kalmış ama başka suçtanda arandığı için tekrar alındı umarım cezasını çeker.
  bizim birlik ,bütünlük,akrabalık bağlarımızı kuvvetlendirdiğimiz fakirleri gözettiğimiz kurban bayramında umarım böyle olaylara bir daha şahit olmayız.
  bayramınız mübarek olsun arkadaşlar…

 3. Bu üzücü görüntülerin bir başka zararı da bunların cahil insanların bilinçaltlarına "çözüm yolu(!)" olarak yerleşmeleridir. Gelecek kurban bayramında daha kötülerinin yaşanacağını tahmin ediyorum. 🙁

  İster koyun kessinler ister deve, olayın esas manasını bilmiyorlar. Hayvan kesmenin kurban (Allaha yakınlaşma) ile ilgisi yoktur ki bu Kuran'da da yazmaktadır. islam dini en yüksek erdemlere sahip olmamız içindir. elalem ne diyecek endişesiyle yapılan şeyler, kendi mantalitesinden olmayan insanları dışlamak ötekileştirmek gibi muhafazakarlıklar islam dini ile bağdaşmıyor.
  Bütün bunlar bizim halk külrümüz olmuş. Dine inanmayanlar bile aynı zihniyete sahiptir. Sağcılara muhafazakar diyerek kendilerini solcu zannedenler veya muhafazakar olmadıklarını sananlar daha fazla muhafazakarlık içine girmiş durumdalar bilmiyorlar.
  Bozuk kültürümüzün zararlı gelenkelerinden olmuş, tahrif edilmiş bir dine islam dini denilemez. Dini ve milli bayramlarımız kör geleneklerden öteye gidememektedir.

 4. Sevgili Elif,

  Gerçekten benzer paylaşımlarımız olmuş. E duyarlılık ve mantık biraraya gelince böyle hissetmemek elde değil 🙁

  Yeni projen PozitifDogumHikayeleri.wordpress.com a ben de elimden gelen desteği vermek isterim. Olumlu doğal doğum hikayeleri projesini anlatmak için sitemde de bir yazı yazarak çevremi bilgilendirebilir miyim?

  • Sevgili Özge,

   Pozitif Doğum Hikayelerini desteklemek istemen beni çok sevindirir. Tabii ki yazabilirsin, çok iyi olur.

   Onun geniş çaplı tanıtımına henüz başlamadım. Bu hafta sonu elime geçmesini beklediğim birkaç hikaye var. İstersen önümüzdeki hafta başına kadar bekle daha bir tamamlanmış olsun, ya da istersen hemen yaz, nasıl uygun görürsen. Zaten dinamik bir site olacağı ve hikayeler giderek artacağı için sürekli değişen bir yapısı olacak.

   Tekrar teşekkürler, sevgiler…