13 Yorum

22. hafta: Merhaba sıkıcı hamile sutyenleri

İki Numara’yla olan fiziksel birlikteliğimizin resmi olarak beş buçuk ayını tamamladığı şu günlerde kendimi genel olarak iyi hissetsem de önümüzdeki aylarda beni neler beklediği konusunda ipuçları belirmeye başladı: Yalancı kasılmalar, kasık ağrıları, giderek azalan aralıklarla gerçekleştirilen tuvalet ziyaretleri, ve gittikçe büyüyen ve ağırlık merkezini değiştiren göbeği sayesinde hareketleri günbegün ağırlaşan bir Blogcu Gebe.

Bu hafta herkes bana “Sen iyice hamile görünüyorsun” demeye başladı. Acaba neden?? Karnımda 22 haftalık bir bebek taşıdığım ve bundan 5 buçuk ay öncesine göre 6 kilo daha fazlam olduğu için olabilir mi ki? Hareketlerimin yavaşlaması, evden çıkarken eskisi kadar hızlı hazırlanamam ve yer yer ev halkının gecikmesine sebep olmam da bu yüzden midir acaba? (Sanal âlem: sana söylüyorum, Deniz’in Babası: Sen anla!) Bu arada hakikaten birkaç gün içinde karnımın büyüklüğü de, şekli de değişti sanki… Daha doğmadan bir “büyüme hamlesi“ne girişti belki de bizimki…

Söylenmeler…

Kapıdaki DO NOT DISTURB yazısı manidar olmuş. Belki İki Numara mesajı alır da tekmeleme seanslarını benim dinlendiğim saatlere denk getirmekten vazgeçer.

Her ne kadar ilk başlarda genel olarak hamile kıyafeti giymek konusunda hevesli olsam da konu nedense hamile sutyenlerine gelince fikrim değişiyordu. Hamile sutyenlerini hep çok sıkıcı buldum. En azından bendekiler öyle… Kalın askılı, şekilsiz, sadece etrafa salınan et parçalarını toparlamak amaçlı, sıkıcı şeyler işte… Ben de bunca hafta boyunca sıkıla tıkıla eski sutyenlerime girmeye çalıştım. Bedri Koraman’ın karikatürlerindeki kadınlara benzemek pahasına da olsa koyvermedim. Ne zaman ki artık fiziksel olarak normal sutyenlerin içinde barınmak imkânsız hale geldi, isteksiz bir şekilde hamile sutyenlerimi dolaptan çıkararak onlara terfi ettim. Hoşnutsuzum.

Göbek deliğim tamamen dışarı fırlamış durumda. Bazı kadınların hep öyledir, ama ben içerlek göbek deliğimi hep sevmişimdir. Birkaç aylığına vedalaşmış durumdayız kendisiyle…

Güzel bir doğum tecrübesi için…

Yavaş yavaş doğum hakkında düşünmeye başlıyorum. Kendimi yine çok güzel bir doğum olacağına inandırmak için güzel şeyler düşünüyorum. Bu noktada annelerin bana göndermeye devam ettiği ve Pozitif Doğum Hikâyeleri’ne birkaç güne bir eklediğim güzel ve gerçek doğum öyküleri çok yardımcı oluyor. Ina May Gaskin’in kitabındaki birbirinden olumlu hikâyeler de keza öyle. (Benim gibi gebelere ilham olması açısından bu kitaptan birkaç hikâyeyi çevirerek Pozitif Doğum Hikâyeleri’nde yer vermek istiyorum.)

Sürekli oturduğum yerden kegel egzersizleri yapıyorum (Kegel egzersizleri ve nasıl yapılacağı ile ilgili daha fazla bilgi burada var). Havanın soğuk, yağışlı, ya da çoğu zaman dengesiz olması yürüyüş yapmamı engelliyor. Yakın zamanda yogaya başlayacağım.

İçeride neler oluyor?

