34 Yorum

Bebek için neler almalı?

Uzun zamandır bu listeyi yazdım, yazacağım. Onu ekledim, bunu düzelttim derken en sonunda “En iyi liste yayınlanmış listedir” diyerek yaptığım kadarıyla yayınlamaya karar verdim.

Bu, bundan üç sene önce Deniz için yaptığım alışverişin bir özeti (Tabii ki sonradan çok fazla eklemeler oldu). Her ne kadar bebek için gerekli eşyalar üç aşağı beş yukarı aynı olsa da her annenin ve her bebeğin ihtiyaçları elbette farklı olacaktır. Örneğin çalışan anneler bir müddet sonra düzenli olarak sütlerini sağmak için daha komplike bir göğüs pompasına ihtiyaç duyabilirken, evde kalan annelerin böyle bir ihtiyacı olmayabilir. Ya da siz istediğiniz kadar farklı türlerde emzik depolayın, bebeğiniz emziği almayı reddedebilir. Örneğin ben biberonu sterilize etmek için aldığım aleti bir kere bile kullanmadım, çünkü sürekli evde olduğum için Deniz’i emzirdiğimden biberonlarını çok, çok az kullandık. Boşuna yaptığım bir alışveriş olarak kaldı sterilizasyon aleti…

Kısacası aşağıdaki liste bir “olmazsa olmazlar listesi” olarak değil, fikir verici paylaşımlar olarak değerlendirilmeli.

Deniz’e hamileyken Amerika’da yaşadığımız için bu listedeki ürünlerin çoğu Amerika’da bulunan markalar (Amerika’dan takip eden gebelerin “Yaşasın!” dediğini duyar gibiyim). Ancak Türkiye’den takip eden gebelerin de ne tür ürünlere ihtiyaç olduğu konusunda fikir edinebileceklerini sanıyorum.

Kendi listenizi hazırlamadan önce, hele de Amerika’daysanız Baby Bargains adlı kitabı mutlaka edinmenizi tavsiye ederim. Ben hangi bebek eşyasının elzem, hangisinin keyfe keder olduğuna, hangi markayı tercih edeceğime karar verirken bu kitaptan çok faydalanmıştım. “Amerika’daysanız” dememin sebebi kitapta bahsedilen markaların Amerika’da satılan ürünlerden oluşması. Ancak Türkiye’de bile olsanız bu kitabın almak istediğiniz ürünlerde ne gibi özellikler aramanız gerektiği konusunda size yardımcı olacağını düşünüyorum.

BEBEK İHTİYAÇ LİSTESİ

Bebek odasıYatak ve alt değiştirme masası gibi iki demirbaşla başlayan bebek odası hazırlama serüveninin sonu yok. Dönencesi, kirli sepeti, alt değiştirme masasının üzerine kolayca ulaşabileceğiniz şekilde yerleştireceğiniz ve içine bebek bezi, kremi, osu busunu koyacağınız sepetler, perdesi, ileride boy ölçme tahtası, ve daha birçok şey… Tavsiyem bebeği rahatça emzirebileceğiniz bir koltuk da bulundurmanız. Bunun mutlaka bebek mağazalarında uçuk fiyatlara satılan sallanan koltuklardan olması şart değil bence. Belinizi destekleyeceğiniz, mümkünse ayaklarınızı uzatabileceğiniz bir koltuk olması yeterli.

Bebek telsizi – Bu, aslında daha çok Amerika’daki büyük ya da çok katlı evlerde işlevselliğini gösteren, Türkiye’de norm olan düzayak apartman dairelerinde çok da elzem olmadığını düşündüğüm bir ürün. Nitekim biz Deniz doğduktan sonra Miami’de geçirdiğimiz iki ay boyunca üç katlı evde çok faydasını görmüştük. Ama İstanbul’a taşınıp da Deniz’in odasının bizimkinin hemen bitişiğinde olduğu üç odalı bir evde onsuz da yapabilirdik diye düşünüyorum. Yine de özellikle evde misafir varsa, televizyonun sesi açıksa, ne bileyim, balkonda oturuyor ya da çamaşır asıyorsanız ağlayan bebeğinizi duymanız açısından faydalı oluyor. Biz üç buçuk sene önce Sony’nin bu modelini tercih etmiş ve de memnun kalmıştık. Hatta geçenlerde bir arkadaşlarımızın yazlığına gittiğimizde Deniz bitişikteki misafirhanede uyurken de faydasını gördük.  Şimdilerde bu monitör piyasası yanılmıyorsam oldukça genişledi. Görüntülüleri, internetten izlenebilenleri çıktı. Bana o zamanlar bu yeterli gelmişti, yine bunu kullanmaya devam edeceğim.

Park Yatak –  Amerika’da park yatak denince akla gelen ilk marka, bu konuda sanırım en çok çeşide sahip olan Graco. Biz de Graco Pack’N Play’in en basit modelini tercih etmiştik. Sonradan bunun alt değiştirme masalısı, minik yataklısı falan çıkmıştı. Aradaki fiyat farkına değer mi? Bence değmez.

