6 Yorum

Sezaryen sonrası normal doğum yapmak mümkün

Sezaryen Sonrası Vajinal (ya da normal) Doğum, kısaca SSVD, Türkiye’de yenice konuşulmaya başlanan bir konu. Oysa, çok az da olsa, daha önceden sezaryenle doğum yapmış kadınlara vajinal doğum yaptıran doktorlar olduğu gibi, ilk (ya da ilk birkaç) doğumu herhangi bir sebepten ötürü sezaryenle gerçekleşen, takip eden doğumunu ise normal yapmak isteyen birçok kadın var Türkiye’de… Çünkü belirli şartların sağlanması dahilinde SSVD yapmak mümkün…

 Devamı için tıklayın.

Avrupa ve Amerika’da Vaginal Birth After C-Section (ya da Cesarean), kısaca VBAC olarak bilinen SSVD’ye Türkiye’de büyük ölçüde tabu gözüyle bakılıyor. Bu tabuyu yıkmaya çalışan insanların başında SSVD yapmak isteyen, ya da yapıp da tecrübelerini başka SSVD adaylarıyla paylaşmak isteyen kadınlardan oluşan bir yahoo grubunun kurucusu Nilay Güler geliyor.

Aşağıdaki söyleşi, gerek SSVD konusu ve gerekse sevgili Nilay’ın oluşturduğu ve üyeleri giderek artan SSVD Yahoo grubu ile ilgili önemli bilgiler içeriyor. SSVD ile ilgilenen tüm kadınların okumasını diliyor ve faydalı bulacaklarına inanıyorum. Vakit ayırıp sorularıma yanıt verdiği için Nilay’a teşekkür ederim.

Öncelikle kendinden ve SSVD konusu ile tanışmandan bahsedebilir misin?

12 ve 10 yaşlarında iki kız, 7 ve 3 yaşlarında iki erkek çocuğu annesiyim. Ankara’da İngilizce öğretmenliği yapıyorum. Çeşitli yabancı sitelerden derlediğim, çocuklara oyunlarla İngilizce öğretmek üzerine bir de web sitem var: Oyunlarla İngilizce

İlk üç çocuğumu sezaryenle dünyaya getirdim. Dördüncü çocuğuma 6 aylık hamileyken sezaryen sonrası vajinal doğumun (SSVD) mümkün olduğunu öğrendim. Bunun üzerine geniş çaplı bir araştırma yaptım.

SSVD ile ilgili yerli yabancı siteleri araştırdım. Bu konuda çalışan yabancı sivil toplum kuruluşlarına ulaştım, bu kuruluşların SSVD yapmış kurucuları ve üyeleri ile yazıştım. Avrupa ve Amerika’da SSVD, hatta mükerrer (tekrarlanan) sezaryen sonrası normal doğum hakkında yazılmış doktor raporlarına ulaştım. En önemlisi İngiltere’de kurulmuş olan bir SSVD sivil toplum grubunun kurucusu olan ve 3 sezaryen sonrası normal doğum yapmış ve SSVD ile ilgili halkı bilinçlendirme görevini üstlenmiş olan Vicky ile tanıştım. Kendisi bana hamileliğimin 6. ayında SSVD yolunda en büyük cesareti veren kişilerden biri oldu. Bir diğeri de grubumu kurduktan sonra grubuma üye olan ve Türkiye’de 2000 yılında SSVD yapmış arkadaşım Gizem Gönül’dü.

Bu araştırmalarım sonucunda mükerrer (üst üste) sezaryenin riskinin aslında SSVD’ye oranla daha fazla olduğunu öğrendim. Bu doğumu yapabileceğime inandım. Kendime güvendim ve SSVD yapma kararı aldım.

Daha sonra SSVD yapma yolunda ilerlerken birçok sıkıntı ile karşılaştım. SSVD’ye sıcak bakmayan, hatta bundan haberi olmadığını hissettiğim doktorlardan, Türkiye’de büyük araştırma hastanesinde SSVD yapılabilir diye altına imza attığı bir raporu olmasına rağmen bana SSVD’nin yapılamayacağını söyleyen doktorlara kadar…

Ancak gebeliğimin 42. haftasında bebeğin rahme yerleşmediği, hala yukarıda olduğu söylendiği için açılma 6 santim olmasına rağmen sezaryenle doğum yapmayı kabul ettim.

Doğumumdan sonra SSVD konusunda anne adaylarımızı bilinçlendirmek gerektiğine karar verdim. 1 Aralık 2006’da Yahoo’da bir SSVD grubu kurdum. Çeşitli anne-bebek, hamile sitelerinde duyurular yaptım ve üyeler toplamaya başladım. Gizem Gönül arkadaşımla bu sayede tanıştım. Kendisi belki de 2000 senelerinde ülkemizde ilk doktor kontrolünde SSVD yapan birisi de olabilir. Grubumuza katılan SSVD yapmış diğer annelerin de desteği ile kuruluşumuzdan bu yana 10 üyemiz doktor kontrolünde başarılı SSVD’ler yapmıştır.