Spagetti Squash denilen sebze… Fotoğraf: Baby Center

Benim yerinde durmayan İki Numaram BabyCenter’ın “spagetti squash” olarak nitelediği, Türkçesi ya da Türkiye’de bulunup bulunmadığı hakkında hiçbir fikrim olmayan bir çeşit kabak kadar olmuş (Bkz. Yandaki resim).  Eh, karnımın yavaş yavaş, özellikle de Braxton Hicks denilen yalancı kasılmalar sırasında garip şekiller alması, bir tarafının diğerine göre yamuk yumuk şekillere girmesi de bu yüzden olsa gerek…

Bebeğimin saçı, kaşları, kirpikleri neredeyse yerli yerindeymiş. Tam bir minyatür insan görüntüsü var herhalde artık. Bu hafta içinde detaylı ultrason randevumuz var. Şimdilik hiçbir test sonucunda şüphe uyandırıcı bir durum söz konusu olmadığı için her şeyin yolunda gideceğini umuyorum. Kendisine de daha yakından bakmış olacağız böylece (yine de bu her ay ultrasona girme konusunda içim çok rahat değil ya, neyse…)

Artık beni tamamen duyabiliyormuş bebeğim. Ona kitap okumalı, şarkı söylemeliymişim. Zaten evde sürekli müzik dinliyorum. Deniz’e okuduğum kitaplardan, (birlikte) söylediğimiz şarkılardan içerideki de oldukça nasibini alıyordur herhalde…


Daha önce: 21. hafta – Karate Kid
Sonraki: 23. hafta – Akıl oyunları

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

13 yorum

 1. Sevgili Elif.
  Ben bu sütyen sorunsalını bütün tuhafiyelerde,iç çamaşırı satan yerlerde bulabileceğin sütyenin arka kopçasına eklenebilen parçalardan satın alarak hallettim.
  Her rengini ve iç çamaşırın ikili tekli tada üçlü kancası olma durumuna göre farklı eklerini yapmışlar.
  Eğer bulamazsan lütfen bana haber ver, mail at ben sana benim iş yerimin hemen yakınındaki kendime de aldığım yerden temin edip yollayayım.
  Tabii benim göğüs ölçüm önceden küçüktü (70) şimdi büyüse depek cup olayından değil göğüs çevresinden(sırttan) rahatsızlık duyduğumdan (10 kilo aldım da ben 26 haftada) bu ek kopçalar beni kurtardı.
  Bu eklerle bütün sütyenlerimi sorunsuz giyiyorum.
  Umarım sana yararı olur göz zevkin bozulmaz şu sevimsiz hamile sütyenleri ile.

  Sevgiler

 2. Merhaba,

  Ben belkide ilk gebeligimin verdigi acemilikle henuz hamile – emzirme sutyenine gecmedim. Gercekten cok antipatik gorundugu icin 1-2 cup buyuk sutyen alarak su anda idare ediyorum ama kilo meselesi cok depresiflestiriyor. 26.haftyanın sonundayım toplam 9kg aldım. Normal yeme düzenim hiç değişmediği ve her gün yürüyüş yaptiğim halde yediklerim yağ-su olarak geri dönüyor. Çevremdekiler arkadan hiç belli değil, yüzün hiç değişmedi falan da deseler sanırım psikolojik olarak bu konudan çok huzursuzum. 🙁

 3. Elif, geçen haftadan bu yana ne kadar farketmişsin!!!Gerçekten de hamile olmuşsun tam!!!Aldığın kilo bence çok normal ama karnın büyümüş. E bu da olması gereken değil mi zaten? Ufaklık büyüyor, ne güzel! hadi bakalım.

 4. ben hamileyken göğüslerim inanılmaz hızlı büyümüştü. ben de 5.ay civarı kom mamma sütyen aldım ve çok rahatladım. http://www.kadintadinda.com/?title=kom_mamma_emzi
  ürün budur. lastiği falan o kadar güzel ki hala kullanıyorum

 5. Ben de yarın tam 22 haftalık hamile olacağım ve biraz fazla kilo aldım. 12 kilo. Yapabileceğim çok fazla bir şey yok çünkü her zaman yediğimden daha fazlasını yemiyorum, canım bir şey istemiyor ama yine de kilo alıyorum. Yürüyüş de yapıyorum ama kilo alıyorum maalesef umarım şeker çıkmaz sadece ondan korkuyorum. Neden böyle çok kilo aldığımla ilgili sizin bir düşünceniz var mı??

