3 Yorum

İki yeni kitap: Ama Bonbon! ve Kütüphanedeki Aslan

Yaklaşan yılbaşı sayesinde iki yeni kitap daha katıldı Deniz’in kitaplığına. Ama Bonbon! ve Kütüphanedeki Aslan.

Ama Bonbon!

Teyze’nin erkek arkadaşının Deniz’e yılbaşı hediyesi olarak aldığı bu kitap dişlerini fırçalamayı hiç sevmeyen Bonbon adlı bir ayı yavrusunun hikâyesini anlatıyor.

Bonbon, dişlerini sabah-akşam fırçalamak zorunda olmaktan fena halde bıkmış durumda. Bir gün tam uykuya dalmak üzereyken ağzında bir gariplik hissediyor. Bir bakıyor ki bütün dişleri dökülmüş! Önce artık dişlerini fırçalamak zorunda kalmadığı için çok seviniyor. Ancak giderek dişlerinin olmamasının büyük bir kayıp olduğunu anlamaya başlıyor. Rüyasından uyanıp da dişlerinin yerinde olduğunu görünce de çok seviniyor.

Svetlana Tiourina adlı Rus bir çocuk kitapları yazarı ve illüstratörü tarafından yazılan ve TUDEM tarafından Türkçeye sunulan kitap 4-8 yaş çocukları için olarak etiketlenmiş. Ancak Deniz’e çok hitap etti.

Çizimler çok keyifli, renkler çok yumuşak. Hikâye “anneye yalan söylemek” (Bonbon annesinin dişlerini fırçalamadığını sanması için kendini banyoya kilitliyor ve musluğu açıyor) ve üzüntü (dişleri döküldüğü için Bonbon ağlıyor) temaları içeriyor. Çocuğunuzun bu gibi kavramlara hazır olmadığını düşünüyorsanız uygun bulmayabilirsiniz. Ancak bizim gibi kitapları okurken bir yandan açıklıyor ve olayları çocuğunuzla “analiz ediyorsanız” (-Dişlerimizi hep fırçalamamız lazım, değil mi Deniz’ciğim?Evet, hem ben de Bonbon’a söyleyeceğim dişlerini fırçalamasını) bu gibi unsurların artık çok da rahatsız edici olmadığını düşünüyorum.

——————————————————————————————————————————————————–

Kütüphanedeki Aslan

Teyze’nin Deniz’e yılbaşı hediyesi olan bu kitabın arka kapağındaki özet şöyle: “Kütüphanede bir aslan var ve kimse ne yapılması gerektiğini bilmiyor. Bağırmakla ilgili kurallar var. Koşmakla ilgili kurallar var. Ama aslanlarla ilgili hiç kural yok!”

Kütüphaneye her gün gelerek kitap raflarını inceleyen, listeleri koklayan, okuma köşesindeki minderlerin üzerinde uyuyan bu aslana karşı herkes şaşkınlık içinde, ancak kimse ne yapacağını bilemiyor, çünkü hiçbir kütüphane kuralı aslanlardan bahsetmiyor!

Zamanla herkesin kütüphanedeki varlığına alıştığı bu aslan masal saatini hiç kaçırmıyor. Giderek kütüphanenin vazgeçilmez bir parçası olmaya başlıyor. Kuyruğuyla rafların tozunu alıyor. Kitapları zamanında getirmeyenlere postalanan mektuplara konulacak olan pulları yalıyor. Çocukları sırtına alarak üst raftaki kitaplara yetişmelerine yardımcı oluyor.

Bir gün aslanın da çok sevdiği kütüphane müdiresi merdivenden düşünce aslan yardım çağırmak için çok yüksek sesle kükrüyor. Bunun üzerine “kurallara uymamakla” suçlanınca küsüp kütüphaneyi terk ediyor. Ancak daha sonra aslanın sadece yardımcı olmaya çalıştığı ortaya çıkınca kütüphaneye geri dönüyor. Kitap “Kuralları çiğnemek için bazen geçerli sebeplerimiz vardır” mesajıyla son bulunuyor.

San Francisco Chronicle gazetesi, orijinali “Library Lion” olan bu kitabı “Varsayımlarda bulunmak, kurallara uymak ve dostlarımıza sahip çıkmakla ilgili önemli dersler var” şeklinde değerlendirmiş. 5-8 yaş çocukları için olduğu belirtilen bu kitap Deniz yaşındaki (3) çocuklara gün içinde okumak için biraz uzunca gelebilir. Ancak yatma saatinde sakinleştirici etkisi olan, çok keyif verici bir kitap.

Yaklaşık 40 tane çocuk kitabı yazmış olan Amerikalı genç yazar Michelle Knudsen tarafından kaleme alınan ve çizimleri ise illüstrator Kevin Hawkes tarafından yapılan bu kitap da yine TUDEM’den. Hikâye çok güzel, çizimler ise tek kelimeyle muhteşem.

Çocuğunuz henüz küçük olsa bile bu kitabı şimdiden alıp kitaplığına koymanızı tavsiye ederim. O henüz ilgi duymayacak bile olsa sizin çok keyif alacağınızı sanırım garanti edebilirim. Ben bayıldım!

Ayrıca: Bir Dolap Kitap’ın Kütüphanedeki Aslan ile ilgili yazısını okumadan geçmeyin.

3 yorum

  1. "Ama Bonbon", tam benim oğlana göre.. Kesinlikle alıp ona okutmalıyım. Tesekkür ederim Elifcimm….
    Diş fırçalamaktan nefret ediyor resmen..8 yaşında hala alıştıramadık… Gerçi bizim ki kitapla dalga geçer ama napiim nasıl alıstırıcam ve bu isi tam bi alıskanlik haline getirteceğim bilmiyorum:(

    • Bu kitabın faydasını göreceğini sanıyorum. Deniz, her ne kadar diş fırçalamayla ilgili bir sıkıntımız olmasa da, her seferinde ilgiyle ve gözlerini fal taşı gibi açarak dinliyor Bonbon'un hikayesini 🙂