35 Yorum

Bebek için gerekli OLMAYANLAR listesi

Gebeliğinin sonlarına yaklaşan her hamile kadını bir “bebek ihtiyaç listesi” telaşı alıyor. Ben de kendi listemi geçenlerde burada paylaşmıştım.

Bir de “bebek için gerekli olduğu sanılanlar ama aslında olmayanlar” listesi olmalı bence… Yeni anne-babalar “Aman, şundan da almalıyız” diye düşünmesinler, gereksiz masrafa girmesinler diye…

Bu liste de, aynı ihtiyaç listesi gibi, kişiden kişiye değişecektir. Aşağıdakiler, benim alıp da kullanmadıklarım, ya da gereksiz bulup almadıklarım. Okurlar arasında bu ürünlerden kullananlar ve onsuz yapamayacağını düşünenler olabilir. Ya da, benim aklıma gelmeyen “Şunu almasaymışız da olurmuş” denilen eşyalar olabilir. Bu durumda lütfen yorumlarınızı esirgemeyiniz.

Mini bebek yatağı Türkçe kelime karşılığını tam bilemiyorum, İngilizcede bassinette deniyor. Sanırım bizdeki bebek sepeti uygulamasıyla aynı şey. Kısacası, bebeği ancak ve ancak ilk zamanlarında yatırabildiğiniz, ancak kısa zamanda bebek sığmamaya başladığı için birkaç ay içinde depoya kaldırdığınız bebek yatağı… Eğer bebeği kendi odasından başka bir yerde de yatırma gibi bir ihtiyaç ya da isteğiniz varsa, şirin görünen ama sadece o kadarla kısıtlı kalan bu mini-yataklar yerine her yere taşıyabileceğiniz portatif park yatakları tavsiye ederim.

Biberon sterilize etme aleti – Çalışmayan, işe gitmek için evden çıkmayan, sürekli bebeğiyle vakit geçiren bir anneyseniz biberon zaten çok fazla kullanmayacaksınızdır. Biz Deniz’e biberonu üç haftalıkken vermeye başladık, o da gece seanslarından birini babası yapsın ki ben biraz uyuyayım diyeydi. Sonrasında biberonu sadece ve sadece ben yokken kullandık. Günler, haftalar boyunca kullanmadığımız olurdu. Bu durumda da eski usul kaynatma bize yetti de arttı bile. Zaten az sayıda olan biberonları koskoca aletin içine koyup, onu da mikrodalga fırına yerleştirip, çalıştırıp, onları çıkarmak, kurutmak daha zor geldi bana kaynatmaktan… Ancak şu ya da bu sebeple meme vermiyor ve sürekli biberon kullanıyorsanız o zaman bu aleti lüzumlu görebilirsiniz.

Biberon ısıtıcısı Bu da yine yukarıdaki alet gibi… Çoğunlukla meme veriyorsanız zaten hiç gerek yok. Ara sıra sağılmış süt verecekseniz bile biberonu birkaç dakikalığına sıcak suda bekletmek yeterli oluyor. Paranızı bebek bezine harcayın bence…

Kirli bez biriktirme haznesiYine aynı şekilde, gerekli de olabilir, gereksiz de… Daha önce de bahsettiğim gibi, Türkiye’de, çöplerin günde iki kez toplandığı, düz ayak bir apartman dairesine yaşıyorsanız bence kesinlikle elzem değil. Ama Amerika’da (ya da Türkiye’de) çöpleri çıkarma işinin size kaldığı, bebeğin odasının ayrı katta, çöp kutusunun ayrı katta olduğu çok katlı bir eviniz varsa ilk aylarda bu eşya işinize yarayabiliyor. Ne var ki katı gıdalara geçip de bebeğinizin kakası masumiyetini kaybettikten sonra pek faydalı olduğu söylenemez. Çünkü koku yapmasın diye bezleri çok biriktirmemek gerekiyor – e o zaman da bezi normal çöp kutusuna atmaktan bir farkı kalmıyor olayın… Kaldı ki bu “kirli bebek bezi atık sistemleri”nin bazılarının kendine özel torbaları oluyor, onların yaratacağı ek masraf da çok sevimli değil. İki kez düşünün derim.