 6. Oncelikle Missred'e kilo almasini aciklayabilecek bir sey soylemek istiyorum: Hamilelikte bizlerin yemesi gereken oncekinden cok fazla degil elbet fakat sik araliklarla, dengeli yememiz gerektigini vurguluyor doktorlar. Eger vucudunu ac birakirsan yedigin her besini depolamaya meyilli oluyor vucut. Benzer sekilde bana cokca tavsiye edilen seyi tekrarlamak isterim: Bol su icmeyi unutma.

  Blogcu Anne: Cok fena bu hamile sutyenleri 🙂 Bir kere insanin goguslerini yastik gibi yapiyorlar. Sekilsizler, olan sekli de bozuyorlar. Zaten buyumus halleriyle komik gorunen gogusler bu sutyenlerin emzirme kilitlerini acinca daha da komik oluyor.

  Var midir acaba soyle ezmeyen, sikmayan, konforlu hamile sutyeni markasi bilen birileri?

 7. SİMGEUĞÇE – Bu bahsettiğin kopçalar çok iyi fikir ve sanırım bundan birkaç hafta öncesine kadar işime yarardı. Ancak gel gör ki benim son zamanlarda yaşadığım "sığamama" sıkıntıları maalesef göğüs çevremden değil, cup'lara sığışamamdan kaynaklanıyor. Hani neredeyse ağzıma girecekler diyeyim, sağılacak inek kıvamına geldim. Çok dertliğim bu konuda, sorma…

  DİDEM – Benim bir başka derdim de balenli sütyen kullanamamam. Şu ara balenli sütyenler çok ama çok rahatsız ediyor. O yüzden bu dümdüz, heyecansız, sıkıcı sütyenleri kullanmak zorunda kalıyorum. Kilo konusunu kafaya takmamaya çalış, ben de uğraşıyorum inan.

  VUSLAT – Bugün senin verdiğin gibi iki tepki daha aldım 🙂

  HÜLYA – Çok teşekkürler paylaşımın için. Emzirme sütyeni olarak çok güzel görünüyor gerçekten.

  MİSSRED – Öncelikle hoş geldin. Şimdi söyleyeceğimi doktor tavsiyesi olarak alma ama: Gebelik diyabeti bildiğim kadarıyla ne kadar yediğinle değil, ne yediğinle alakalı. Dolayısıyla belki kiloya ihtiyacın olduğu için vücudun depoluyordur, ama bu mutlaka şekerin çıkacak anlamına gelmiyor. Doktorun mutlaka seni doğru şekilde yönlendirecektir. Benim diyeceğim çok kafana takmaman. İnan veriyorsun sonra dikkat edersen. İlk'in söylediğine de katılıyorum: BOL SU çok önemli…

  İLK – Sen de hoş geldin. Hamile sutyenlerinin şekilsizliği konusunda sana birebir katılıyorum. Ve ben ilk gebeliğimde şunu tecrübe etmiştim: Koton, ince olanlar beni en çok rahat ettirmişti. Çünkü bir de göğüs pedini koyunca kalın sütyenler bende zırh hissi yaratmıştı. Ben Amerika'da olduğumuzdan alışverişimi oradan yapmış ve Medela'nin sutyenlerini çok rahat kullanmıştım. Türkiye'de henüz bir deneyimim olmadı, ama Hülya'nın yukarıda önerdiğine bakabilirsin.