Bu tür Park Yatakların bence iki kullanımı var: (1) Eviniz büyük ya da çok katlıysa, bebeğinizin yatak odasından başka bir de sizin bulunduğunuz yerde yatabileceği bir ortam sağlaması  (2) Anneanne-babaannede bebeğin güvenle uyuyabileceği bir mekan oluşturması

Biz bunun kullanımını daha da ileri taşımış, yatılı gittiğimiz her yere yanımızda götürmüştük. Hatta Deniz 9 aylıkken çıktığımız bir tatilde tatil köyüne de götürmüş, deniz kenarında gölgeye kurmuş, böylece Deniz’in gündüz uykusu sırasında odaya kapanmaktan kurtulmuştuk. Sayısız faydasını gördüğümüz bir üründü.

Peg Perego Pliko P3 Travel System

Bebek arabası ve oto koltuğu Gerek internette, gerekse bebek sahibi arkadaşlarımız arasında yaptığımız uzun süren araştırmaların, bilumum mağaza ziyaretlerinin ve sonunda Baby Bargains kitabının yönlendirmesi ile Peg Perego markasının Pliko P3 modelini tercih etmiştik. Sağlamlığı, kolay katlanılabilmesi, kılıfının çıkıp yıkanabilmesi, ve takıp çıkarılabilen oto koltuğu olması tercih etmemizdeki nedenler arasındaydı. Doğru bir karar verdiğimizi düşünüyorum. Derin Oğlan’a da aynı puseti alacağız sanırım. Normal şartlarda ikinciyi de çıkarmasını beklerdim, ancak bu üç sene boyunca zavallı puset yayladan plaja, tatil köyünden okyanus ötesi uçak yolculuklarına gitmekle kalmadı, üzerinden bir de arabayla geçtim (neyse ki içinde Deniz yoktu). Bütün bu muameleye rağmen hala canavar gibi ilerliyor; tek derdi biraz gıcırdaması ve kumaşının eskimiş olması. E, o kadar kusur kadı kızında da olur artık…

Oto koltuğu ise sadece birkaç ay kullandığımız için hala sapasağlam duruyor.

Ana kucağı da denilen, bebeğin ilk altı ayında kullanılan bu oto koltuğu elzem mi, değil mi tartışmaları var. Şöyle ki, bebekler ‘travel system’ şeklinde gelen, pusete takılan ve ‘infant car seat’ olarak adlandırılan bu oto koltuğunun içinde genellikle sadece birkaç ay oturuyorlar. Sonrasında öncelikle arkaya dönük, bir yaşından sonra da öne dönük şekilde oturacakları ‘convertible car seat’ denilen oto koltuklarına terfi ediyorlar. ‘Convertible car seat’ denilen bu koltukların “infant car seat” denilen koltuklardan farkı arabaya sabit olmaları. Kısacası “infant car seat”leri, hele de pusetinizle uyumluysa, bebeğiniz içinde uyurken hoop diye pusete takıp, yavrunuzu uyandırmak zorunda kalmadan yolunuza devam edebiliyorsunuz.

Birkaç aylık bir “lüks” için birkaç yüz dolar daha fazladan verip vermemek size kalmış tabii ki. Ancak bu ilk oto koltuklarından başka hiçbir yerde uyumayan bebekler olduğu, ya da oto koltuğunda uyurken kucağına alınan bebeklerin tekrar uyumakta problem yaşayabildikleri de bir gerçek.

Kirli bez biriktirme haznesi – Türkçesini bilemedim, İngilizcede marka olan Diaper Genie adıyla biliniyor. Biz, bir arkadaşımızın tavsiyesi üzerine Diaper Champ markasını almıştık. İlk aylarda görevini başarıyla yerine getirmişti. Ama sonradan, özellikle de katı gıdalara geçip de bebeğin kakası ‘mok’ kıvamına gelmeye başlayınca isterseniz yedi kat aşağıdaki zindana atın, hiçbir şey kokuyu engellemiyor.

Açıkçası bu tür kirli bez depoları Türkiye’deki gibi kapıcıların günde iki kez çöp toplama olayının olmadığı Amerika’da nispeten işe yarıyorsa da şart değil diye düşünüyorum. Bir iki tane bez atınca neyse de, kirli bezler birikmeye başladığında ister istemez sası bir koku oluyor odanın içinde. Bezleri bildiğiniz naylon poşetlere satıp çöp kutusuna atmak, çöpü de düzenli olarak boşaltmak daha temiz bir yaklaşımmış gibi geliyor bana.

Ana kucağı –  Türkiye’de Mothercare’de 250 TL’lik fiyatıyla bizim Amerika’da Target’tan alırken ödediğimiz 50 doların çok üstünde satılan, ‘infant seat’ denilen, Fisher Price’ın Papasan Chair modeli bu ana kucağı Deniz’le doğduğu zamanlardan itibaren en çok kullandığımız üründü herhalde. Anatomik yapısı yenidoğan bebekleri gerektiği gibi desteklemeye çok müsait. İsterseniz titreşim vererek rahatlamasını sağlıyor, tatlı ama bir süre sonra bayan bir müzik de çalıyor. Bence bu tür zamazingolarının ötesinde bu ürünün en önemli özelliği bebeğin hakikaten anne kucağında duruyormuş gibi yaslanması. Pastel renkleri de evin her tarafında renk cümbüşünden geçilmezken gözünüzü biraz rahatlatması adına önemli… Hafif olduğu için kolaylıkla kaldırabiliyorsunuz; isterseniz yere, isterseniz oturduğunuz koltuğa, isterseniz masanın üzerine koyuyorsunuz. Üzerinden sarkan aynası ve oyuncağı da bebek etrafla ilgilenmeye başladıktan sonra oyalayıcı oluyor. Bu ya da bunun gibi bir ürün bebeğin ilk zamanlarında çok önemli.

My Brest Friend Emzirme Yastığı

Emzirme yastığı Ben ilk etapta Amerika’da pek bir popüler olan Boppy’yi tercih etmiştim. Ancak Deniz doğduktan sonra bunu pek kullanışlı bulmadım, durduğu yerde durmuyor, sürekli portuyordu. (Boppy, Deniz büyürken oturmasına destek vermek amacıyla kullanışlı oldu.) Sanırım Baby Bargains kitabında okumuştum, My Brest Friend markası ilgimi çekti. Bundan çok memnun kaldım. Bebek Boppy’nin bombeli yüzeyinden ya benim kucağıma, ya da dışarıya doğru kayıyordu. Ancak My Brest Friend daha düz ve daha geniş bir yüzeye sahip olduğu için bebek olduğu yerde duruyor. Ayrıca yastığa dikili olan cebe de suyunuzu, bebeğinizin ağzını silmek için bezinizi koyabiliyorsunuz.

Göğüs pompası – Ne tür bir göğüs pompası kullanacağınız çalışıp çalışmayacağınıza, sütünüzün ne kadar miktarda geleceğine göre değişecektir. Ben çalışmayacağım ve Deniz’i çoğunlukla emzireceğim için Medela’nın basit bir modelini tercih etmiştim. Daha güçlü olanlarına, iki uçlu olanlarına ihtiyaç duymamıştım. Bu pompayı çok uzun süre, çok rahat bir şekilde, evde, tatilde, uçakta kullandım. Türkiye’de de satıldığını sanıyorum. Hatta Medela’nın direk olarak pompaya bağlayabildiğiniz, sütü direk içine sağabildiğiniz ve sonrasında buzdolabına ya da buzluğa atabildiğiniz süt biriktirme torbalarını da Joker mağazalarında bulabiliyordum.

Göğüs pedleri ve göğüs kremi – Göğüs pedlerinde de çoğunlukla Medela’yı tercih etmekle beraber Türkiye’de bulmakta zorlanınca Lansinoh’ya dönmüştüm. Ancak göğüs kreminde tercihim hiç şüphesiz Lansinoh’dan yanaydı. Emzirdikten sonra sürdüğüm çok az bir miktarı göğüslerimdeki rahatsızlığı gidermeye yetiyordu.

Bebek küveti – Tecrübeli bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine tercih ettiğimiz EuroBath marka bu modelin, bebeğin ilk zamanlardan itibaren içinde başkasının tutmasına gerek kalmadan durabileceği bir oyuntusu var. Bebeği o oyuntuya yerleştiriyorsunuz, içine dilediğiniz kadar su koyup kendi başınıza bile rahatlıkla yıkayabiliyorsunuz.   Deniz oldukça büyüyene kadar kullandık bunu…

Deniz, Baby Einstein aktivite minderinin üzerinde halasının gönderdiği ilk kitabını okuyor

Aktivite minderi – Bunu nasıl adlandıracağımı bilemedim. Biz Deniz doğduğundan hareket etmeye başladığı zamana kadar bunu çok kullandık. Bizim seçimimiz Baby Einstein’i bu modeliydi, ancak şimdi birçok değişik markanın benzer ürünleri var.

Bu minderi ilk etapta Deniz’e “tummy time” yaptırırken kullandık. (Tummy time, özelikle de son senelerdeki bebekleri sırtüstü yatırma trendi başladıktan sonra ortaya çıkan, bebekleri karın üstü durmayı öğrenmeleri, boyun kaslarını güçlendirmeleri, emeklemeye hazırlanmaları ve sürekli sırtüstü yatmaktan kafalarının arkalarının düzleşmemesi için yaptırılması söylenen, uyanık geçirdiği zamanlarda onları temiz bir ortama karın üstü koyarak geçirtilen bir nevi oyun/aktivite zamanı) üstteki çubukları kolaylıkla çıkarıldığı için minder kısmını rahatlık ve sıklıkla makinede yıkayabiliyorduk. Renkleri, şekilleri çok ilgisini çekiyordu.

Oturmaya başladıktan sonra da yukarıdan sarkan oyuncaklarla severek oynadı. İlk günden itibaren kullanılabilen böyle bir ürün de her bebeğe lazım.

Salıncak – Bu ürün ilk aylarda olmasa bile sonradan faydalı gelen bir ürün. ‘İlk aylarda olmasa’ dememin sebebi de yenidoğanların uzun süre oturur pozisyonda olmamaları gerekmesi. Ancak yaklaşık 4-5 aylıktan sonra bu işten çok keyif alıyorlar (ilk başlarda da alıyorlar tabii ama oturur pozisyonda uzun süre kalmamaları lazım). Burada dikkat edilmesi gereken nokta salıncakta uykuya dalmanın alışkanlık haline gelmemesi. Birçok markanın benzer özellikli salıncakları var, biz ince katlanabilme özelliğinden ötürü Graco’nun bu modelini tercih etmiştik.

