1 Yorum

Aşı takvimi

Her ne kadar son aylarda “aşı” kelimesinin yaptığı ilk çağrışım “domuz gribi” olsa da aşı aslında çok daha farklı, geniş kapsamlı hastalıklar için uygulanıyor.

Aşı tartışmalarının domuz gribini de aşıp, kimi ebeveynler arasında “Rutin aşılar gerçekten gerekli mi? Peki ya güvenli mi?” şüphelerine yol açtığı şu günlerde Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı ve önerdiği aşı takvimine burada yer vermeyi uygun gördüm. (İlgilenenler, merak edenler, kıyaslamak isteyenler için Amerika’daki Centers for Disease Control’un 0-6 yaş arası çocuklara önerdiği aşı takvimi de burada var)

Hepatit B BCG DaBT-IPA-Hib KPA KKK OPA Td
Doğumda I
1. ayın sonunda II
2. ayın sonunda I I I
4. ayın sonunda II II
6. ayın sonunda III III III +
12. ay R I
18-24. ay R +
İlköğretim 1. sınıfta R + +
İlköğretim 8. sınıfta +

Açıklamalar:
BCG: Verem aşısı
DaBT-IPA-Hib: Difteri, Aselüler Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Polio, Hemofilus influenza tip B aşısı (Beşli karma aşı)
KPA: Konjüge Pnömokok (Zatürree) Aşısı
OPA: Çocuk felci (Oral Polio) aşısı
KKK: Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak aşısı
Td: Erişkin tipi difteri
R: Rapel (Pekiştirme dozu)

Domuz gribi aşısı çok tartışılıyor, evet. Sağlık Bakanlığı da domuz gribi tartışmalarından ve şüpheli yaklaşımlardan nasibini alıyor. Çoğu da boş yere değil. Ancak, daha önce de yer verdiğim gibi, bu tartışmaların rutin ve hayat kurtarıcı niteliği olan diğer aşılara gölge düşürmesi ürkütücü.

Çocuklarımızın sağlığını etkileyecek radikal kararları almadan önce kulaktan dolma bilgilerle karar vermemeli, çok iyi araştırmalı, ve işin uzmanlarına danışmalıyız.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

Bir yorum

  1. aşı meselesi çok tartışılıyor evet
    bir görüşe göre özellikle 0-1 yaş döneminde o kadar çok aşı ve haliyle virüs yüklemesi çok fazla. bir tarihte fransada benzer tartışmalar yapılmış ve kamuoyunda hepatit aşısının yersiz olduğu kanısı yayılmış ve çocuklara yıllarca hepatit aşıs yapılmamış. neticede bir kaç yıl içinde karaciğer kaynaklı hastalıklar inanılmaz şekilde artmış
    evet, aşıyla çocukların bedenine belki ömür boyu yakınından bile geçmeyecekleri virüsler enjekte ediliyor.
    ama ya virüsler o kadar da uzak değilse. hepatit aşısının yol açacağı zararı mı tercih edersiniz, yoksa hastalığın kendisinin vereceği yıkımı mı? işte tam da bu gerekçeyle aşılanmanın önemli olduğunu düşünüyorum. ve domuz gribi aşısını yaptırmada kilit mottom bu oldu.