10 Yorum

28. hafta: Göbeğini kaşıyan kadın

Son üç aya girmek üzere olduğum şu günlerde garip bir uyku düzeni benimsemiş durumdayım. Genelde yattıktan sonra yaklaşık üç dört saat boyunca pozisyonumu değiştirmeden uyuyorum. (Uyurken pozisyon değiştirmek gibi doğal bir eylem bile artık problem olmaya başlıyor çünkü!) Sonrasında hangi tarafa yattıysam orası uyuşmuş olarak uyanıyor, ve Deniz’in üstünü örtmek için (mutlaka açıyor) ayaklanıyorum. Tabii ki kalkmışken tuvalet ziyaretimi gerçekleştiriyor, iki üç saat kadar bu sefer diğer tarafımı uyuşturacak şekilde yatıyorum. Saat 6’da yine bir tuvalet ziyareti, Deniz’in üstünü kolaçan etme derken ben diyeyim 7, siz diyin 7 buçuk, Deniz ne zaman kalkarsa o zamana kadar uyuyabilirsem uyuyorum.

Deniz’in olaya şimdilik yaklaşımı çok ılımlı. Ancak doktorumuz “Onun öyle olduğuna aldanmayın, bebek gelince külahları değişeceksiniz” demişti. Bekliyoruz bakalım.

Deniz büyüyen karnıma çok ilgi gösteriyor. “Kocaman oldu” deyip duruyor. Gidip gelip dokunuyor. Hele göbeğimi çıplak görürse pırtlak göbek deliğimi düğme gibi itiyor.

Çatlak patlak yusyuvarlak

Henüz çatlamadım. Çatlamayı da beklemiyorum, geçen hamileliğimi de çatlaksız atlatmıştım annem sağ olsun. Ancak çok kaşınıyorum. Yalnızken neyse de, an geliyor kendimi etrafta bir sürü insan olmasına rağmen hart hurt göbeğimi kaşırken, insanları da şaşkın bir şekilde bana bakarken buluyorum. “He, hü, ne yapacaksınız, hamilelik halleri işte…” diyerek sevimli bir gülümsemeyle geçiştirmeye çalışıyorum.

Kilo sorunsalı

Şu ana kadar kaç kilo aldığımı açıklamak isteyen bir kişi değilim. Zaten hamilelik boyunca peşimi bırakmayan kabızlık problemi yüzünden, kaç gündür tuvalete çıkmadığıma bağlı olarak en azından 1 kilo fark edebiliyor ağırlığım. Bu hafta doktor randevum var, bakalım o ne diyecek.

İçeride neler oluyor?

İki Numara artık ortalama bir marul büyüklüğündeymiş. (Artık kendisine Derin olarak hitap etmeli miyim? Nedense yapamıyorum zat-ı muhteremi görmeden!) Hakikaten de karnımın içine sanki marul yerleştirmişim gibi görünüyor!

Bizimkinin kirpikleri çıkmış. Deniz’e çekecekse bu da uzun ve sık kirpikli olacak demektir, hayır demem açıkçası…

Hareketleri artık çok daha belirgin. Hangisini istemli, hangisini refleks olarak yaptığını genellikle tahmin edebiliyorum. Ancak neresi kolu, neresi bacağı hissedebilen gebelerden değilim, Deniz’de de olmamıştım. Pozisyonunu az da olsa tahmin ettiğimden (çoğunlukla baş aşağı sanırım) kaburgalarıma yaklaşan kısımların dizleri olduğunu düşünüyorum.

Haftaya teknik olarak son üç aya girmiş olacağız. Daha fazla söylenmeye hakkım olacak böylece…


Daha önce: 27. hafta – İkinci üç ayın sonuna doğru
Sonra: 29. hafta  – Ters dönmüş kaplumbağa gibiyim

Bu da ilginizi çekebilir: Pozitif Doğum Hikâyeleri

10 yorum

 1. Vay be Elif, şaka maka bitiyor…Günler hızla geçiyor ve senin hamilelik seyir defterinin son yapraklarına doğru geliyoruz. Bundan sonrası muhakkak daha ilginç olacak ama her hafta başı senin hafta hafta gebelik yazını okumak ciddi ciddi alışkanlık haline geldi bende. Bu arada kilo konusunu gereksiz yere dert ediyorsun gibime geliyor.Fotoğraflarından hiç de fazla kilo almışsın gibi durmuyor. Gayet normal bir hamilelik yaşıyorsun bana kalırsa. Kabızlık problemi kötü ama tavsiye olarak tek aklıma gelen (eğer yapabilirsen) ufak yürüyüşler yapman.

 2. hayatım boyunca hiç yaşamamama rağmen, hamilelikte kabızlık bana da musallat olmuştu. Şu tarif çok işime yaradı: 12 tane kadar kuru kayısıyı 1 lt su ile kaynatıp, blenderdan geçiriyorsun, sabahları aç karnına bir bardak içiyorsun, gaz için de bire bir. kayısı sayısıyla oynanabilir, sıvının yoğunluğuna bağlı olarak.

  • Ayca kuru kayisi dedigin guneste kurutulmus mu , islim kayisi mi??

   Ben burada bir tek islimli buldum zaten Turkiyeden geliyor onlarda, islimlilerde kukurtle kurutuldugu icin kabizlik sorunum varsa en fazla 1-2 tane yiyorum, kukurtun etkisini bilemiyorum cunku.

 3. kabızlığın çaresi sütte ama yağlı sütte. ben pınarın sütlerinden 1 lt içmiştim şiddetle tavsiye ederim.

 4. Tam fotografini gorup de iyi gorunuyorsun kac kilo aldin yazacakken kilo sorunsali basligin coskumu kesti:)

 5. Ben de seninle teyze olmaya gün sayıyorum, kız kardeşimle aynı haftadasınız 🙂

 6. Çok teşekkürler öneriniz için.

  ELFANA – kilomu açıklamam abi!

  GÖKŞEN – kız kardeşine sevgilerimi iletiyorum o halde!

 7. hafta hafta yandan fotograflamayı gerçekten süper akıl etmişsin. bizim evin fotografçısı ben olduğumdan tüm hamileliğim boyunca çekilmiş 3-4 fotografım ancak vardır. ama ikinciye kesinlikle ben de göbeğimi belgelemeyi düşünüyorum. bu arada hiç de kilo sorunsalı gibi bir sorunsalın varmış gibi görünmüyor. sevgiler…

 8. Seninki sorunsalsa artik benim ki ne olsun bilemiyorum 🙂

  Uyku duzenimiz ayni demekki gebelik haftalari ayni olunca yasanan herseyde ayni oluyor.

  Elif sana tavsiyem gobegin kasinsa da kaisma avuc icinle ovarak gider o hissi, kaismak catlak olusumunu tetikliyormus, ha tibbi bir kanitim kaynagim yok ama kulagimda oyle bir bilgi kalmis paylasmak istedim.

 9. BERRA, HACER – sağ olun.

  Açıkçası bu fotoğrafla belgeleme işini Deniz'de bu kadar sıkı sıkıya yapmamıştım, blog sayesinde ciddiye aldım, iyi de oldu.