19 Yorum

Doğum günü partileri için öylesine iki fikir…

Daha önce de söylemiştim. Ben çok yaratıcı bir insan değilim. Babam nefis resim yapar, kız kardeşim keza öyle. Annem deseniz anneannemin dikiş-nakış yeteneğini üzerine almış. Benim resim yeteneğim çöp adamla kısıtlı. Örgü örme geçmişim ise üniversitedeyken Deniz’in Babası’na doğum günü hediyesi olarak, annemden bin bir yardım alarak ördüğüm iki ters-bir yüz atkı-bere takımından ibaret.

Sanırım insanın yaratıcılık gerektiren bir şeyleri ortaya çıkarması için onu tutkuyla sevmesi gerekiyor. Ben de yazmayı seviyormuşum meğer. Son yedi aydır varsa yoksa yazayım. Aklıma gelen parmaklarımdan dökülsün. İçimdeki dışıma çıksın. Kendimce faydalı bulduğumu, başkasının işine yarayacağını düşündüğümü paylaşayım.

Niye yazdım bu kadar laf kalabalığını? Geçen gün birden aklıma gelen çocukların doğum günü partileriyle ilgili iki fikri burada paylaşmak istedim. Çok önemli şeyler değil, duyulmamış ya da uygulanmamış şeyler hiç değil, ama ben uyguladığımda beğeni topladığını görünce burada yer vermeyi uygun gördüm.

DOĞUM GÜNÜ PARTİLERİ İÇİN ÖYLESİNE İKİ FİKİR:

1. Çocuğunuzun birinci doğum gününde slayt gösterisi hazırlayın: Genelde çocukların ilk doğum günleri anne-baba için ayrı bir önem taşıyor. Bu güne dair kutlamalar da dünyadaki 12 ayını henüz tamamlamış bir çocuğun anlayabileceği bir partiden çok, anne-baba için “Çocuğu tek parça halinde bu günlere getirebildik” kutlamasından ibaret oluyor. İlk doğum günlerine genellikle iki türlü yaklaşılıyor:

 1. “Çocuk nasıl olsa bir şey anlamayacak, büyük bir partiye ne gerek var? İyisi mi biz aile arasında kutlayalım” yaklaşımı
 2. “Çocuğum kaç kez bir yaşında olacak? Elimden geleni ardına komam, yapabileceğim en büyük partiyi yaparım” yaklaşımı

Hangi yaklaşımı benimserseniz benimseyin, benim Deniz’in ilk doğum gününde uyguladığım, çok beğeni toplayan ve her iki parti konseptine de uygulanabilecek bir fikir: Hamileliğinizi ve doğduktan sonraki ilk yılını anlatan bir slayt gösterisi.

Nasıl yaptım? Hamileliğimden başlayarak Deniz’in bir yaşına kadar olan fotoğraflarını derledim. Hepsini kronolojik sıraya dizdim. Ve sonra uygun şarkılar eşliğinde bir slayt gösterisi hazırladım.

İlk görüntü Deniz’in Babası’yla benim bir tatil sırasında oldukça keyifli bir zamanımızda çekilmiş, birbirimizin dudaklarına öpücük kondururken çekilmiş resmimizdi. “İşte her şey böyle başladı” diyerek sonrasında Deniz’in 7 haftalık ultrason fotoğrafına yer verdim. Resimler giderek büyüyen göbeğim, hamileliğim sırasında çektiğimiz eğlenceli fotoğraflar, doğum anında hastaneye gidişimiz, doğum odasındaki halimiz, ve Deniz’i ellerime almamla devam etti. Daha sonra ise Deniz’in giderek büyümesine, ve anneannesinden büyük amcasına, babaannesinden en yakın arkadaşıma kadar bir sene boyunca etrafımızdaki yakın insanlarla çekilmiş, “İşte Deniz annesinin karnındaki ve sonrasındaki bir senesini böyle geçirdi” mesajını veren resimler yer aldı. Yaklaşık 10 dakika süren bu slayt gösterisi boyunca dört farklı şarkı kullandım, hepsinin de teması birbirinden farklıydı.

Slayt gösterisini Windows Media Player’da hazırladım, sonra da One True Media’ya yükledim. Uzaktaki aile üyeleri ve arkadaşlarımla paylaşabilmek için de Facebook’taki profilime de koydum. Partide gösterdiğimiz zaman bittiğinde istisnasız hemen herkes gözyaşlarını siliyordu. Gerçekten çok etkileyici olmuştu.