Erkek bebekler için çiş bloke edici Çoğu kişi bunu duymamış bile olabilir, ama böyle bir şey var. Var olmanın da ötesinde ben almıştım. Neymiş? Bu çiş bloke edici şeyi bebeğin altını değiştirirken penisinin üstüne koyuyormuşsunuz, böylece çiş üzerinize gelmiyormuş. Aman ne kadar dâhiyane bir buluş! Kimse demiyor ki: (1) Bebek kıpır kıpır, put gibi durmuyor, kıpırdadıkça da bu alet yerinde durmuyor.  (2) İster bunu koyun, ister Çin Seddi örün, bebek illaki altını açınca çişini yapıyor. Eee, bu da her seferinde ıslanıyor. E yıkayayım deseniz, bir sonraki alt değiştirme faslına kadar kurumuyor ki… Bundan elinizde 3-4 tane yoksa, çok lüzumsuz. Varsa, 3-4 katı daha lüzumsuz. Güzelim kutu mendiller de aynı işlevi görüyor. Evet, belki çişi emmiyor, ama üstünüze fıslamasını engelliyor.  (“Yok, ben illa da bu zamazingodan almak isterim” derseniz buyurun, 10 Amerikan doları karşılığında sizin olsun)

Islak mendil ısıtıcısı – Hayatımıza son 5-10 senedir giren hazır ıslak mendiller artık çeşit çeşit. Yenidoğan için olanı var, alkol içermeyeni var, losyonlusu var, var da var. Bir de, Türkiye’de henüz çok yaygın olmamakla birlikte bu hazır mendilleri ısıtan bir alet var. Mendilleri aletin haznesine koyuyorsunuz, böylece bebeğinizin poposunu sileceğiniz zaman buz gibi olmuyor. Gerekli mi? Alaska’da yaşamıyorsanız bence değil. İki dakika elinizde tutuverin, zaten ısınır. Hem bebeğin odasında sürekli elektrikli bir alet çalıştırmak da ne kadar doğru, tartışılır.  (Bu arada, son zamanlarda bebeğin poposunu hazır ıslak mendillerle silmek konusunda bir endişe geliştirdiğimi de söylemeliyim. Her ne kadar Deniz’in poposunu o şekilde temizlemiş olsam da kimyasal bir şeyler kullanmaktan çekinir oldum. Belki de bu sefer annemin sözünü dinleyip eskilerin ıslak pamuk modelini tercih etmeliyim. Zeynep’in blogunda bu konuda pratik bir alternatif sunulmuş, bir göz atmanızı tavsiye ederim.)

Bebek eldiveni– Bazen yenidoğan tulumlarıyla takım olarak gelen bu minicik eldivenleri şahsen gerekli bulmadığım gibi kullanımının doğru olmadığını bile düşünüyorum. Deniz’e gelen hediyelerin arasında vardı, o zamanki aklımla bir kere belki kullandım ya da kullanmadım. Ancak hastaneden gelir gelmez tırnaklarını törpülediğim için yüzünü çizmesi için bir sebep kalmamıştı.

Yenidoğanlara bebek eldiveni neden kullanılmasın ki?

Şu sebeplerden:

 • Eldivenler, bebeğin ellerini kendini sakinleştirmek için kullanmasını engelliyor. Deniz daha doğar doğmaz parmaklarını emmeye başlamıştı. Bilinçli değildi belki ama sürekli eli ağzındaydı. Eldiven olsaydı elleri yerine pamuklu kumaşlar ağzına girecekti.
 • Zaten bebeği elinde durmuyor, zırt pırt çıkıp duruyorlar.
 • Yenidoğan bebekler kendilerine uzatılan her şeye dokunup parmaklarıyla kavrıyorlar. Eldivenler buna engel olarak dokunma hissini bloke ediyor.
 • Eldiven kullanmanın başlıca sebebi bebeğin yüzünü çizmesini önlemek. Oysa bebeğinizin tırnaklarını keserek, ya da kesmekten çekiniyorsanız törpüleyerek de aynı amaca ulaşabilir, ellerini serbest bırakabilirsiniz.

Bebek ayakkabıları – Aynı eldivenler gibi, minicik bebek ayakkabıları da bebek dışarıda yürümeye başlayana kadar gereksiz bir yatırım bence… Hele de sert tabanlı olanlar sakıncalı bile… Bebeğin ayaklarını sıcak tutmak adına çorap ya da patik giydirmek yeterli… (Öte yandan bu minik ayakkabıların acayip şirin göründüğü de bir gerçek. Deniz’e bir çift bez tabanlı ayakkabı hediye gelmişti, ve dışarı çıkarken giydirirdim. Hediye gelmeseydi kendim alır mıydım, bilmem…)

Suyun sıcaklığını ölçmek için termometre – Bu da benim hiç almadığım bir ürün. Anneannem dirseğiyle bakarmış suyun sıcaklığına… Dirseği yanmıyorsa bebek için uygunmuş. Annem bana da bu yöntemi göstermişti ilk başlarda… Sonraları zaten uzman oldum Deniz’in banyo suyunun sıcaklığı hakkında…

Yürüteç – Kanada’da yasaklanan, Amerika’da satışı büyük ölçüde kısıtlanan, bebeğin gerek gelişimini sekteye uğrattığı, gerekse kontrolsüz bir şekilde ilerlemesine imkân verdiği için çok tehlikeli kabul edilen bu alet hala Türkiye’deki birçok bebek mağazasında satılıyor. Sadece Amerika’da bile yılda 4000 çocuk yürüteçle ilgili kazalar yüzünden yaralanıyormuş. Türkiye’de de yürüteç yüzünden sonu ölüme varan kazalar oluyor. Yürüteç almaya niyetlenmeden önce iki kez düşünmenizi, hiç olmazsa şu kaynaklara bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim:

Son not: Her zamanki gibi, yukarıdaki benim kendi kullandıklarım ve kullanmadıklarımdan oluşan, gayet şahsi bir listedir. Hiçbir şekilde “bunlar alınmamalı” gibi algılanmamalıdır. Sıraladıklarım arasındaki ürünleri kullanan ve gayet memnun kalan anne-babalar olabilir. Ayrıca başka ürünleri kullanıp gereksiz bulmuş olanlar da mutlaka vardır. Zaten aşağıdaki YORUM YAPIN kutucuğu da bunun içindir.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

35 yorum

 1. Eline sağlık. Gene çok yerinde bir konuya değinmişsin Elif. Islak mendil ısıtıcısı süper bir ürüne benziyor (!)..Bebek bakımında ürünler ne kadar karmaşıksa bebek bakımı da o derece zor oluyor zannedersem. Ben evde çok kalabalığı sevmeyen biri olduğum için mama sandalyesi ve bebek küveti (öyle mi deniyor bilmiyorum) almamıştım mesela. .Valla eksikliğini hiç de hissetmedim. Buna karşılık annemin evine 1 karyola, yazlığa bir karyola, evde oda takımı bir de park yatak şeklinde gereksiz yatırımlarım olmadı değil. (Allahtan her seferinde daha ucuzunu bulmayı başardım)…Naparsın ki ilk çocukta ne olursa olsun insan ihtiyaçları öngöremeyebiliyor.

 2. Listeye yoğurt makinası ekleyeceğim bir de 🙂

  Hamileyken "kolaylık olur kim uğraşacak şimdi eski usül, tuttu tutmadı derdi yok ohh mis gibi" diye kendime telkinlerde bulunup, bir de uygun fiyata bulup aldığım ürünlerden biridir yoğurt makinası. İlk denemeden sonra, "bu ne 6-7 saat beklenir mi, kullanılan elektrik de cabası, üstelik bu kadar çok yoğurdu ne yapacağım ben" deyip, paşa paşa annemin yöntemine döndüğüm ve dolabın bir köşesinde kullanılmadan kalan bir ürün olmuştur.

  Neyse ki cam kavanozları tam bir öğünlük ve kullanışlı çıkmıştı da, sonradan, "aman canım zaten bu kadar cam kavonozu bu paraya bulamazdım" diyerek kendimi teselli etmiştim :))

  Ancak senin de söylediğin gibi Elifcim bu tamamen kişiden kişiye değişiyor. Örneğin ben emziremeyen bir anne olarak, Sterilazasyon aletini ve biberon/mama ısıtıcıyı fazlasıyla kullandım.

