8 Yorum

Çocuklu otomobilde sigara içmek 1 Ocak’tan itibaren yasak

Tabii ki Türkiye’de değil. Avustralya’da…

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi’nin bu haberine göre Avusturalya’nın Victoria eyaletinde 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren 18 yaşından küçük çocukların seyahat ettiği arabada sigara içenler 233 dolar cezaya çarptırılacakmış. Aynı yasak 2008 yılında başka bir eyalette de uygulanmaya başlanmış; yani yayılıyor.

Ben de yeni yılla ilgili beklentilerimin arasına “darısı Türkiye’nin başına” şeklinde bir dilek serpiştirsem çok mu safça bir şey istemiş olurum?

 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

8 yorum

 1. Çocuk veya yetişkin, araba içerisinde yalnız değilseniz sigara içmek yasak değil mi zaten ülkemizde de?? tabi ceza kesen mi var ben duymadım ama ikinci kişinin olduğu araçta sigara içmek yasak diye biliyorum.

 2. Gecenlerde gazetede burokrat veya politikacilardan birinin "cocuklarinin yaninda sigara icen ebeveynler cezalandirilmali veya hapse atilmali" diye bir demec verdigini okudum. Vay ve dedim, bunu sesli soyleyecek adam varmis Turkiye'de.

 3. Sigaradan da, sigara içilmiş arabaya binmekten de nefret ederim.Çocukken de hep midemi bulandırırdı.Annem de baba da içerlerdi.Şimdi ikisi de bıraktı.Umarım kardeşim de bırakır:)
  En sık onun arabasına biniyoruz şu sıralar:)

 4. Aslında o yasağın uygulayacağı yaptırımdan korkacaklarını sanmıyorum ben ülkemde.. Korkacak ve düşünecek olsalar içerlermi hiç el kadar çocukların yanında sigara denen zehiri..

  Sigara tiryakisi olduğum günlerde ben de içerdim arabada sigara itiraf ediyorum, şimdi iğreniyorum kendimden düşündükçe..

 5. vay anasını demek istiyorum 🙂 bizden fersah fersah önde gidiyorlar.

 6. Hamile olmasına rağmen sigara içebilen kadınlar tanıyorum:( Bir yaptırımı olması gerekiyor gerçekten…

 7. Darısı ülkemizin başına… Çünkü buradaki sigara tiryakilerinin daha kırk fırın (ne kır fırını! bin fırın) ekmek yemeleri gerek.

 8. MISSRED- olabilir. Olmaya da bilir. Senin de dediğin gibi yasak olması uygulandığı anlamına maalesef gelmiyor!

  PRATİK ANNE – Gerçekten de bir ilk, en azından benim duyduğum kadarıyla. Kimdi acaba, merak ettim şimdi…

  BİRBEN – Benim de annem-babam biz çocukken arabada fosur fosur içer, biz mızırdanınca da kızarlardı! Şimdi "nasıl yapmışız??" diyorlar. Ben de anlamıyorum nasıl yaptıklarını… Sigara kokan arabaya binme düşüncesi bile midemi kaldırıyor.

  FİLİZ – Ne mutlu sana ki bırakmışsın, çocukların bilmeyecekler bile sigara içen bir annelerinin olduğunu 🙂

  KAYMACİNA – Avusturalya bu konuda gerçekten önde gidiyor. Geçenlerde park, bahçe, plaj gibi çocuklara açık oyun alanlarında da sigara içilmesini yasaklamışlardı: http://blogcuanne.com/2009/10/01/kapali-alanda-si

  NESLİHAN – Maalesef ben de tanıyorum sigara içen hamileleri. Böyle tutup, sarsıp "ne yaptığının farkında mısın?!" diye bağırmak istiyorum.

  HAZIRLIKSIZ – Katılıyorum. Dediğinin olması için sigara İÇMEMENİN (içmenin DEĞİL) normal olduğunu, ve içmeyenlerin içenlere anlayış göstermek gibi bir durumunun söz konusu olmadığını kabullenmek gerekiyor öncelikle…