0 Yorum

Amerika’dan SSVD hikâyeleri

Aşağıdaki linklerde Amerika’da bebeklerini Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD) ile dünyaya getiren üç annenin hikâyesi anlatılıyor.

> İlki, CNN’den bir haber.

> İkincisi, fotoğraflardan oluşan bir hikâye…

> Üçüncüsü ise video görüntülerinden oluşuyor. (Bu videoda sezaryenle doğumun nasıl yapıldığı da gösteriliyor)

  • Mom Fights, Get the Delivery She Wants (Anne savaştı, istediği doğumu elde etti) – CNN’deki bu haber, önceki üç çocuğundan ikisini sezaryen, üçüncüsünü ise vajinal doğumla dünyaya getiren bir anneden bahsediyor. Dördüncü çocuğunu da yine vajinal yolla doğurmak isteyen bu anne, hastanenin SSVD konusundaki politikasını değiştirmesi ve SSVD’ye izin vermemesi sebebiyle bulunduğu şehirden 5 saat uzaklıktaki başka bir hastanede doğum yapmayı göze alıyor. Sonuç olarak, doğumdan bir hafta önce çocuklarını ve çocuklarına bakması için kocasını bırakarak 5 saat mesafedeki Phoenix’e gidiyor. 4-5 saat süren ve birkaç itmeyle sonuçlanan bir doğumdan sonra bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına alıyor.
  • My Journey to a VBAC (SSVD’ye doğru olan serüvenim) –İlk bebeğini sezaryenle dünyaya getirdikten sonra doula (doğum koçu) eğitimlerine katılan, birçok kadının doğal doğumla bebeğini dünyaya getirmesine yardımcı olan, sonunda ikinci bebeğini evde doğal doğumla kucağına alan annenin hikâyesi fotoğraflarla anlatılıyor.
  • Cesarean vs. VBAC: A Dramatical Difference (Sezaryen-SSVD arasındaki büyük fark): İlk iki bebeğini hastanede sezaryenle, üçüncü bebeğini ise ebe ile evde, doğal doğumla dünyaya getiren bir annenin hikâyesi. (Bu videoda sezaryenle doğum görüntülerine yer verilmektedir) Videonun sonunda doktoruna gönderdiği mektupta anne neden evde SSVD yapmak istediğini anlatıyor. Risklerini incelediğini, güvenli bir şekilde evde doğum yapabileceğine inandığını, bu konuda 300’ü SSVD olmak üzere 1000’i aşkın doğuma girmiş olan ebesinden de destek aldığını söylüyor. Ve ekliyor: “Umarım ileride benim gibi seçenekleri hakkında bilgi sahibi olan, risklerini araştırmış, ve bebekleri için en doğruyu istemekten çekinmeyen kadınlarla karşılaşırsınız. Ve bu kadınlarla karşılaştığınızda onları en başından ciddiye alır, bebeklerini en iyi bildikleri şekilde dünyaya getirmeleri için savaşmak zorunda bırakmazsınız.”

Türkiye’de SSVD’nin kabullenilebilmesi için daha çok yol kat edilmesi gerekiyor. Ayrıca tabii ki her anne adayının koşulları SSVD yapmak için uygun olmayabiliyor. Ancak yukarıdaki videolar ve benzeri hikâyeler bu konudaki bilinçlenmeye yardımcı olacak, şartları uygun olan anne adaylarına ilham verecektir.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *