8 Yorum

The Very Hungry Caterpillar yakında Türkçede…

Son zamanlarda aldığım en güzel haberlerden biri: Deniz’e hamileyken aldığım, bugüne kadar severek okuduğumuz, en sevdiğimiz kitaplar arasında yer alan The Very Hungry Caterpillar yakında Aç Tırtıl adıyla Türkçe olarak kitapçılarda yerini alacakmış.

Üyesi olduğum Montessori Eğitimi yahoo grubunda açılan bir konuda üyelerden biri daha önce bir kitapçıda bu kitabın Türkçesine rastladığından, ancak sonradan göremediğinden bahsetmişti. Ben de hemen araştırmacı blogcu şapkamı takıp, ufak çaplı bir soruşturma gerçekleştirip, işin aslını kitabı çeviren kişi olan Fatih Erdoğan’dan öğrendim:

Yıllardan sonra nihayet Aç Tırtıl’in yeni sözleşmesini yaptık. Birkaç ay içinde çıkmış olacak. İlginiz icin teşekkür ederim.

Kitabı yayınlayacak olan Mavibulut yayıncılıktan da şu bilgiyi edindim:

Aç Tırtıl 1994 yılında mavibulut tarafından yayımlanmış, baskısı tükendikten sonra yeniden basımı yapılmamıştır. Ancak kitabın haklarını yeniden aldık ve bir iki ay içinde yeni baskısını yayımlayacağız. Gelişmeleri www.mavibulut.com.tr‘den ya da mavibulut’un internetten satış sitesi olan www.binbirkitap.com‘dan takip edebilirsiniz.

Bu muhteşem kitabın üstelik de bundan 16 sene önce (ben üniversite öğrencisi bile değilken!) Türkçe yayınlandığı hakkında hiçbir fikrim yoktu.

Daha önce de bahsettiğim, Eric Carle’ın bir tırtılın yumurtadan çıkışını ve kelebeğe dönüşmesini anlatan, bunu yaparken renkleri, meyveleri, sayıları, günleri muhteşem bir ustalıkla anlatan bu başyapıtı bence çocuk klasikleri arasında kesinlikle ilk sıralarda yer alıyor.

Aç Tırtıl’ı heyecanla bekliyor, bu kitabın Türkçeye kazandırılmasından faydalanacak olan birçok anne-çocuk adına şimdiden Fatih Erdoğan ve Mavi Bulut’a teşekkür ediyorum!

Not 1: Mavi Bulut yayınevinin, Küçük Prens’i de Türkçeye kazandıran yayınevi olduğunu bilmiyordum. Dolayısıyla yakın zamanda kitapçılarda rastlayacağımız Aç Tırtıl’ın fazlasıyla referansı var.

Not 2: Fatih Erdoğan ve çevirdiği diğer kitaplar ile ilgili daha fazla bilgi burada var.


Bunlar da ilginizi çekebilir:
Kaliteli Türkçe çocuk kitapları artıyor
Okyanusun diğer tarafından hikaye okuma saati manzaraları

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

8 yorum

 1. Çok sevindim oradaki çocuklar adına. Eric Carle'ın tüm kitapları çok güzeldir. Keşke hepsini Türkçe'ye çevirseler. Dante de, ta babasının çocukluğundan kalma tırtıl kitabını çok seviyor.

 2. ben de mavibulut yayınlarından -aç tırtıl adı ile iki ay içerisinde çıkacağını duymuş ve çok sevinmiştim.

 3. Fatih Erdoğan adını görünce yazmadan duramadım. Kızıma sömestre tatilinde okuma ödevi olarak verilen Kemancı Ayı Masalı adlı kitabı bir türlü bulamadık. Yazarinin Fatih Erdoğan olduğunu ve bu vesileyle de Fatih Erdoğan'ın bir sürü güzel çocuk kitabının yazarı olduğunu öğrendik. Sonuç olarak eşim Fatih Erdoğan'ın e-mail adresini bulmuş ve ona mail atmış. Bizi hemen aradı ve kitabının Ankara'da hangi kitabevinden temin edilebileceği bilgisini bize aktardı. Çok sevindik bu ilgiden ve hatta şımardık diyebilirim. Velilerle yaptığımız bir buluşmada bir fırsatını bulup kitabı bulamadığımız için yazara ulaştığımızı, onun da geri dönüp bizi bizzat aradığını falan ballandıra ballandıra anlattım. Aldığım tepki ise "E niye o kadar aradınız ki, okuldaki kırtasiyecide satılıyordu?" Salak Vuslat, Salak Vuslat…

 4. Vuslat – dur, kafanı vurma duvarlara! Fatih Erdoğan benim de sorularıma hemen cevap verdi, gerçekten çok ilgiliydi. Bu işe kendini ne kadar adadığı ve ne kadar ciddiye aldığı belli oluyor her halinden. Heyecanla bekliyorum kitabını, ve bundan sonra onun adının geçtiği kitaplara olumlu bir ön yargıyla yaklaşacağım.

 5. Evet, sonra ben de tekrar ufak bir google search'ü sonrası Fatih Erdoğan hakkında ulaştığım bilgilerden fazlasıyla etkilendim. Türkiye'de yaşa, Robert Kolej ve Boğaziçi'nden mezun ol, mühendis ol. Üstüne doktora yap, çocuk kitapları yaz, çevir ve de okuyucuya bir telefonla ulaş. Gerçekten takdire şayan.Bu arada bahsetttiğin kitapları ben de hemen ekliyorum kütüphanemize.Buradan bir öneride de ben bulunabilir miyim? Belki biraz daha 6 yaş civarı çocuklar için olabilir ama Roald Dahl'dan Charlie'nin Çikolata Fabrikası ve gene aynı yazardan Şeker Henry'nin Akıl Almaz Öyküsü'nü tavsiye ediyorum.

  • Kesinlikle! Charlie and the Chocolate Factory bize orta okulda okutulan ve bayıldığım bir kitaptı. Yeni çekilen filmini de çok başarılı bulmuştum (Johnny Depp'in oynaması yeterliydi aslında 🙂 ) ancak filmi seyretmeden önce kitabını okuduğum için çok mutluyum.

   Tavsiyelerin için çok teşekkürler!

 6. Bu kitabı İyi Cüceler'de görmüştümtüm geçenlerde. Çok beğenmiştim. Aynı anda bu kadar kavarm bu kadar mı güzel verilir! Türkçesini sabırsızlıkla bekliyorum.