10 Yorum

Örnek doğum planı

İkinci bebeğimin yaklaşan doğumu için hazırladığım “doğum tercihlerim” listesini aşağıda paylaşıyorum.

İlk bebeğimin Amerika’da gerçekleşen doğumu için hazırladığım doğum planına daha önce burada yer vermiştim.

Aşağıdaki tercih listesi, daha önceki planın Türkiye şartlarına biraz daha adapte edilmiş hali…

Bu metinde benim için olmazsa olmaz maddelere yer verdim. Doktoru ve hastane ekibini rahatsız etmemek adına daha az önemli olan ve es geçebileceğim noktalara (doğum sırasında hastanenin vereceği geceliği giymek yerine kendi kıyafetlerimle kalmak gibi) yazılı olarak yer vermedim.

Her ne kadar “doğum planı” tabirini kendim de daha önceden kullanmış olsam da, aşağıdaki listeyi “doğum tercihleri” olarak adlandırmanın daha uygun olduğunu düşündüm. İki sebepten ötürü:

 1. Doğum, istediğiniz kadar “plan”layın, “plan”ladığınız gibi gitmeyebiliyor. Bunu “çok kötü olabiliyor” anlamında söylemiyorum. Ancak “plan”ınızda yazdığınız şeyleri uygulayamayabiliyor, ya da uygulamak istemeyebiliyorsunuz. Örneğin ben ilk seferinde “doktorum bana itmemi söylemesin” dememe rağmen doğumu o şekilde bitirmiştim, o an öyle hissetmiş ve istemiştim. Dolayısıyla doğumu bir “plan”a tabi tutmak mümkün olmadığı gibi o şekilde adlandırmak da uygun değilmiş gibi geliyor bana.
 2. Blog tutmaya başladığım ve Türkiye’deki doğal doğum hareketini takip etmeye başladığım yaklaşık son bir seneden beri doktorların yaklaşımları ile ilgili daha fazla bilgi sahibi oldum. Biz bilinçli gebelerin kendimiz ve bebeğimiz için doğru olduğuna inandığımız şeyleri isterken doktorların da -hele de bu konuyla yeni tanışanların- tecrübelerine, fikir ayrılıklarına saygı duymamız gerektiğini fark ettim. Doğum “planı”, sanki biraz agresif bir terimmiş gibi geldi bana. “Tercih” daha yumuşak, doktoru daha az rahatsız edici bir deyimmiş gibi sanki…

Sonuç olarak, benim “doğum tercihlerim” aşağıda… Lütfen unutulmasın, bunlar benim kendi kişisel tercihlerim. Herkesin doğumla ilgili beklentileri farklı olacaktır. Aşağıdaki metni sadece örnek olması, fikir vermesi açısından paylaşıyorum.

Hiçbir hakkı saklı değildir, isteyen istediği gibi kendine uyarlayıp kullanabilir.

Sevgili Doktorum ve Doğum Ekibi,

Bu, benim ikinci doğumum. İlk bebeğimi bundan yaklaşık üç sene önce hastanede gerçekleştirilen doğal (müdahalesiz) bir doğumla dünyaya getirmiştim.

Doğumla ilgili gerçekçi beklentilerim var. İlk doğumumda doğal doğum yapabilmek için hamileliğim süresince kendimi hazırlamış, bir çeşit “telkinle doğum yöntemi” olan HypnoBirthing eğitimlerine katılmıştım. Açılmanın ne olduğunu, kasılmaların (sancıların) nasıl olduğunu biliyorum. Bedenimi tanıyor ve ağrı eşiğimi biliyorum. Epidural ve benzeri ağrı kesiciler hakkında da bilgi sahibiyim.

Sizin de yardımınızla yine mümkün olduğunca müdahalesiz bir doğum gerçekleştirmek istiyor ve tıbbi bir gereksinim olmadığı sürece aşağıdaki tercihlerimi göz önünde bulundurmanızı rica ediyorum.

