6 Yorum

Haiti’ye yardım etmek için geç değil

Bundan bir hafta önce gelişmiş ülkelerde belki de maddi hasara yol açacak olan bir deprem Haiti’yi alt üst etti. Bazı resmi kaynaklara göre 50 ila 100 bin arasında olduğu belirtilen ölü sayısının 200 binlere çıkacağından bahsediliyor.

Damla geçenlerde Haiti’ye yardım etmek için belli başlı uluslararası yardım kuruluşlarının linklerini vermişti.

Açalya da depremden kurtulanların çok acil olarak ayakkabıya ihtiyaçları olduğundan bahsetmiş. (Bu tarz ayni yardımları zannediyorum Amerika ya da civar ülkelerden yapmak daha kolay, Açalya’nın da belirttiği gibi… Türkiye’de ayni yardım götüren kuruluş var mı, bilmiyorum.)

Türkiye’den üzerinden yardım yapmak isteyenler için iki alternatif:

 • AKUT – Haiti’ye Kızılay’la birlikte yardım götüren AKUT gerek internet üzerinden kredi kartıyla, gerekse banka havalesi yoluyla bağış kabul ediyor.
 • Birleşmiş Milletler – Dört farklı organı aracılığıyla Haiti için yardım bağışları topluyor.

Sanıyorum, bundan sonra yapılacak yardımlar arama-kurtarma çalışmalarından ziyade iyileşme ve onarım için gerekli olacak.

Eğer hala yardımda bulunmadıysanız geç kaldım diye düşünmeyin. Orada yapılacak çoooook, çok iş var. Yardıma da bir o kadar ihtiyaç var.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

6 yorum

 1. öncelikle bu duyarlılığından ötürü sana teşekkür etmek istiyorum elif,
  bende 5777 ye haiti yazıp gönderdim 5 tlcik yardım yapabildim kendimce, elimden bukadar geldi biliyorum ne yaptım ki çok üzgünüm acılarını payşıyorum birde çocuklara dua ediyorum en çok üzüldüğüm yavrucaklar zaten:(
  belki sizde yapabilirsiniz haiti yazıp 5777 ye gönderin 5 tl karşılığında belki bir yavrucağa yardım gider, en azından iyilik yapıp denize atmış oluruz:/

 2. ne yazik ki, bu postlara fazla ilgi yok 🙁 binlerce insan öldü, kimsenin umrunda degil. Uzak ya bizde görmüyoruz ya, haber spikerleri gitip saatlerce haber yapamiyor ya, insanlarin gözüne gözüne sokulmuyor yaaa. O yüzden olsa gerek…
  Bugün onlara yarin bize, diye düsünmekte fayda var…

 3. Yeliz`in dediği gibi, bu çağrı yazılarına pek ilgi olmadı. Çağrı yaptığın, bizim yazılara da link verdiğin için teşekkürler.
  Eminim insanların kullanmadığı bir sürü ayakkabı var. Burada yaşayan insanlar, kıçlarını kaldırıp şehirlerindeki ayakkabı yardım noktasını öğrenmeye üşenmese keşke. Ben yine de, insanların yazımı okuyup, ayakkabılarını torbaya koyup dışarı çıktıklarını hayal etmek istiyorum.

 4. Haklısınız, ve bizim elimizden üzülmekten başka gelen kendimizce yardım yapmak ve insanları da aynı şeyi yapmaya çağırmak. Başka da bir şey gelmiyor elden…

 5. Biz de kendi çabalarımızla gerek facebook da gerek se kendi bloglarımız da yürütülen yardım kampanyalarını takip etmekte ve paylaşmaktayız.
  Sizi bu yazınızdan ötürü kutlarım