Hem o gün için çok güzel bir sürpriz oldu, hem de Deniz’in ileride geriye dönüp “Hayatımda kimler varmış?” diye hatırlayabileceği hoş bir anı oldu. Şimdi bile ara sıra dönüp seyrediyor, Deniz’in ne kadar büyümüş olduğuna hayretler içinde bakıyorum.

2. Çocuğunuz “doğum günü partisi” kavramını anlamaya başladıktan sonra düzenleyeceğiniz partilerde arkadaşlarına “Geldiğiniz için teşekkür ederiz” amaçlı kitap hediye edin.

Türkiye’de ne kadar yapılıyor bilmiyorum, ama özellikle Amerika’daki doğum günü partilerinde “goodie bag” denilen, içinden bir sürü zamazingonun çıktığı minik hediye çantaları hazırlayıp partiye katılan çocuklara giderken hediye etmek adettendir. Burada da giderek rastlamaya başladım.

Her ne kadar amacı o olmasa da, doğum günü çocuğuna “Doğum günleri sadece hediye almaktan ibaret değildir, sevdiklerinle güzel bir gün geçirmektir” mesajı vermek adına anlamlı bir gelenek bence. Ancak bu minik hediye paketlerinin içinden genellikle şeker, sakız, Sponge Bob balon üfleyici gibi minik şeyler çıkıyor. Biz gittiğimiz partilerde bu tür hediyelerle eve döndüğümüzde genelde şekerleri Deniz’den saklamaya çalışıyor, balon üfleyicileri de bir iki kullanıp sonra kenara atıyoruz.

Deniz’in birkaç hafta önceki üçüncü yaş partisinde farklı bir şey denemek istedim. Ve bu fikri de daha önce katılmış olduğum bir arkadaşımın partisinde gördüm:  Katılan çocukların hepsine birer kitap hediye ettik. Deniz’le beraber kitapçıya gittik, kaç arkadaşı gelecekse o sayıdan iki fazla (ne olur, ne olmaz, kimseyi üzmeyelim) kitap aldık. Deniz’e bu kitapları paketleyeceğimizi ve partiye gelen arkadaşlarına vereceğimizi anlattık. Evdeki partiye hazırlık için bana yardım eden kız kardeşim ve arkadaşım kitapları tek tek paketlediler. Parti zamanı kitapların hepsini bir sepetin içine koyduk. Deniz de arkadaşları giderken hepsine “geldikleri için teşekkür ederek” birer kitap hediye etti.

Bunun bence iki faydası oldu: (1) Deniz doğum günü denen olayın sadece hediye almaktan ibaret olmadığı mesajını aldı.  (2) Partiye katılan çocuklar eve gidince unutacakları hediyelerden ziyade kütüphanelerine yerleştirecekleri birer kitapla evlerine döndüler.

Öylesine iki fikir işte…

Başka iki anneden doğum günlerine özel fikirler için aşağıdaki linkleri tıklayın:
http://www.miracik.com/index.php/2009/01/birinci-yasgunu-organizasyonu/
http://egemenesas.blogspot.com/2009/06/egemen-1-yasnda.html

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

19 yorum

 1. kızım doğsun bu fikirler çok işime yarar :)) inşallah o günlere kavuşuruz

 2. Çok güzel fikirler…
  Gayet de üretkensin bence, takdir ediyorum.

 3. İnanırmısın çok güldüm niye mii kızımın cumartesi doğumgünü var ve slayt hazırladım sonraa sayfanı ziyaret ettiim,ağzım açık kaldı desem :))

 4. Vayy guzel fikirler, Elos'un yasina az kaldiiii:)

 5. Bu yaşgünü partisi meselesinde ben de bir aralar döktürmüştüm… Özellikle birinci yaşgününü hedefleyerek yazmıştım ama diğer yaşlar içinde fikirler çıkacaktır 🙂
  http://www.miracik.com/index.php/2009/01/birinci-

 6. Şu slayt fikri çok hoşuma gitti ama geç kaldım Kayra nisanda 2 yaşına girecek 🙂
  Ne acı ki 1. yaşgününe ait toplam 5 adet resim var ve bir tanesinde bile ailece bir arada görünmüyoruz.
  Pastanın ki çok özenerek yaptırmıştım tek bir kare resmi yok..
  Acemilik mi yoksa kalabalık şarhoşluğumu bilemem ama hakkaten 2. yaş gününü ben 1 gibi kutlayacağım

 7. yaklaşık bir ay sonra da bizim 3. yaş dönümümüz…geçen yıl bende doğumundan başlayarak bir video ve slayt gösterisi hazırlamıştım. Yazdığın gibi gösterimin sonunda ağlamayan tek kişi vardı o da talya:)
  hediye fikri de süper bu yıl da bunu denemek lazım…..