Sezaryenle doğum yapan birçok anne SSVD’yi duymamış bile… Sezaryenden sonra normal doğum yapmanın mümkün olmadığını düşünen birçok kadın var. SSVD ile ilgili biraz bilgi verebilir, anneleri konuda hakkında daha çok öğrenebilecekleri kaynaklara yönlendirebilir miyiz?

SSVD 25 senedir Amerika’da ve Avrupa’da uygulanmaktadır. (Hatta Avrupa ve Amerika’da tecrübeli ebeler refakatinde evde yapılan SSVD de oldukça yaygındır.) Hastane raporlarından ve yapılan SSVD’lerden yola çıkarak söylüyorum doktorlarımızın risk olarak bahsettiği rüptür yani rahim yırtılması eğer anne gerekli şartları taşıyorsa yok denecek kadar azdır. Kimi kaynaklarda bu risk 1000’de 1 olarak yazmaktadır.

Sağlık Bakanlığımızın SSVD’nin hangi şartlar altında yapılabileceğini anlatan bir açıklamasına buradan ulaşılabilir:
http://www.saglik.gov.tr/extras/birimler/acsap/taslak_protokoller.pdf

ICAN ise gereksiz sezaryen uygulamalarını önlemeyi amaçlayan ve SSVD’yi destekleyen Kanadalı bir kuruluş
http://www.ican-online.org/

Türk Tabipler Birliği’nin STED dergisindeki bu yazı da SSVD’yi ve çoklu sezaryen sonrası SSVD’yi anlatıyor ve mükerrer sezaryenin zararlarına değiniyor. http://www.ttb.org.tr/STED/sted0404/sezaryen.pdf

Bunun gibi çeşitli yerli ve yabancı doktor makaleleri, hastane raporları ve site adresleri SSVD grubumuzun Yahoo sayfasında mevcuttur.

SSVD Yahoo grubu hakkında biraz bilgi verebilir misin? Kaç üyeniz var? Ne gibi paylaşımlar oluyor? Bugüne kadar kaç üyeniz gruba üye olduktan sonra SSVD yaptı?

1 Aralık 2006 tarihinden sonra geçen 3,5 sene içinde yaklaşık 200 üyemiz olmuştur ve 11 üyemiz doktor kontrolünde SSVD yapmıştır. Üyelerimiz grubumuzda öncelikle ekli olan SSVD’nin yapılabileceğine dair çeşitli hastane raporlarını, SSVD yapan annelerimizin hikâyelerini, en önemlisi Sağlık Bakanlığımızın iki sezaryen yapmış anneye bile isterse SSVD yapılabilir raporunu ve SSVD hakkında diğer bilgileri okuyabilirler.

Üyelerimiz hamilelikleri esnasında grubumuzdaki üyelerimizle yazışarak SSVD yapmış annelerimizin tecrübelerinden de yararlanabilirler.

SSVD’nin Türkiye’deki uygulanışı (ya da tabu gözüyle bakılması) konusuna biraz değinelim.

SSVD ile tanışmamdan bu yana genelde doktorlar SSVD’ye sıcak bakmadılar. Ama SSVD konusunda donanımlı olan annelerimiz doktorlarını SSVD yaptırmaya ikna edebilmişlerdir. SSVD, araştırma hastanelerinde araştırma amacı ile yapılmıştır ve “SSVD yapılabilinir” raporu yazılmıştır, ancak bu rapor rafa kaldırılmıştır. Genel olarak SSVD yapmak isteyen bir anneye destek verilmemektedir. Benim SSVD yolculuğumda bir araştırma hastanesinde görev yapan bir kadın doğum doktoru SSVD’nin olamayacağı konusunda benimle tartışmıştı. Daha sonra kendisinin imzasını o hastanenin SSVD’nin olabileceği hakkında yayınladığı raporda görmüştüm. Durum bu kadar vahim.

Rapor grubumuzda mevcuttur.

Bunların dışında senin söylemek, paylaşmak istediğin herhangi bir şey var mı?

Ben bebeğimin pozisyonundan dolayı SSVD yapamadım, ancak doğumumdan bu yana SSVD hakkında anneleri bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyorum.

Grubumuzda da hem SSVD yapmış annelerimiz hem de SSVD isteyen annelerimizle bir aile olduk. SSVD ancak annelerimizin bilinçlenmesi ile yaygınlaşacak.

Gruba ve sana ne şekilde ulaşmak mümkün?

