4 Yorum

Deniz’e nasıl hazırlandım, Derin’e nasıl hazırlanıyorum…

Partiyi düzenleyen arkadaşlarımın güne özel hazırladığı hatıra defteri

Geçen hafta “Baby Shower” denilen, bebek gelmeden önce yapılan kutlama partilerinin özünün ne olduğunu anlatmaya çalışmıştım. Şimdi sıra kendi tecrübelerimi paylaşmaya geldi.

Deniz’e hamileliğimin ikinci yarısından itibaren bebek için ne gibi ihtiyaçlarımın olacağını anlamaya çalıştım. Bunu iki şekilde yaptım:

 1. Tecrübeli anne arkadaşlarıma danıştım.
 2. Daha önce de bahsettiğim Baby Bargains kitabını okudum.

Daha sonra her iki kaynaktan edindiğim bilgileri derleyip toparlayarak kendimce ihtiyacım olacağını düşündüğüm listeyi yarattım.

Amerika’da bu işin daha kolay olduğunu bilmeyen yok. Ama tüketim için deyin, ama daha oturmuş deyin, tıkır tıkır işleyen bir sistem var. Belli başlı bebek mağazalarından tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. Nedir bu belli başlı mağazalar?  (1) Babies R US (2) Target (3) Amazon

Bunların ilk ikisinin mağazaları da var, dolayısıyla hediye listenizi oluşturma ve daha sonra hediyeden alışveriş yapma işlemi mağazalardan ve internet sitelerinden eş zamanlı olarak gerçekleştirilebiliyordu. Benim tercihim Target ve Amazon yönünde olmuştu. Özellikle de Amazon’daki ürünlerin çeşitliliği ve insanların ürünler hakkındaki yorumlarını okuyabilme özelliği, aynı zamanda her iki markanın da fiyatlarının uygunluğu bu yönde bir tercih yapmamı sağlamıştı. (Ürünlere bırakılan yorumları okuyabilme fonksiyonunu daha sonra Target ve Babies R Us da başlattı.) Bir de o zamanlar -yanlış hatırlamıyorsam- Target’ın yurt dışı kaynaklı kredi kartlarını da kabul ediyor olması Türkiye’deki ailem ve arkadaşlarımın listemden alışveriş yapabilmelerine imkan tanımıştı.

Sonuç olarak, burada bahsettiğim listedeki hemen tüm ürünleri (bebek odası mobilyaları ve bebek arabası-oto koltuğu seti hariç) eş-dost, akraba sayesinde tamamladık. (Tekrar hatırlatmakta fayda var: Amerika’da bebek eşyaları Türkiye’ye göre genelde en az yarı fiyatına, çoğunlukla daha da ucuza satılıyor. Dolayısıyla insanların size hediye alması çok daha kolay oluyor.)

Deniz’e Hazırlık Partisi

Bundan üç küsur sene önce Deniz’e hamileyken Miami’de küçükçe bir arkadaş grubuyduk. Yine de o zaman iki yakın canım arkadaşım uğraşmışlar, didinmişler, okyanus ötesindeki kız kardeşimle kafa kafaya vermişler, ve bana unutulmayacak bir gün yaşatmışlardı.

Partiyi kız kardeşim ve kuzenimin doğumdan önce beni ziyarete geldikleri tarihe denk düşürmüşler, Türkiye’deki ailemi de organize ederek işin içine katmışlardı.

Ve partim hem daha önce paylaştığım “hamile kadınlar korkutulmamalı” yaklaşımına olan inancımdan, hem de kız kardeşim ve kuzenim de katılacağı için tarihi denk getirmek istediğimizden sürpriz değildi. Ancak ben tarihi dışında hiçbir şey bilmiyordum. Her şeyi onlar organize etmişlerdi.

Partinin Detayları

Arkadaşımın evinde gerçekleşen partiye gelir gelmez günün anlam ve önemi açısından kapıdan giren herkesin boynuna bir emzik takmışlardı. Amaç bu emzikleri sonradan kullanmamızdı, ancak Deniz efendi emzik yerine parmağını tercih edince hepsi birer hatıra olarak kaldı.

Paphia da süslemelerden nasibini almıştı

Çok güzel bir sofra hazırlamışlar, her yeri çok şirin bir şekilde süslemişlerdi. (Ailenizden uzakta olunca sizin adınıza böyle şeyler yapılması daha da anlamlı oluyor)

Bebek Partileri her ne kadar geleneksel olarak sadece kadınlar arasında yapılsa da artık karma da olabiliyor. Nitekim benimkinde -çok da kalabalık olmadığımız için- erkekler de davetliydi. Dolayısıyla oynadığımız oyunlar da ona göre seçilmiş, ve çok keyifli olmuştu.

Klasikleşen “anne adayının göbeğinin kaç tuvalet kağıdı tırtığı uzunluğunda olduğunu tahmin etme” ya da “kavanoz bebek mamalarını tattırarak içinde ne olduğunu tahmin etme” oyunlarının dışında, gerçekten orijinal oyunlar oynatmışlar, katılımcılara kağıda bakmadan hamile kadın profili çizdirmişler (ki ortaya çıkan çizimler oldukça eğlenceliydi), erkeklere biberondan içtikleri meyve suyunu en hızlı kim bitirecek yarışması yaptırmışlardı (tahmininizden çok daha uzun sürüyor!)

Tabii ki günün anlam ve önemi itibarıyla şirin mi şirin ve inanılmaz lezzetli bir pasta yaptırmayı unutmamışlardı. Üzerindeki şekerden yapılma süs hala Deniz’in banyosunda durur.

Hediyeleri açma faslı da çok keyifli geçmiş, ihtiyacımız olan birçok şeyi toparlamış olmak ve bunu yakın arkadaşlarımızla kutluyor olmak bizi inanılmaz mutlu etmişti.

Katılımcılara (ve katılamasalar da hediye gönderenlere) teşekkür amaçlı verdiğimiz (ya da gönderdiğimiz) şekerleri kayınvalidem Nunu elleriyle hazırlamıştı.

Ancak o günü benim için unutulmaz kılan en önemli şey günün “sürpriz” kısmıydı.

Miami’deki yakın arkadaşım, Türkiye’deki kız kardeşimle önceden iletişime geçerek ona beyaz bebek body’leri almasını söylemiş, üzerine partiye gelemeyecek olan tüm aileme, anne-babamdan kuzenlerime, halalarımdan yakın arkadaşlarıma kadar herkese bir şeyler çizdirmişti.

Daha sonra partiye gelenler de oradaki body’lere, önlüklere, patiklere resimler yapmış, kimi Deniz’in adını yazmış, kimi Deniz resmi çizmiş ve ortaya böyle bir manzara çıkmıştı:

Partiye gelemeyenlerin kendi elleriyle hazırladıkları bu minik hediyelerin orada olması beni inanılmaz mutlu etmiş, “Bunu annem mi yaptı, bunu kuzenim mi çizdi? İnanmıyorooooouuum” şeklinde, gözyaşlarıyla karışık tepkiler vermeme sebep olmuştu.

Peki şimdi?

İkinci bebeğim için parti yapmayı düşünmüyordum. Hele de erkek olduğunu öğrenince gündemime hiç almadım. Nitekim ihtiyacım olan her şey vardı.

Ancak bir arkadaşım “Öyle şey olur muuuu? Hediye almak için değil, sevdiklerinle bir araya gelmek için parti düzenlemelisin. Ben senin yerine yapacağım” deyince biraz da mahcup bir şekilde kabul ettim.

“Bari hediye kısmını atlayalım,söyleyelim kimse hediye getirmesin, her şeyim var” dediysem de “Şekerim, sen şu Amerikanvari düşünceden vazgeç. Burada bebek eşyalarını toplamak için yapılmıyor bu partiler, eğlenmek için yapılıyor. Sen bana bırak” deyince diyecek bir şeyim kalmadı.

Ben yine de davetiyeyi gönderdiğim aileme ve arkadaşlarıma “Lütfen hediye almayın, onun yerine Koruncuk‘a bağış yapın” çağrısında bulundum. Ancak, sanki ben böyle bir şey söylememişim gibi herkes “Şekerim, neye ihtiyacın var? Ne alalım?” diye soruyor. Koruncuk’a bağış yapmanıza ihtiyacım var!