Doğum eylemi öncesinde:

 • Doğuma eşimle birlikte hazırlandık. Dolayısıyla onun da doğum öncesi, sırası, ve sonrasında yanımda olmasını istiyorum.
 • Doğum sırasında alabileceğim ağrı kesiciler hakkında yeterince bilgi sahibiyim ve ihtiyacım olması halinde talep edeceğim. Epidural dâhil hiçbir ağrı kesicinin ben istemeden teklif edilmemesini rica ediyorum.
 • Bize gerekli desteği vermesi açısından annemin de doğum sırasında yanımda olmasını istiyorum.
 • Sakin ve huzurlu bir ortam yaratmak için odamda kısık sesli, rahatlatıcı müzik dinlemeyi planlıyor, gerek duyduğumda odadaki ışıkları kısabilmek istiyorum.
 • Tıbben gerekmedikçe rutin damar yolu açılmasını istemiyorum.
 • Vajinal muayenelerin minimumda tutulmasını arzu ediyorum.
 • Hareket edebilme özgürlüğümün kasılmalarla başa çıkmam açısından önem taşıdığını biliyor, bu nedenle kasılmalar sırasında arzu ettiğim gibi pozisyon değiştirebilme imkânına sahip olmak istiyorum.
 • NST ile takip edilmenin gerekmesi halinde monitöre sürekli bağlı kalmak yerine aralıklarla bağlanmayı tercih ediyorum.
 • Personelin sadece gerektikçe odamda bulunmasını rica ediyorum.
 • Doğum sürecinin kendiliğinden başlamasını tercih ediyor, süreci başlatmak ya da hızlandırmak adına amniyotik kesenin patlatılması ya da suni sancı verilmesi gibi yöntemlere sıcak bakmıyorum.
 • Doğum esnasında gerekli sıvı alımını serum takılması yerine su içerek yapmayı tercih ediyor, hafif gıdalar alabilmeyi istiyorum.

Doğum eylemi sırasında:

 • Doğum sırasında sadece gerekli personelin odada bulunmasını rica ediyor, orada olması şart olmayan hiçbir görevlinin katılmamasını arzu ediyorum.
 • Bebeği itme safhasının anne tarafından, doktorun telkinleriyle yönlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Ancak, açılma tamamlanmış olsa bile -bebeğim için bir tehlike söz konusu değilse- itme hissim gelene kadar bekleme seçeneğimin de olmasını istiyorum.
 • Bebeğimin sağlığı açısından muhakkak gerekmediği sürece epizyotomi yapılmasını kesinlikle tercih etmiyorum.
 • Bebeğin başı çıktıktan sonra onu mümkünse ellerimle karşılamak istiyor, benim karşılamam mümkün değilse eşimin karşılamasını istiyorum.

Doğum eylemi sonrasında:

 • Bebeğimin doğar doğmaz kucağıma verilmesini istiyor, mümkünse ilk tıbbi muayenesinin bebeğim kucağımdayken yapılmasını istiyorum.
 • Bebeğimizin göbek bağını eşimin kesmesini istiyor; bağ kesilmeden önce oradaki kan dolaşımının bitmiş olmasını tercih ediyoruz.
 • Doğumun hemen ertesinde bebeğimize tıbbi müdahale gerekmesi halinde eşimin de onun yanında olmasını istiyoruz.
 • Plasentanın doğal bir şekilde doğmasını istiyorum.
 • Bebeğimizin gözüne sürülecek olan antibiyotik merhemin ve diğer gerekli ilaçların hemen değil, bebek bakım odasına götürüldüğünde uygulanmasını tercih ediyoruz.
 • Bebeğime yalnızca anne sütü vermeyi planlıyor ve doğar doğmaz emzirmeyi istiyorum.
 • Tıbbi bir gereksinim olmaması halinde bebeğime hastanede geçirdiği süre boyunca herhangi bir sıvı (mama, şekerli su ve sade su da dâhil olmak üzere) verilmesini istemiyorum.
 • Yine hastanede geçirdiğimiz süre boyunca bebeğe emzik verilmesini istemiyorum.