Amacımız mümkün olduğunca çok sayıda anneye ulaşmak ve onları SSVD hakkında annelerimizin bilinçlendirerek ve sezaryeni gözü kapalı kabul etmemelerini sağlamak.

Grubumuzun adresi http://health.groups.yahoo.com/group/ssvd/ Bana da nilayeguler@yahoo.com.tr adresinden ulaşılabilinir.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

6 yorum

 1. Elif merhaba. Benim de ilk ziyaretim sayfana ve sıkı bir anne-bebek blog takipçisi olarak sayfanı nasıl bu kadar geç farkettiğimi anlamış değilim : (
  Deniz'e ve yoldaki kardeşe çok sevgiler. ..

 2. elifçim bu hafta doktora gittiğimizde kızımın sezaryen doğumunu yaptıran doktorum sağolsun hiç bana normal doğumdan bahsetmedi bile, doğum tarihimi normal doğum tarihinden 10 gün önce alıveririz dedi, bu doktorumu değiştiremem ona mecburum, ama pek memnun olduğum da söylenemez, ben belkide normal doğum yapabilirim bu sefer umutluyum ama doktor hanım sağolsun hiç taviz vermiyor, napıcağımı şaşırdım valla yaa:(

 3. GÖKŞEN – Geç olsun, güç olmasın 🙂 Sen de hoş geldin.

  ZEYNEP – Öncelikle kendine bir sor – sen SSVD yapmayı ne kadar istiyorsun? Bu konuda ne kadar bilgilisin? Eğer gerçekten istiyorsan kendini eğit, bir de o şekilde çıkmaya çalış doktorunun karşısına. SSVD yahoo grubuna üye olmanı şiddetle tavsiye ediyorum niyetin ciddiyse.

  Sezaryen bile olsa, 10 gün önce neden almak istiyor doktorun bebeği? Beklese, doğum başlasa olmaz mı? Bir de onu sor istersen.

 4. sezaryende doktorlar risk almak istemiyorlarmış bebeği 10 gün önceden alıyorlarmış, brinci sezaryen olunca ikinciyide mümkün değil normal yapamazmışım, çünkü birincisinde açılma olmamış yine aynısı olurmuş, risk almaya gerek yokmuş, kanamadan ölebilirmişim, bebeğede bişey olmasını istemiyosam sezaryen en sağlıklısıymış:/

 5. arkadaşlar evet ssvd yapmak mümkün eğer yapmak istiyorsanız kendi sancınızla yapmanız mümkünmüş bunlar ebelerin doğruları. ama dr lar yapamazsın diyor şuan benimde 17 günü kaldı ssvd yapmak istiyorum onun için fakülte hastanesine gideceğim dr uma kalsa yarın kesecek beni. ALLAH yardımcımız olsun

 6. 2006 nisan da sezeryan dogum yaptım 2. dogum 2010 mart ayında arada 4 yıl oldugu için bende çevremden, internetten araştırmamla normal doguma karar vermiştim dr la konuştum önce olur ama rahim yırtılır bebek ölür ve birdaha beebk sahibi olamazsın dedi kesinmi dedim hayır binde bir ihtimal dedi bende tamam tüm riskler göze alıyorum dedim ve beklemeye başladım son haftalarda artık itiraz etti sen riski göze alıyosun ama ben alamam dedi çünkü özel hastane. son günler artık ben korkmaya başladım son anda beni korkutur sezeryan yapar diye. son günüm 12 marttı hala sancım ve bi belirti yoktu ama ben dr gitmedim günün geçti sezeryan yapalım dder diye 2 gün sonra sabah erkenden 5 te sancım başladı evde 9'a kadar bekledim ve hast. gittik.pazar günüydü ve nöbetçi dr vardı muayene etti 3 cm acılmış çok güzel dedi ama önceki sezryn oldugunu ögrneice dr mu aradılar hastanedeymiş ama yokum dedirtti kabul etmediler normal yapmamı digerleri ben ısrar ettim ama odaya çıkarmıyolar ben koridorda sancı çekiyorum beni ikna etmeye çalışıolar kabul etmiyorum.baya tartıştıktan sonra biz bu riski göze alamayız sizi bu şekilde hast.kabul edemeyiz dediler :(((bende sancı ceke ceke yakındaki başka bi özel hast gittim sancılı oldugum için hemen normal dogum odasına aldılar tabi söylemedim orda ilk sezeryan oldugunu, 8 cm acılmış ama hala suyum gelmemişti suyunu hemşireler patlatınca çok fena kaka yapmış hemen müdahele etmemiz gerek dediler ve sezeryana aldılar:(( o kadar acı çektim ama yine olmadı üstelik bebegim kakasını yedigi için 9 gün göremedm küvezde kaldı:((