 8. Ben de 1. yaşında çok özenmiştim, birkaç fikir de ben de var 🙂
  http://egemenesas.blogspot.com/2009/06/egemen-1-y

 9. slayt gosterisi cok hos bence:) belki seneye ben de yaparim:-)

 10. ŞEYMA ELİF – Yakında 🙂

  ŞİRİN ANNE – Teşekkür ederim.

  BANU, BAHAR – Paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Linklerinizi yazının altına ekledim, yorumlarda görülmesi daha zor olabiliyor.

  BERNA – "Görülmemiş, duyulmamış fikirler değil" tezimin doğrulaması oldu söylediğin 🙂 Umarım güzel geçer partiniz.

  ÖZGÜR ANNE – bak bu slayt gösterini dene, pişman olmazsın. Yalnız kimseye bahsetme, parti sırasında sürpriz yap, sonra da insanların seyrederkenki tepkilerini kameraya al.

  ALLEGRO – Elindeki resimlerle ilk iki senesini anlatan bir slayt gösterisi yapamaz mısın?

  GÜLAY – Göreceksin, bu sene Talya çok eğlenecek. Deniz için çok farklı bir deneyim oldu bu sebeki parti.

  ÖZGE – Kesinlikle tavsiye ederim.

 11. Benim çocuğum olmadığı için annemin doğum gününde yapmıştım geçen yıl böyle birşeyler 😀

 12. Ben baktım blogumda 1. d.günü ile ilgili yazı yazdım mı diye : detayları yazmamışım ama alternatif bir fikir olması için buraya not düşüyorum.
  Biz 16 mart tarihine denk geldiği için bahar çocuğu olmasından dolayı 1. yaş gününü ormanda (belgrad ormanı neşet suyu) kutladık. Herkes piknik sepetini kaptı geldi belgrad ormanına. Bir çocuk oyun parkının da içinde bulunduğu piknik alanında herkes yemeklerini yedi çocuklar bunalmadan koşup oynadılar şansa hava MÜKEMMELDİ :=) t-shirtle dolaştık o kadar yani..ip atlandı top oynanadı büyükler çocuk oldu istop oynadı v.s v.s bir de pasta yapmıştı pastacı rapunzel teyzesi Erinİ'n dillere destan oldu pastanın adı erin pastası kaldı :=)
  uykusu gelen pusetinde uyudu gelmeyen oynadı v.s v.s…
  alternatif olarak aklınızda olsun diye paylaştım.

  • Paylaşmakla çok iyi yaptın. Ne de güzel olmuştur…

   Benim doğum günüm Ağustos'un ortasında. Herkes tatilde olur, hiç doğru dürüst kutlayamam. Deniz'inki de Kasım sonu. Onda da havalar kötü oluyor, eve kapanmak zorunda kalıyoruz. Ama İki Numara'yı Nisan sonunda bekliyoruz. Bu sefer kendime ve Deniz'e yapamadığım piknikli, dışarıda-kutlamalı doğum gününü ona yapmak istiyorum! 😀

 13. Kızım dun 2 yasını bitirdi. Kutlamayı Banu-Mira Ankara dışındalar diye bu hafta sonuna atmıştık. Değişik fikirler var mı diye dolanırken rastladım yazına. Benim de kızımın ilk yaş günü için çeşitli fikirlerimi ve deneyimlerimi yazdığım bir blog yazım var. Faydalı olabilir belki diye köprüyü aşağıya yazıyorum. Kitap fikrini biraz daha ileri bir yaşta uygulamayı düşünüyordum ama sanki şimdi de olabilir gibi geldi. Tşk.ler paylaşımın için…
  http://yasasinanneyim.blogspot.com/2009/01/dogum-

  Sevgiler,
  ç.

 14. Hediye verme fikri çok hoşuma gitti. Özellikle hediyenin kitap olması çocuklara kitap okuma alışkanlığının da verilmesi açısından çok faydalı.

 15. YA BEN SIZIN YAPMIS OLDUGUNUZ SLAYT GODTERIYI FACEBOOKDAKI SAYFANIZDA GOREMIYORUM VE 4 SARKI DIYORSUNUZ YA KULLANDIMDIYE NELERDI ONLAR:))