19 Yorum

“Doktorum normal doğumu destekleyecek mi?”

Son zamanlarda gerek internet üzerinde, gerekse yüz yüze tanıştığım ve doğal ya da normal doğum isteyen gebelerin hemen hepsi aynı soruyu soruyorlar kendilerine ve etrafındakilere… “Doktorum benim istediğim gibi bir doğum yapmamı destekleyecek mi? Sezaryenle doğum yapmak istemiyorum, doktorumun da sezaryeni en son alternatif olarak kullanacağını, beni son anda gereksiz bir sezaryene yönlendirmeyeceğini nasıl bilebilirim?”

Bence bu sorunun net bir cevabı yok. Biz gebelere düşenler:

 1. Önce doğum hakkında bilgilenmek
 2. Nasıl bir doğum istediğimizi keşfetmek ve vücudumuzu tanımak
 3. Doğum konusunda bizimle aynı görüşleri paylaşan, bizi destekleyecek bir doktor bulmak ve onunla karşılıklı bir güven ilişkisi oluşturmak
 4. Sağlıklı ve bilinçli bir gebe olmak
 5. Tüm bunları yaptıktan sonra doktorumuza herhangi bir terslik durumunda müdahale edebilecek serbestliği tanımak ve doğumun akışını vücudumuza, bebeğimize bırakmak.

Türkiye gibi sezaryenle doğum oranının özel hastanelerde yüzde 80’lere vardığı, doktorların “Bebek 37. haftayı doldurduktan sonra nasıl doğduğu önemli değildir” gibi (Bkz. benim tecrübem), hastanelerdeki sağlık görevlilerin doğal doğumla ilgilenen gebelerin gözlerini korkutmak için (“Normal doğum yapacağınız garantisini veremeyiz, bütün kadınlar aynı anda doğurursa doğumhaneler dolu olabilir, sezaryen için ameliyathaneye almak zorunda kalabiliriz” gibi) akıl almaz mazeretler uydurabildiği bir ülkede bırakın doğal doğumu, normal (vajinal) doğumu tercih etmek isteyen anne adaylarının işi çok kolay değil.

Dr. Hakan Çoker’in bu konudaki bir yazısı anne adaylarının doğal doğum konusundaki abartılı risklerle nasıl kaygıya yönlendirildiğini çok güzel anlatıyor: Abartılmış risklerle kaygıya sürüklenmiş gebeler

Bu yüzden de doğal doğum yapmak isteyen bir anne adayının yapması gereken ilk iş doğum konusundaki yaklaşımlarını paylaşan, onunla benzer görüşlere sahip olan, anne adayı için önemli olan konularda ona destek olacak olan “doğru doktor”u bulmak.

Doktorun “doğru” olup olmadığına karar vermek için ona doğru soruları sormak da bir o kadar önemli…

İdeal olarak bu gibi soruları hamileliğin en başında, ilk görüşmede gündeme getirmek doğru olur… Ki, benim ikinci gebeliğimde olduğu gibi doktorunuzla devam etmek istemeyeceğiniz kadar farklı görüşlere sahipseniz hemen yeni bir doktor arayışına girebilin.

Önemli olan en kısa zamanda doktorunuzun doğum konusundaki görüşlerini almak ve istediğiniz gibi bir doğum yaşamanıza yardım etmeye gönüllü olup olmadığını anlamaya çalışmak. Yapacağınız en yanlış şey doğum tercihlerinizi DOĞUM SIRASINDA açıklamaya çalışmak, sonra da istemediğiniz gibi bir tecrübe yaşayınca doktoru sorumlu tutmak olacaktır!

Bilinçlenmek, ne istediğimizi bilmek ve bu isteklerimizi doktorumuza aktarmak biz gebelerin görevi. Doktorumuza aşağıdaki gibi soruları yönelterek onun doğuma bakış açısını anladıkça istenmeyen sonuçları önleyebiliriz.

Aşağıdaki soruların hemen hepsi doktorunuzun doğal doğum hakkında ne düşündüğü konusunda size fikir vermek üzere derlenen sorular… Bu gibi soruları doktorunuza yöneltmeden önce iki noktayı hatırlamak gerekir:

 1. Tıp diploması olan doktorunuz, siz değilsiniz. Doktorunuz diplomasını peynir ekmekle almadı. Çalışarak, sınavlara girerek, ihtisas yaparak, emek vererek aldı. Doğum konusundaki yaklaşımının sizinkinden farklı olması onu kötü bir doktor yapmaz. Sadece sizinle hemfikir olmayan bir doktor yapar.
 2. Doğumu yapacak olan sizsiniz, doktorunuz değil. Her ne kadar doktorunuz bu işin ilmini yapmış, diplomasını almış olsa bile bebeği taşıyacak olan, vücudunu tanımakla sorumlu olan kişi olarak kendinizi eğitmekle yükümlü ve istediğiniz gibi doğum yapmakta serbestsiniz. Komplikasyonsuz bir gebelik yaşıyorsanız (ki gebeliklerin yaklaşık yüzde 90 ila 95’i bu sınıfa giriyor) herhangi bir tıbbi müdahale (epidural de dâhil) olmadan bebeğinizi doğurmak istemenizde hiçbir TUHAFLIK YOK. “Dişini çektirirken ağrı kesici alıyorsun da doğum yaparken niye almayasın?” yaklaşımı doğru bir kıyaslama değil. Her tıbbi müdahale gibi epiduralin de yan etkileri var. Ayrıca bebeği doğurmak (YARATMAK) ile çürük bir dişi çektirmek (KURTULMAK) aynı kefeye konmamalı. Doğumda neyle karşılaşacağınızı, neye ne kadar tahammül edeceğinizi bilemezsiniz. O yüzden peşin hükümlü olmayın, olayları gidişatına bırakın ve ağrı kesici alıp almamaya o an karar vermeyi tercih edin derim.

Aşağıdaki soruları anne ya da bebek için riskli bir durum olmadığı, doktorun da tıbbi müdahale için herhangi bir sebep görmediği doğumları göz önünde bulundurarak derledim. Doktora hesap sorar gibi yöneltilmesi için hazırlamadım. Bütün sorular tek tek, aynı şekilde sorulmalı gibi bir izlenim edinilmemeli. Bu sorular sadece fikir vermek için hazırlandı.

 • Doktorunuzun doğal doğuma genel yaklaşımı nasıl? Hastalarının ilaç yardımı olmadan doğum yapmaları hakkında ne düşünüyor?
 • Hastaları genelindeki sezaryenle doğum oranı nedir? Planlı sezaryen hakkında ne düşünüyor? Öneriyor mu, yoksa sadece riskli durumlarda mı gerekli görüyor?
 • Sancılanma sırasında hareket etmenize, yürümenize izin verecek mi, yoksa sürekli yatakta kalmanızı mı isteyecek?
 • Doğum sırasında su içmenize, bir şeyler atıştırmanıza izin verecek mi yoksa hastaneye geldiğiniz andan itibaren olası bir sezaryen için hiçbir şey yememenizi mi isteyecek?
 • Bebeğinizi istediğiniz pozisyonda itebilir misiniz, yoksa mutlaka sırtüstü yatmanızı mı tercih edecek?
 • Monitöre sürekli olarak bağlanmanız yerine (hareket özgürlüğünüzün kısıtlanmaması adına) bebeği ara sıra kontrol etmek konusunda ne düşünüyor?
 • Epizyotomiyi rutin olarak mı uyguluyor?
 • Bazı hastanelerde rutin olarak uygulanan serum, lavman gibi tıbbi prosedürleri gerekli olmadıkça istememenize nasıl yaklaşır?
 • Bebeğin 40. haftanın sonunda gelmemesi durumunda herhangi bir sıkıntı yoksa gecikmenize izin veriyor mu? Böyle bir durumda doğumu başlatmak için ne öneriyor (doğal yaklaşımlar, suni sancı, sezaryen, …)?
 • Doğum sonrasında size ne şekilde destek oluyor?
 • Doğum yaptıracağı hastanenin doğal doğumla ilgili politikaları nasıl? Doktorunuzun elinde olmayan, hastane politikası olduğu için tabi olmak zorunda olduğunuz durumlar var mı? (Hiçbir şekilde bir şey yiyip içememek, doğum normal de olsa ameliyathanede gerçekleşeceği için anne adayının yanında kimsenin bulunmaması gibi)
 • Hastanede emzirmeyle ilgili ne gibi destek veriliyor? Size yardımcı olabilecek, konuda uzman hemşireler var mı?