  Hamileyken biberon/mama ısıtıcıyı gereksiz bulup almamıştım. Fakat hastaneden çıkıp eve döndüğümüzün ertesi günü, açken etinden et koparılırmış gibi ağlayan bir bebekle karşı karşıya kalınca, "biberon sıcak suda fazla bekledi çok ısındı, ay bu sefer de soğutalım, hadi bunu bekleyelim" gibi bir lüksümüz olmadığını farkettiğimizde, ne kadar hızlı o kadar iyi diyerek bir koşu gidip bu aleti almıştık. Hala da süt ısıtırken vs. tepe tepe kullanıyoruz 🙂

 3. Kirli bebek bezi biriktirici zımbırtı işimize yaradı çok. Dediğin gibi iki katlı ev, çöpleri iki ayrı konteynırda topluyorsun, konteynırlar kocaman zaten, haftada bir kez geliyor çöp kamyonu…lazım yani Amerika'da.

  Bebek bezi ısıtıcısını da çok kullandık. Hatta Dante 24 aylıkken bezi terkedene kadar! ben bile irkilirim kıçıma ıslak bez değse yahu! hatta hala durur, acaba tuvalete koysam, bizim yetişkin ıslak tuvalet mendillerini içine koysam da, kıçım bayram etse diye düşünmüyor değilim…

  Listenin geri kalanını uzun uzun okumadım, gözüme çarpanları okudum valla kusuruma bakma artık.

 4. harfiyen katılıyorum daha bebeğimin doğmamasına ragmen:) hele o eldivenlere gıcık gidiyorum.ama gel de anneme-kayınvaldeme anlat.yüzünü çizermiş,bırak kardeşim çocuk özgür olsun,yüzünü gözünü tanısın,annesinin memesini,yüzünü ellesin..

 5. Islak mendil kısmını okuyunca yazmadan edemedim. Kuzucum 4aylık olana kadar özel yenidoğan ıslak mendilleri kullandım poposunu silmek için. Fakat birgün nezle olup burnumu tahriş ettiğimde o ıslak mendille silme gafletinde bulundum. Burnum nasıl yandı anlatamam! Piyasadaki en hassas ürün güya, bebek hemşireleri de bunu tavsiye ediyor. Ama düşünsenize miniğinizin poposunda hafif bir tahriş veya pişik olduğunda nasıl acıtacağını. Kızım o dönemlerde bir ara ateşli hastalık geçirdiği ve ateşini düşüremediğimiz için doktorumuz antibiyotik vermişti. Antibiyotiğin yan etkilerinden biri de pişik, hem de nasıl bir pişik,en sağlam kremlerle bile geçmiyor. Ben de o nedenle Mothercare'den pamuk alıp ılık suyla ıslatıp sildim kızımın poposunu hep. Siz de yenidoğan minikleriniz için dikkat edin, her ne kadar alkolsüz diye lanse etseler de demek ki içindeki kimyasallar o kadar da masum yapmıyor bu ıslak mendilleri.

 6. Elif bir de uc bolmeli kapak kisminda bir de tipasi olan mama karistirici var. Calkalayarak hazirlaniyormus. Pehh! Renkli cubuklari icin kitapliginda seperator gorevi goruyor:)

 7. Aslı yeni doğan ıslak mendili Ada'ya kullanmadan önce ben de kendimde kullandım, burun popo el yüz vs 🙂 Diğer tüm ıslak mendillerde yanma hissettiysem de bunda olmadı bu tip bir şey. Tahrişin etkisiyle mi bu şekilde hissettin acaba?

  ElfAna, ben bu şekilde üçbölmeli kapak kısmındaki bir de tıpası olan bir ürün kullandım ama benim kullandığım mama taşıma ve saklama kabıydı (aynısı olduğunu düşünüyorum). Mama ile beslenen ve gezmeyi çok seven bir bebeğiniz varsa, yanınızda kocaman mama kutusunu taşımak yerine, bu minicik ama kullanışlı kutuya ölçerek koyduğunuz üç öğünlük toz mamalarla şipşak her yerde mamasını hazırlayabiliyorsunuz, fiyat-performans karşılaştırması yaparsam, biberon ısıtıcı bir bu iki derim 🙂

 8. Çoğu yazdıklarına katılıyorum. Bazı şeyleri heveslenip alıyoruz ama sonra boşuna olduğunu tecrübeyle öğreniyoruz. Ben oğlumda en çok ayaklı tulum kullanmıştım. İki parça olan ürünler bana çok kullanışsız gelmişti. O yüzden tek parça ürünleri tavsiye ediyorum.