Acil ve kaçınılmaz nedenlerden ötürü sezaryen gerekmesi halinde:

 • Epidural sezaryen yapılmasını tercih ediyor ve tüm süreç boyunca uyanık olmak istiyorum.
 • Eşimin de operasyona katılmasını istiyor, bebeğin onun kucağına verilmesini istiyorum.
 • Yukarıda belirttiğim, anne-bebek yakınlaşması açısından mümkün olan tüm işlemlerin uygulanmasını rica ediyorum.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

10 yorum

 1. Elif cok guzel olmus. Dogum sirasinda istedigim pozisyonda ikinmak istiyorum gibi birsey de ekleyebilirsin, ya da belki doktorunla konustun bile. Benim duyduklarimdan anladigim kadariyla, dogumhane masasina yatirilip ikinmak genelde yapilan sey. Dr Hakan Coker bir ornekte bu masanin yanina tutunup ayakta dogurmaktan bahsetmisti, ya da masaya ciksan bile yatar pozisyon degil diz ustunde ya da sana o an nasil rahat gelirse o sekilde bebegin cikmasi konusunda onceden anlasabilirsin doktorunla. Sen zaten dusunmussundur de ben soyleyeyim dedim 🙂
  Bir de “bebek bakim odasi” ne? niye goturuluyor? senin yaninda bakilamiyor mu?

 2. Çok teşekkürler Bahar. “Kasılmalar sırasında istediğim gibi hareket etmek istiyorum” derken onu da kapsadığını düşünmüştüm ama sanırım senin de dediğin gibi daha açık ifade etmeli… Çünkü son anda doğumhaneye götürülüyormuşsun, ve orada doğuruyormuşsun. Hastanedeki “Hemşire hizmetleri” her nedense doğumhaneyi gezmeyi yasaklamış, o yüzden nasıl bir yer olduğunu göremedik. Sadece deniz manzaralı olduğunu öğrendik, ne kadar harika, değil mi?!

  Her neyse, bu konuyu daha açık konuşacağım doktorumla, hatırlattığın için teşekkürler…

  Bebek bakım odası konusu da ilk doğumumdan kalan bir madde. Türkiye’deki “bebek dostu” hastaneler daha çok dikkat ediyorlar bebeğin anneyle kalmasına… Ancak yine de -en azından bizim doğum yapacağımız hastanede- doğumdan sonra anne-bebek kaynaşmasına izin verip, sonra 1 saatliğine detaylı bakımlarını yapmak için bu bakım odasına götürüyorlarmış. “Baba da girsin” dedik, yok dediler… Dışarıdan seyredecekmiş baba…

 3. Ben de böyle bir liste planlıyordum, hazır geldi.. ÇÇok teşekkürler! 🙂
  Sevgiler..

 4. EMİNE – İşine yarayacak olmasına çok sevindim.

  ESRA – teşekkürler

 5. Bende bir baba adayi olarak begendigimi ifade etmek isterim.
  Macar doktorlarinin sezeryana benim kadar karsi olduklari icin de ayrica sansliyim.

 6. Ben de ilk bebeğimi bekliyorum ve bir yandan da Ingiltere’de bana sunulan doğum seçeneklerini karşılaştırıyordum ki yazınıza rastladım. Buradaki hastanelerde önerilenlerle çok uyumlu. Teşekkürler!

 7. Merhabalar. Buradaki onlarca doğum hikayesini okurken aldığım notlar sonucunda, elimde sizinkine benzer bir liste oluşmuştu bile. Ama sizin uslubunuz, doktor ve hastane ekibini rahatsız etmemek adına çok daha uygun olmuş. Bilemiyorum buradaki maddelerin kaçının gerçekleşmesini sağlayabildiniz.. ama umarım istediğiniz gibi ve güzel hatırladığınız bir doğum olmuştur.. Paylaşım için çok teşekkürler…