7 Yorum

Yılbaşında çam ağacı dikelim!

Akıl akıldan üstündür işte… Ben oturup “Çocuğunuzun doğum gününüzde slayt gösterisi yapın, kitap hediye edin” diye nasihatler dağıtırken Çikolatalı Pasta harika bir fikir atmış ortaya. Atmakla kalmayıp, uygulamış da:  Senem ve eşi, geçen sene yılbaşında kızları Neva için bir çam ağacı almışlar. Yılbaşı için süsleyip bir ay boyunca evlerinde misafir etmişler. Sonra da oturdukları lojmanın bahçesine dikmişler. Detayları burada.

Bayıldım bu fikre. Ben de Deniz’i babasıyla beraber önüme katıp bir küçük bir çam ağacı alacağım. Senem’in yaptığının aynısını yapacağım.

“Yılbaşında Falanca’ya ne alsam” diye düşünenlere de aynısını yapmayı şiddetle tavsiye ederim. Ağacı ister alın, evinizde misafir edin, sonra dikin, ister de sevdiğiniz adına TEMA’ya ya da benzeri bir vakfa bağış yapın. Gömlek, kravat, pırlanta gibi unutulan şeyleri boş verin. Çok istiyorsanız doğum günlerinde, evlenme yıldönümlerinizde alırsınız öyle göz dolduran hediyeleri.

Bu arada, eski bir sivil toplum örgütü çalışanı olarak aklıma geldi: Ben TEMA’nın yerinde olsam yeni yıl için böyle bir kampanya başlatırdım. “Sevdiklerinize hediye olarak çam ağacı dikin” der, web sitemde tanıtır, e-mail listeme duyurur, mümkün olduğunca çok insanın haberdar olmasını sağlardım. Şeytan diyor TEMA’ya böyle bir fikir beyanında bulun. Ama önceki tecrübelerim çok fazla ilerleme kaydedemeyeceğimi düşündürtüyor bana…

(“Yılbaşında birisi adına bağış yapmak harika fikir. Peki TEMA’dan başka nereye yardımda bulunabiliriz?” mi dediniz? Buyurun, burada birkaç öneri var: Anneler Günü için alternatif hediyeler)

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

7 yorum

 1. Evet Elif;
  Çok güzel fikir. Eline sağlık yazmışsın. Ben de ağaç dikiyorum her sene, bu sene de dikeceğim. Bu arada ben de (http://ekoanne.com/?p=278) bu linkde çevreye zararlı olmayan örnekler koymuştum. Şeker örnekler var belki ilgi çeker.

 2. Elif çok güzel bir fikir atmışsın ortaya. Gerçekten de yeni yılda (ve tabi ki her zaman) ağaç dikmek kadar güzel birşey olamaz. Yalnız, senin STÖ tecrübelerini biliyor olsam da Türkiye'de STÖ'lere ilişkin maalesef daha farklı gerçekler var. Ben çok adı bilinen STÖ'lerin kendi fonksiyonlarını yerine getirmediklerini düşünüyorum. Kayıtdışı ekonomiye ilişkin yapmış olduğum çalışmalar Türkiye'nin kara para aklama konusunda transit yollardan birini olduğunu adres ediyor. Ne yazık ki STÖ'ler de ister istemez bu kara para aklama yolunda paravan olarak kullanılıyor. Bazıları da kara para aklamaya hizmet etmese de direk olarak kendileri toplanan bağışları amiyane tabirle "iç" ediyorlar. Ben de etrafımda bu tür yerlere bağış yapan çok insan olduğunu biliyorum. Ben de açıkçası vaktiyle çok bağış yaptım ama bu bağışların nereye gittiğini bilmiyorum. Mesela, Ankara'da Çankaya Belediyesi işbirliğiyle yapılmış bir TEMA Vakfı ormanı vardır. Görseniz acırsınız. Bu sözde ormanlık alanın karşısındaki boş araziye askeriye ağaç dikti ve orası gerçekten ormana döndü. Halbuki TEMA Vakfı ormanında ne bir ağaç var ne birşey. İnsanı düşündürüyor tabi bu manzaralar.Ben paramı bildiğim fakirlere vermeyi, ağacımı kendi gözümle bildiğim yere dikmeyi tercih ediyorum.

 3. Elif merhaba,

  Bu konuya değindiğin için ve de güzel sözlerin için çok teşekkürler. Evde kısa süreliğine de olsa canlı bir ağaç barındırmak, onu süsleyip püsleyip yılbaşı objesi haline getirirken bile canlı olduğunu bilerek ona gerekli özeni göstermek, sonra da evinizin karşısındaki bahçede gün gün büyüyüşünü izlemek gerçekten de çok keyifli.

  Bu arada, TEMA da keşke yılbaşı için böyle bir kampanya başlatsa demişsin ya, aslında öyle bir kampanyası var TEMA'nın. Geçen sene kendi ağacımızı aldıktan sonra ben de tıpkı senin gibi düşünmüş ve internette araya taraya TEMA'dan yılbaşı fidanı çağrısı (http://www.iyibilgi.com/haber.php?haber_id=11437) diye bir haber bulmuştum. Geçen seneki yazımda da (http://cikolatalipasta.blogspot.com/2008/12/kanguru-ylba-aacmz-vs-vs.html)bahsetmiştim bundan. Ancak bence bu çağrı pek duyurulmamış, dolayısıyla da yeterince ilgi görmemişti. Zaten bu sene yine arama yaptım ama kampanyanın/çağrının devamına dair herhangi bir bilgi bulamadım. Çok yazık bence!

  Deniz'e ve miniğe sevgiler 🙂
  Senem

 4. ESRA – teşekkür ederim paylaşımın için. Hakikaten sevimli şeyler var yazındaki resimlerde…

  VUSLAT – Bahsettiğin olaydan haberdar olmasam da Türkiye'deki STÖ'ler olan (ve maalesef bazı durumlarda çok da haksız yere olmayan) bu güvensizlik çok üzücü… Amerika'da bu tür şeyler çok şeffaftı (ki ona rağmen birkaç senede bir skandallar patlayabiliyor), anca Türkiye'de neredeyse hiçbir şey doğru dürüst sisteme oturmamışken, toplumun ilerlemesine katkıda bulunmak için çabalayan, ya da çabalaması gereken bu tür STÖ'lere de çok iş düşüyor. Devletin de çok sistemli bir denetim mekanizması oturtması lazım tabii… O zamana kadar bahsettiğin gibi hayal kırıklıkları olmaya devam edecek, ve birçok insan senin gibi "ben bildiğim yere yardım edeyim" diyecek (ki onun da hiçbir sakıncası yok, sonuçta önemli olan ihtiyacı olan birilerine gitmesi)

  SENEM – Ben tekrar teşekkür ederim yazını paylaşmama izin verdiğin için. Dediğin gibi, bu tür kampanyalara destek olmaması çok üzücü. Devamı gelmemesi daha da öyle…

 5. Elifçim, sağol verdiğin bilgi ve gerçekten yansız tutumun için.

 6. M. KAYIŞOGLU İ. Ö. O. CEVRE İLE YEŞİLLENDİRME KULÜBÜ TEMA VAKFINA ÖYE OLUP AGAÇLANDIRMA ÇALIŞMAMIZA DESTEK OLMANIZI RİCA EDERİM BİLGİLENDİRME YAPARSANIZ MEMNUN OLURUZ HALİL CAN REHPER ÖGRETMENLER= HATİCE DOGAN MUSTAFA DOGAN ADRES= MUSTAFA KAYIŞOGLU İ. Ö. O. KARGIPINARI ERDEMLİ MERSİ