7 Yorum

Baba adayları hangi kitapları okuyor?

Deniz’e hazırlanırken kendime neredeyse gördüğüm, duyduğum hamilelikle ilgili her türlü kitabı almıştım. Sonradan çoğu geyik çıkmış ve gereksiz yatırımlar olarak kalmıştı, o ayrı.

İki kitap da Deniz’in Babası’na almıştım. İkisi de İngilizce ve yine geyiğin önde gideni kitaplardı. Bir tanesi, So You’re Going to be a Dad, diğerine (The Expectant Father) oranla biraz daha bilgilendiriciydi, ama yine de içeriği magazinsel kalıyordu.

Bebek bekleyen çiftler için Türkçe kaynaklar hakkında çok bir bilgim yok. Amerika’daki What to Expect When You’re Expecting adlı, ‘Pregnancy Bible’ (Hamilelik İncil’i) denilen kitabın Bebeğinizi Beklerken Sizi Bekleyenler adıyla Türkçeye çevrildiğini biliyorum. Onun dışında Ayşe Öner’in, anne-çocuk yazarlarının kitaplarının okunduğuna da rastladım.

Kısacası biliyorum ki anne adayları anneliğe ve doğuma hazırlanmak adına -İngilizcedeki kadar olmasa da- kaynak bulabiliyorlar. Ama aklıma geldi: Baba adayları ne okuyor? Kaynak bulabiliyorlar mı? Sadece baba olmaya hazırlanan erkekler için yazılmış, güvenilir Türkçe kaynak var mı?

Bu arada anne adayları da hamilelik ve doğum ile ilgili beğendikleri Türkçe kitapları paylaşırlarsa sevinirim.

Son iki haftadaki dinlenmenin işe yarayıp yaramadığını bu sabah öğreneceğiz. NST, ultrason, gerek var mı bu kadar tacize?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

7 yorum

 1. Çocuğumu Ben Yetiştiriyorum Seti var 7 ciltlik Uçurtma Yay Yayınlarından çıkan .. O seti öneriyor musunuz anneler ?.. Bilgilendirirseniz sevinirim .. Esen kalın ..

 2. Bende sizin gibi bir sürü kaynak taraması yaptım ve bunun sonucu en beğendiğim, gerçekci ve güvenilir kaynak olarak "A'dan Z'ye Bebek Bakımı Dr. Martha Sears- Dr. William Sears" olduğuna kanaat getirdim. Keşke hamileyken denk gelseymişim. Malesef bebeğim 3 aylıkken filan elime geçti iyiki de geçti .En azından Tracy'cilerin yaşadığı sorunların yarısını bile yaşamadığımı söyleyebilirim 🙂

  • sevgili anneyazar,ilk bebegimi bekliyorum ben de.tracy iyi bir rehber olabilir gibi geldi ama Sears`larin kitabini da okuyayim mi?
   tracy ciler en cok hangi sorunlarla karsilasiyor ben de merak ediyorum.bildiklerini yazarsan sevinirim.iyi geceler…

 3. O hamilelik incili benim elimden de hic dusmemisti. Hala bebeginiz buyurken sizi neler bekliyor basucumuzda. Babalara yonelik dogru duzgun bir kitap aradigimi hatirliyorum. 2005' te elime vaoowww diyebilecegim birsey gecmemisti. Her gece verdigim seminerlerle baba adayligi donemini gecirdi RifBaba:) Babalrda hamilelik sendromu konusunda uzuuun suren internet arastirmalari yapmistim:) Gobeklerimiz eszamanli buyuyordu! Ben de aserme yoktu; onda vardi:) Bu konuya bir el atsana Elif:))

 4. Benim eşim hiç kitap okumadı bu konuyla ilgili ama aldığımız kitapları okurken ben hep altı çizilileri yüksek sesle okudum 🙂
  Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler bekler ilk aldığım kitap oldu. Bebekler Akademisini , Anne İş'te, Maria Montessori Çocuk Eğitimi, kitaplarını okudum.
  Şimdilerde Harika Çocuk Nasıl Yetiştiriliri okuyorum.

 5. gebeler olarak genelde doguma odaklaniyoruz.dogum sonrasi ise asil kaos bence.sutum geldi-gelmedi,doydu-doymadi derken etraftan habire `emzir-acikmistir,gazi var onun `vs..o donem simdiden gozumu korkutuyor.bir de yenidoganlar herhangi birseye (sallamak,kucak gibi) cok mu cabuk alisiyor bilemiyorum.
  tracy hogg`un Bebek Bakim Problemlerine Mucize Cozumler kitabi bana cok fonksiyonel ve uygulanabilir gorundu.belki ilk 1 ay biraz zor olabilir mi diye tereddutlerim var..

 6. Gerçekten SADECE ve SADECE baba adaylarına yönelik Türkçe kaynak yok mu yahu? Hemen kolları sıvıyorum 😀

  Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. ELFANA – söylediğini dikkate alacağım.

  EDA – söylediğin çok doğru, asıl iş doğumdan sonra başlıyor. Ancak benim gördüğüm özellikle de doğal doğum hakkında, hele de Türkçe kaleme alınmış (çeviri olmayan) kitabın pek olmaması… Tracy Hogg'un kitabını tamamen okumadım ama doğum sonrasıyla ilgili güzel bir kaynak gibi görünüyor.