 9. bir de 0-3 ve 3-6 ay janjanlı kıyafetler elde kalıyor.
  eciş bücüş çocuklara fırfırlı elbiseler, beli sımsıkı hip hop pantolonları falan hiç olmuyor. çocuklara da eziyet oluyor, giydirmesi de ölüm.
  ben de zeynep gibi hep tek parça tulum giydirdim oğluma. iki parçalarda kucakta çocuk, aman belini kapat vs derken pek zor oluyor. biz mesela yün yelek de çok az kullandık. eğer evin her yeri eşit ısıdaysa yelek işini de fazla abartmamakta fayda var.
  bizim elde kalan diğer eşyamız da yan yatış yastığı oldu. hastaneden geldiğinde kendiliğinden yan yatıyordu zaten. 20 günlükken de tüm risklerine rağmen yüzükoyun yatmaya başladığından yan yatış yastığı yalan oldu.

 10. Ben katı gıdalara geçtikten sonra bebek termosundan çok faydalanmıştım. Kuzenim vermişti bana. Bir yere çıkarken yemeğini hazırlayıp içine koyuyordum. Hatta daha sonra benden geri aldı başkasına vermek için de çok zorlandım. İlk zamanlar yoğurdunu bile bu termosun içinde mayalıyordum, çok güzel tutuyordu.
  Linkini de vereyim hangisini söylediğimi daha iyi anlarsınız. http://www.e-bebek.com/termos_ve_matara/chicco/ch

 11. doğumdan sonra benimde göğüs uçlarım çok yara olduğu için süt sağma pompası ve plastik koruyucu almıştım .ama ikisinide kullanamadım.pompa çok güç gerektiriyo. plastik koruyucular hiçbirişe yaramıyor.

 12. o ıslak mendillerle halıdaki lekelerin çıktığını gördüğünüzde inanamayacaksınız :))) ıslak sulu denenbile!! pamuk ve ılık su her zaman işe yarıyor sonrası için de musluk altındayıkamak.. hafif bir duş rahatlığı da cabası :=))
  bir de sling sling silin:=) bugün erin 3 yaşında olmasına rağmen yanımda olmasına dua ettim:) dolmuşta uyuyunca taktım göğsüme 4 katı çıkarttım .. kanguruda biz hiç rahat etmemiştik ama sling ile uyurken bie uzun yürüyüşler yapabildik..
  strelizasyon için de tencere içinde kaynatma yöntemi annemin yöntemi :=) her zaman işe yaradı..
  vakit yaklaştıkça ben de senin için heyecanlanıyorum :=))

 13. Kazulet gibi pusetler!!!

  Albenisine aldanıp, katlayana kadar göbeğinin düştüğü (mağazadakiler de, internette de hop açıp kapatıyorlar ama iş başa düşünce pek öyle olmuyor), katlasan da bu sefer arabaya sokuşturamadığın (tekerlekleri çıkıyor ama deseler de), şişme lastik olduğu için patlama riski oluşturan (inanılır gibi değil ama iki kere patladı, fellik fellik bisiklet tamircisi aradık), sokuştursan bagajın yarısını kaplayan pusetlerden uzak durun.
  Olabildiğince hafif, bence baston değil (tek elle kullanma avantajı da olabilsin diye), kolay katlanan, katlanınca çok yer kaplamayan ve her bir parçası demonte olabilen (istemediğim parçayı o oraya takılı diye taşımak zorunda mıyım, işe yarayacağı zaman alırım yanıma), mümkünse siyah olmayan (bebeklerin hoşuna gitmiyor genelde), car-seat'in takılabilir hatta en iyisi şasinin sadece car-seat'le de kullanılabildiği (ilk dönem iyice kolaylaştırıyor işi böyle olunca) bir puset seçin, benden tavsiye.

  Ben kalender meşrebim, güzel çirkin aramam mı oldu biraz?

  Olduysa da;

  Herbir madde bizzat yaşanma suretiyle denenmiştir. Sütten ağız yanması durumu!!!

  • Bir de tekerlekler her yüzeyde gidebilir olsun, burası Türkiye…

   • E bir de tam yatabilir olması ve ayak ucunun uzatılabilir olması da, ilerleyen dönemler için bacakları sarkmadan uyuyabilsin diye avantaj sağlıyor.

 14. Bence yoğurt yapma makinesi, su sıcaklığını ölçmek için kullanılan termometre de gereksiz. Dirsekle suyun sıcaklığı ölçülebiliyor ve minik mama kavanozları alıp taze yoğurt mayalamak da çok basit. Yine hastane çıkışları da çok ticari. Bebeklere mahsus olan buharlı pişiriciler , blenderler ve besin hazırlayıcıları da öyle.

  Maalesef bebek konusunda anne-babalar inanılmaz sömürüye açık. Evet bazıları hayatı kolaylaştırıyor. Buna sözüm yok ama bazıları gerçekten çok komik yani. Ne oluyor, onu kullanmasan bebeğin büyümeyecek mi? Çok mu zahmet çekeceksin çatalla ezsen yemeğini. Ama bu arz talep meselesi. alanlar olduğu müddetçe bu adamlar bunu satacaklar. Bir de bir anneye göre bir şey ihtiyaçken diğerine göre ihtiyaç olmayabiliyor.

 15. Ben de basta park yatak almayi dusunuyordum ama surekli orada yatirmayi tavsiye etmiyorlar. Su anda park yataklarin bassinet ozellikleri de var 3 ay bassinet eminim iyi bir secenek ama ondan sonra surekli orada bebegin uyutulmamasina dair uyarilar var. Ben de onlari okuduktan sonra mini crib denilen bebek karyolalarindan aldim. Normalden biraz daha kucukler ama ayni odada kalacaksa basta bana mantikli geldi almak. Ablam da park yatak cok rahat oluyor demisti ama ben yine de bana mantikli geleni tercih etmeyi sectim.

 16. bebek bel koruyucu. Asagidaki adreste neye benzedigi mevcut. http://www.e-bebek.com/yastiklar/sevi_bebe/sevi_b

  İlk heves alınmış bir ürün. evde denedik, bebeği çok terletti, hemen çıkardık.

 17. Çiş bloke ediciyi hiç duymamıştım çok komiğime gitti 🙂
  Kangru dışında her maddeye katılıyorum, kangru çok kullandık biz, umarım bir terslik olmamıştır omurgada!!

  Eldiveni bırak şapka bile takmadık biz, yazdı ama tabii.

  Ek gıdalara geçtikten sonrası için bir tecrübe benden: masaya yapışan vakumlu tabak çanaklar..İlk taktığım anda sökülüp atıldılar, hiç bir zaman içinde yemek yenemedi, frizbi görevi gördü 🙂

  Bide banyo filesi, hani şu küvetin üzerüne gerilen, bence çok gereksiz…

 18. Ben de bir arkadasimin tavsiyesi uzerine wish list'ime Baby Bjorn’un kangurusunu koymustum. Yazinizi okuduktan sonra acaba kanguruyu sling'le mi degistirsem diye dusunuyordum ki bugun Consumer Product Safety Commission'in slinglerle ilgili bir uyari yayinladigini gordum ve sizinle paylasmak istedim. Konu ile ilgili haberin linkini asagida bulabilirsiniz.
  http://www.cbsnews.com/stories/2010/03/12/earlysh

 19. Hepinize yorumlarınız ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Sayenizde bence çok faydalı bir liste çıktı ortaya… Aklıma gelmeyen, haberimin bile olmadığı ne çok şey varmış.

  SİNEM – paylaştığın uyarı çok ilginç, herkesin görebileceği bir şekilde gündeme getireceğim.