Biberon – Yine tavsiyesi üzerine Playtex markasının Drop-Ins modelini tercih etmiştim. Türkiye’de bu modele rastlamadım, son iki senede geldiyse de ben görmedim. Bu modelin özelliği şu: Biberonların altı delik. Sütü (ya da sıvıyı) biberona değil, biberonun içine geçen, ‘liner’ denilen plastik bir kılıfa dolduruyorsunuz. Bebeğin yemesi bitince bu liner’ı çöpe atıyorsunuz. Çevreciler gereğinden fazla atık olması sebebiyle karşı çıkabilse da bence çok pratik olan bu çözümün biberon yıkama ve sterilize etme dertlerinden kurtararak deterjan atığı, sterilizasyonu minimuma indirerek elektrik tüketimini azaltması gibi avantajları da olduğu düşünülebilir.

Sağlık ve bakım seti – Deneyimli bir arkadaşım bebeğe tırnak makası alırken ördekli, balıklı, şirin görüntülü makasları tercih etmememi, onların tutuşunun çok zor olduğunu söylemişti. Tırnak makası, tarak, fırça, derece, burun şırıngası, ilerleyen aylarda bebeğin dişi çıkmadan diş etlerini fırçalamak için parmağınıza taktığınız plastik minik fırça, ve daha birçok aksesuarın olduğu Safety First markasının bu modelini tercih etmiştim.

Mama sandalyesi: Mama sandalyesinde seçimimizi yine Graco’dan yana yapmıştık. Bu modelini seçmemizin sebebi de incecik katlanıp dolap içine kolaylıkla sığabilmesi özelliği olmuştu. Onun dışında Türkiye’de satılan Chicco gibi markalardan farklı bir özelliği olduğunu sanmıyorum. (Bu bebek gelmeden alınması gereken bir ürün değil)

Deniz’in uyku arkadaşı Mumu

Kanguru/sling – Deniz’de BabyBjörn’ün Active modelini kullanmıştık. Gerçekten, özellikle de seyahatlerde, çok faydasını gördük. Ancak sonradan bebeğin ağırlığının poposuna verilmesinin (özellikle de ilk aylarda) doğru olmadığını duymaya başladım. Derin Oğlan için bir sling arayışına gireceğim.

Uyku arkadaşı – İlk aylarda bebek pek ilgilenmese de sonrasından çok faydasını göreceğinize inandığım, Mumu benzeri bir uyku arkadaşını da mutlaka tavsiye ederim.

Bunların dışında tabii ki kılık, kıyafet, zıbın, önlük, omuz bezi ve aklıma gelmeyen onlarca şey almak gerekiyor bu yavrucuklara…

 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

34 yorum

 1. Çok faydalı bir liste…Hamileyken en çok Amerika'da olmadığıma üzülmüştüm. Orada yaşadığım süre boyunca pek çok hamile için alışveriş yaptım ama kendime yapmak kısmet olmadı. Herşey ne kadar da ucuz ve ne kadar da fonksiyoneldir. Neyse…Ben de ne yaptım? Hiç olmazsa arabamız Graco olsun dedim ve de oldu…Çok da memnun kaldık. Yalnız Graco bizim ikinci arabamızdı. Nedeni ise ilk aldığımız Kraft marka arabamızı bir daha asla katlayamamamız oldu. Biz de Kraft'ı evde kullandık. Graco'yu da dışarı arabası yaptık. Bu vesileyle ev için ve dışarı için 2 ayrı arabayı tavsiye ederim. Biz evde arabayı çok kullandık. Hem çocuğun uykuya dalışlarında yardımcı oluyor hem de siz iş yaparken yanınızda oturtabiliyorsunuz. Mobil olması onu diğer çocuğu oyalama gereçlerinden daha cazip hale getiriyor.Kraft'ın katlanır park yatağını da almıştık. Tahmin edin ne oldu? Onu da bir türlü katlayamıyorduk. Ona rağmen, ondan da çok faydalandık. Tatile gidişlerimizde bolca küfretsek bile, işe yaradı. Salonda epeyce bir süre kurulu kaldı.Çocuk özellikle 8-9 aylık olduğunda onu epeyce eğlendirmeye yaramıştı. Sterilizasyon aletini ben de pek kullanamadım. Eski usul kaynatmak daha pratik gelmişti. İşyerimde süt sağarsam diye süt termosu gibi garip bir termos da almıştım ben (ki onu da hiç kullanmadım. Süt pompası için bende Medela'yı tavsiye ederim. Avent'in manuel pompasını hiç tavsiye etmem. Abimler biberon ısıtıcısı vermişlerdi. Onu da hiç kullanmadık. Bebek kıyafetlerini biz Tuzla'dan (o zaman ablamların yazlığına gitmiştik) Albimini'nin fabrika satış mağazasından yapmıştık. Çok da memnun kalmıştık. Tepe tepe kullandık. Araba koltuğunda Römer'i tercih ettik ama ben kumaşını çok da sevmedim çünkü çocuğu çok terletiyordu. Maalesef başkaca bir seçenek de yoktu o zamanlar.

 2. hemen kendi reklamımı yapayım
  emzirme yastığı mevcut benim mağazada
  adres http://sanalbebekmagazasi.blogspot.com/

 3. ehm sling de var demiş miydim 🙂

 4. Ben de gecen haftami alinacaklar listesi hazirlamakla gecirdim desem yeridir. Simdi yazdiklarini okuyunca dogru yonde ilerledigimi fark ettim. Tecrubeli anneler sagolsun ozellikle Amerika'da yasayanlar icin pek cok tavsiye var benim blogda yazdigim yazida da (http://ilkhikayemiz.blogspot.com/2010/02/bebek-hazirliklari.html).