 8. Elif, cok hos gorunuyorsun!! Inan bende oyle gorunmek icin simdiden sabirsizlaniyorum, ama hicbirsey belli degil henuz 🙁 14.haftamdayim, hala cinsiyetini de ogrenemiyorum. Doktorumuz 20.haftaya kadar bekleyeceksiniz deyince sok gecirdim ama sonradan ogrendimki Almanya`da tum doktorlar 20`den once soylemiyorlarmis.. sanirim bu konuyu ocak`ta istanbul`a gelince cozucem, yoksa meraktan catlicam 🙂
  neyse ben asil sana su kilo sorununu sormak istiyorum. Aslinda sorunmu simdiden benimki (?) onu da bilemiyorum ya.. Ben 55 kiloda hamile kaldim, doktor tartimda ise 56 geliyorum ve gecen haftaya kadarda hala oyleydim. Aslinda ilk hamilelikte karnin gec ciktigini okumus olsamda, sabirsizlikla belli olmasini bekliyorum ama sanirim kilo almadan bu da pek belli olmayacak. Bebegimizin gelisimi cok sukur gayet iyi. Bunun her kisinin bunyesine gore degisecegini bilsemde yinede sana ve diger hamis arkadaslara sormak isterim; ozellikle 4.aydan sonra mi kilo alinmaya baslaniyor???
  Sutyen konusunda henuz pek bir tecrube edinemedim, ben hala bikac beden buyuk sutyenlerle idare edebiliyorum. Ama verilen ornekleride kendime hemen not aldim, geldigimde bakicam.. tesekkurler.
  Buarada ultrasona her ay girmekten pek hoslanmadigini nedense sezdim. Neden boyle dusundugunu sorsam?? Cunku ben her 2 haftada bir doktor kontrolune gittim burada.. aslinda bebegimi gormek icin cok da hosuma gidiyor bu ziyaretler.. ama bir sakincasi olurmuki??
  Tum hamislere Allah tamamina erdirsin diyorum (kendimde dahil!) .
  Sevgilerimle,

  • Teşekkür ederim. İnsan -hele de ilk hamileliğinde- karnı bir an önce çıksın diye hakikaten sabırsızlanıyor, o yüzden seni çok iyi anlıyorum.

   Bence kilo almamış olman çok da iyi bir şey (doktorun aksini söylemiyorsa tabii). Her gebe hamileliğe başlarken farklı kiloda (az, çok) olduğu için almaları gereken kilo da farklı oluyor. Ancak söylediğin doğru — kilo alımı ikinci trimesterden sonra hızlanıyor, son üç ayda ise artık duymak istemiyorsun. 🙂

   Ultrason konusunda tahmin ettiğin gibi biraz rahatsızım. Zararlı olmadığı söyleniyor ama ben yine de sık girmenin çok gerekli olmadığını düşünüyorum. Ses dalgası bile olsa bebeğe rahatsızlık verebilirmiş gibi geliyor. Kaldı ki tamamen zararsız olduğu da kanıtlanmış değil. Ancak bebeği görmek konusunda sana katılıyorum, gerçekten de çok zevkli tabii. Yine de görmemeyi tercih ediyorum ben. Onun da bir özel hayatı olmalı, değil mi? 😀

   Sevgiler…

 9. Yorumlari okudukca mutlu oluyorum tek olmadigimi goruyorum bencil miyim ne :))

  Gecen hafta sirt ve kaburga agrilarimdan dolayi gecirdigim uykusuz geceler ve sonrasinda 2 haftada almis oldugum 2,5 kilo agirligin psikolojik etkisiyle 'heidi' modunda aglayip durdum :(.

  23. hafta itibariyle 7 kiloyu aldim birde goren demiyormu ooo iyi buyutmussun 🙁 ardindan ekliyorlar 'ama asil bundan sonra alirsin' suratlarda da manidar bir ifade ben ki 53 kilo oldugum zamanda bile kendimi sisko zannederdim, simdi 70'e merdiven dayadim 63 kiloyla gebelige baslarsan ahhh ahhhh!!!

  Soru 1: En buyuk eksikligim hareketsizlik hic bisey yapmiyorum spor adina kendime yakistirmiyorum bu durumu ama tembellik hat safhada hamileligimde yuzmeye cok as erdim ama her seferinde klorun olasi kotu etkisi enfeksiyon riski beni engelledi soyle kendimi suyun kaldirma kuvvetine biraksam! bu konuda fikri olan var mi?

