14 Yorum

Bir sınıf dolusu 3 yaş çocuğuna Yeni Yıl hakkında sunum nasıl yapılır?

Deniz’in okulunda yeni bir uygulama başlattılar: Her hafta başka bir veli o haftanın konusu neyse onun hakkında sunum yapıyor. Bundan yaklaşık bir ay önce ben yapacaktım, ancak önce Deniz hastalandı, sonra ben derken bugünlere sarktı.

Bakmayın öyle bu çocukların 3 yaşında olduklarına… Ciddi bir hazırlık gerektiriyor bu sunumlar. Ve çocukların aklında acayip yer ediyor. Örneğin geçen haftalarda bir anne şekiller hakkında bir sunum yaptı. Parmak kuklalarıyla şekilleri anlatmış. Hepsini konuşturmuş, şekillerin isimlerini söylemiş, çocuklara sorular yöneltmiş. Deniz günlerce her gördüğü insana “Senin en sevdiğin şekil ne?” diye sorup durdu.

Bu hafta ise bir baba taşıtlar hakkında bir prezantasyon gerçekleştirdi. Deniz şimdi her gördüğü taşıtı “That’s a transportation” gibi devrik bir cümleyle nitelendiriyor.

Bugün Deniz’i okuldan almaya gittiğimde öğretmeni önümüzdeki haftaki sunumu yapmak isteyip istemediğimi sordu. Konu: Yeni yıl.  “İsterseniz kolay bir aktivite yaptırabilirsiniz çocuklara, ya da siz bir şey hazırlayıp getirebilirsiniz” dedi. Ben de düşünmeye başladım. Hani “Yeni yıl hakkında otur yaz” dese sayfalarca yazarım, ama konu bir şeyler yaratmaya gelince tıkanıyorum.

Fikirlere, tavsiyelere ihtiyacım var. Yaklaşık 8-10 kişilik bir 3 yaş grubu sınıfa yeni yılla ilgili nasıl bir tanıtım yapabilirim? Ne gibi aktiviteler hem basit, hem de eğlenceli olur? Stres oldum. İmdat!

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

14 yorum

 1. Takvim ve zaman kavramları çok mu ağır gelir?
  Renkli renkli kağıtlara (belki şekilli ve resimli kağıtlara) ayları yazsan, sonra da bunları tren gibi sırayla dizmeye başlayaıp bir yılın nasıl tamamlandığından söz etsen, sonra da bir yılı bitirip yenisine girildiğinden söz etsen?
  Sonra farklı kültürlerde değişik kutlama gelenekleri var. Çin takbimine göre yılların hayvanlara göre adlandırılması mesela…
  Bir de bugün bir siteye arstladım. İçinde kağıttan oyuncaklar var. Belki yılbaşı süsleri de vardır…
  Aklıma bunlar geldi. Yeni bir şeyler daha uçuşursa söylerim 🙂

 2. El kuklalarin hazirlayin o zaman Elif Hnm. 🙂 3 yas cocuguna en zor sey soyut bir kavrami anlatmak.2 Kukla&yaprakli bir takvim&drama icin beklesen yumurcaklar isinizi gorur. Aralik 31' de saat 12' de bir bebek dogmus. İlkbaharda emeklemeye baslamis.-cocuklar emeklesin-yaz geldiginde-bu arada takvim sayfalari donuyor-bebek buyumus yurumeye,kosmaya; sonbaharda buyuk abla&abilerin gittigi okul, cok calimis; tekrar kis gelmis 2009 yili cok yorulmus. Yilbasi gecesi yani yine aralik 31 de saat 12 de yeni bir bebek dogmus 2010! vs.. vs…araya ornekler, daha fazla dramatizasyon.. Iyi eglenceler

 3. Laptopla sunuş yapmak imkanı var mı?Powerpoint'te sunuş hazırlamak çok kolay olur o zaman. Hazırlıksızın önerisi çerçevesinde aylar ve mevsimleri anlatırsın.Bolca resim, araya da Deniz'in resimlerini serpiştirirsin.Çocuklar görünce "aa Deniz" diyeceklerdir. Mesela, yaz aylarının birine Deniz'in yüzerkenki resmi; Eylül'e Deniz'in okula giderkenki resmi; yılbaşına, Deniz'in yeniyıl kutlaması temalı bir resim vs gibi…Yok eğer powerpointte sunuş yapamıyorsan, sen bunları gene powerpointte hazırla. Renkli printerda bas.ondan sonra kartonlara yapıştır.Büyüklüğüne göre hepsini tek bir kartona da yapıştırabilirsin (çocukluğumuzda duvar gazetesi yapardık ya o şekilde) Ondan sonra beğenilirse hatta sınıfın duvarında bile asılı kalması teklifi gelebilir. Biz bütün sunumları bu formatta yaptık Nazlı Ceren (kızım) anaokuluna giderken.

 4. Ya da sadece Yeni Yıl'ı anlatabilirsin.Biraz google search'u yapıp Yeni Yıl neden kutlanıyor, ne şekillerde kutlanıyor,Yeni yıldan ne bekleniyor gibisinden. wikipedia'ya baktım mesela http://en.wikipedia.org/wiki/New_Year…belki o da ilham verir. Dediğim gibi bolca resim bul ve print et. Bunları göster…Yok laptopla yapabileceksen bu sunuşu müzik falan da ekleyebilirsin (jingle bells tabi ki …çocuklar bu şarkıyı hep seviyor).

 5. Linke tıklarsan tabi ki açılmayacak çünkü sonrasında yazdığımı da adrese eklemiş.
  tekrar veriyorum adresi http://en.wikipedia.org/wiki/New_Year

 6. Sevgili Elif, 3 yaş için erken ama ileride çocuklarına Yeni Yıl & Noel Baba'yı anlatırken, Noel Baba'nın aslında Demre'li Aziz Nikola olduğuna dair efsaneleri de anlatır mısın?
  http://mitoloji.info/antik-sehirler/myra-demre-no

  Bence Türkiye için gene değerlendirilemeyen önemli bir zenginlik. 🙂

 7. aklıma ilk gelen şöyle bir aktivite oldu:
  http://4.bp.blogspot.com/_oCUSXsosmcU/Sx4BiXVWUhI

  pino'da gördüm, enteresan olabilir.

  bir de sunumunu yaparken fonda yeni yıl müzikleri çalabilir, güzel bir atmosfer yaratmak açısından.

 8. Merhaba..
  Çocukların renkli kartonlara kendi ellerini çizerek keserler, ve üzerlerini simlerle ve boyalarla süslerler bunları bir çember üzerine(kartondan kendinizde yapabilirsiniz yazın yüzmede kullanılan sünger silindirleri çember şeklinde birleştirerekte oluşturabilirsiniz)yapıştırırlar .Her çocuk sırayla kendisininkini yapıştırır.Kocaman bir kurdeleyle bağlayarak süsleyip yeni yıl çelengi hazırlarsınız.
  Birde 12 kartondan küçük kareleri ekleyerek ve üzerlerine aylara göre mevsim resimleri yapıştırarak bir takvim oluşturabilirsiniz zaman kavramını algılayabilmeleri için en son aralık ayında 31 adet daire şeklinde(25 krş büyüklüğünde)günleri yapıştırırlar aralık ayından kalan 14 gün içinde(sunumu yaptığınızda kaç gün kalmış ise)dairelerin üzerine bantla minik şekerler yapıştırırsınız her gün bir şekeri yerler ve kalan günleri hesaplarlar.Anaokullarının bazılarında cuma akşamları dağıtılan miniminnacık şekerler var onlar olabilir(şekere karşı olduğum için ne kadar küçük olurlarsa o kadar iyi ya da yerine başka bir şey düşünebilirsiniz) Diğer yorumculara katılıyorum mutlaka fonda bir yeni yıl şarkısı olmalı.Kolay Gelsin.

 9. Fikirlerin hepsine bayıldım! Süpersiniz!

  HAZIRLIKSIZ – takvim kavramı hiç de erken olmaz, ayları öğrendiler bile.

  ELFANA – seneyi bebek gibi anlatmak çok güzel bir fikir. Çocuklara acayip hitap edeceğini düşünüyorum.

  VUSLAT – daha önceki başka bir deneyimimde çocukların hepsinin laptopun başına toplandığını, "Ben bakıcam, hayır ben bakıcam" diye itiştiklerini gördüm. Sanırım projektör de yok. Link için teşekkür ederim. Yeni Yıl üzerine odaklanmak daha kolay olabilir.

  ÖZGE – bence şimdiden de bahsetmenin kulak dolgunluğu açısından hiçbir sakıncası yok.

  HUYSUZ – Bu aktiviteye bayıldım, eve de götürebilirler.

  NİLAY – Çelenk fikri süper, bitirince sınıfın kapısına asarlar.

  Yahu siz ne yaratıcı insanlarsınız. Ben niye nasibimi almadım böyle şeylerden? Neyse, siz buralarda oldukça benim sırtım yere gelmez 🙂

  Tekrar teşekkürler herkese. Neye benzediğini sonradan yazacağım.

 10. yeni yıl faaliyeti deyince ilk olarak aklımıza ağaçlar yeni yıl süsleri gelmişti, aşağıda bizim çocuklarla birlikte yaptığımız çalışmaları ekledik.
  Sonra yorumları okuyunca kavram olarak anlatmak , yani takvim, tarihçe gibi de çok güzel olabilir diye düşündüm.
  http://www.cocuklacocuk.com/3-boyutlu-yilbasi-agahttp://www.cocuklacocuk.com/kartondan-yilbasi-cam

  • Bir de yeni yıl kartları olabilir, hem özel günlerde kart göndermenin mutluluğunu yaşarlar. Malzeme alternatifi de çok geniş, hayalgüçleriyle çok güzel kartlar yaparlar.

   • Çok teşekkürler. Her iki aktiviteye de bayıldım. Ama bu "yeni yıl kartları" fikri çok pratik geldi. 🙂

 11. güzel olmuş