  Benim hedefim mumkun oldugunca az ama kullanisli esya edinmek. Bakalim sonunda bu hedeften ne kadar sapmis olacagiz 🙂

 5. Amerikada yasiyorum, ve yasasin bunlarin hepsini hic arastirma yapmama gerek kalmadan alicam.Super bir liste olmus.

 6. Eline saglik Elif, gercekten cok faydali bir liste olmus. Ben de yakinda bakmaya baslarim bunlara 😉

 7. Tesekkurler liste icin, cok makbule gecti 😀

 8. Sling ariyorsan mutlaka Ergo'ya bak. Burdaki butun arkadaslarim onu kullandi ve hala kullaniyorlar (bebegi/toddler'i sirtta da tasiyorsun bunla). Ben pintilik ettim almadim ve sonradan cok pisman oldum. http://www.ergobabycarrier.com/

 9. VUSLAT – sana da tavsiyelerin için teşekkürler.

  GEBELER – kolay gelsin!

  BENDEN BİZDEN – Tekrar tebrikler!!!

  SU – Ergo'ya mutlaka bakacağım, çok sağ ol canum!

  Sevgiler…

 10. Vuslat, bizim park yatağımız ve arabamızda Kraft. Hiç bir sorun yaşamadık. İkinci bebeğimde aynı yatak ve arabayı kullanacak, yani halen oldukça sağlam durumdalar. Biz mi şanslıyız, siz mi şansızsınız acaba 🙂

 11. İlk defa anne olacakların bebek alışverişi konusunda bilinçlenmesi için çok güzel bir liste olmuş. Biz kadınlar her konuda olduğu gibi bebek alışverişinde de abartıyoruz (biz kadınlar derken bloglarda okuduğum devasa listelerden bahsediyorum) Hiç kullanılmayacak şeyleri istifleyip sonra pişman olmaktansa en elzem ihtiyaçları alıp sonra bebeğe göre yavaş yavaş alışveriş yapmak bence daha iyi. Mesela bazı çocuklar mama sandalyesinde hiç oturmuyor ya da bazı anneler için emzirme yastığı olmazsa olmazken bazıları da hiç kullanmadığını söylüyor.

  Liste için çook teşekkürler.

 12. Elif eline sağlık, keşke ben de doğurmadan önce faydalanabilseydim.
  Naçizane bir tavsiyede bulunmak istiyorum anne ve adaylarına; benim kızım 4,5 aylıkken emmeyi bıraktı. Sonrasında ve hala (8 aylık) süt sağıyorum. Daral geldi o ayrı. evde elektrikli Philips Avent pompam varda bir arkadaştan gelen, onu kullandım bir süre, o da iyi ama sonrasında tek tek iki göğüs çok zaman alıyor, Medela'nın kiralanabilen pompasından kiraladım. İstek tek ister çift göğüs için kiralanabiliyor, bir hayli profesyonel bir alet. Zorunlu ve sürekli sağması gereken annelere şiddetle tavsiye ederim.
  Bir de küvet; biz banyo yapmayı çok seviyoruz vu mutlaka hergün yapıyoruz. Bir arkadaş tavsiyesi ile Bebe Jou marka ayaklı küvet aldım Joker'den. Pahalı geldi ilk başta, hatta içime oturdu:) Ama şu an bebek eşyalarının tümü içinde iyiki almış ve o parayı vermişim dediklerimin ilk sırasında. Sağlam oturtulan ayağı ve tahliye hortumu olayı gerçekten çok kullnışlı hale getiriyor, kaydırmaz file ise mutlaka gerekiyor.
  Sevgiler,

