16 Yorum

Doğum planım

Deniz’in doğumu için hazırladığım doğum planını daha önce burada paylaşmıştım.

Derin Oğlan’ın yaklaşan doğumu için o planı gözden geçirdim, Türkiye koşullarına biraz daha adapte etmeye çalıştım, ve ortaya aşağıdaki metin çıktı.

Aşağıdakilerin çoğunu sözle de olsa doktoruma bildirdim ve doğal doğum konusundaki beklentilerimi anladığını sanıyorum. Ancak yine de tercihlerimi doktorumu rencide etmeden, derli toplu bir şekilde yazılı olarak bildirmenin bir zararı olmayacağını düşündüğüm için bu metni ona da vereceğim.

Bu metinde benim için olmazsa olmaz maddelere yer verdim. Doktoru ve hastane ekibini rahatsız etmemek adına daha az önemli olan ve es geçebileceğim noktalara (doğum sırasında hastanenin vereceği geceliği giymek yerine kendi kıyafetlerimle kalmak gibi) yazılı olarak yer vermedim.

Her ne kadar “doğum planı” tabirini kendim de daha önceden kullanmış olsam da, aşağıdaki listeyi “doğum tercihleri” olarak adlandırmanın daha uygun olduğunu düşündüm. İki sebepten ötürü:

 1. Doğum, istediğiniz kadar “plan”layın, “plan”ladığınız gibi gitmeyebiliyor.  Bunu “çok kötü olabiliyor” anlamında söylemiyorum. Ancak “plan”ınızda yazdığınız şeyleri uygulayamayabiliyor, ya da uygulamak istemeyebiliyorsunuz. Örneğin ben ilk seferinde “doktorum bana itmemi söylemesin” dememe rağmen doğumu o şekilde bitirmiştim, o an öyle hissetmiş ve istemiştim. Dolayısıyla doğumu bir “plan”a tabi tutmak mümkün olmadığı gibi o şekilde adlandırmak da uygun değilmiş gibi geliyor bana.
 2. Blog tutmaya başladığım ve Türkiye’deki doğal doğum hareketini takip etmeye başladığım yaklaşık son bir seneden beri doktorların yaklaşımları ile ilgili daha fazla bilgi sahibi oldum. Biz bilinçli gebelerin kendimiz ve bebeğimiz için doğru olduğuna inandığımız şeyleri isterken doktorların da -hele de bu konuyla yeni tanışanların- tecrübelerine, fikir ayrılıklarına saygı duymamız gerektiğini fark ettim. Doğum “planı”, sanki biraz agresif bir terimmiş gibi geldi bana. “Tercih” daha yumuşak, doktoru daha az rahatsız edici bir deyimmiş gibi sanki…

Sonuç olarak, benim “doğum tercihlerim” aşağıda… Lütfen unutulmasın, bunlar benim kendi kişisel tercihlerim. Herkesin doğumla ilgili beklentileri farklı olacaktır. Aşağıdaki metni sadece örnek olması, fikir vermesi açısından paylaşıyorum.

Hiçbir hakkı saklı değildir, isteyen istediği gibi kendine uyarlayıp kullanabilir.

Sevgili Doktorum ve Doğum Ekibi,

Bu, benim ikinci doğumum. İlk bebeğimi bundan yaklaşık üç sene önce hastanede gerçekleştirilen doğal (müdahalesiz) bir doğumla dünyaya getirmiştim.

Doğumla ilgili gerçekçi beklentilerim var. İlk doğumumda doğal doğum yapabilmek için hamileliğim süresince kendimi hazırlamış, bir çeşit “telkinle doğum yöntemi” olan HypnoBirthing eğitimlerine katılmıştım. Açılmanın ne olduğunu, kasılmaların (sancıların) nasıl olduğunu biliyorum. Bedenimi tanıyor ve ağrı eşiğimi biliyorum. Epidural ve benzeri ağrı kesiciler hakkında da bilgi sahibiyim.

Sizin de yardımınızla yine mümkün olduğunca müdahalesiz bir doğum gerçekleştirmek istiyor ve tıbbi bir gereksinim olmadığı sürece aşağıdaki tercihlerimi göz önünde bulundurmanızı rica ediyorum.

Doğum eylemi öncesinde:

 • Doğuma eşimle birlikte hazırlandık. Dolayısıyla onun da doğum öncesi, sırası, ve sonrasında yanımda olmasını istiyorum.
 • Doğum sırasında alabileceğim ağrı kesiciler hakkında yeterince bilgi sahibiyim ve ihtiyacım olması halinde talep edeceğim. Epidural dâhil hiçbir ağrı kesicinin ben istemeden teklif edilmemesini rica ediyorum.
 • Bize gerekli desteği vermesi açısından annemin de doğum sırasında yanımda olmasını istiyorum.
 • Sakin ve huzurlu bir ortam yaratmak için odamda kısık sesli, rahatlatıcı müzik dinlemeyi planlıyor, gerek duyduğumda odadaki ışıkları kısabilmek istiyorum.
 • Tıbben gerekmedikçe rutin damar yolu açılmasını istemiyorum.
 • Vajinal muayenelerin minimumda tutulmasını arzu ediyorum.
 • Hareket edebilme özgürlüğümün kasılmalarla başa çıkmam açısından önem taşıdığını biliyor, bu nedenle kasılmalar sırasında arzu ettiğim gibi pozisyon değiştirebilme imkânına sahip olmak istiyorum.
 • NST ile takip edilmenin gerekmesi halinde monitöre sürekli bağlı kalmak yerine aralıklarla bağlanmayı tercih ediyorum.
 • Personelin sadece gerektikçe odamda bulunmasını rica ediyorum.
 • Doğum sürecinin kendiliğinden başlamasını tercih ediyor, süreci başlatmak ya da hızlandırmak adına amniyotik kesenin patlatılması ya da suni sancı verilmesi gibi yöntemlere sıcak bakmıyorum.
 • Doğum esnasında gerekli sıvı alımını serum takılması yerine su içerek yapmayı tercih ediyor, hafif gıdalar alabilmeyi istiyorum.

Doğum eylemi sırasında:

 • Doğum sırasında sadece gerekli personelin odada bulunmasını rica ediyor, orada olması şart olmayan hiçbir görevlinin katılmamasını arzu ediyorum.
 • Bebeği itme safhasının anne tarafından, doktorun telkinleriyle yönlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Ancak, açılma tamamlanmış olsa bile -bebeğim için bir tehlike söz konusu değilse- itme hissim gelene kadar bekleme seçeneğimin de olmasını istiyorum.
 • Bebeğimin sağlığı açısından muhakkak gerekmediği sürece epizyotomi yapılmasını kesinlikle tercih etmiyorum.
 • Bebeğin başı ve omuzları çıktıktan sonra onu mümkünse ellerimle karşılamak istiyor, benim karşılamam mümkün değilse eşimin karşılamasını istiyorum.

Doğum eylemi sonrasında:

 • Bebeğimin doğar doğmaz kucağıma verilmesini istiyor, mümkünse ilk tıbbi muayenesinin bebeğim kucağımdayken yapılmasını istiyorum.
 • Bebeğimizin göbek bağını eşimin kesmesini istiyor; bağ kesilmeden önce oradaki kan dolaşımının bitmiş olmasını tercih ediyoruz.
 • Doğumun hemen ertesinde bebeğimize tıbbi müdahale gerekmesi halinde eşimin de onun yanında olmasını istiyoruz.
 • Plasentanın doğal bir şekilde doğmasını istiyorum.
 • Bebeğimizin gözüne sürülecek olan antibiyotik merhemin ve diğer gerekli ilaçların hemen değil, bebek bakım odasına götürüldüğünde uygulanmasını tercih ediyoruz.
 • Bebeğime yalnızca anne sütü vermeyi planlıyor ve doğar doğmaz emzirmeyi istiyorum.
 • Tıbbi bir gereksinim olmaması halinde bebeğime hastanede geçirdiği süre boyunca herhangi bir sıvı (mama, şekerli su ve sade su da dâhil olmak üzere) verilmesini istemiyorum.
 • Yine hastanede geçirdiğimiz süre boyunca bebeğe emzik verilmesini istemiyorum.

Acil ve kaçınılmaz nedenlerden ötürü sezaryen gerekmesi halinde:

 • Epidural sezaryen yapılmasını tercih ediyor ve tüm süreç boyunca uyanık olmak istiyorum.
 • Eşimin de operasyona katılmasını istiyor, bebeğin onun kucağına verilmesini istiyorum.
 • Yukarıda belirttiğim, anne-bebek yakınlaşması açısından mümkün olan tüm işlemlerin uygulanmasını rica ediyorum.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

16 yorum

 1. Heyecanlandım okuyunca. Çok az kaldı. Hadi bakalım hayırlı doğumlar şimdiden. Her şey gönlünüzce olsun. Hoş gelsin Derin bebek…

 2. evet yaa ben de pek heyecanlandım
  doktorun ben olsam şapka çıkarır hepsine "eyvallah" derdim.
  harikasın

 3. Doğum kısmı için hayırlısını diliyorum. Gerçekten de nefesimi tutumuş bekliyorum artık Elif. Bebekle ilgili taleplerin dikkate alınacaktır. Doğum yapacağın hastanede bebek odası uygulaması mı var? Benim bildiğim bebek zaten annesiyle aynı odada oluyor. O yüzden emzik, biberon vs verilmesi konusunda endişelenmene gerek yok zannedersem.

 4. hemen paylaştığın için çok teşekkürler elif, ben de kendime uyarlayarak bu planı doktoruma göstereceğim bakalım ne diyecek

 5. Elif okurken beni bir heyecan sardi! Alpi' nin dogum gunu gozlerimin onune geldi. Hersey dilediginiz gibi gecsin canim:)

 6. birşey kafama takıldı bebeğe hastanede emzik verilmesini istemiyorsun. ne kadar sonra emziğe başlamalı , deneyimli bir anne olarak senin bu konudaki fikrini öğrenebilir miyim?

 7. umarım zamanında ve istediğin gibi bebeğini kucağına alırsın. naçizane tavsiyem, bu planın gerekli bölümlerini çocuk doktoru ile de paylaşman…
  sevgiler,

 8. Siz böyle dedikçe ben iyice heyecanlandım! 🙂

  VUSLAT – bebek odası uygulaması istersem varmış. "Bebek dostu hastane" olarak bebeğin anneyle kalmasını teşvik ediyorlar. Dün hastaneyi gezerken de öğrendik. Daha önceki plandan kalan, gereksiz bir ayrıntı olarak yer almış oldu bu madde…

  PERİ – ben bunu yazmama rağmen emziği hastanede vermişlerdi Deniz'e! Ancak Türkiye'de -en azından "bebek dostu hastane"lerde- sanırım daha bir dikkat ediyorlar buna…

  Biberonu Deniz'e üç haftalıkken vermiştik. Yine öyle yapmayı planlıyoruz. Emzik için ise dayanabileceğim kadar dayanacağım, ancak baktım sakinleşmeye ihtiyacı var, vermekten kaçınmam diye düşünüyorum.

  AYÇA – Tavsiyen için teşekkür ederim.

 9. Elif merhaba, ben amerikada yasiyorum ve blogunu keyifle takip ediyorum. Oncelikle dogum icin iyi sanslar dilerim. Umarim hersey beklediginiz gibi gider ve kolay bir dogum olur. Dogum konusunda herkesin farkli istekleri olabilir ve dogum aninda istekler degisebilir demissin. Cok cok haklisin. Simdi 8 aylik olan kizima hamileyken dogum planim "epidural epidural epidural" idi . Hatta doktorumla da konusmustum, ozel hicbirsey istemiyorum, sadece lutfen agri kesici verin diye, fakat cok hizli gerceklesen bir dogum yuzunden hic agri kesici almadan, tamamen dogal bir dogum yapmak zorunda kaldim, cok da iyi oldu 🙂 tam neye niyet neye kismet durumu! Ikinci bir bebek olursa onu da dogal olarak dogurmak istiyorum ama ilk tecrubemden sonra plan yapmamaya karar verdim. Tekrar bol sanslar, kolay ve saglikli bor dogum dilerim. Derin bebegin dunyaya sakin, huzurlu ve mutlu bir bebek olarak gelmesi dilegiyle

 10. teşekkürler bilgi için 🙂

 11. ZEYNEP – Destekleyici sözlerin için çok teşekkür ederim!

  PERİ – Rica ederim, umarım işine yarar.

 12. 'rutin damar yolu açmak' nedir acaba? internette açıklayıcı bir bilgiye ulaşamadığım için size soruyorum. teşekkür ederim.

 13. Bu soruya ben cevap vermek istiyorum Elif Öğretmenim:)) hastaya olağan üstü durumlarda mudahale edebilmek için kol damarlarından birine ucu açık iğne takılması. daha çok serum bağlamak için kullanılan bu iğne sayesinde damar yolu sürekli açık kalarak mudahale halinde zaman kaybını engelleyip daha kısa sürede emin bir yolla ilacın damara enjekte edilmesine izin verir ( Ben de Internetten baktım)

 14. harıka bır post