7 Yorum

Büyükler için Çocuk Şarkıları

Çocukluğumda en çok sevdiğim şeylerin başında yatmadan önce Adile Teyze’nin Uykudan Önce‘sini izlemek gelirdi. Her gece “Acaba benim ismimi söyleyecek mi?” diye bekler, söyleyecek olursa havalara uçardım.

Adile Teyze öldü.

Biraz büyüdükçe, küçükken de çok sevdiğim Barış Manço’ya büyük sevgi duymaya başladım. Adam Olacak Çocuk programını her Pazar ailece zevkle seyrederdik. Arkadaşım Eşek‘le başlayan Barış Manço hayranlığım, yanılmıyorsam son albümü olan Mançoloji’ye kadar devam etti.

Barış Manço çok genç yaşta, birden öldü.

Fikret Kızılok’la ise lise yıllarının sonuna doğru tanışmış ve hemen hayranlık beslemeye başlamıştım. Sesi büyülerdi beni. Şarkılarındaki aşk temasına da bayılırdım. Deniz’in Babası’yla Fikret Kızılok dinleyip yer yer romantik takıldığımız, yer yer efkâr yaptığımız zamanlar az değildir.

Fikret Kızılok da 2001’de, ben Amerika’da henüz öğrenciyken, aniden öldü.

Adile Naşit, Barış Manço ve Fikret Kızılok, çocukluğumla ve gençliğimle özdeşleştirdiğim ve çocuklarımın da aynı zevki mutlaka almalarını isteyeceğim karakterlerin başında geliyordu. Deniz onları benim gibi tanıyıp sevemeyeceği için üzülüyorum. Yine de benim anlattığım kadarıyla öğrenecek, evdeki CD’lerden tanıyacak. Mutlaka aynı tadı alamayacak ama elimden geldiğince vermeye çalışacağım ona.

Büyükler İçin Çocuk Şarkıları, işte benim gibi hisseden anne-babaların çocuklarını hem Fikret Kızılok’un duru sesiyle tanıştırmaları, hem de kaliteli müziği beraber dinlemeler için harika bir imkân.

Bülent Ortaçgil ve Fikret Kızılok’un bundan 20 küsur sene önce hazırladıkları bir albümü, Kızılok’un ölümünden sonra oğlu arşivlerde bularak gün ışığına çıkarmış. Bülent Ortaçgil, bundan bir süre önce NTVMSNBC’ye verdiği bir röportajda bu albümün öyküsünü şöyle anlatmış:

Aşağı yukarı 20 yıl önce, Çekirdek Sanatevi’nin en hızlı zamanında bize TRT tarafından çocuk şarkıları yapmamız önerildi; Kabul ettik ve bir iki hafta gibi (hafızam beni yanıltmıyorsa!) kısa sürede hepsini yazdık ve kaydettik. O sıralar bize yoldaşlık eden Erkan Oğur ve Fahir Atakoğlu; hatta dev rolünde İ. Hakkı Demircioğlu da kayıtlarda yer aldılar. TRT’de 1 kez çocuk programında yaptıklarımız yayınlandı ve kaldı.

Zaman içinde Çekirdek dağıldı, ben Fikret’le ayrıldım ve ortak yaptığımız, kimin neresinde ne kadar payı olduğunu hatırlamadığım bu güzel çocuk şarkıları da ancak Fikret’i kaybettikten sonra arşivinde oğlu Yağmur tarafından bulundu. Yılların tahrip ettiği 4 kanallı orijinal teyp bantları İhsan Apça tarafından temizlendi, yayına hazırlandı. Tek bir nokta dışında her şey dinlenebilir durumdadır. Birinci parçadaki o nokta tamir edilemedi, üzgünüz. Ancak bu güzel çocuk şarkılarını dinleyicilere sunmak ve kalıcı hale dönüştürmek üstelik bunu Halkevleri desteğiyle gerçekleştirmek beni keyiflendiriyor. Çok iyi tanıdığımı sandığım Fikret de yaşasaydı o da aynı keyfi alırdı eminim.

