0 Yorum

Doğumun başlama zamanı doğaya bırakmalı, ilaçlara değil…

Hamileliğinin sonuna yaklaşan birçok anne adayı doğumun ne zaman gerçekleşeceği konusunda endişelenmeye başlıyor. 40. haftaya doğru gelindikçe herhangi bir doğum işareti yaşamayan gebeler panik olup, doktorlarının da yönlendirmeleriyle suni sancı ve hatta sezaryen gibi müdahaleleri kabul edebiliyorlar.

Oysaki akılda tutulması gereken çok önemli bir nokta var. HypnoBirthing adlı doğal doğum yönteminin yaratıcısı Marie Mongan’ın da kitabında belirttiği gibi:

Doğumun normal olarak gerçekleşmesi beklenen süre 38 ila 42. haftalar arasındadır. 42. haftayı geçmediğiniz sürece gecikmiş sayılmazsınız. Beklenen doğum tarihinizin büyülü bir önemi yoktur. Bu tarihi geçmeniz durumunda bile suni sancıyla doğumu başlatma yaklaşımı ancak ve ancak anne ya da bebeğin sağlığını tehdit eden tıbbi bir sebep varsa tercih edilmelidir.

Beklenen doğum tarihi yanlış hesaplanan bir bebeğin suni sancıyla doğurtulması bebeğin prematüre doğmasına sebep olduğu gibi, annenin rahim ağzı (serviks) henüz yeterince olgunlaşmamışsa önlenebilir tıbbi müdahalelere de yol açabilecektir.

Vücudunuz da, bebeğiniz de tıp dünyasının geliştirdiği programlardan anlamaz. Dolayısıyla “beklenen doğum tarihi”nin kaba bir tahminden öteye gitmediğini kabullenmek ve doğanın ve bebeğinizin üzerine düşen rolleri kendi bildikleri zamanda yerine getirmelerini beklemek en doğru yaklaşım olacaktır.

“Beklenen doğum tarihi”ne en doğru bakış açısı hiç bakmamaktır.

Ancak bütün bu doğal yaklaşımlara rağmen doğumun kendi sürecinde başlamadığı durumlar olabiliyor. Bunlara da daha sonra “Doğanın Yardıma İhtiyacı Olduğunda” adlı bir yazıda yer vereceğim.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *