31 Yorum

33. hafta: “Erken doğum riski”

Cumartesi günü güle oynaya gittiğim doktor randevusundan sinirlerim biraz bozulmuş bir vaziyette ayrıldım.

Rahim ağzında incelme varmış. “Silinme” olarak da tabir edilen, İngilizcede “effacement” denilen ve doğumun başlama belirtilerinden biri olan bu durumu doktorum yüzde 50 incelme var (50% effacement) olarak açıkladı bana.

Çok canım sıkıldı. Daha önce “risk var diyemeyiz” demişti doktorum. Ancak şimdi “erken doğum riski” olduğundan bahsetti. Ve önlem almamız gerektiğini söyledi.

Dr. Alper Mumcu’nun web sitesinde bu durum çok güzel açıklanmış. Anlaşılan benim rahmim buradaki çizimlerden ikincisi gibi (uzunluk 2 santim civarında).

Ne yapacakmışız?

Yine istirahat. Yatak istirahatı değil, ama ortalıkta dolanmak, uzun süre ayakta durmak, çamaşır asmak, ziv ziv gezinmek yok. İlişki yok (Var dese bu halimle ne olacak, o da ayrı…) Havalar güzelleşiyor ama yürüyüş falan yapmak yok. Magnezyumu iki katına çıkarıyoruz. 10 gün sonra kontrole gideceğim.

(Beklenen tarih olan) “24 Nisan’a kadar bekleyeceğini sanmıyorum bu bebeğin” dedi doktorum. Zaten ben de bir iki hafta erken gelir diye düşünüyordum. Ancak henüz gelmesini hiç mi hiç istemiyorum.

Cumartesi günü 34. haftaya başladık. Amacımız Derin Oğlan’ın içeride 37. haftayı tamamlayacağı 3 Nisan’a kadar beklemesi… 3 Nisan’dan sonra -yine ne kadar geç, o kadar iyi ama- paşa gönlü ne zaman isterse o zaman gelsin.

Hiç istemediğim şeylerdi böyle hesaplar yapmak. Olayları akışına bırakmak istiyordum. Erken de gelse, geç de gelse ne zaman isterse gelsin diyordum. Ama doğum belirtilerinin bu kadar erken başlaması gerçekten sinirimi bozdu.

Cumartesi günkü NST’de de fark etmediğim kasılmalar olduğu ortaya çıktı. Bu da şaşırttı beni, çünkü ben zaten gün içinde fark edebildiğim kasılmaları yaşıyorum. Bir de fark edemediklerim varmış meğer…

Şimdi oturup kendimi dinlemeye başladım. “Normalde olan kasılmalarımı farklı mı yormalıyım acaba?” diye düşünüyorum yerli yersiz. “Daha öncekilerden daha mı şiddetli? Bu sefer daha mı uzun sürdü? Arkası gelecek mi?” diye sorguluyorum.

Deniz’in Babası “Takma canım” diyor. “Sen yeter ki ağırdan al, erken falan gelmeyecek” diyor. “Ne düşün, ne sözlere dök” diyor. Doğru da diyor. Keşke bu yazımı okumasa da sözlere döktüğümü görmese o halde… İçimde tutamıyorum endişelerimi çünkü…

Off, ne gereksiz oldu bu şimdi…

Deniz-Derin buluşması

Cumartesi günkü randevumuz her ne kadar gergin bir şekilde bitse de Deniz’in kardeşini ilk kez görmesi açısından önemliydi. (Bu arada bu gerginlikten bir tek ben nasibimi aldım. Doktorum oldukça sakin. Deniz’in Babası keza öyle) Deniz NST’de bebeğin kalp atışlarını duydu, sonra ultrasonda yüzünü gördü. Gördüğündeki bakışları kayda değerdi, şaşkınlık, heyecan, bilinmezlik, hepsi bir arada… İki saniye sonra ilgisini kaybetti, doktorun muayenehanesini karıştırmaya başladı, o ayrı…

Bakalım gerçek buluşma nasıl olacak…

İçeride neler oluyor?

Derin Oğlan ananas kadar olmuş. Düşüncesi bile kendime acımama sebep oluyor. Artık o kadar ağır geliyor ki, gerçekten oturup kalkmakta çok zorlanıyorum.

Hareketleri değişmekle beraber tüm hızıyla devam ediyor. Otururken karnımın üstüne bir şeyler koyuyorum, ha bire oynatıp duruyor. Geçen akşam Deniz’in Babası videosunu çekti, paylaşacağım.

Yer sıkıntısı problemi giderek arttığı için artık nerelerime ne şekilde baskı yapıyorsa, zaman zaman parmaklarım hissizleşiyor. Ayaklarım köfte gibi şişiyor. Özellikle de sabah uyandığım zamanlarda el-ayaklarımı tanıyamıyorum. An geliyor, gün içinde çorap bile giymek fazla geliyor. Ayak bileklerimi öne-arkaya oynatma, daireler yapma hareketleri iyi geliyor.

Bir-iki saatten fazla aynı pozisyonda uyuyamıyorum. Hangi tarafa yatıyorsam o tarafım ağrı içinde uyanıyorum.

Yine de bunların hepsini, hatta daha fazlasını en az bir ay daha çekmeye razıyım. Yeter ki vaktinden önce gelmesin Derin Oğlan…


Daha önce: 32. hafta: Göbeğim benimdir, benim kalacak!
Sonra: 34. hafta: İçeriye bir bakalım.

Bu da ilginizi çekebilir: Pozitif Doğum Hikâyeleri

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

31 yorum

 1. Olumu düşün olumluyu çağır herşey güzel olacak kardeş buluşması oğlumun kardeşini ilk gördüğü güne götürdü ve hastane buluşmasına çok keyifli:)

 2. Nazife Işık

  Öncelikle Derin Bebek dilerim vaktinde gelir, bunun için dua edeceğim. Ben de 35.haftamda erken doğum tehlikesiyle apar topar izne çıkmıştım. Bu hissi çok iyi bilirim. Hissetmediğim kasılmalarım vardı, magnezyum takviyesine başlamıştım hemen, yürüyüş ve bir takım bilinen şeyler yasaklanmıştı. Yalnız ilk hamileliğin terübesizliğinden mi yoksa başka bir şeyden mi, ben o kasılmaları hiç mi hiç hisetmiyordum ama durum oldukça telikeliydi. Sanırım magnezyum ve istirahat işe yaramıştı ve ben bebeğime 38+5'te normal doğumla kavuştum (her kontrole gidişimde doktorum artık sen doğurmadın mı diyordu bana, sanki doğursam haberi olmayacaktı 🙂 ) Bence endişe etme eşinin de dediği gibi olumlu düşün ki olumlu şeyler olsun. Yalnız benim anlamadığım şey bu haftada vajinal muayene yapmayı nerden gerekli gördü doktorun? İncelme konusunda inan pek bir fikrim yok ama bunu yaşayanlar eminim yüreğine su serpeceklerdir. Kendine iyi bak..

 3. sizi olumlu düşünmeye davet ediyorum.ilk bebeğimi 34 hf doğurdum ve 2. de 23 hf tan itibaren doktorum erken doğum riski dedi ki bundan önce birde düşük yapmıştım… rapor izin yatak istirahati magnezyum ve olumlu düşünceyle 38 hf da doğum yaptım ki neredeyse sonuna kadar bekleyecekti.sadece dinlendim ve iyi düşündüm ve dua ettim zamanında doğurmak harika bir duyguydu ve bakım çok rahat ve kolaydı tabii ki..doktorum biz ne yaparsak yapalım ne zaman geleceğini sadece o belirler demişti -daha minicikken hayatlarıyla ilgili kararı veriyorlar-sakin ol mutlu ol ve iyi düşün demişti…
  eminim ki zamanınıda gelecek derin bebek ….inanın…

 4. ben de neden vajinal muayene yapıldığını merak ettim. yeni doktroruma gittiğimde geçen hafta gerekli görmedi vajinal muayeneyi. Seninle beklenen doğum tarihimiz aynı benimki de 24 nisan ama farklı uygulamalar yapılabiliyor demek ki.
  eminim istirahat edersen herşey istediğin gibi gidecek, biliyorum söylemesi çok kolay ama düşünmemeye çalış erken doğumu.

  uyku sorunu, yorgunluk, şişkinlik, kabızlık hepsi bende de var arkadaşım, ama dediğin gibi 1 ay daha beklesin bebişler de biz bu sıkıntıları seve seve çekeriz.

  • benim de beklenen doğum tarihim 27 nisan ve ben de henüz vajinal muayene olmadım. Doktor 34. ya da 36. haftada bakarız, diğer kaynaklardan okuduğum kadarıyla da 34-36. haftalarda yapılıyor ama belki Derin'in aşağıda olması dolayısıyla doktor şüphelenip muayene etmiş olabilir.

 5. Herşey umduğun gibi olsun. Kendini fazladan strese sokma lütfen.

 6. Elif'çiğim, ne kadar zor olsa da bu düşünceyi kafandan uzaklaştırmaya bak derim. Fazladan sıkıntı yaşamak en son ihtiyacın olan şey… Umarım Derin, çıkmak için acele etmez, sen de keyifle tamamlarsın hamileliğini 🙂 Sevgiler

 7. Elif, sen olumlu düşün herşey yolunda gidecektir. Dördünüz bir araya geldiğinizde bugünleri gülümseyerek hatırlarsın… sevgiler,

 8. Umarım Derin Bebek en azından 37. haftasını doldurur. Ama kendini de üzme elinden geleni yap sadece.. Söylemesi kolay seni de görücez diyorsun belki.. Birşey sorucam bu ilk hamileliğinde olan bir sorun değildi dimi.. Ela'yı çok kucağıma alıyormuyum acaba konusu kafamı kurcalıyor benim de..

 9. Icinden iyi seyler gecir ki strese girme. Bebegini zamani geldiginde kollarini alman dilegiyle.

 10. Elifcim eminim ki kendine çok dikkat edeceksin, doktorunun söylediği önlemleri alacaksın sen.. Ama tüm bunlardan daha da önemlisi pozitif düşünmendir sen de çok iyi bilirsin bunu.. Ben sadece hatırlatmak istedim.. Güzel ve içaçıcı şeyler düşün, evrene pozitif düşünceler yolla, secret yap:-))) Artık adını sen koy yani.. Ha baktın ki Derin oğlan aceleci davranıyor o zaman da hayırlısı olsun deyip kaderci olmak lazım biraz bence, tüm kalbimle iyi şanslar diliyorum şimdiden size.. Bugünden itibaren dualarıma nacizane sizi de katacağım..sevgiler..

 11. Elif'ciğim,
  Benim de erken doğum riskim vardı. Öyle gönülden gelme demişim ki 41. haftanın sonuna kadar durdu içerde:) Gönlünü ferah tut….

 12. Elifcim,

  "Hiç istemediğim şeylerdi böyle hesaplar yapmak. Olayları akışına bırakmak istiyordum." demişsin ya, sen hesap yapsan da yapmasan da olaylar akışında gerçekleşecek, Derin ne zaman isterse, ne zaman hazır olursa o zaman gelecek.. O yüzden kendini sıkmaya, telaşa hiç gerek yok, herşey yolunda gidecek..

 13. merhabalar,
  ben de 16 ocakta 33 hafta da oğluşumu doğurdum. 31. hafta dabende erken doğumdan dolayı hastanede yattım. ben de rahim ağzım 2 cm açılmış ve %80 silinme sözkonusuydu. bu haftalarda bebeklerin akciğer gelişimi henüz olmadığı için, kortizonlu ilaç yapıldı. ama sizin 34 . haftaya ulaşmış olmanız çok iyi. çünkü akjciğer gelişimi 34. hafta sonunda tamamlanmış oluyor. bol bol dinlenin, bebişiniz inşallah içeride kalabildiği kadar kalsın. pozitif düşünün kihrşey pozitif olsun.. herşey gönlünüzce olsun, sevgiler

 14. Bol bol dinlen Elifcigim! Zaten Derin gelince dinlenmek icin firsat kollayacaksin. Dinlenmek erken dogum riskini epeyce oteliyor (tecrubeyle sabit) Kizimin kafasi dogum kanalina girmisti 30. haftada. Kilosunu bile tahmin edemiyordu Dr., goremiyordu cunku. 36.haftaya kadar dayandim bol bol dinlenerek, yatarak. Ustelik erken cikmaya yukaridaki oglan karar verdi, biz kiz firlayip cikacak diye hop oturup hop kalkarken. Bu cocuklarin ne yapacagi belli olmuyor. Ama sen Maasallah iyi gidiyorsun bence. 38i de tamamlayacaksin gibi geliyor bana. Derin oglanla konus da erken gelecem diye seni telasa vermesin afacan. Sevgiler.

 15. genelde erken doğum riskiyle karşı karşıya olan bir çok anne olması gereken zamanda doğum yapıyor. O yüzden içini rahat tut, yine hesaplamadan ama biraz daha dinlenerek bebeği beklemek en iyisi nasıl olsa bebek ne zman isterse o zman gelecek:))

 16. Aman aman, bu Derin oğlan pek bir kıpır kıpır çıktı 🙂
  Ama sakın endişe etme Blogcu Anne. Endişeler bebişe de yansır sonra. Dinlenmeye bak. Derin oğlan vaktiyle, gelmesi gereken zamanda gelecek, erkenden değil…

 17. Bence de öyle. Hiç kafana takma, yat dinlen. Bak hem hamilelik sonrası ordan oraya koşturman gereken zamanlar için enerji toplarsın. Hazır doktor da dinlen demişken fırsat bu fırsat, kaçırma derim 😉

  Sevgiler…
  Evren

 18. Merhaba, oğlum 34. haftasında erken doğdu… şanslısınız drunuz sizi bu konuda uyarmış, biz her ay rutin kontrollere gittiğimiz halde böyle bir uyarı almamıştık , eğer bilseydim son bir ay yatağımdan çıkmaz bebeğimin erken gelmesini önlemeye çalışırdım.

  Ne desek de kaderin önüne geçemeyiz, inş sizin böyle bir şansınız olur .. keyifli doğumlar dilerim.

  Sevgiler

 19. Elif,
  Ben de 33. haftadayim sanirim aramizda dogum tarihi olarak 3 gun var (27 nisan ama ultrason 24 nisan diyordu) Ayni sorunlar bende de var yani ayaklarin sismesi ve ayni pozisyonda uyuyamak gibi. Doktor kontrolum 3 gun sonra o yuzden incelme olup olmadigini bilmiyorum ama ben de saga sola kosturup duruyorum. Galiba mumkun oldugu kadar dinlenmek en dogrusu.
  Benim Amerikali doktorum cok rahat biraz onun rahatligi da bana mi bulasti bilmiyorum -hos sen ilk dogumunu Amerika'da yaptigin icin daha deneyimlisin- Bana cok yorma kendini ve ogleden sonralari uyumaya calis dedi. – de ogleden sonralari uyuma gibi bir luksum yok ki-
  Sonucta 37.haftaya kadar her dogum erken dogum oluyor ve erkek bebeklerin (bu da ikinci benzerlik biz de erkek bebek bekliyoruz) gelisimi kiz bebeklere gore daha yavasmis -Kadinlarin guclu olmasi bile anne karninda basliyor ne diyebilirim :)-
  Sonuc olarak olumsuz dusunme ve kendini yorma, elinden geldigince dinlen. Hem doktor da demis dinlen diye ve endise edecek bir sorun oldugunu da dusunmuyorum. Endiselenmen bebegin streslenmesine neden olabilir.

 20. Sevgili Elif,

  Kulaginda guzel bir muzik, elinde keyifli bir kitap ,kafanda sadece olumlu dusuncelerle dinlenmeye calis n'olur. Biraz haminne gibi olucak ama hayirlisi neyse oyle olsun. Kontrol bir yere kadar sonucta her sey oluruna variyor. Dilerim Derin zamaninda, saglikli olarak araniza katilir.
  Sevgiler
  Meltem

 21. 40 tamamlar misin bilmem ama 36dan once gelmeyecek Derin oglan, oyle hissettim Insallah oyle olur, ama senin olumlu dusunmene de bagli konus gobisinle soz dinler o.

  Persembeye doktor randevum var, ama vajinal muayene 36. haftada oluyor burada ondan once bisey yapar mi bilmem, ama ben onlem amacli "effacement" olayini sorayim. En azindan bilmek ve tedbir almak sureci uzatir.

  Hersey cok guzel olacak, pozitifffffffff

 22. Elif, Türkiye'de adetten midir nedir anlayamadım, doğuma yakın doktorlar insanın yüreğini böyle bir hooop ettiriveriyorlar. Sen hiç telaşlanma, sen rahat ol ki, Derin de rahat olsun. Herşeyin yolunda gideceğine eminim.

  Bu arada demek Derin koç burcu olacak 🙂 Hadi Allah kolaylık versin? 🙂

  Çok sevgiler
  Senem

 23. Hepinize destekleyici yorumlarınız için sonsuz teşekkür ederim.

  Gönül isterdi ki bu işi ikinci kez yapmaya kalkışan, dolayısıyla biraz daha tecrübeli olan, "kelimelerin gücü" diyen,"pozitif" düşüncenin gücüne inandığını söyleyen, söylemekle kalmayıp POZİTİF Doğum Hikayeleri diye de bir blog açan bir kadın daha soğukkanlı olsun…

  Ama günün sonunda ben de hormonları alt üst olmuş bir gebeyim işte…

  Az önce bu konuyla ilgili daha olumlu bir yazı yayınladım.

  NAZİFE, PERİ- Doktorumun vajinal muayene yapmasının sebebi yaklaşık bir aydır tespit ettiği bebeğin baskı yapma durumu… Ama böyle bir durum olmasaydı da rutin olarak muayene yapar mıydı, bilmiyorum açıkçası… Amerika'dayken de sanırım bu sıralarda başlamıştı muayene, belki bir iki hafta daha geç…

  ESRA – ikinci gebelik gerçekten bambaşka bir deneyim. Bence eskilerin söylediği "ağır kaldırma" tembihleri de yalan değil. Mümkün olduğunca kaldırmamaya çalış Ela'yı, hem o da alışsın. İlerleyen zamanlarda zaten yapamayacaksın.

  Tekrardan hepinize desteğiniz için teşekkürler, göbek dolusu sevgiler…

 24. Elifcim, bak gecen gun okumustum, 34. haftayi dolduran bebekler erken gelseler de eger hali hazirda bir saglik problemleri yoksa erken dogumdan kaynakli uzun sureli bir saglik problemleri olmuyormus. Bir sure hastanede kalmalari gerekiyormus ama sonucta saglikli bir bebis olarak evlerine donuyorlarmis. Ben bunu okuyunca, 34 u daha doldurmamis olmama ragmen, yakinda bebisim gelse bile saglikli bir insan olabilecek diye cok sevinmistim. Senin 34 dolmak uzere, bence hiiiicccc uzulme. Uzulmek bebisini daha cok etkileyebilir.

  Opuyorum cookkkk ve koccaman bir kucak yolluyorum taaaa buralardan 🙂

 25. slm arkadaşlar 33 haftalık hamileyim bugün doktora gittim ve bana bebeğin başı aşağı inmiş erken doğum olabilir dedi ama kesinde konuşmadı nst ye girdim ve ağrı yok dedi çok korkuyorum ilk doğumum olacak ne olur bilgilerinize ihtiyacım var

  • Mümkünse dinlenmeye çalış. Bana doktor böyle dediğinde yatak istirahati vermemekle birlikte koşturmamamı söylemişti, işe de yaramıştı.

   Hoş, bebek bundan 3 hafta sonra doğdu, o da ayrı mesele. Ancak doğumdan önce durum düzelmişti, ani bir şekilde geldi.

   Dinlenmek, çok çok çok su içmek işe yarıyor.

 26. Bende 34 haftalık hamileym bende de 2 cm açılma var şuan nudilat diye bi ilaçla durduruyolar bebişimi ama her gûn sancılanp hastaneye gidiyorum bu ilaçla ilgli bi bilgnz warmı¿

 27. şuan 33 haftalık hamileyim ve doktorum amniyon sıvısının bir çay bardagı kaldıgını söyledi sezeryan istemiyordum ama 10 gün ancak dayanacagını söyledi bebegimde ayrıca baya küçükmüş 🙁

 28. slm esra ben. 20 yaşındayım.servis elemanı olarak çalışıyorum bütün günüm ayakta iş yaparak geçiyor. 21 haftalık hamileyim doktorum bebeğimin fazla hareket etmediği için erken doğum riskini taşıdığını söyledi. ne yapmam gerekiyor. lütfen bana yardım edin.