Maalesef bazı doktorlar bu ve benzeri soruların kendilerine yöneltilmesinden rahatsız olabiliyor, anne adayını “sen bu işi bana bırak” gibi küçümseyici tavırlarla rencide edebiliyorlar. Bu durumda doktorunuzu defterden silmek yerine önce bu konunun sizin için ne kadar önemli olduğunu ve bu konuda araştırdığınızı, kendinizi bilgilendirdiğinizi, sorumluluğu sadece doktorunuza atmadığınızı da ona hissettirmenizin faydası olabilir.

Doktorunuzun yaklaşımı içinize sinmiyorsa sizin bakış açınızla daha uyumlu bir doktor arayışına girmek yine sizin elinizde…

Dipnot: Bunlar doğal doğum yapmış bir kadın olarak benim kişisel görüşlerim. Herkes kendini tanımalı, gebeliğinin gidişatına göre kendi kararlarını vermeli. Yukarıda bahsettiklerim “Bu böyle yapılmalıdır” gibi algılanmamalı. Sadece fikir vermek adına yazdım.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

19 yorum

 1. bence hamile kaldıktan sonra anne adayı seçtiği doktoruyla detaylı doğum hakkında ne düşünüyorsa , onu konuşmalı. en başata -bence- hastanın doktoruna güvenmesi olduğunu düşünüyorum.Siz doktorunuza güveniniz varsa size aksi bir durumda söylediklerini sorgulamadan dediklerini gönül rahatlığıyla yaparsınız.

 2. Sezaryenle dogumun Turkiye'de bu kadar populer olmasina uzuluyorum… Avrupa'da ve bildigim kadariyla Amerika'da mumkun oldugunca normal dogum yapilmasi yonunde politikalar uygulaniyor… Bunun bir nedeni devletin saglik harcamalarini dusunmesi olsa da en buyuk neden herseyi dogal akisina birakmanin en dogrusu oldugu inanci… Allah kadinlara oyle bir donanim vermis ki, bebegi dunyaya getirmede disaridan bir mudahaleye neredeyse hic ihtiyac yok (normal kosullar altinda)… Yine kendi kendimize yapiyoruz kotulugu… Bilinclenmeli, bilinclendirmeli… Baska yolu yok…

 3. Merhabalar,

  Ben de bir suredir bu konuda yazmak istiyordum. Ben amerikadayim. Suda dogum yapmak istiyorum. Hamileligimiz basinda bir kadin dogum uzmanina gidiyordum. Suda dogumu doktorlarin yaptirmadigini, eger suda dogum istiyorsam bir ebenin bana dogum yaptiracagini ogrendigimde ne dusunecegimi bilemedim. Suda dogumu gercekten cok istiyordum ama br ebeye guvenebilirmiydim. Ablamla konustugumda, kendisi kadin dogum uzmani, normal dogum ebelerin isi, hastane ortaminda olacaksa dogum, hastanede de bir kadin dogumcu bulunacaksa dogum sirasinda hic endiselenme dedi bana. Bunun uzerine icim rahatladi ve kararimi vermistim. Doktorumu birakip ebeme gecis yaptim. Ebeler gercekten de normal dogum uzerine doktorlardan cok egitim goruyorlarmis, doktorlarin egitimi daha cok acil durumlarla ilgiliymis.

  Butun bunlarin ardindan Turkiyedeki sezeryan oranlarini, doktorlarin normal doguma yanasmamalarini okudugumda cok sasirdim. Benim ablam, Turkiyedeki tek bildigim kadin dogumcu, sezeryan istiyorum diye gelen hastalarina hayir diyen birisi. Sezeryan sadece acil durumlar icin, normal dogumun tehlikeli oldugu durumlarda uygulanacak birsey, ben keyfi sezeryan yapmam diyen birisi. Insanlarin normal dogum yaptiracak doktor bulmaktaki yasadiklari zorluklari okuyunca ablama yazdim. Kadin dogumcu olacak verdigi cevabi aynen yaziyorum buraya:

  "Evet, turkiyede vajinal dogumu uygulayacak az sayıda dogumcu var, bu dogru ama yinede her sehirde en azından bir tane vardır insallah. Aslında dogal dogum kadın dogum doktorunun isi degil. Dogum normal seyrettigi takdirde ebelerin gorevi dogum yaptırmak ama insanlar herseyde oldugu gibi bundada abarttıkları icin kadın dogum uzmanının doguma girmesini istiyor ve genelde dogumlar gece oldugu icin doktorlar keyiflerini bozup gelmek istemiyor. Aslında bir bakıma haklılar. Mesela ben 5 yıldır dogru durust denizli dısına cıkamıyorum. Heran aranabiliyorsun, cocugun hasta da olsa, o gece hic uyumamıs ta olsan, kalkıp gitmen gerekebiliyor. Ben cok sikayetci degilim de her insan bu sekilde bir hayat istemeyebiliyor. Oyle olunca sezeryan tercihi artıyor. Dogrumu? Yanlıs! O kisiye buyuk haksızlık etmis oluyorsun. Sezeryan riskleri 100 kat daha fazla dogal doguma gore ama soyleyen yok. Ben burada bircok sezeryan denilen hastayı normal dogurtturdum."

  Okudugumda durdum bir dusundum. Normal dogum yaptirtmamalari konusunda tamamen doktorlari suclamak hakkini kendimde bulamadim. Tamam sezeryana yonlendirmeleri konusunda haksiz buluyorum ama onca sene okumus kariyer yapmis bir insanin ozel hayatina bu kadar mudahale etmekte de hakli olacagimizi dusunmuyorum. Ben amerikadan ailemi ziyarete gittim. Bir kac gunlugune tatil yapmak istedik. Ablam geldi, ikinci gundu galiba bir telefon aninda geri dondu. Bu hak mi?

  Benim fikrim keske insanlar bilinclendirilse, ebeler normal dogumu yapsa, bir terslik oldugunda kadin dogumcu aransa… Bilinclendirilme cok onemli bence. Kendimden biliyorum ilk ebe dogum yaptiracak diye duydugumda benim de icimde bir huzursuzluk vardi ta ki ablamin "normal olan bu" demesine kadar.

  Paylasmak istedim, belki olaya bakis acinizi biraz degistirir!

  Sevgiler,

  • merhaba internette araştırırken tesadüfen yazınızı okudum ve ablanızın denizlide olduğunu anladım.normal doğumu destekleyen doktor bulmak çok zor gerçeten.ssvd yapan bir doktor araştırıyorum.ablanız nerde görev yapıyor yardımcı olurmusunuz

 4. Nilufer, bir uzman dusuncesiyle beraber farkli ve dusunulmesi gereken bir bakis acisi getirmissin.

  Kadin dogum hemsiresi olan tanidiklarim 'normal dogumda ebelere daha fazla guvenilir doktorlar onlar kadar bilmez ' derlerdi, demekki haklilik payi varmis.

  p.s: Nilufer daha oncede sormustum yanit alamayinca tekrar sormak istedim suda dogumla ilgili olarak sigortanin karsilamasi maddi kulfeti avantajlari dezavantajlari… bunlar hakkinda beni/bizleri aydinlatabilir misin? Bende Amerika yasiyorum,25 haftalik hamileyim belki fikirerin bana da yardimci olur.

  'SEZERYANA SAHIP CIKAN MILLETVEKILI'
  Bu arada gecen gun Saglik Bakaninin aciklamasini paylasmistim ona karsilik, bayan hemde kadin dogum uzmani olan bir milletvekilimizin aciklamalarini saskinlikla okudum,linki asagida;
  http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=2

  • Hacercim, ekledigin haberi saskinlikla okudum. Aglasam mi gulsem mi bilemedim?? Sezeryan oranlari gelismislikle dogru orantili olarak artar ve ABD de oran %30-35, sonuc: ABD Turkiyeden coookkkkk geri kalmis cookkkk!

   Ben de 25 haftalik hamileyim 🙂 Suda dogumu sigorta karsiliyordur herhalde. Benimkisi hastanede olacak. Bence suda yada degil farketmiyor ama bir sorayim! Avantaj ve dezavantajlariyla ilgili sonra cevap yazacagim, simdi vaktim yok. Yarin okulun ilk gunu, bitirmem gereken islerim var…

   Amerikada nerede yasiyorsun?