 13. Merhaba Elif, eline saglik yine yararli bir liste ile karsimiza ciktin, ki sanirim benim gibi tum hamisler de suan boyle bir liste hazirlamakla mesgullerdir.
  Nacizane kendi listemden bende ornekler vermek isterim, yaklasik bir 4 hafta sonucunda hazirladigim (+gercekte kullananlara ve internet yorumlarina gorede surekli revize ettigim) bir liste oldu. Tahmin edersin snairim nekadar kafa patlattigimi!! Helede ilk olunca bilmiyorum ama daha bir detayci arastirmaci mi olunuyor yada tecrubesizliktenmi kaynaklaniyor hani bu dewamli arastirma huyu bilemiyorum..
  herneyse lafi uzatmadan kisaca bahsetmek isterim;
  Bebek arabasinda bugaboo ya karar verdim. http://www.bugaboo.com/home
  Dayanikliligi, rahatligi, en hafif bebek arabasi (travel system fonksiyonlu) ve sanirim birazda sik gorundugu icin bunu tercih ettim. Fiyat olarak biraz butce yakan cinsten olsa da uzun donemli (hatta 2.bebek dusunen arkadaslara) kullanim olanagi verecegini dusunuyorum. Hollanda mensei-li olsada avrupa da (hele tr de) pahali olmasina ragmen amerika da cok daha uygun. Bend esuan ordan getirtmeye calisiyorum. Ciddi fiyat farki oluyor! (Amerika dakiler ozellikle cok sansli tum bebek alisverislerinde oldugu gibi)
  Yeni doganlar icin bebek yastigi ; bunda da chicco ve delta baby arasinda gidip geliyorum ama sanirim delta baby nin rest easy modeline karar kildim.
  http://www.amazon.de/Delta-Baby-SJ-Keilkissen-kle
  Sling konusunda ise Su arkadasa katiliyorum, bende Ergo baby nin (organic carrier modeli de mevcut) yeni dogan korumali kilifi ile (nasil tarif edecegimi bilemedim ama Newborn infant insert/ Heart to heart) birlikte almaya karar verdim. Once baby bjorn`e bakmistim, acikcasi cok da sirin gorunuyordu ama burdaki satis elemanlari bile (Frankfurt da yasiyorum buarada) acikca en fazla 6ay kullanimini pediatrik ozelliginden dolayi tavsiye edildi, sonra daha detayli bir arastirma yaptigimda Ergo baby gibi bebegin bacaklarinin daha yaygin bir sekilde olmasi dr.lar tarafindan tavsiye edilen sekilmis. (Dr.mun da tavsiyesi bu oldu)
  Ozellikle ilgilenen arkadaslar icin detayli bilgi; http://www.ergobaby.eu/en/ergo_baby_products.html
  Bebek araba koltugunda maxi cosi ye karar kilmistimki Avustralya standartlarinin buralardaki hicbir araba koltugunu kabul etmedigini ogrendim (belki peg pregonun bir modeli olabilirmis??) oyuzden bir yorumda bulunamayacagim; benimkisi cok kisisel bir secim olacak malesef. Ancak sunu soyleyebilirimki burda herkes maxi cosi kullaniyor ve cokcok memnunlar. Tr de pahali oldugunu biliyorum, ama burdan da siparis verebilirlermis, Bunu netten okudum; yeni bir anne adayi, vergiler bile dahil Tr deki satis fiyatindan Almanya dan alarak daha ucuza getirmis. Ilgilenenlere duyurulur 🙂
  Bebek esyalarini tasimak icinse (diaper bag olarak) sanirim seninde kullandigin Skip hop markasi kullanisli geldi, aldigim yorumlarda gayet iyi. http://www.skiphop.com/
  Gerek bebek arabasinda gerekse araba koltugunda (emniyet kemerlerinin icinden gecmesini saglayan) bebeginizi sicak tutacak bir okadarda sirin battaniye (organic cotton da mevcut) , Bebek alt degistirme yastigi, uyku/oyun arkadasi, bezden kucuk kitapcik ws gibi bazi annelere aksesur sayilabilecek seylerini ise snooze baby den aldim. Bu markanin bir ozelligi ise tum urunlerinin bebeklerin dikkatini cekecek kucuk renkli etiketlerle suslemis olmalari. Ozellikle dis cikarma zamanalrinda sanirim cok etkili olacaktir. Benim cok hosuma gitti, belki siz yeni anne adaylarinind ahosuna gider diye ekliyorum 🙂 http://www.snoozebaby.com/_eng/products.html
  Bebek kuveti konusunda sanirim seni dinleyip bend eurbath e bakacagim. Benim listemde winni the pooh ile fisher price in bir modeli vardi, ancak pratiklik bakimindan senin onerin daha hosuma gitti 🙂 Tesekkurler..
  Elif aslinda sana bir sorum oalcakti; Kizima 1 yasina kadar kendim bakacagim icin acikcasi (eger emzirmede bir sorun yasamazsam) gogus pompasina ihtiyacim olurmu diye dusunuyorum??? henuz karar veremedim buna. Evde olan anneler pek de gerekmedigini soyluyorlar. Ancak benim ucak yolculuklarim+tatilleri de dusununce belli bir zaman yollarda olacagim. Ve pratiklik acisindan (birkez daha soruluyor gibi olsa da) almamin faydasi olurmu dersin?
  Birde emzirme yastiginada karar verememistim, cok saol. Buda ise yaradi, hemen bakacagim :-)) Ben almayi dusunuyorum, ama bazilari hic kullanmadim yada gerek yok diyebiliyor. Nedense ben faydali olacagini ve kullanacagima eminim simdiden. (6.his diyelim 🙂 )
  Sanirim uzun bir liste yaptim, yorduysam kusura bakmayin. Bir fikir de benden olsun istedim..
  Tum anne adaylarina saglikli bebisler ve huzurlu gunler diliyorum.

 14. Keske hamileyken de bulabilseydim boyle bir site, bazi seyleri daha once almis olurdum. Ben de birkac tecrubemi paylasmak isterim annelerle..

  Kirli bez biriktirme haznesi: İlk gun, ilk heves e-bebekten 40 liraya "Angelcare Kirli Bebek Bezi Atik sistemi"!!! almistik. Sonra eve gelip, kutunun boyutunu gordukten ve 36 adet kirli bez hic bekletilir mi diye dusundukten sonra, hemen iade ettik. Sonra 5-10 liraya pedalli – ayak ile pedala bastiginizda kapagi acilanlardan- bir cop kutusu aldik- kucuk boy, yaklasik 2 karis yukseklikte-. Bezleri fazla biriktirmeden atiyoruz. Zaten kati gidaya gecince, degil 36 bez, 2 bez bile yanyana durmuyor.

