17 Yorum

Uçtu uçtu, kuş uçtu…

Bu sabah Deniz’i okula bıraktım. Önce hastalık, sonra tatil, sonra tekrar hastalıkla geçen üç haftanın sonunda yine okula başladı Deniz oğlum. Ama bu sefer bir farkla: Artık tüm gün gidiyor.

Onun için ne kadar fark edecek bilmiyorum. Okula gitmeyi, okulda vakit geçirmeyi çok seviyor. Sevmesinin iki sebebi var bence: (1) Çok eğleniyor   (2) Evde boşaltamadığı enerjisini orada boşaltıyor.

Doktorumuz “bebek gelmeden Deniz tüm gün gitmeye başlasın” demişti. “Bebek geldiğinde sürekli evde olmasın, vıcık vıcık sizi seyredip durmasın” diye uyarmıştı. “Okula gidip enerjisini harcasın, eve geldiğinde siz onunla daha yakından ilgilenmeye çalışın, böylece herkes mutlu olur” diye de eklemişti. Tabii ki yaşanması beklenen kıskançlık durumlarına engel olmayacak belki bu yaklaşım ama hepimiz için daha kolay bir geçiş süreci olacak böylece…

Derin Oğlan’ı Nisan sonunda bekliyoruz. Ancak Deniz’i okula tüm gün göndermek için o kadar beklemememiz gerektiğini, Derin Oğlan geldiğinde Deniz’in rutininin çoktan oturmuş olması gerektiğini öğrendik. Yoksa “Bak, bebek geldi, beni okula sepetlediler” gibi bir psikoza girebiliyormuş büyük çocuk. Biz de bu yüzden Şubatla beraber tüm gün okul serüvenimize başladık.

Bu sabah Deniz’in Thomas‘lı pijamalarını çantasına koydum. Okuldaki yatağı için bir yastık, yastık kılıfı, ve en sevdiği Snoopy’li battaniyesini de paketledim. Evden çıkmadan önce kapının yanında bunları görünce içim bir tuhaf oldu. Deniz’in Babası’na “Bak, şimdi yuvaya gidiyor, yarın öbür gün pılını pırtısını toplayıp evden gidecek” dedim. Acı-tatlı gülümsedik.

Artık kendine ait bir hayatı var oğlumun. Uyanık geçirdiği saatlerin çoğunda okulda olacak. İçim sızlıyor ama biliyorum bizim durumumuzda en doğrusu, onun için de, benim için de, doğacak kardeşi için de en iyisi bu.

Bu sabah tüm gün okula başlamak üzere çıktı evden Deniz oğlum. Gidiş o gidiş…

17 yorum

 1. Ne zor geliyor değil mi insana?
  Oysa ki ne var her şey onların iyiliği, sağlığı, huzuru için…
  Çok yerinde bir karar, doğru bir adım.. Yumuşak geçiş için en ideali. 🙂
  İyi haftalar olsun.

 2. Deniz'in okullu hayatı hayırlı uğurlu olsun.. Kesinlikle katılıyorum yumuşak bir geçiş olması hepiniz için en uygunu..

  Eşim ve ikizi doğduklarında kendilerinden 7 yaş büyük ablalarını, biz bu bebeklerle ilgilenirken onu ihmal edebiliriz en iyisi güzel bir zaman geçirsin mantığıyla bir yaz kampına göndermiş anne babası. Sonuç; ablanın bebekler gelince beni istemediler diyerek çok fena bunalıma girmesi, bunun üzerine öğretmenlerinin aileye haber verip durum daha da kötüleşmeden eve geri dönmesi olmuş. Büyük çocuğun bu tip bir psikoza girmesi yaş farkı fazla bile olsa mümkün sanıyorum..

 3. Geçen gün askı siperişi verdim DMR bebek için,askılar geldi.
  Askıları elleri ile yapan hanım aralarına bir de cd sıkıştırmış sağ olsun DEMİR BEBEK yazıyor üstünde…
  DVD drivera koydum ve beklemeye başladım.
  Müthiş rahatlatıcı bir melodinin ardından bir ses ninni söylemeye başladı;

  Uyusun da büyüsün Demir bebek annesinin kollarında…
  Annesi onu çok severmiş…
  Herkes DEMİR bebeği beklermiş…

  …tarzında bizzat DMR'e özel okunmuş bir ninni.
  3 gün hatırladıkça ve hala dinledikçe ağlıyorum.
  Bu anne duygusallığı bir ömür bitmeyen bir büyü sanırım.
  Şimdi sen bugün yuvaya gidiyor yarın birgün evden gidecek demen beni ağlattı, yapma bana böyle şeyler Elif!!!!

  🙂

  Şaka bir yana Deniz'e çok başarılı,mutlu,huzurlu bir okul hayatı diliyorum.
  Senin de dengeleri çok iyi idare edebilen bir kadın-anne olduğunu ve bu kıskançlık olayını hafif atlatacağını düşünüyorum.