   • 2 sene kadar Arkansastaydik artik yaklasik 5 aydir esimin isi nedeniyle Texastayiz, Houston'a yakin ufacik bir sehirdeyiz. Bende eski yerde yarim kalan masterimi bitirmekle ugrasiyorum tabii hamilelik, yeni ortam, uzaktan egitim durumlari beni zorladi aslinda tembellikte yaptim , bitmedi okul, bu donemde zor gibi bebis gelirse nasil bitecek oyyyy oyyyy!!

    Ayni haftalari yasiyoruz demek saniirm seninde ilk bebis saglikla hepimiz kucaklayalim bebislerimizi. Uygun oldugun zaman bilgilerini bekliyorum, Sali gunu doktor randevumda dogum seklini enine boyuna konusacagim doktorumla.

    Sevgiler, hoscakal

 5. ESRA – Çok doğru, bu güven ilişkisi çok önemli. Güvenebileceğimiz bir doktoru bulmalıyız ki, müdahale etmesi durumunda onu sorgulamayalım.

  BERNA – Kesinlikle bilinçlenmek çok önemli, ama aş işte, Hacer'in paylaştığı habere bak. Kadın Doğum uzmanı olan bir milletvekili sezaryenin GELİŞMİŞLİKLE doğru orantılı olduğunu söylüyor. Buna ne demeli?

  NİLÜFER- çok, çok önemli bir konuya değinmişsin. Benim okuduğum doğal doğum üzerine tüm kaynaklar da doğumun ebenin işi olduğundan, doktorun (ve hastanenin) ancak bir komplikasyon olması durumunda devreye girmesinden bahsediyor. Söylediklerine tamamen katılıyorum. İkinci doğumumu Amerika'da gerçekleştirseydim ben de ebeyle çalışacaktım, ilk doktorumdan çok çok memnun olmama rağmen.

  HACER – Paylaştığın habere inanmak istemiyorum, sıtkım sıyrıldı okuyunca!

  (Nilüfer ve Hacer – birbirinizle iletişimde bulunmak ister ama e-mail adreslerinizi burada vermek istemezseniz adreslerinizi birbirinize iletebilirim.)

  • Elif bende inanmak istemedim habere, acaba saptiralarak mi yazilmis diye de supheli okudum ama saniyorum milletvekilimizin gercek duygulari bunlarmis. NE YAZIK!

   Nilufer'in dedigi gibi ABD, Turkiyeden cok geride! :(( yada diger Avrupa ulkeleri.

   • Yazmayi unuttum, ben emaille haberlesmek isterim eger Nilufer icinde uygunsa.

    Kalp kalbe karsi galiba bende acaba Elif'e email atsam Nilufer'in email adresini almam icin fikrini sorabilir mi diye dusunmustum 🙂

 6. Harika bir yazı ve çok ilginç yorumlar. Keyifle okudum.

 7. Bu yazı için özellikle çok teşekkür ederim Elif!
  Geçen ayki görüşmede doktorumla konuşmaya başladığım konuyu bu ay daha da detaylandırmayı planlıyorum.
  Bu soruların fikir vermek anlamında çok yardımı olacak!
  Tekrar teşekkürler…

 8. Elif hazirladigin liste icin cok tesekkur ederim, bugun o listenin orta yollu bir cevirisini yapip randevuma gittim, tabii doktorum benim soru defterime alisik ama bu seferki iki sayfa diye uyardim bastan,

  epizyotomiyi rutin yapmiyorum dogum seyrinde karar veriliyor, gerek olmayabilir diye aceleci olmuyorum dedi,
  normal dogumla baslamak istiyorum dedim belki agri esigim yuksektir ve ustesinden gelebilir, ama dedim dayanamayacak olursam epidural istersem alabilir miyim ona da evet dedi 🙂
  Nst ye bagli kalmak zorunda deilsin dedi
  Lavman cok gerekli degil eger hasta isterse yapiliyor dedi
  Dogum esnasinda sivi gida alabilrisin, genelde su dedi
  40. hatfadan sonra 1 hafta daha beklerim daha fazla beklemem suni sanci veririm diye ekledi.

  Bu durumda doktoruma guvenebilir miyim? :)) cevaplar iyi gibi geldi ama seninde yorumunu almak istedim.

  p.s: Lavman icin dusuncelerini de merak ediyorum hicbir fikrim yok bu konuda.
  p.s2: Kordon kani saklamayla ilgili dusuncelerinizi bekliyorum, kararsizim bu konuda henuz doktoruma danismadim.

  Sevgiler

  • Bence olumlu şeyler söylemiş doktorun. Lavman konusu Amerika'da çok yaygın değil sanırım, Türkiye'de de bazı hastaneler mutlaka yapmıyormuş. Doktorun "istersen yaparız" demekle doğru söylemiş bence. O an ne isteyeceğini bilemezsin ama ben geriye bakıp düşündüğümde kesinlikle bağırsaklarımla uğraşılmasına istemez, tamamen kendi halime bırakılmayı tercih ederdim. Bazı kadınların bağırsakları doğal yoldan kendini boşaltıyor.

   Lavman daha çok hastane personelinin işini kolaylaştırmak için uygulanıyor. Kesinlikle gerekli değil, sen bebeği iterken başka şeyler çıkacak olursa -ki olabiliyor- sana bile çaktırmadan temizliyorlar ortalığı. Çok alışkınlar böyle şeylere…

   Lavmanı özellikle dikkate getirmedim, söylemek istediğim o an ne kadar az müdahale, o kadar iyi.

   Kordon kanını biz Deniz'de saklamamıştık, bu sefer de saklamayacağız. Artık kök hücrelerin sadece göbek bağından değil başka türlü de edinildiğini okumuştum. Bana bu bilgi yetmişti, ancak saklayanlar da olduğunu biliyorum. Ciddi bir maddi kalem, ama için rahat edecekse yap tabii. Başkalarının düşüncelerini de ayrı bir yazıyla soracağım.

   Hacer – önemli olan (1) doktoruna niyetini belli edebilmen, ki bunu yapmışsın gibi görünüyor. (2) Doğum sırasında seni destekleyecek birilerinin seninle olması (eşin, annen, doula, vs. gibi)

   Doğum planını da vakit yaklaştıkça paylaşırsın doktorunla. Ben benimkine burada yer vermiştim, sana da fikir verebilir: http://blogcuanne.com/2009/06/07/yuzyilin-icadi-d

   • Elif yorumlar icin tesekkur ederim, doktorum cevaplariyla iicmi rahatlatti ve kivirmadan soruyu sorar sormaz daha sorum bitmeden hatta cevapladi, umuyorum dogumda rahat olur hersey, en azindan ben deneyeyim gercekten yapamayacagimi dayanamayacagimi dusunursem o zaman epidural aliirm, belki de gerek kalmaz.

    Kordon kani konusunda kararsizim, isin dogrusu o da yeni bir ticaret mi diye dusunuyorum, henuz bilimsel olarakta hangi hastaliklarda ne konuda faydali net bir bilgi yok, kayda deger bilgi bulursam paylasacagim.

    Senin dogum plani artik benim dogum planimdir 🙂 tabii esim bebegimizin gobek bagini kesemeyecegini beyan etti o maddeyi attik gerisi hemen hemen ayni olur. Kopyaciyim ya!

 9. Ben aslında doktoruma her konuda sonuna kadar güveniyorum ama aklımda birtek soru kaldı. 6 yıldır da sonucunu bilemiyorum.
  ilk gebeliğimde normal doğum beklerken bebeğimin hareket etmediğini farkettim ve akşam acil dr. la görüşmeye gittik. Kalp atışları yavaşlamış dedi. Vajinal muayenede ise hiç açılma yada sancım yoktu. Beklenen doğum tarihine sadece iki gün kalmıştı ama hiç sancı yaşamamamıştım. Hemen sezeryana girdim. Dr. um bana "geceyi geçireyim sabaha ararım deseydin kurtaramazdık" dedi. Aslında 95% oranında inanıyorum ama hiç şüphe kırıntısı kalmadı diyemiyorum. Suni sancı veremez misiniz demiştim. Bu durumda olmaz bebek havasız kalabilir demişti.
  Şimdi ikinci bebeğim için yine aynı Dr. umla çalışıyorum. Zaten bu sefer sezeryan olacağım mecburen. Aslında sezeryandan sonra normal doğum da olabiliyor deniliyor ama geçen sene safra kesesi ameliyatı geçirdiğim için sanırım biraz korkuyorum.
  Paylaşmak iyi geldi. Teşekkür ederim 🙂