  Emzirme yastigi: Ben e-bebek magazasindan, yazida gecen Boppy modeline benzer bir yastik aldim ve ilk 2-3 ay cok fazla kullandim. Simdilerde, yastigi kizim otururken destek olarak kullaniyorum. 3 aydan sonra daha cok Ikea'dan aldigimiz POANG model koltukta emzirdigim icin, yastigi orada kullanamaz oldum. POANG hem fiyat olarak uygun hem de hafif sallaniyor, ancak tek dezavantaji , biraz alcak oldugu icin bebekle kalkmaya calistiginizda biraz zorlaniyorsunuz.

  Gogus Pompasi: Bebegim 3 aylik olunca calismaya basladigim icin pompa benim kurtaricim oldu. Kizim simdi 7 aylik ve halen emiyor. Medela mini electric kullandim uzun sure. Cekis gucu iyi ancak inanilmaz bir sesi var. 3 ay dayanabildim, sonra kuzenimden Philips Avent IQ UNO modelini odunc aldim. Sessiz bir makina ve cekis gucu de iyi. Tabi Medela Mini Electiric 150tl civarinda iken, Avent'in 400tl olmasi biraz dusunduruyor. Simdiki aklim olsa, ilk gunden 400 tl'ye kiyip Avent alirdim. Sessizlik, en az cekis gucu kadar onemli bir kriter.

  Biberon Emzigi: Bircok denemeden sonra, NUK kaucuk damakli modeli sevdi kizim. Ancak, tum calisan annelere tavsiyem, kesinlikle anne sutunu bibeornla kendileri vermesin. Bakicisi, babasi, buyukanneler biberonla beslesinler ama anne hayir. Anne, biberon ile anne sutunu verdiginde "Nipple confusion" dedikleri meme karistirmasi olarak cevirebilecegimiz sey oluyormus ve bebekler anneyi emmeyi birakabiliyormus. Anne biberonla beslemeyince su mesaji veriyor bebegine "Ben anneyim, benden sut itiyorsun beni emebilirsin, ben de biberon yok" Ben de ise yaradi, kizim halen emiyor, ben yokken de biberon ile veriyoruz anne sutunu. Hatta ben biberona alistirmaya calistigimiz ilk zamanlarda, odada bile durmuyordum. Beni gormesin, hissetmesin diye.

  Gogus Pedleri ve gogus kremi: Pedleri cok sık degistirmeke gerektiginden en ekonomik olanını tercih ettim. Bebedor marka gayet memnundum. Bir ara Freshn Soft da aldim ama o sanki gogsume yapsiyor ve kalinti birakiyor gibi geldi. Gogus kremi Lansinoh ve lanoise kullandim. Lansinoh cok ama cok pahali geldi bana 15-20ml paket 20 lira idi. Lanaoise daha uygun 75ml 25 lira.Daha sonra eczaci olan annemin tavsiyesi ile meme uclarim cok acidigi zaman Bepanthene Merhem kullandim, emzirmeden once iyice yikamak kosuluyla tabi. Bana bepanthene hepsinden daha iyi geldi.

  Tum annelere kolayliklar dilerim

 15. NİLÜFER ve YASEMİN – değerli paylaşımlarınız için çok, çok teşekkür ederim. Harikasınız!

  NİLÜFER – ben de ilk etapta emin olamasam da göğüs pompasına sonradan ihtiyaç duydum, şu sebeple: İlk haftalarda geceleri iki üç saatte bir uyanmak bir süre sonra çok yorucu gelmeye başlamıştı. Deniz'le emzirme rutinimizi oturttuktan sonra, Deniz yaklaşık 3 haftalık olduğunda ben sütümü sağmaya başladım, ve gece beslenmelerinden birini babası biberonla verdi. Böylece ben kesintisiz 4-5 saat uyumaya çalışıyordum. Çünkü sadece emzirmekle kalmıyorsun, gazını çıkarıyorsun, altını kirletmişse değiştiriyorsun, derken bütün bunları yapmak uykunu bayağı bir bölüyor.

  Deniz büyüdükten sonra da bazı öğleden sonraları onu anneme bırakıp çıkıyordum. Ya da, keyfi gezmeyi bırak, örneğin bir iş için (doktor randevusu diyelim) dışarıda olmam gerekse ve gecikecek olsam bebeğim aç kaldı telaşı yaşamıyordum, sağılmış süt veriyorlardı hemen.

  Ben faydasını gördüm, yine göreceğimi düşünüyorum. İstersen hemen alma, bir durumuna bak. Sonradan ihtiyacın olursa alırsın.

 16. Ergo'yu ben de siddetle tavsiye ediyorum ama ilk aylarda degil.Ilk aylar icin wrap ya da pouch tipi slingleri daha cok seviyorum.Ben Hug-a-bub ve Hotslings pouch'u seviyorum ve cok rahat buluyorum.

  • Çok teşekkürler bu yorum için. Ergo'yı sanırım alacağım. Bir arkadaşım da ilk zamanlarda kullanmak üzere bahsettiğin gibi pouch türünden bir sling'i bana vermeyi tavsiye etti. Onunla ikisi beni kurtarır diye umuyorum.

 17. Elif zaten bahsetmiş ama altını çizmek istedim.
  Mutlaka en az bir ay önceden kullanmaya başlamanın inanılmaz etkili olduğu lanolin içerikli bir göğüs ucu kremi.
  Ben Medela kullanmıştım (Mothercare'ler de var).
  Ne yara, ne acı, ne çatlama hiç olmadı.

  Emzirme yastıkları da hele de sezeryan sonrası bence de gerekli. Dik durmanızı sağlıyor. Bu da hem sırt ve bel ağrısı oluşmaması için önemli, hem de bebekte gaz olmaması açısından). Bebeği taşıma durumunda olmadığınız için, dikişler de acımıyor bu şekilde, hatta minik de olsa tekmelerden de korunmuş oluyor kesi.

  Herkese gerekir mi bilmem ama biz uyanıkken tırnak kesemediğimiz için, biraz büyüyüp de sadece akşam uykularında yanında olabildiğiniz dönemler için keşke ışıklı bir tırnak makası alsaymışım dedim. Karanlıkta (uyuduğu için) çok zor oluyor kesmek.

  İlk ek gıdaya başladığı zaman özellikle yoğurt yedirme de Nuby Natural Touch Silikon Kaşık Ucu da işime çok yaramıştı.

  Aklıma ilk gelenler bunlar oldu. Geldikçe eklerim.

 18. Yenidoğan dönemi için kafadan geçen değil de önden hatta ön de değil yandan çıtçıtlı bodyler.
  Çok kolaylaştırıyor işi.
  Burada bulamamıştık Günce doğduğunda ama geçenlerde Zara'da gördüm.

 19. Elif pusetimiz aynıymış, rengi bile 🙂
  Bize abimlerden geldi, çok iyi durumdaydı, inanılmaz çok kullandık, bu aralar pek oturmak istemesede Arda, biliyorum daha kullanacağız. Çok ergonomik, rahat ve tekerlekleri her türlü satıhda çok iyi gidiyor. Ana kucağı ise bence olmaz sa olmaz, Arda arabada hep uyurdu ve biz hiç bir heyecan yaşamadan pusete takıp işimize devam ederdik, uyurken alıp başka yere aktarma bence sakat iş, gereksiz stres 🙂

  Bi de listeye bol bol tülbent ve pazen örtü ekliyebilirmiyim ? 🙂

  Eline sağlık…

 20. NİL, ITIR – Çok teşekkürler eklemeleriniz için.

 21. Ergo baby carrier'i ben de dort aydir kullaniyorum ve de cok memnunum. Benim oglum ergo'nun icine girdigi anda uyumaya basliyor, cevreyi izlemeye pek vakti olmuyor yalniz. Gogus pompasina gelince ise ben oglum 6 haftalikken calismaya basladim, o gunden beri de duzenli olarak sut sagiyorum. Medela free in style pompa benim hayat kurtaricim oldu. Hem cok pratik, hem de cok hizli sut pompaliyor. Eger duzenli olarak sut sagacaksaniz paraya kiyip bu pompayi almanizi tavsiye ederim.

  Sevgiler

 22. yukarıda daha önce yazan yok galiba, benim de şimdi aklıma geldi.

  Buzuki Orhan'ın KOLİK isimli CD'si. Kimisi bende işe yaradı, kimisi yaramadı diyor ama bence alınması gereken bir ürün. Bebek rahatlamazsa, anne-baba rahatlıyor:))

  CD ingilizce "white noise" denilen, beyaz gürültü parçalarından oluşuyor. Marmara Üniversitesinde "Kolikli Bebeklere Beyaz Gürültünün Etkisi" başlıklı bir tez çalışmasınına da konu olmuş.

  Bizde işe yaradı. Meleğim Cd calmaya başlayınca, ağlamayı kesip sakinleşiyordu.

  İlk dinlediğinizde ilk3-4 şarkı aynı gibi geliyor, aslında farklı frekanslarda çalıyormuş. Biz ilk başta farkı anlamasak da daha sonra kızımızın özellikle 2 numarada sakinleştiğini, 3 numarada ise deliksiz uyuduğunu, şimdi hatırlamadığım bir şarkıda da uyandığını gözlemledik. Bu veletler bizden akıllı 🙂

  ilk 3-4 ay çok kullandık.
  Aklınızda bulunsun.

 23. özlemcim bebek arabasını çift yönlü kullanabiliyor musun?

 24. bir de bagajda çok yer kaplıyor mu?

 25. Elif, sen bebeklerine dönence almamışsın galiba, hani su yataga takılan var ya. Gerekli ya da gereksiz listende de yok sanki. Kızım 3 aylık oldu, acaba alsam mı diyorum, karar veremiyorum. Bir fikrin var mı? Sen Deniz ve Derin 3-4 aylıkken onları ne tarz oyuncaklarla oyalıyordun, halıdan baska?

 26. Çok nefis bir liste olmuş bu, tüm yazıyı ve yorumları çıktı olarak almıştım ilk yazıldığında.
  Sadece tecrübelerimden sonra bir, iki ek yapmak istiyorum:
  bebek taşımak için kangurulara hiç güvenemedim, oğluşuma zarar verebileceğini düşündüğüm için hiç kullanamadım. Kanguru yerine sling modeli taşıyıcılardan aldım theBabasling marka, gerçekten çok rahatlar. İçine bebeği koymak başta biraz zor olsa da alışınca hem anne hem de bebek çok rahat ediyor.
  Bir de çanta olarak Okiedog marka kullandım. Hatta önce bir adet büyüğünden aldım Shuttle modelinden, daha sonra da geçen ay daha küçük olan Celeb modelinden aldım. İkisini de kullanırken çok rahat ettim.

 27. Merhaba Elif,
  Baby Einstein aktivite minderlerini Turkiye’de nerede bulabilirim?
  Tesekkur ederim.