  Öptüm

 4. Deniz'e yeni okul mecarasında başarılar dileriz … gözlerimizi yaşartan daha nice ilklerine bu miniklerin.

 5. Ne mutlu size ki Deniz okula severek ve eğlenerek gidiyor. Ya tam tersi olsaydı?
  Kendisi için en iyi olanı yaşıyor. Ama ne yalan söyleyeyim, yastığı yorganıyla gidiyor deyince içim bir tuhaf oldu. 🙂

 6. elif denizi için inşallah böylesi daha hayırlı olur. şimdi okuyunca doğal olarak bende kendi derdime düştüm:) bebek gelince benim kızım tam 3yaş 4 aylık oluyor, ve eylülde doğum yapıcam, yani bende acaba yazın başlasammı kreşe göndermeye, ama tam gün gönderemem ilk etapta, bana bu konuda fikir sunarsan çok sevinirim.

 7. Evet bir gün gidecekler diye düşünmek müthiş bir hüzün kaynağı her vakit… Ama gebe iken daha çok etkiliyor ve hep böyle ağlatıyor sanırım. Demir bebeğin annesi gibi beni de ağlattın yine.. sevgiler..

 8. Elif,

  burnumu sızlatıverdin birden, gözlerime ani yaşlar doldurdun, alacağın olsun 🙂

 9. elif
  "bir an önce yarım gün de olsa okula gitse de azıcık spora, sinemeye falan gitsem" hayaliyle yanıp tutuşurken silkeledin beni.
  sağol 😉

 10. Ya bu annelik gerçekten akla zarar bir durum. İnsanın bir şey okurken gözü dolar mı ağlamak ister mi? Deniz, tüm gün okula gidiyor hem de çok mutlu… Peki biz niye herşeye ağlıyoruz? Ne zaman düzeliriz bilen var mı?

 11. güzel bir paylaşım olmuş…

 12. Annemin ablami ortaokuldan sonra, yatili okula yollarkenki hali geldi aklima. "Cikti artik evden bir daha donusu yok, gitti gider" demisti. Cok uzuldugunu hatirliyorum. Senin icin de zor, kolay gelsin guzelim.

 13. Vallahi kimseyi, hele de gebeleri hiç ağlatmak değildi niyetim. Ama işte ben ağlak ağlak gezince başka türlü çıkmıyor kelimeler… Yalan mı yani, gidiş o gidiş değil mi? Değilse değil deyin.

  ZEYNEPRANA – Ben senin yerinde olsam şu kar kışın geçmesiyle beraber haftada iki gün gün, yarım gün bile olsa başlatırım. En azından okul onun hayatına girmiş olur. İleride daha az tepki verir.

 14. elifçim ben ranayı zaten ingilizce oyun grubuna ve dans grubuna götürüyordum benim kızım ilk ay çok sevdi ama ikinci ay hiç istememeye başladı hatta artık derslerde bi köşede oturuyodu hiç katılmıyodu ve öğretmenlerine bile " ben buraya gelmek istemiyorum" demeye başlamıştı bende artık götürmemeye başladım hatta şimdi yine soruyorum seni götüreyimmi diye hayır ben gitmem diyor, bu konuda nasıl hareket edeceğimi bilemedim kime danışacağımı bilemedim, okul ortamını az çok biliyor, ama ne hikmetse sevmiyor, acaba şuan çok mu küçük olduğu için uyum sağlayamıyor, bi anne olarak bana bu konuda yardım edersen çok sevinirim..

 15. şanslısın ki okula severek gidiyor,benim oğlum 3,5 yaşında eylülden beri hala tam olarak alışamadı okula,kardeş gelmeden onun düzeninin oturması fikri doğru bence de,böylesi hepiniz için daha hayırlı olacaktır..ama seni çookk iyi anlıyorum yine 🙂

 16. ZEYNEPRANA – Bence şu ara çok üstüne gitme, madem tepki vermeye başladı. Havalar güzelleşsin, tekrar denersin, şu ara okulda da genelde içeri kapanmaya meyilliler. Baharda daha bir eğlenceli oluyor okul. Bence uyum sağlayamamasının yaşıyla ilgisi yoktur, ama bunlar taktıkça takıyorlar. Çok üstüne gitme, daha sonra tekrar dene, ama istikrarlı bir şekilde dene derim. Okulla kızın olmadan git konuş, okula başlaması gerektiğini anlat, onlardan yardım iste. Her çocuk farklı şekilde alışıyor, ama alışıyor.

  HATİCE – Hepsinin alışma süreçleri farklı oluyor gerçekten. Deniz okulu çok sevmesine rağmen üç haftalık bir ara verince hafta başında giderken yine mızıldandı. Bu değişiklikler de çok etkiliyor çocukları.

 17. tamam çok teşekkür ederim elifçim..