Şöyle de bir durum var: Dün konuştuğum, üçüncü oğlunu birkaç ay önce dünyaya getiren bir arkadaşım “Sen istediğin kadar insanlara bağış yapın de, bir şeyler alacaklar. Ve eğer ne istediğini söylemezsen gerçekten de ihtiyacın olmayan şeyleri alacaklar” dedi. Ve iki oğlandan sonra üçüncüyü doğurmuş olmasına ve hiçbir eşyayı atmamış olmasına rağmen (üstelik bu arkadaşımın bir de bebek eşyaları satan mağazası var), mutlaka bir şeylere ihtiyacım olacağını, en azından mevsim geçişlerinde bazı kıyafetlerin uymayabileceğini, mesela biberon illaki alacağımı söyledi, ve hiç olmazsa parti katılımcılarına bunları söylememi tavsiye etti ki alakasız hediyeler gelmesin.

Ben de şimdi Deniz’in eskilerini inceleyip neye ihtiyacım olabileceğini tahmin etmeye çalışacağım. Bu hafta sonu projem bu…

Derin Oğlan’a Hazırlık Partisi

Mart sonuna doğru partiyi organize eden arkadaşımın evinde yapacağız Derin Oğlan’a hazırlık partisini. Kendisi çok özeniyor, ben de, her ne kadar ilk başta karşı çıkmış olsam da şimdi heyecanlanmıyor değilim. Çünkü bu sefer, geçen seferkinin aksine bütün ailem ve yakın arkadaşlarım (bu sefer de Miami’dekiler hariç!) burada olacak.

Oldukça havasına girdim. Her ne kadar 33 haftadır hamile kıyafeti ihtiyacımı minimum zararla kapatmaya çalışsam da sırf bu parti için kendime güzel bir elbise alacağım!

E, o kadar da olsun artık, değil mi?


Bunlar da ilginizi çekebilir:
“Baby Shower Partisi” de ne?
Bebek için neler almalı?
“Hoş geliyorsun Derin Oğlan” partisinin detayları

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

4 yorum

 1. Türkiye'den body getirtme olayına bayıldım, bayıldım!!! Harika bir fikir! Fikir annesini/babasını tebrik ederim.
  Koruncuk konusuna gelince yorum yapan arkadaşına kesinlikle katılıyorum. Bir arkadaşımızın doğum gününde kendi rızası ile "hediye yerine Koruncuk'a destek!" dememize rağmen destek yerine daha çok hediye geldi ya da hem Koruncuk'a destek yapan hem de hediye alan da oldu . Dolayısı ile sen ver listeni, gelsin ihtiyaçlar:)
  Şimdi de geçen ay Baby Shower'ını organize ettiğimiz arkadaşımızın doğum hediyesini organize ediyorum. Koruncuk'un ajansı bizim bebek için tez elden tasarımı bitirdi ve sertifikaları hazırladı. Hastanede gelenlere hatıra olarak şeker vs vermek yerine Koruncuk Sertifikası vereceğiz 🙂 . Bu vesile ile onu da buradan duyurmuş olayım. Koruncuk Yeni Doğan Bebek Sertifika ları artık hazır!! Şeker yerine bunlardan yaptırın.
  El ver, hayata tutunsun!

  Sevgiler

  • Gerçekten bence de muhteşem bir fikirdi!

   Ayrıca, ailenden uzakta olmasan bile bence çok güzel bir aktivite. Her bebek partisi organizatörüne tavsiye ederim.

   Ben Koruncuk'ta bir süre gönüllü olarak çalışmıştım, dolayısıyla çalışmalarını yakından takip etme fırsatım oldu. Gerçekten kayda değer işler yapıyorlar, desteklenmeli…

 2. Nilufer Celenk

  Canim Elo; ne guzel yazmissin. Keske TR'de olsam yine organize ederdim seve seve…. Kim bilir bakarsin Mart sonuna surpriz bir sekilde geliriz de Derin'in gelisini de kutlariz…
  Sevgiler