Ekşi Sözlük’teki bu yorum da albümün güzelliğini anlatıyor:

ortaçgil, bulutu tutup çöllere koyup yağmur yağdırsak dedi sonra fikret kızılok sesi duyuldu: olmadı deseler de bir silgi bulup silseler de… sanki kızılok bir yere gitmiş de geri gelmiş en yakın arkadaşıyla çocukluk şarkılarını söylüyormuş gibi. bütün babalar onların sesinden konuşsa. konuşamıyorlarsa bile çocuklarına dinletseler bu babaları. tıpkı babamın yaptığı gibi.

Arabada, evde, sakin, dinlendirici ama uyutmayan bir müzik dinleme ihtiyacı içinde olduğumuzda elimiz Büyükler İçin Çocuk Şarkıları‘na gidiyor. Deniz şarkıları ezberlemeye başladı bile. Eminim büyüyüp sözlerini iyice anlamaya başlayınca daha da hoşuna gidecek. Belki de bizdeki gibi bir Fikret Kızılok hayranlığının temelini atacak bu albüm.

Albümde birbirinden güzel 12 şarkı yer alıyor. Şarkılar en az çocuklara olduğu kadar büyüklere de hitap ediyor (dolayısıyla albümün adı çok yerinde bir seçim).  Kendileri Fikret Kızılok’un büyüleyici, Bülent Ortaçgil’in huzur verici sesine hayran olan her anne-babanın çocuklarıyla birlikte keyifle dinleyeceğinden emin olduğum bir albüm. Şiddetle tavsiye ederim.

(Yaklaşan yılbaşı için de güzel bir hediye olabilir, tabii eğer ağaç dikmek istemezseniz :D)

7 yorum

 1. Bizim Ekin'le en çok dinlediğimiz ve ennnn sevdiğimiz albüm bu. Hiç bıkmıyoruz 🙂

 2. Bir şey unuttum… Kızım zaten Ortaçgil ve Kızılok hayranıdır. Bebekliğinden beri dinlediğinden çok sever kendilerini… Şimdi çoğunu ezbere söylüyor. Kızımla beraber şarkılara eşlik etmek çok hoşuma gidiyor 🙂

 3. Eminim Deniz de senin zevkini kapacaktır. İnsan çocuğuna biraz olsun kendi zevklerini aşıladı mı çok mutlu oluyor.Paylaşımın en güzel hali…Ben Ajda Pekkanı çok severim. Bir rivayete göre konuşmadan onun şarkılarını söylemeye başlamışım. Kızım da aynen benim gibi oldu. Onun Ajda Pekkanı benim akdar sevmesi çok hoşuma gidiyor. Barış Mançoyu da ilginçtir ama şimdiki çocuklar biliyor. Arkadaşım eşek klasiklerden galiba. Benim şöyle bir salak halim olmuştur. Bir gün Nazlı Ceren (kızım) bir Barış Manço şarkısı mırıldanıyordu. O kadar aşinalık içerisindeydi ki bir an için Barış Manço yaşıyor muydu ya diye bir hisse kapıldım. Sonra dur yahu tabi ki öldü dedim kendi kendime. Sonra aynı gaflet ve delalet içerisinde kızıma dönüp "biliyor musun bu şarkıyı söyleyen amca yaşamıyor" dedim!! Kızım da "evet biliyorum ama şarkısı güzel" dedi (arkadaş çok cool!!).Eşimin bakışını tahmin edersiniz. E yani şeklinde….Neyse işte. aklıma geldi anlatıvereyim dedim.

 4. O kadar sık dinliyoruz ki bizde!!!Hatta oyun gruplarımda da aktivite eşlik cd si budur çoğu zaman 🙂
  Aynı yıllarda aynı şarkıları dinlemişiz Elif, aynı sokaklarda yürümüş olma ihtimalimiz gibi tıpkı 🙂

 5. Biz de çook seviyoruuzz!
  Ada benim şarkılarım diyor:))

 6. çok heveslendim doğrusu.2sini de cok severim.20 sene olmus demek.

 7. Oğlumla en sık dinlediğimiz şarkılar. Barış Manço konusuna gelince onu tanımasını şarkılarını bilmesini özellikle çok istiyorum sanırım kendi zamanıma ait ama aynı zamanda zamansız şarkılar…