  Elif endise etme ultrasonun negatif bir etkisi yok sadece ses dalgalarinin geri donusu gogus kanserinde ultrason resimlerinin iyilestirilmesi konusunda yapmakta oldugum calismalar ve okuduklarim bu yonde. Ben iki kez ultrasona girebildim doktoruma aglaakli bir ifedayle bir daha goremeyecek miyiz deyince bir kere daha goreceksin dedi toplamda uc yani meraktayim iyi mi napiyor kime benziyor?

  Soru 2: Planli bir bebek yapma programi, sukurler olsun guzel bir evlilik, sadece gurbet ve ozlem disinda bir problem yok ama ben bebegimle konusmuyorum hani ne bileyim garip geliyor! abidik gubudik hanimis annesi onu cok severmis beklermis falan yapamiyorum zaten oyle tekme falanda hissettigim yok arada uyusuk bir sekilde ben burdayim diyor ben soguk bir anne mi olacagim ilk bebekte bunlar olur mu???

  Gene cok yazdim affola
  Sevgiler

  • Cevap 1: Ben hamile değilken bile havuzunda yüzmekten pek hoşlanan bir değilim. Denize girme imkanım varsa havuzun yüzüne bile bakmam (bu açıdan ilk hamileliğimi Miami'de geçirmek süper olmuştu!) Ancak yüzmenin de çok, çok iyi geldiğini biliyorum. Benim doktorum -başka bir arkadaşıma- havuzun temizliğinin güvenilir olduğu sürece bol bol yüzmesini tavsiye etmiş. Hem seni çok rahatlatıyor, hem de vücudunu çok iyi çalıştırıyor çünkü…

   Cevap 2: Hamilelik insana her şeyi düşündürtüyor. Ben "ufacık bebeği nasıl kucağıma alırım?" diye endişeleniyordum. Bir anne arkadaşım "Merak etme, çok da güzel alıyorsun. O kadar ki, başkalarının tutuşunu beğenmiyorsun" demişti. Yani bazı şeyler bebek olduktan sonra oluyor, hiç endişelenme. Konuşmak zorunda değilsin, ben de "nasılsın, iyi misin?" diye konuşmazdım hiç. Müzik dinletirdim, ki zaten hep dinlerim. Babası konuşurdu, şarkı söylerdi. Doğduğunda onun da sesini fark etmiş, başını ondan yöne çevirmişti.

   Uzun lafın kısası endişelenme… Bebeğini o kadar çok seveceksin ki, soğuk bir anne olman mümkün değil. O da seni sen olduğun için çok sevecek zaten.

   • Elif yanitlar icin tesekkurler, yuzmeyi unutmak iyi olacak bir sure daha zaten o klor kokusu bile kotu, dedigin gibi deniz imkani olsaydi superdi napalim yuzmeyiveririz canim.

    Bugunden itibaren muzik dinleteyim bebisime, bu konuda iki gorus var annenin sevdigi mutlu oldugu muzikleri dinlemesi bebegi huzurlu mutlu eder , digeri de klasik muzik yada bebek muzikleri dinletmek ….

    hangisi dogru olan bilemiyorum en iyisi ortaya karisik yapmak sanirim.

    Sevgilerle

 10. Arkadaşlar ben yeni hamile kaldım şu anda 31 aşındayım ve 93 kiloyum bebeğim henüz 6 haftalık ama yinede varlığı güzel bir duygu tek alışamadığım akşamları başlayan kaşıntılar bütün kremleri kullansamda her yerim kaşınıyor geceleri birde sürekli terliyorum. Sütyen meselesine gelince zaten 85-90 giyiyordum ama şimdi onların kuplarına sığmıyor şiştiler iyice bende o şekilsiz sütyenlerden aldım ama bunlar hiçtoplamıyolar nasıl işe yarayacaklar giymesem daha iyi canım çok sıkıldı sizler yine bir ölçü zayıf başladınız bu yola ben bu kilo ile ne etcem nasıl olcam neler yaşıycam hiç bilemiyorum 🙁