  Hepinize sevgiler…

 20. Ben de Amerika'da cocugunu buyuten annelerdenim. Yazdiklarinin birkaci haric coguna katiliyorum. Bassinet bizim cok isimize yaramisti, ilk uc ay yatagimin yaninda duruyordu, oglum uyandikca salliyordum, boylece tam uyanmadan uykuya geri dalabiliyordu. Tabii uc aydan sonra pek bir kullanimi olmadi. Bir de bebek eldivenleri benim cok isime yaradi, oglumun tirnaklarini ilk baslarda hic dogruduzgun torpuleyemedim, ilk birkac hafta eldivensiz kaldi mi yuzu cizik icinde kaliyordu. Benim ilk baslarda en cok isime yarayan urunlerden biri de "miracle blanket" oldu. Oglumuzu ilk uc ay kundakladik ve de bu hazir kundaklama battaniyesi kundaklamayi cok kolaylastiriyordu, hem de cok iyi bir kundak oluyordu, bizim ki ellerini kurtaramiyordu:) Bunlar da benim deneylmlerim.

  Herkese sevgiler

  • Elif – teşekkürler paylaşımların için… İşte, herkesin ihtiyacı, tecrübesi farklı farklı oluyor.

   Bu "miracle blanket"lerden biz de almış, ama bir türlü bağlamasını becerememiştik. Hala dolapta kullanılmamış bir şekilde duruyor. Bakalım, tekrar gerekecek olursa bir şans daha vereceğim 🙂

 21. Merhabalar,
  Suan kafam kangurumu sling mi diye okadar karistiki anlatamam.. 🙁 Son gunlerde tum anne arkadaslarim kangurudan sa sling in daha yararli olacagini soyleyip duruyorlar. Bende hummali bir sekilde sling arayisina girmistim. Cunku illaki birseye karar verip almam gerekiyor, kizim dogduktan sonra habire yolculuk yapacagiz ki biri cok uzun (hani oncedende soyledigim su Sydney yolculugu). Ama simdi `Sinem` in gonderdigi linkteki yaziyi okuyunca yine beni bir endise aldi. Tecrubesizlik ne zormus ya!
  Ergo baby`nin kangurusuna tam da karar vermisken su sling modasi yada tavsiyesi mi desem bilemiyorum artik ciktigindan beri arada kaldim. Baby bjorn saglikli degil diye hic tavsiye edilmiyor ama Ergo baby`i hem kullananlar hemde dr.lar tarafindan tavsiye ediliyor..
  Elif sen neye karar vereceksin cok merak ediyorum, ne alalim sence?? ilk dogum, ilk bebek heyecani ve birsuru bilmedigin seyleri ogrenme anlama hic de kolay degilmis..

 22. Güzel yazı olmuş eline sağlık:)

 23. Bilgile riçin çok teşekkür ederim. Neredeyse buradakinin bir çoğunu alacaktım. Bende ilk bebeğimi bekliyorum ve çalışanım. Ne görsem alasım geliyordoğrusu. Bu bilgiler bana çok yarımcı oldu.
  Sevgiler,

 24. ben o bebek yatagini istiyorum nerde bulabilirim nerden alabilirim

 25. oyun parkı olan yataklardan aldım ıcıne şilte koymam gerektıgını soyluyorlar ne yapmam

 26. gerektıgını bılemıorum ayrıcada sıltenın cocugun ıcıne gomulmemesı ıcın sert olması gerekmıs dogrumu acaba bu konuda benı aydınlatabılırsenız cok sevınırım:(

 27. biz de çeşit çeşit beşik almıştık, yok şunun tasarımı güzel, bunun bilmemnesi pratik diye. en son çirkin ama ayakta sallıyor gibi sallanan beşik hayatımızı kurtardı:) http://www.cangama.com/2012/neler-aldim-neler-listesi-1/ burda var fotosu da. sallamak iyi degil belki ama caresiz kalınca cok işimize yaradı. belki birilerine faydası olur.

 28. çok haklısın hepsi konusunda, ayrıca ben hiç ıslak mendil kullanmadım ılık suda pamuğu ıslatıp öyle siiliyorum bebişimin altını ıslak mendillere güvenmiyorum hepsi kimyasal sonuçta hatta geçen gn bebek bezlerinden koku aldım sanki sentetik plastik kokuyor gibi zaten bebişimi pişik yaptı bende http://www.babynap.com.tr/ bunu buldum yıkanabilir bebek bezi incelemenizi tavsiye ederim