24 Yorum

“Baby Shower Partisi” de ne?

Amerika’dan son zamanlarda ithal edildi “Baby Shower” partileri…

İyi oldu, hoş oldu da, orada burada “Baby Shower partisi” diyeceğimize özgün bir isim bulaydık daha iyi olmayacak mıydı?

Bebeğe Hazırlık Partisi
Bebeğe (ya da Yeni Anneye) Hediye Yağmuru
Çocuksuz Hayata Veda Partisi
Bugünleri Çok Özlersin Partisi

Ne bileyim, Baby Shower değil işte…

Amerika’da faydasını maddi açıdan çokça gördüğüm, Türkiye’deki uygulamasının ve amacının biraz farklı olduğunu keşfettiğim bir uygulama.

Ben Bebeğe Hazırlık Partisi, kısaca da Bebek Partisi diyorum kendimce…

Nedir bu Bebeğe Hazırlık Partileri?

Google’a “Baby Shower partisi” olarak girip de arama yaptığınız zaman karşınıza birçok site çıkıyor. Bu parti şöyle yapılır, “cookie”ler hazırlanır, 5 ila 20 davetli olur, vesaire vesaire gibi sanki bir kalıp varmışçasına tarifler yapılıyor. Ve şöyle deniyor: “Amaç anne adayına doğumdan önce keyifli ve eğlenceli bir gün yaşatmaktır.”

Hayır efendim, değildir.

Bebeğe Hazırlık Partilerinin asıl amacı annenin (ve babanın) doğumdan sonra bebek için ihtiyaç duyacakları eşyaları toparlamalarına katkıda bulunmaktır.

Bunları toparlayan anne adayının ise keyifli ve eğlenceli bir gün geçireceği kuşkusuzdur.

Nasıl olur bu Bebeğe Hazırlık Partileri?

Önce olması gerekeni yazayım, sonra şahit olduğum kadarıyla Türkiye’deki uygulamasından bahsedeyim.

Gebe, bebek doğduktan sonra ihtiyaç duyacağı kılık, kıyafet, eşya ve her türlü zamazingonun bir listesini çıkarır. Bu listede bebek yatağından pusete, önlükten çıngırağa, bornozdan tırnak makasına kadar her şey olabilir. Daha sonra bu listeyle bebek ürünleri satan mağaza ya da mağazalara giderek, ya da internetten bakarak o mağazadaki ürünlerden bir liste oluşturur.

Amerika’nın önde gelen bebek mağazalarından Babies R US’ın bebek ihtiyaç listesi ile ilgili broşürü

(Aslında bu liste Bebek Partisi yapılsa da yapılmasa da hazırlanır. Nitekim Amerika’da Baby Registry denilen bu listenin yapılması o kadar kanıksanmıştır ki, doğum yaklaştıkça bebek için hediye almak isteyen herkes parti olsun olmasın, partiye gelsin gelmesin gebeye “Listen nerede?” diye sorar ve hediyesini alır.)

Genellikle gebenin yakın bir arkadaşı ya da arkadaşları partinin organizatörlüğünü üstlenir. Eğer etrafta yakın arkadaşı yoksa anne adayının kendisi de partiyi yapabilir ama bu pek sık görülen bir uygulama değildir. Gebe, arkadaşına ihtiyaç listesini ve partiye çağırmak istedikleri arkadaşlarının isimlerini verir. Yakın arkadaş uygun bir zamanda düzenleyeceği bu partinin haberini listeyle birlikte gebenin arkadaşlarına gönderir, ve şöyle der: “Hu huuu, Gebe için Bebek Partisi yapacağız, gelirseniz çok seviniriz. Ha, bu arada, Gebe’nin ihtiyaç listesi Filanca mağazasında kayıtlı, hediyesini oradan alabilirsiniz.

Gelecek olanlar “Ne alsam?” derdine düşmez. Gider o mağazadaki listeden bütçesine uygun bir şeyler alır. Gelemeyecek olanlar “Ben gelemiyorum ama en azından hediyesini göndereyim bari” diyerek katkıda bulunmuş olur. Başka şehirlerde katılanlar da ister internet üzerinden, ister mağazanın kendisinden hediyeyi alarak gebenin evine, ya da partinin olacağı yere hediyeyi gönderir.

Alan memnun, satan memnun.

Parti günü geldiğinde yakın arkadaş(lar) evi süslerler, misafirler gelir, gebe ise bazen orada bulunabilir, bazen assolist gibi sonradan gelir. Yemekler yenir, çeşitli oyunlar oynanır. (Bu oyunlarla ilgili sonsuz sayıda kaynağa Google’de “baby shower games” yazarak ulaşabilir, beğendiklerinizi partinize uyarlayabilirsiniz). Partinin vazgeçilmezi olarak tabii ki çok şirin bir pasta yapılmıştır. En sonunda da hediye faslına geçilir: Gebe oturup herkesin tatlı bakışları ve “Ayyyyy, ne kadar şekeeeeer!” yorumları arasında hediyeleri tek tek açar.

Bu sırada yakın arkadaşlardan biri de kimin ne hediye aldığını not eder, ki (1) Partiden sonra gebe “Sevgili Filanca. Bebeğime aldığın falanca hediye için çok teşekkür ederim” diye bir not gönderebilsin,  ve (2) Kimin ne aldığı not edilsin ki zamanı geldiğinde gebe de uygun bir şekilde karşılığını verebilsin.

Partiden ayrılırken de herkese o günü hatırlatacak minik bir hediye verilir. Bebekli şekerler, kurabiyeler, minik çikolataların olduğu minik çantalardan oluşabilir bu hatıra hediyeleri.

İşte bundan ibarettir Bebeğe Hazırlık Partileri.

Ve tabii ki gebe için çok, çok keyifli, hatta hayatının en unutulmayacak günlerinden biridir. Bütün ilgi (hayatında belki de son kez) sadece onun üzerindedir; sevdiklerinin çoğu yanındadır; artık doğumun yaklaşmasının verdiği sıkıntılar birkaç saatliğine de olsa unutulur; kilolar her yerini sarmış, parmakları ödem yapmış bile olsa gün onun günüdür; herkes orada onun için toplanmıştır. Ve orada hediyelerin açılmasıyla bebeğin gelişi bir adım daha yaklaşmış, o minik kıyafetlerin içine yakında bir insanın gireceği, araba koltuğunun artık boş kalmayacağı gerçeği su yüzüne çıkmıştır.

Bu parti sürpriz olabilir, olmaya da bilir. Bundan seneler önce partisine gittiğim, ilk bebeğini bekleyen bir arkadaşım sürpriz olmasını istememiş ve bu düşüncesini “Bence hamile bir kadına sürpriz yapmak hiç de iyi bir fikir değil!” şeklinde açıklamıştı. Katılmadığımı söyleyemeyeceğim. 30 küsur haftalık, havadan nem kapan, Braxton Hicks kasılmalarıyla uğraşan, karnı burnunda bir gebeye eve girdiği anda 20 kişi “Sürpriiiiiz!” diye bağırsa, sonra da kadıncağızın korkudan suyu gelse, sancıları başlasa olacaklardan kim sorumlu tutulabilir?!

Türkiye’de nasıl?

Türkiye’ye döndüğümden beri birkaç Bebek Partisine katıldım. Hepsi de gayet keyifli ve eğlenceli olmakla birlikte Amerika’daki amacından biraz daha farklıydı. Buradaki partilerin amacı gerçekten de kız arkadaşlarla bir araya gelmekten ibaret gibiydi, ki bu anne adayının eğlendiği (ve bence böylesine bir günü hak ettiği) gerçeğini değiştirmiyor.

Türkiye’de liste yapma olayı daha yenice anladığım kadarıyla. Biz daha çekingeniz ihtiyaçlarımızı dile getirmekte. Biraz da “özenti” olarak görüyoruz bu kavramı sanırım. (Türkçeye “Baby Shower” olarak girmiş olmasının da etkisi var tabii!)

Son zamanlarda bir trend haline geldi “Baby Shower” partileri. Organizasyon şirketlerinin gündemlerinden düşmüyor. Bütçesi el veren istediği gibi yapsın, sefası olsun. Ama asıl amaç unutulmasın: İhtiyaçları karşılamak…

Bana bir Bebek Partisi davetiyesi geldiğinde yaptığım ilk iş “Listesi nerede?” diye sormak oluyor. Aldığım cevap genelde “Liste yapmadı”, nadiren de “Joker’de” oluyor. “Liste yapmadı” cevabını alınca somurtuyorum. Hem oturup “Acaba ne alsam?” diye düşünmek durumunda kalıyorum, hem de aldığım eşyanın işine yarar olup olmayacağından emin olamıyorum.

Bu konuda biraz araştırma yaptım ve aklıma gelen belli başlı bebek mağazalarını aradım.

Elif: İyi günler… Anne-bebek mağazalarının yaptığı ihtiyaç listeleri ile ilgili bir araştırma yapıyorum. Böyle bir uygulamanız var mı acaba?

Mothercare: Bu mağazamızda yok, ancak falanca mağazamızda olabilir.

E-bebek: Maalesef, böyle bir uygulamamız yok.

Joker: Evet, var.

Elif: A-ha! Anlatınız Joker…
Joker: Mağazamıza geliyorsunuz. İhtiyaç listenizi oluşturuyor ve bize veriyorsunuz. Biz bunu merkezi sistemimize giriyoruz. Listenizden alışveriş yapıldıkça listenizden otomatik olarak düşüyoruz.
Elif: Peki bunu internetten yapmak mümkün mü?
Joker: Evet, buradan mümkün. Yalnız maalesef mağazalarımızda yapılan liste ile internetten yapılan liste birbirinden bağımsız. Yani internetten yapılan alışverişleri mağazalarımızdaki listeden (ya da tam tersi) otomatik olarak düşmek mümkün olmuyor. Ancak biz yine de mağazalarla koordineli bir şekilde bunu yapabiliyoruz.
Elif: Herhangi bir karışıklık, sorun yaşanmıyor mu?
Joker: Hayır, yaşanmıyor. Ancak her iki listenin birbirinin tıpatıp aynısı olması gerekiyor.
Elif: Kısacası bizim hem mağazada, hem de internet üzerinde aynı listeyi iki kez oluşturmamız gerekiyor?
Joker: Evet, öyle.
Elif: Olsun, buna da şükür. Teşekkürler.

Kısacası, Türkiye’de bebek ihtiyaç listesi olayını şu anda yürüten mağazanın Joker olduğuna kanaat getirdim. (Varsa başka bildiğiniz, lütfen yorumlarda paylaşın.)  Her ne kadar bunun aslının tek bir merkezi sistemden koordine edilen bir liste olması daha doğru olurdu ise de, en azından böyle bir uygulamayı başlatmış olmalarını oldukça olumlu buldum. Böylece kendisi Falanca şehirde, teyzesi Filanca şehirde yaşayan gebeler bu uygulamadan faydalanabilirler.

Bunda garip bir şey var mı sizce? Bence yok… Bebeği dünyaya getirmek zaten başlı başına bir külfet. Sigortanız bile olsa, özel hastanede doğuracağım deseniz, hele bir de normal doğum isteyecek olsanız kafadan birkaç bin lira cebinizden çıkıyor. Bebek doğduktan sonra ise ihtiyaçları bitmek tükenmek bilmiyor. Sadece bebek bezi masrafı bile can yakıyor. Zaten yakınlarınız, arkadaşlarınız bebek için bir şeyler almak istiyorlar. Dolayısıyla onları “Bak, benim ihtiyaçlarım bunlar, buradan alabilirsin” şeklinde yönlendirmekte bir sakınca görmüyorum. Bilmem ben mi çok “Amerikanvari” düşünüyorum.

Hoş, bunu Amerika’da yapmak daha kolay; nitekim Amerika’da bebek ürünleri buraya oranla çok çok daha ucuz. Orada 50 dolara satılan bir bebek koltuğu burada 250 TL olunca birisine hediye olarak almak da zorlaşıyor. Oto koltuklarının bilmem kaç yüz liraya, park yatakların keza o kadara satıldığı Türkiye’de insanların bu ihtiyaçlarınızı karşılamalarını beklemek pek yerinde olmuyor. Ancak en azından bir iki body, üç beş patik, birkaç biberon bile alınsa katkı olmaz mı?

Amerika’daki bebek partilerinde sırf bebek bezi alıp gelen çok olur. Maksat yardım olsun.

BÜTÜN GEBELER LİSTE YAPSIN, İHTİYAÇLARI KARŞILANSIN!

Fikir vermek açısından benim bebek ihtiyaç listesi ve Bebek Partisi tecrübemi de ikinci bir bölüm olarak paylaşacağım.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

24 yorum

 1. Uykusuz gecelere hazırlık partisi

 2. Bu arada bizde ihtiyaç listesi mevhumu olmadığından, özellikle kendim doğurdukta sonra bebek hediyesi olarak hediye çeki almaya başlamıştım, çevremdekiler çok kınamıştı, gidip bir şey seçemedin mi diye.

 3. Ben de bu Baby Shower ile ilgili bir yazı hazırlayacağım yakın zamanda. Fotoğraf bekliyorum…

  Benim yazı süslemeler ile ilgili olacak aslında.
  Hazır burada da denk gelmişken ihtiyacı olanlara iki satır hızlıdan yazmak istedim.
  Bu süs&böcek işleri bizim memleketimizde biraz tuzluya çıkıyor malesef.
  İşin organizasyonu bende olduğu için epey araştırma yapmıştım bu iş için. En sonunda süsleri 3mm fotoblok üstüne dijital baskı yaptırarak çözdük. Çok da güzel oldu!!
  Tahtakale'de bile en ucuz kapı süsü 50TL'ye gelirken biz toplamda 2 tane kocaman süse (1 tanesi 1m boyunda ve ayaklı, bir tanesi de 50cm boyundaydı) 35TL vererek bu işi kotarmıştık. Ayrıca gayette şık oldu:)
  Gelenlere hediye olarak da Tema ve Koruncuk'tan teşekkür sertifikası aldık ki bunların hepsini oturduğunuz yerden mail ile halledebiliyorsunuz. Şaşılacak şekilde maillerinize hemencecik cevap veren yetkililer var işin başında 🙂 Bu da işin kaymağı oldu tabii ki …
  2 hafta sonra bebek geliyor ve aynı teşekkür sertifikalarını ziyarete gelenlere de vermeyi düşünüyoruz ki bana göre çikolata ve şeker vermekten çok daha faydalı bir yaklaşım.
  Ayrıca http://www.ilkhediyem.com sitesinden de promosyon ürünlerini takip edebilirsiniz. 1TL'ye buradan da bi şeyler almıştım bu organizasyon için…

 4. Bir minik not daha.
  Hediye listesini biz kendi aramızda hallettik yine. İhtiyaçları bir excel tabloda hazırladık ve davetiye ile birlikte bunları da gönderdik. Her şey mail ortamında olduğu için kim ne hediyeyi seçtiğini bana mail olarak gönderdi ve ben düzenli olarak hediye listesini yenileyerek gönderdim.

  Böylece tam da ihtiyacı olan hediyeleri topladık. Hatta aramızda 3-5 kişi birleşerek pahalı konseptine giren hediyeleri alanlar da oldu.
  Sonuç: gününü kahkahalarla geçiren mutlu bir anne ve mutlu arkadaşlar 🙂

 5. Sevgili Elif,
  Biz hamilelere hazırlamış olduğun dosyalarla çok güzel fikir veriyorsun.Senden bir de çocuk odası konusunda düşüncelerini alsak ? olur mu?
  Çiğdem

 6. Bir "baby shower" deneyimim henüz yok. Ama düğünümüzde bir ihtiyaç listesi oluşturmuştuk. Yakın arkadaşlarımız çok memnun kalmıştı. Nikah şekeri olarak da Çekül'den her davetli adına bir ağaç diktirmiş ve sertifikalarını davetlilere vermiştik. Bundan da özellikle biz çok memnun kalmıştık. Gerçekten maillere inanılmaz hızlı cevap verip çok yardımcı olmuşlardı. Şimdi aynı şeyi bebek şekeri yerine de yapmayı düşünüyorum ama ihtiyaç listesi için bu sefer aynı ceareti bulamıyorum. 🙂

 7. Bence iyi bir fikir her zaman. Pahalı ürünlerde bir kaç kişi birleşmek mümkün olabilir. Çok fazla iyi niyetli ama ne alacağını bilemeyen insan oluyor çevrede. Listeler yapılsın yardımlaşma artsın.

  Yalnız bizde bebeğe çeyrek takılır ya, o da güzel bir adet bence. Hediye çeki eski usül. Elin çok daraldıysa bozdurup çocuğa harcayabiliyorsun ya da bir kenara koyup zor zamana saklayabiliyorsun…

 8. Dugunlerde bu ihtiyac listesi daha sik uygulanmaya basladi. Eminim bebek ihtiyac listesi de yavas yavas -talep oldukca- baslayacaktir. Mothercare gibi bir magazada bunun olmamasi beni cok sasirtti dogrusu. Ben yine de bu bebek kutlamalarina cok alisamadim. Negatif birsey soyleyecegim belki ama ben Turkiyedeki bebek geldikten sonra ziyaret ve hediye alma adetini daha cok seviyorum, cunku bazen ufak bir ihtimal de olsa uzucu dogumlar yasanabiliyor, bebek bir sag salim gelsin ondan sonra hediye alalim istiyorum. Bebek gelmeden evi bir ton gerekli-gereksiz seyle doldurup sonra onlara bakip uzulmek fikri hamileyken de aklima gelmisti. Zaten ilk gunlerde gercekten cok az seyle idare etmek mumkun. Amerikada bu ihtiyac listesi biraz da abartiliyor bence tuketimi arttirmak icin. Bence ihtiyac/istek listesi yine de duzenlensin, ve arkadaslar arasinda bebek oncesi ufak bir hazirlik kutlamasi yapilabilir ama hediye alimi sonraya saklansin. Bilmiyorum cok mu tutucuyum.

 9. "A-aaa ne ayip! Hic siparis hediye mi olurmus?" u duymadin mi sen hic Elif? Ben coook duymustum. Umarim bebegine hosgeldin partini yaparsin ve coook da eglenirsin canim:)

 10. Ben de bu baby shower nedir diyordum,bir türlü akıl edememiştim.Çok güzel anlatmışsın.

  Asım Alp hediye konusunda çok şanslıydı,saçma sapan bir şekilde gurur duymuştum onunla:)…Sanki doğmadan sevilen bir kişilik olmuş gibi.

  Bence listeye mutlaka, katı meyve sıkacağı,süt pompası,yoğurt yapma makinası gibi yaratıcı hediyelerin eklenmesi gerekir.Toplaşıp alıverir arkadaşlar.Tekstil ürünleri her halukarda alınabiliyor ve annenin zevkine kalsa daha iyi olur:)

  Bir de diaper cake gibi birşey var biliyorsundur, bebek bezini kat kat koyup kurdelalarla sarıyorlar hani…Aslında o da süper hediye:)

 11. Ben de Su ada'da bir tanıdığın baby shower partisi yaptığını duymuştum 2-3 sene evvel. Hem olay özenti, hem de yer itibariyle abartı diye düşünmüştüm. Bir kere adını değiştirmek lazım dediğin gibi, yoksa çok Amerikan özentisi bir olay olarak kalıyor. Ama bebek ihtiyaçları için böyle bir organizasyon yapılması güzel, anne babayı maddi olarak rahatlatmasının yanısıra annenin eğlenmesi de çok güzel (tabi partiyi siz de cafcaflı bir yerde yapıyorsanız aldığınız hediyeler kadar masraf yaparsınız eğlence dışında bir anlamı kalmaz)
  keşke olayların sadece adını değil de senin anlattığın gibi özünü alsak da kendimize uyarlasak, o zaman güzel birşeyler olacak işte.

 12. Bence gelenekleri kendimize uyarlamakta bir mahsur yok. Baby Shower ülkemizde bu şekilde kutlanıyorsa bence bir sebebi de bizim bebeği esas olarak doğduktan sonra görmeye gitme adetimiz (Zaten Baby Shower'ın hayatımıza girmesi ihtiyaçtan mı yoksa artık çok moda olan parti evlerinin sadece haftasonu değil hafta içi de faaliyet göstermelerine olanak sağlayacak eğlence alternatifleri içerisinde baby shower olayını gündeme getirmeleri mi emin değilim). O zaman da Özgür Anne'nin dediği gibi altın takılır ya da kılık kıyafet alınır. Zaten bir başka adet de ilk bebeğin eşyalarının anneanne tarafından yapılması. Bu adet günümüzde tam olarak uygulanıyor mu bilmiyorum ama etrafımdan gözlediğim kadarıyla daha pahalı sayılabilecek bebek eşyaları genelde aile eşrafı tarafından alınıyor (bebek mobilyası,puset vs). Alınmıyorsa da mutlaka ailede birisi çocuğu büyümüşse çocuğu olacak olana bebek eşyası veriyor. Bunların hiçbiri olmuyorsa da iş anne-baba adayına düşüyor ki "hamama giren terler" diyoruz biz bu duruma…Her halikarda "her çocuk kendi kısmetiyle doğar" inancına sahibim. Öyle ya da böyle doğumlar kutlanılması gereken güzel olaylar her ne şekilde olursa (ister öncesinde ister sonrasında olsun)

 13. Güzel ve detaylı bir yazı.
  Öğreten kadın anektodu:
  Baby Shower'ın aslında hediye yağmuruyla ilgisi yok kelime olarak. 18th yy.'da yaşamış Franz Shauer diye bir gümüşçü, zengin ailelerinin yeni doğan bebeklerine gümüşten hediyeler verilmesi fikrini ortaya atmış cebini doldurmak için. Pek de popüler olmuş o yüzyılda…Adamı soyadının okunuşu da shower gibi olunca böyle "shower"a dönüşmüş, millet de hediye yağmuru diye algılamış, çok da cuk oturmuş.

  Güzel bir uygulama, Türkiye'de de yayılsın tabi…

 14. DAMLA – Bence hediye çeki de aynı işlevi görüyor, ancak o da henüz çok alışılmış bir olay değil ne yazık ki… Çoğu mağazada yok bile. Hangisi olduğunu hatırlamadığım, büyük bir mağazadan bir arkadaşım için hediye çeki almak istediğimde "Öyle bir uygulamamız yok, isterseniz bir şey alın, iade edin, onun için idade çeki verelim" gibi abes bir teklifte bulunmuşlardı!!!

  NzN – harika paylaşımlarda bulunmuşsun, çok teşekkürler! Ne kadar basitleştirmiş ve ne güzel pratiğe dökmüşsünüz. Tabii ki mutlu olmuştur gebeniz.

  ÇİĞDEM – Teşekkür ederim. Konuyla ilgili hiçbir uzmanlığım olmamakla birlikte düşüncelerimi seve seve paylaşacağım.

  ÇALIŞAN GEBE – Hiç çekinme, yap sen listeni 🙂

  ÖZGÜR ANNE – Katılıyorum. Çeyrek altın da (bir nevi hediye çeki gibi) aynı işlevi görüyor sonuçta. Altın, para, çek, senet, her neyse… 🙂 Yeter ki ihtiyaçlar karşılansın.

  BAHAR – Kesinlikle tutucu değilsin, anlıyorum söylediklerini. Bazı kültürlerde (sanırım Yahudilerde var) bebek doğmadan çöp almıyorlar diye biliyorum. Benim anneannem sağ olsa herhalde hiç hoşlanmazdı bu yeni usulden. Aynı şeyi ben bebeğe ismiyle hitap etmek konusunda hissediyorum, bir türlü ismini söylerken bulamıyorum kendimi, hep sonunda bir ek oluyor bir şekilde. Ancak kucağıma alınca adıyla hitap edebileceğim ona…

  ELFANA – Duydum maalesef, haklısın. Ben ikinci bebeğim için parti yapmayacaktım, tüm ihtiyaçlarım var çünkü. Ama bir arkadaşım çok ısrar etti ve minimum hediyeyle olacak şekilde yapmaya çalışacağım şimdi. Detayları yakında 🙂

  PERİ – Benzer şekilde, benzer yerlerde yapılan sünnet düğünleri de aynı hissi uyandırıyor bende, her ne kadar sözüm ona bizim kültürümüzde olsa da… Bir şey amacını aştı mı tadı kaçıyor.

  VUSLAT – Yazıyı yazarken aklıma gelmedi değil Türkiye'de eşya paylaşımı. İllaki teyzemizin kızının, üst komşunun, onun bunun eskileri (eşya olanlar) birilerine kalıyor aslında. Amerika'da tüketimin had safhada olduğuna da katılıyorum. Ben şu anki eşyalarımın çoğundan kız kardeşimin sırası gelene kadar vazgeçmeyi düşünmüyorum. Maksat işe yarasın.

  AÇALYA – Ha ha! hiç bilmiyordum, sağ olasın 🙂

 15. Bugünkü Vatan gazetesinin ekinde partilerle ilgili bir yazı var. Baby Shower'ı "Karnı Burnunda Partisi" olarak Türkçeleştirmişler. Hoşuma gitti bu tanımlama.

 16. amerikadan ithal olması şaşırtıcı değil 🙂 ama bizdeki uygulamada değişiklik ve eksiklik olması da.. tabanda uygulanacak bir veri yokken üstten oturttuğumuz bir olay daha işte.. o yüzden eksik gedik olması çok doğal! ayrıca bu partilerin isimlerinin de niye türkçe olmadığınıda anlamış değilim! aslında birçok blogcu arkadaşımın yayınladıklarında türkçe isimlendirmeler çok görmüş olmama rağmen hala ingilizce kullananlar var! özenti insanlar da ondan! hoşgeliyorsun bebek partisi deseler sanki anlaşılmayacak! ve ayrıca parti etikletlerinde …'s baby sohwer yazıp tarih kısmında … aralık yazıldığınıda gördüm! bari hepsi ingilizce olsa! yarısı başka yarısı başka çok komik olmuş! ayrıca çocuk türk büyüdüğünde karşılama kartında ingilizce yazıyor olmasına şaşırmayacakmı acaba! yoksa çoktan yabancılaşmış mı olacak kendi diline kendi milliyetine!!!!!

  bir de şunu belirtmek isterim ki bizde de bu törenler var zaten ama doğumdan sonra bebek mevlüdü şeklinde olur! her bebek için mutlaka okunur! hem çocuğumuz sağlıkla bize kavuştuğu için hemde bir çocuk verdiği için yaradana şükredilir ve bu sevinç eş dostla paylaşılır! ve gelenler gelirkende bebeğin kullanacağı eşyalar getirirler! nesi eksik diye bilmek ve onu almak isteyenlerde yakın akrabalardan biri ile irtibata geçer ki zaten o kendini belli eder mutlaka ve böylece herşey hallolur! bu hediyelerin içinde beşikde olur bez de giyside mama da! bu toplumlarda demek ki benze ve ortak özellikler taşıyan partiler şeklen ismen ve zamansal olarak farklılık gösterse bile hep var!!!!!!!

  ve neden biz ingilizce yapıyoruz bu işi!
  ve neden doğumdan önce! doğumda ölen bebek olurs ne olacak o kadınıın dünyası bunu düşünen yokmu aranızda hiç! gerçekleşmeden bebek geliyor demek de ayrı bir cahillik diye düşünüyorum zira hastanede doktorlar bile doğması muhtemel diye bakarlar ama biz sanki garantili gibi hemen gelmeden hoşgeldin partisi yapıyoruz!

  bence kendi toplumumuzdaki yapıyı uygulamak daha faydalı! tabiki artık bir gün bile çok acıkıyorum diye oruç tutmayan, ya zor oluyor bu soğukda abdest almak diye namaz kılmayan binlerce insan varken, doğumdan sonraki mevlüde kim gelsin! ama doğumdan önceki ecnebi partilerine giderler!

 17. Ben,henüz anne değilim ama bebeklere olan özel ilgimden,bebeklere hediyelik ürünler ve bebek bezi pastaları yapmaya başladım..VE tabiki baby shower partileri (!) ama ne yazık ki ben de bu ismi işe başladığım an da BEBEĞİMİN İLK PARTİSİ olarak değiştirdim 🙂 Baby shower partisi de neymiş diye soran meraklı anne, aman
  özenti miyiz deyince,anneyi bunun aslında bir moral yemeği olduğuna ikna etmek çok da zor olmadı,bebeğimin ilk partisi de kulaklarına hoş gelmeye başladı..
  İhtiyaç listesine gelince de : ilk yaptığımız bebeğimin ilk partisinde anneyi hediye listesi için ikna etmek zor oldu…ama bi düşününce,eğer ailenin ilk bebeğiyse zaten evin içi body,battaniye,zıbın,tulum doluyor bunun yerine ihtyaç olan ürünleri almak,anneyi de buna ikna etmek çok daha tutumlu bir davranış gibime geliyor 🙂

 18. Yalnızca Baby Shower için değil, diğer bebek giyim ürünleri satan mağazalarda bırakın listeyi hediye kartı seçeneği bile yok. Çok hızlı büyüdüğü için bebeğe giyim ürünü almak başlı başına bir zorluk, kimin ne aldığı da bilinmediğinden, anne adayı birdenbire iki-üç ayda kullanılmayacak hale gelen onlarca zıbınla karşı karşıya kalabiliyor.

  Sorduğum kadarıyla Mothercare’in veya Panço’nun böyle bir hediye kartı sistemi yok, Gap Baby’de buldum.

  bilginize 🙂

 19. Nihayet öğrendim ne demekmiş. Ay teşekkür ederim. 🙂
  Bazı yerlerde bebeğin cinsiyetinin açıklanması gibi bir takım şeyler de yapılıyor bu baby shower partisinde. Pembe mavi pastalar ve süslemeler, sonra açılan kutu ve pembe bir obje çıkması gibi.

 20. Çok mantıklı bir uygulama. Benim düğünümde de aynı uygulama yapılmıştı.

  Anne ve babanın zorlanacağı bir şeyi bir çok kişinin toplanarak alması hediyelerin bölünmesinden daha mantıklı geliyor. Anlatım için teşekkürler. 🙂

 21. Amerika’ da ablamın doğumuna gittiğimde öğrenmiştim babyshower partisini ve babiesrus ta hazırlanan listeyi. Hatta o zamanki nişanlım şu an eşim:) Amerika da bulunuyordu. Ne hediye alayım diye bana sorduğunda ablamların hazırladıkları listeden seçebilirsin demiştim ve öylede yapmıştı. Hoş bir uygulama bence hem aile açısından hem de yakınları aşısından. Şu an baktığımda annebebekavm sitesinde aynı uygulama var. Hatta sitenin yapısı da biraz babiesrus ı andırdı bana:)

 22. Merhaba
  bizde bu uygulama yok cevremde de yapana rastlamadım henüz. sizde nasıl derseniz 🙂 hamile arkadaşımıza içimizden geldiğince hamilelik sürecinde çeşitli hediyeler versekde asıl hediye bebek görme esnasında olur bu da kişinin bütçesine göre ya ihtiyacı olabilecegini düşündüğümüz bir eşya veyahut altın takılır ki asıl ihtiyacını annesi istediği gibi alsın. Özenti mi derseniz evet kabul edelim özenti ama anne adayı için harika bir moral partisi olduğunu düşünüyorum yani kabul edilebilir.

 23. Merhaba
  uygulama amerika vb ülkeler için uygun olabilir. Hediye alacaklar için de iyi olabilir. Fakat biz de yakın arkadaşları altın takar. Bizim adetimiz böyledir.
  bizim icin cok gerekli mi bilemedim. O yuzdende sadece eglence amacli yapılıyor zaten. 🙂