3 Yorum

Oradan buradan paylaşımlar…

Aşağıdakileri son zamanlarda gelen maillerden derlediklerimden, arkadaşlarımdan duyduklarımdan oluşturdum:

  • İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü afet hakkında ücretsiz eğitimler düzenliyor. Bir arkadaşım katılmış ve çok başarılı bulmuş, tavsiye ediyor. Güvenli Yaşam Gönüllüsü adındaki proje kapsamında İstanbul’un gerek Avrupa, gerek Anadolu yakasında ücretsiz eğitimler düzenleniyor, eğitime katılanlar İstanbul’un afetlere hazırlanmasında temel afet ve beceri bilgisine tabi tutuluyorlar. Daha fazla bilgi ve eğitimlerin yer, saat ve tarihleri burada var.
  • Barınak Gönüllüleri Derneği’nin 2009 Haziranından beri hizmet veren bir Nakil Ambulansı var. Yolda, dışarıda araba çarpmış, ya da hasta bir hayvan gördüğünüzde 153’ü arayıp BEYAZ MASA’yı tuşlarsanız  bulunduğunuz yere ambulans yönlendiriyorlar. Ancak koordinatlarınızı çok iyi vermeniz ve mümkünse ambulans gelene kadar beklemeniz gerekiyor. Gönüllüler tarafından kullanılan ambulans veteriner ile birlikte ilk yardım malzemeleriyle donatılmış. Ancak ambulansın bir mobil klinik olmadığı, sadece yaralı ve hasta hayvanların en yakın kliniğe nakledilmesinde kullanıldığının unutulmaması gerekiyor. Daha fazla bilgi burada var.
  • Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı projesine kredi vermesi söz konusu olan Garanti Bankası ve Akbank’a karşı çeşitli sosyal kampanyalar başlatılmış. Daha fazla bilgi Doğa Derneği’nin web sitesinde var.
  • MiniKitap Çocuk Kitapları Şenliği – Tepe Nautilus Alışveriş Denizi tarafından organize edilen “Mini Kitap Çocuk Şenliği”nin üçüncüsü 22 Ocak – 7 Şubat 2010 tarihleri arasında kitapseverleri buluşturacakmış. Şenlik süresince yer alacak etkinlikler içerisinde çocuk edebiyatının önemli yazarları ile Minikitap Söyleşileri, İmza Günleri, Öykü Yarışması, Bizim Tiyatro, Curcunabazlar, Yaratıcı Sanat Atölyesi başta olmak üzere birçok keyifli aktivite yer alacakmış. Daha fazla bilgi burada.
  • Yalnız Oyuncaklara Yeni ArkadaşlarSıfır Kilometre Bızdıklar’dan edindiğim bu bilgi de bir oyuncak toplama kampanyası hakkında. Toprak Ana anlamına gelen ve bir Arama Kurtarma, Ekoloji ve Yardım Kampanyaları Grubu olan GEA tarafından düzenlenen bu oyuncak kampanyası kapsamında GEA gönüllüleri artık oynanmayan, evlerinizin bir köşesinde öylece bekleyen yalnız oyuncaklarınızı topluyor, temizliyor, onarıyor ve paketleyerek yeni arkadaşlarına kavuşturuyormuş. Bir zamanlar başucundan ayırmadığı oyuncaklarını paylaşmak isteyenler ve oyuncakların onarımı ve paketlemesine katılmak isteyenler, GEA ile irtibata geçebilir. Daha fazla bilgi burada var.
  • Klozet kapağını neden kapatmalıyız? Bu da kulaktan dolma (daha doğrusu e-mailden gelme) bir bilgi… Kaynağını araştırmadım ancak doğruluk payı olduğuna inanıyorum: Tuvaleti kullandıktan sonra sifonu çektiğinizde su partikülleri şiddetle çarpışırmış. Bu şiddet su partiküllerinin klozetin alanın 5 metrelik çevresine hızla dağılmasına sebep olurmuş. Bu partiküller beraberlerinde koli basili gibi bir sürü bakteri de taşırmış. Dolayısıyla sifonu çekmeden klozet kapağını kapatmazsanız milyonlarca iğrenç bakteri havlunuzdan diş fırçanıza kadar banyonun her yerine yerleşirmiş. Doğru ya da değil, benim içim gıcıklandı. Normalde sifonu çekerken klozetin kapağını su sıçramasın diye kapatırdım, şimdi ise iyice dikkat ediyorum.
  • İstanbul Nurturia üyelerine ücretsiz seminer – Psikoloji İstanbul, İstanbul’daki 20 Nurturia üyesi için “Olumlu Ebeveynlik Becerilerini” geliştirmek konulu ücretsiz bir seminer düzenleyecekmiş. 13 Şubat Cumartesi günü düzenlenecek olan seminerin detayları Kitubi‘de. Nurturia üyesiyseniz ve seminer ilginizi çekiyorsa hemen kaydınızı yaptırın. Üye değilseniz üye olun. Hatta İstanbul’da yaşamıyorsanız ama bebek bekleyen, yeni ya da paylaşımda bulunmak isteyen anne-babalardansanız Nurturia’ya üye olun. Çok güzel paylaşımlar oluyor, anne-babaların kafalarını karıştıran birçok soru cevaplanıyor. Çok faydasını göreceksiniz.

Yukarıdaki paylaşımların bazıları mutlaka birilerinin işine yarar, sonunda birilerine iyilik dokunur diye düşündüm.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

3 yorum

  1. Klozet kapagi kapatma/sifon cekme ile ilgili bir belgesel izlemistim. Agir cekimde milyonlarca su damlasi adamin yuzune, gozune, yazdigin gibi butun esyalara sicradi sicradi.. Sonra yavas yavas gosterdiler bu damlalarin sifondan gelenler oldugunu! Dogru dogru.